Spoločné spanie rodičov s deťmi je praktizované už po stáročia na celom svete. V žiadnom prípade nejde o rozmaznávanie, otročenie, alebo ponechávanie dieťaťa so sebou manipulovať. Rodičom spiacim spoločne s deťmi oponujú tzv. cvičitelia detí, ktorí odporúčajú postupy - nechať vyplakať alebo Estivillovu metódu zaspávania.
Spoločné spanie je uspokojenie základných potrieb dieťaťa a prejavom dôvery rodičov v plač dieťaťa. Každé dieťa má iné spánkové potreby a rytmusy11, počet prebudení, mieru schopnosti rýchlo zaspať a vek, kedy dieťa začne spať dlhšiu dobu v kuse, spať samo a nakoniec aj zaspať samo. Veľmi však závisí aj na vrodenom temperamente dieťaťa. Nezáleží len na tom, kde dieťa spí, ale jedná sa aj o prijatie dieťaťa so všetkými jeho potrebami aj v priebehu noci, prispôsobenie nočných zvykov rodičov dieťaťu v závislosti na jeho, s vekom sa meniacimi, potrebami.
Dieťa môže spať s rodičmi v jednej, tzv. rodinnej posteli, môže spať v postieľke bez bočnice priradenej k manželskej posteli alebo len v blízkosti rodičov vo vedľa stojacej postieľke alebo zavesené v háčikoch. Cieľom je, aby boli rýchlo vyriešené potreby dieťaťa a zároveň sa celá rodina vyspala dobre a spokojne.
Dojčatá a malé deti majú iný spánkový rytmus ako dospelí. Medzi hlbokými fázami spánku sa nachádzajú mnohokrát za noc, idú teda počas noci viackrát v ľahkej, REM fáze spánku, kedy je pravdepodobnejšie, že sa prebudí. Zároveň je pre deti zložitejšie znovu zaspať a v prítomnosti rodičov je dieťa pokojnejšie, cíti sa bezpečnejšie a nemusí sa úplne prebudiť, dojčenie mu pomôže znovu rýchlo zaspať
Spoločné spanie pomáha synchronizovať spánkový režim matky a dieťaťa, aby matka mohla reagovať na potreby dieťaťa, nemusí zliezať z postele, môže dojčiť v polospánku a pri dojčení zaspať
Jednoduchšie dojčenie : spoločné spanie podporuje častejšie a pokojné dojčenia11 a pomáha tak udržiavať laktáciu, matka sa budí často skôr ako dieťa a môže tak lepšie reagovať na jeho potreby. Pokojné dieťa vypije viac mlieka a teda lepšie priberá . Dojčenie vďaka vyplavovaniu hormónov do krvi matky pomáha znovu rýchlo zaspať matke. Sanie upokojuje a uspáva i dieťa
Niektoré deti majú nižšiu schopnosť sa prebudiť z hlbokého spánku, keď u nich nastanú nepravidelnosti či zastavenie dýchania. Pri spoločnom spaní sa synchronizuje dych dieťaťa a matky a dieťa je menej často vo fáze hlbokého spánku
Dotyky podporujú fyzický, emocionálny a intelektuálny vývoj dieťaťa. Matka i dieťa nie sú stresovaní, spoločné spanie tak podporuje väčší príjem mlieka dieťaťom
Pri spoločnom spaní môžu rodičia na potreby dieťaťa reagovať rýchlejšie a správnejšie. Dieťa vie, že sú mu rodičia nablízku a v prípade potreby mu pomôžu s tým, čo ho trápi
Spoločné spanie pomáha udržiavať kontaktný vzťah i s rodičom, ktorý býva väčšinu dňa v práci
Spoločné spanie, rovnako ako ostatné prostriedky kontaktného rodičovstva1 má manželov spájať, nie rozdeľovať, Základným predpokladom spoločného spania je teda súhlas oboch rodičov . Nočné budenie dieťaťa obvykle viac zaťažuje mamičku, preto by mal muž žene v tomto bode dôverovať.
Ďalším dôležitým bodom je veľká posteľ . K pohodlnému vyspaniu potrebuje každý člen rodiny dostatočný priestor. Je vhodné zaobstarať širokú posteľ alebo existujúcu manželskú posteľ rozšíriť o tzv. co-sleeper, balkón - postieľku bez bočnice s matracom v rovnakej výške ako je matrace manželské postele.
Podľa potrieb, zvykov a pováh jednotlivých členov konkrétnej rodiny sa líši usporiadanie spiacich na posteli. Dieťa môže spať medzi manželmi (len tak alebo na spacom pelechu - vaku naplnenom PS guľôčkami) alebo pri kraji postele, ak je tam múr alebo vhodná zábrana proti spadnutiu. Dôležitým bodom je aj súkromie a intímny život rodičov. Jednou z možností je dieťa dať najskôr spať do postieľky a spoločné spanie s dieťaťom v jednej posteli praktizovať len časť noci, od doby, kedy sa dieťa zobudí. Ďalšou možnosťou, ak sa muži nespí s dieťaťom v jednej posteli dobre, je, že časť noci spí mamička s dieťaťom inde ako otecko. Alebo môže byť spoločné spanie v rodinnej posteli praktizované celú noc, posteľ určite nie je jediným vhodným miestom pre sex.
Pri spoločnom spaní je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia . Spoločné spanie nemožno prevádzkovať, ak je jeden z rodičov pod vplyvom alkoholu, drog alebo liekov, ktoré ovplyvňujú vedomie a spánok. V miestnosti, kde spí dieťa, je tiež zakázané fajčiť, neodporúča sa používať aj tužidlá a laky na vlasy, dezodoranty a parfumy, ktoré môžu dráždiť alebo upchávať dýchacie cesty.
Problematická je aj silná obezita, tá ovplyvňuje spánok a vnímanie prítomnosti dieťaťa, dieťa je tak viac ohrozené zaľahnete a udusením. Prostredie postele nesmie umožňovať, aby sa dieťa zaborilo tvárou do medzery medzi matracmi alebo veľkých mäkkých vankúšov. Nevhodné je aj nosenie dlhých náušníc a iných šperkov s ostrými hranami, retiazok a oblečenie s dlhými šnúrkami, pretože by sa dieťa mohlo zraniť alebo udusiť.
Pozornosť je potrebné venovať aj výberu oblečenia, pretože dospelí vydávajú veľa tepla, a tiež diek a perín, aby sa dieťa neprehrievalo a alebo nehrozilo jeho zavalenie a udusenia. Pri spoločnom spanie s viacerými deťmi je nutnosťou dostatočne široká posteľ a usporiadanie spiacich tak, aby nebolo ohrozené malé bábätko.