Rozvod manželstva je veľký životný krok, ktorý ovplyvní životy nielen rozvádzajúcich sa manželov ale aj detí. Preto je dôležité tento krok si veľmi dobre premyslieť a spraviť všetko preto, aby sa mu predišlo. Rozvod by mal byť poslednou možnosťou riešenia problémov.
Rozhovor s psychologičkou Martinou Wäldl.
V rozhovore s psychologičkou Martinou Wäldl nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
🎞️ Moslinka Lenka: Aj v islamskom svete sa môžete rozviesť
Rozvod manželstva môže vykonať iba súd a upravuje ho zákon o rodine č. 36/2005, ktorý tvrdí, že súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.
Jeden z manželov podá návrh na rozvod na okresný súd v obvode, kde majú manželia posledné spoločné bydlisko, ak tam jeden z nich stále žije. Návrh musí obsahovať: meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa účastníkov (navrhovateľ a odporca), štátne občianstvo a pravdivý opis okolností a rozhodujúcich skutočností, podpis navrhovateľa a dátum. K návrhu je potrebné priložiť fotokópiu sobášneho listu, rodných listov detí a doklad o poslednom spoločnom bydlisku.
Návrh sa podáva osobne do podateľne alebo poštou v dvoch vyhotoveniach (pre odporcu a pre súd) alebo v troch vyhotoveniach (aj pre kolízneho opatrovníka), ak majú manželia maloleté deti.
K žiadosti treba priložiť kolky v hodnote 66 eur, ktoré kúpite na pošte. S rozvodom sú spojené aj ďalšie poplatky, napríklad ak sa bude návrh na rozvod spisovať s pomocou právnika, ak bude právnik zastupovať klienta pred súdom, náklady spojené s rozvodom sa môžu vyšplhať aj na 500 eur.
Počas súdneho konania súd skúma príčiny rozvratu manželstva, snaží sa o zmierenie manželov, takže sa kľudne môže stať, že sudca bude manželom dohovárať a súd odročí o nejaký čas. Ak sa aj po tomto čase ukáže, že manželstvo je definitívne rozvrátené, súd manželov rozvedie. Súd môže manželov rozviesť aj na základe súhlasu iba jedného z nich, ak sa preukáže, že je manželstvo bez šance na nápravu. Nevýhodou je, že sa súdne konanie môže pri nesúhlase jedného z manželov predĺžiť.
Vo všeobecnosti súd manželstvo rozvedie, ak sú splnené niektoré z týchto kritérii:
Počas rozvodového konania súd rozhoduje o právach a povinnostiach manželov vo vzťahu k deťom, a to najmä:
Súd vždy prihliada na záujmy maloletého dieťaťa.
Ak sa chcete vyhnúť zdĺhavému súdnemu konaniu, skúste sa dohodnúť na týchto veciach sami.
V prípade, že jeden z manželov prijal pri uzavretí manželstva priezvisko druhého z nich, môže do troch mesiacov po právoplatnosti rozsudku o rozvode oznámiť ústne alebo písomne matričnému úradu prijatie svojho pôvodného priezviska. Druhý z manželov nemôže prijatie pôvodného priezviska ovplyvniť. Priezvisko spoločných detí ostáva po rozvode nezmenené aj v prípade zmeny priezviska rodiča.
Viac o zmene mena a priezviska pozri aj v samostatnom článku: Zmena mena a priezviska