Vybrať ten správny kočík nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché. Na trhu je ich totiž obrovské množstvo. Kombinované, športové, terénne, golfky… Niektoré sú skladné a ľahké, iné zasa ťažšie, ale zvládnu akýkoľvek terén. Niektoré sú od zvučných značiek, o niektorých ste možno vôbec nepočuli... Ako teda vybrať kočík, ktorý splní vaše očakávania? Poďme sa na to pozrieť…
Ak ste v téme kočíkov úplní začiatočníci, je dôležité prebrať si ju pekne „od začiatku". Kočíky sa totiž nelíšia len tým, či sú vhodné viac do mesta alebo na dedinský terén, alebo tým, či ich budete využívať skôr na klasické kočíkovanie alebo aj na nejaké športové aktivity a pod. Rozdeľujeme ich hlavne podľa potrieb bábätka, ktoré sa menia jeho rastom a vývojom. Pri výbere kočíka je preto zásadným parametrom práve vek dieťaťa.
Hlboký kočík sa skladá z konštrukcie a hlbokej vaničky.
Prvým kočíkom v živote bábätka býva tzv. hlboký kočík, nazývaný aj kočík s hlbokou vaničkou, ktorý je prispôsobený potrebám tých najmenších detí. Hlboká vanička totiž umožňuje ležanie v úplne rovnej polohe, čo je pre novorodenca jediná prijateľná možnosť.
Športový kočík sa skladá z konštrukcie a športovej sedačky.
Nedajte sa zmiasť. V kočíkovom svete označenie športový neznamená, že sa rozprávame o kočíkoch, ktoré sú určené na šport. Ide o tzv. pokračovacie kočíky, a teda kočíky, ktoré nahradia hlbokú vaničku. Športový kočík začíname využívať v období, kedy je dieťatko schopné samo sedieť a začína ho zaujímať dianie okolo (cca v 6-tich až 12-tich mesiacoch). Športovú sedačku je preto možné polohovať do ľahu, polosedu a sedu, takže si malý pasažier môže stále podľa potreby pospať alebo pohodlne sledovať, čo sa okolo neho deje.
Golfové kočíky majú oddelené rukoväte a po zložení pripomínajú vak na golfové palice.
Golfky sú pre vás to pravé v prípade, ak potrebujete naozaj ľahký a praktický kočík na dovolenku, na cestovanie lietadlom alebo na prechádzky, počas ktorých už dieťa zvládne veľkú časť cesty po vlastných. Zjednodušene povedané, je to kočík pre odrastenejšie deti, ktoré chodia, ale sem tam sa ešte potrebujú odviezť.
A prečo ten názov? Tradičné golfové kočíky mávajú oddelené rukoväte a po zložení pripomínajú vak na golfové palice. V minulosti bol tento typ kočíka veľmi obľúbený pre svoju skladnosť a nízku hmotnosť. Dnes mu konkurujú mnohé ľahké cestovné či mestské športové kočíky, ktoré disponujú spojenou rukoväťou a sú tak ešte praktickejšie, pretože ich môžete ovládať jednou rukou. Viac o golfkách sa dočítate tu: Čo sú to golfky a ako si ich správne vybrať
Kočík sa skladá z jednej konštrukcie a dvoch sedačiek.
Súrodenecké kočíky či dvojkočíky (alebo trojkočíky), sú určené pre dvojčatá, trojčatá alebo súrodencov s malým vekovým rozdielom. Sedadlá môžu byť umiestnené vedľa seba, prípadne za sebou (tzv. tandem). V ponuke nájdete:
Z mnohých dvojkočíkov či súrodeneckých kočíkov sa dá urobiť aj klasický – jednomiestny kočík, čo je do budúcnosti ideálne pre rodičov rôzne starých detí. Na základe ich jazdných vlastností si môžete vybrať medzi dvoj či súrodeneckými kočíkmi určenými do mesta, na dedinu, kočíkmi na šport alebo na cestovanie a do lietadla. Viac o výbere správneho súrodeneckého kočíka sa dočítate v tomto článku: Ako vybrať kočík pre dvojčatá alebo súrodencov s nízkym vekovým rozdielom?
Či už plánujete kúpu hlbokého alebo športového kočíka, každý z nich sa dá zakúpiť aj úplne samostatne, ale špeciálne pri hlbokom kočíku to veľmi neodporúčame. Ide totiž o to, že hlboký kočík budete potrebovať naozaj len pár mesiacov a je preto oveľa praktickejšie a cenovo výhodnejšie siahnuť skôr po kombinovanom kočíku, ktorý vám zastreší kočíkovanie od narodenia bábätka až po koniec kočíkovacieho obdobia. Takýmto kočíkom jednoznačne ušetríte minimálne na konštrukcii (podvozku), pretože kombinovaný znamená, že sa na jeden a ten istý podvozok nasadzuje ako hlboká vanička, tak aj športová sedačka.
❗Avšak pozor: Pri výbere kombinovaného kočíka by ste mali prihliadať predovšetkým na parametre a funkcie športovej nadstavby (sedačky). V tej totiž vaše dieťatko strávi oveľa viac času ako vo vaničke.
Pri kombinovaných kočíkoch máte na výber tzv. dvojkombináciu alebo trojkombináciu, pričom trojkombinácia zahŕňa okrem kočíka aj kompatibilnú autosedačku.
Niektoré obchody však ponúkajú rôzne vlastné zvýhodnené ponuky „2v1", a preto môžete pod názvom dvojkombinácia nájsť napríklad aj kombináciu podvozku, hlbokej vaničky a autosedačky (vajíčka), alebo kombináciu podvozku, športovej sedačky a autosedačky (vajíčka). Klasikou ale určite zostáva podvozok + hlboká vanička + športová sedačka.
Ak vás táto možnosť oslovila, určite si prečítajte aj náš článok o výbere dvojkombinácie, kde sa okrem iného dočítate aj to, na čo sa pri takejto kúpe zamerať najviac: Čo je to dvojkombinácia (2v1) a ako ju vybrať?
Pri 2v1 je nutné spomenúť ešte kočíky, ktoré sa správne nazývajú: Kočíky so sedadlom typu 2v1 a nejde o klasickú dvojkombináciu. Sú to kočíky:
Tieto kočíky sú vo všeobecnosti cenovo dostupnejšie a skladnejšie, avšak dajte si pri výbere pozor na nosnosť konkrétnych modelov. Pri tomto type kočíka je totiž nižšia (len 15 kg) nosnoť oveľa častejšia ako pri klasických športových kočíkoch.
Ak vás kočíky so sedadlom typu 2v1 zaujali, ich ponuku nájdete tu:
Táto možnosť je medzi rodičmi obľúbená predovšetkým v prípade, ak sa im nechce riešiť jednotlivé časti kočíka samostatne alebo plánujú často využívať možnosť pripojenia autosedačky priamo na podvozok kočíka, čo je veľmi praktické napríklad pri nákupoch. Trojkombinácia totiž okrem okrem hlbokej vaničky a športovej časti obsahuje práve aj kompatibilnú autosedačku (tzv. vajíčko - autosedačka od 0 do 13 kg).
Vajíčko sa na kočík upevňuje dvomi spôsobmi: Buď sa dá „nacvaknúť" priamo alebo sa pripevňuje pomocou adaptérov, ktoré by mali byť súčasťou balenia. Toto si ale pri nákupe radšej overte, aby sa vám nestalo, že si ich budete musieť dokúpiť zvlášť.
Pri kúpe 3v1 si však dajte pozor práve na autosedačku. V snahe predajcov ponúknuť trojkombináciu v dobrej cene, nemusí byť autosedačka vždy z tých najkvalitnejších. Pre viac dôležitých informácií o kúpe trojkombinácie preto určite nepreskočte ani tento článok: Čo je to trojkombinácia (3v1) a ako ju vybrať?
Ak už máme „vybraný" kočík podľa veku dieťaťa, je čas zamerať sa na ďalšie dôležité parametre, ktorými sú nepochybne jeho jazdné vlastnosti, hmotnosť, rozmery, počet kolies a pod., na základe čoho kočíky rozdeľujeme na tzv.:
Je však dôležité povedať, že niektoré kočíky, aj keď sú na základe určitých parametrov zaradené napr. do skupiny „kočíky na dedinu”, tak vám dobre poslúžia aj v meste. Sú to také kompromisné riešenia (lebo veď človek nežije v bubline na jednom sídlisku či v jednej dedine) a práve preto, aby ste si kočík vybrali naozaj správne, by ste mali poznať nasledujúce fakty...
*alebo otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď.
Už dávno neplatí, že na trhu je len pár kočíkov, ktoré sa od seba veľmi nelíšia. Práve naopak. Výber je široký a jednotlivé kočíky ponúkajú kombinácie rôznych vlastností. Na rodičoch teda je, aby si uvedomili, čo od kočíka očakávajú. Odpovedať by si preto mali na tieto otázky:
Ako sme už naznačili vyššie, väčšina rodičov vždy hľadá nejaký kompromis. Či už medzi mestským kočíkom a kočíkom na dedinu, alebo kompromis medzi kočíkom na bežné používanie a kočíkom na šport alebo kočíkom na cestovanie... Výber je teda doslova na vás. Musíte si určiť, čo by mal váš kočík zvládnuť prioritne a následne si premyslieť, aké vlastnosti by ste na ňom vnímali ako skvelý bonus.
Okrem dizajnu a rozmerov kočíka si teda určite dobre prehliadnite aj nasledujúce časti a parametre:
Materiál kolies:
Uvedené veľkosti kolies sú naším odporúčaním, na trhu nájdete aj možnosti mimo týchto rozpätí.
Rukoväť môže byť pevná alebo nastaviteľná. Ako určite sami uznáte, nastaviteľná rukoväť je oveľa praktickejšou voľbou, a to špeciálne v prípade, kedy majú rodičia rozdielnu výšku.
Rozlišujeme dva typy nastaviteľnej rukoväti:
Práve od podvozku (konštrukcie) najviac záleží:
Vo všeobecnosti platí, že od podvozku kočíka určeného do mesta (a teda na rovné povrchy) môžete očakávať nižšiu hmotnosť, a tým aj ľahšiu manipuláciu, ktorá je často možná len jednou rukou, a taktiež praktické a jednoduché skladanie. Rovnaké vlastnosti nájdete aj u cestovných či golfových kočíkov, vďaka čomu sú to veľmi obľúbení spoločníci práve na dovolenky. Patria totiž k tým úplne najľahším kočíkom na trhu.
Naopak, pri konštrukcii kočíka určeného do náročnejšieho terénu, môžete očakávať vyššiu hmotnosť, náročnejšiu manipuláciu a menej praktické skladanie. Je to „daň" za jeho lepšiu stabilitu, ktorá je pre náročnejšie povrchy nevyhnutná. Do tejto kategórie patria predovšetkým kočíky vhodné na dedinu a terénne kočíky. Zaradiť by sme sem mohli aj retro kočíky, nakoľko sú skôr dizajnovou záležitosťou s mohutnejším podvozkom a s do strán neotočnými kolesami, vďaka čomu im „dedinský" a nerovnejší terén nerobí problém.
Špecifickú kategóriu tvoria kočíky určené na šport, o ktorých výbere si v prípade záujmu určite prečítajte viac v tomto článku: Ako vybrať kočík na šport
Brzdy sú už samozrejmým vybavením každého kočíka, pretože ide nielen o praktický, ale aj o bezpečnostný prvok.
Typy bŕzd:
V prípade, že chceme zložiť hlboký kočík, je potrebné vaničku od podvozku úplne odpojiť a odložiť ju samostatne. V tomto majú obrovskú výhodu práve pokračovacie športové kočíky. Väčšina sa totiž dá zložiť „pokope” – konštrukcia spoločne so sedačkou. Ušetrí to nielen čas, ale aj miesto, pretože kočík má po zložení oveľa praktickejšie rozmery. Niektoré športové kočíky sa dokonca dajú zložiť jednou rukou (čo sa môže zísť pri častých presunoch autom), iné po zložení zostanú priamo stáť, takže ich môžete kamkoľvek postaviť a neušpinia sa. Táto praktická vlastnosť sa týka skôr športiakov určených do mesta či na cestovanie, nakoľko sú ľahšie a celková manipulácia s nimi je jednoduchšia ako pri terénnejších modeloch.
Pod nosnosťou kočíka sa väčšinou rozumie maximálne zaťaženie hlbokej vaničky alebo športovej sedačky váhou dieťaťa. Pri hlbokom kočíku môžete vo všeobecnosti počítať s nosnosťou do 9 kg. Pri športových kočíkoch je to obvykle 22 kg hmotnosti dieťaťa, ale existujú aj kočíky s menšou (len 15 kg) či väčšou nosnosťou (až do 30 kg).
❗Avšak, predajca alebo výrobca môže pri predaji uvádzať aj údaj celková nosnosť kočíka, do ktorej sa počíta aj nosnosť nákupného košíka a prípadných vreciek či organizérov. Preto sa pri nákupe kočíka uistite, že si s predajcom dobre rozumiete.
Či už hovoríme o celkovej nosnosti alebo len o konkrétnej nosnosti sedačky či nákupného košíka, snažte sa ju neprekračovať. Výrobcovia totiž pristupujú k reklamáciám preťaženého kočíka veľmi striktne a na 99% vám reklamáciu zamietnu.
Pri kúpe kočíka je dôležité prihliadať aj na vašu výšku. Alebo teda na výšku rodičov či opatrovníkov, ktorí budú s kočíkom manipulovať. Kočíky na trhu sú totiž prispôsobené pre rôzne vysokých rodičov a na vás je, aby ste si vybrali ten správny. Sledovať by ste preto mali:
Kočíky na základe týchto vlastností preto rozdeľujeme na:
Odvetrávanie kočíka, ktoré je veľmi dôležité hlavne v letných horúcich dňoch, môžu zabezpečovať dva mechanizmy:
Strieška kočíka a odvetrávanie pomocou okienok
Strieška (či už na hlbokej vaničke alebo na športovej sedačke) je u väčšiny kočíkov rozopínateľná, inými slovami „predlžovacia”. Pri strieške určite platí: Čím dlhšia, tým lepšia. A to nielen kvôli slnku. Dlhšia strieška bábätko lepšie ochráni aj pred vetrom či mrholením. Niektoré striešky sú naviac vodoodolné alebo majú dokonca ochranný faktor proti slnečnému žiareniu (SPF 50+).
Zľava: panoramatické okienko, ventilačné okienko, náhľadové okienko, vyklápateľný šilt.
Zľava: Ventilačné okienko, náhľadové okienko, vyklápateľný šilt.
Odvetrávanie chrbtovej opierky
Pri hlbokom kočíku touto funkciou disponujú predovšetkým plastové vaničky a hodí sa najmä v prípade, ak na vaničke nie je panoramatické okienko. Vetrací priestor sa obvykle ovláda pomocou páčky alebo tlačidla.
Pri športovej sedačke môže byť vetranie zabezpečené chrbtovou opierkou zo sieťoviny, ktorá sa vo chvíľach, kedy vetranie nepotrebujete, prekrýva vložkou na to určenou.
Vľavo odvetrávanie hlbokej vaničky, vpravo odvetrávanie športovej sedačky.
Úložný priestor kočíkom zaisťuje hlavne košík (alebo nákupný košík), ktorý je umiestnený na konštrukcii pod vaničkou alebo športovou sedačkou. Môže byť úplne otvorený alebo uzatvárateľný. V každom prípade, tento košík nie je primárne určený na vozenie veľmi ťažkého nákupu a každý má svoju maximálnu nosnosť, ktorá by nemala byť prekročená – na čo je treba dbať, pretože pri viditeľnom poškodení košíka by mohol byť problém s reklamáciou.
Mnohé kočíky majú v základnej výbave tiež tašku na kočík, v ktorej sa zvyčajne nosia prebaľovacie potreby a pod. Pripevňuje sa na rukoväť, dá sa kedykoľvek odpojiť a zvyčajne disponuje aj popruhom/popruhmi, takže si ju môžete hodiť aj cez rameno.
Niektoré druhy príslušenstva sú priamou súčasťou výbavy kočíka. Najčastejšie sa sem radí: pláštenka, sieťka proti hmyzu, madlo pred dieťa, adaptéry na autosedačku, držiak na nápoj, nánožník či prebaľovacia taška. Nebýva to však podmienkou.
Ďalšími často dokupovanými doplnkami sú: fusak, deka, podložka do športovej sedačky, držiak na mobil, jedálny pultík, slnečník, stúpadlo pre súrodenca a pod.
Najlepšie je si vopred overiť, čo všetko dostanete pri kúpe kočíka v cene, aby ste to náhodou nekúpili zbytočne zvlášť. Celú ponuku najrôznejšieho príslušenstva si môžete pozrieť tu:
Tak ako pri všetkom, aj pri kočíkoch máme tendenciu siahnuť po takých značkách, ktoré sú nám známe. Na tom samozrejme nie je nič zlé, avšak je dôležité napísať, že na dnešnom trhu nájdete naozaj rozmanitú ponuku kočíkov aj od menej známych značiek, ktoré ponúkajú podobnú (alebo aj rovnakú) kvalitu za častokrát výrazne menej peňazí. Takže, ak pre vás nie je dôležitá prestíž a kočík vnímate skôr ako vec, ktorú proste potrebujete, no nechcete za ňu vyhodiť majland, určite si ponuku dostupných kočíkov popozerajte pozornejšie.
Pomôcť vám môžu aj naše články, v ktorých sa venujeme tzv. porovnávačkám vlastnosťami podobných kočíkov v rôznych cenových kategóriách: pripravujeme
Veľmi dôležitým parametrom, na ktorý je nutné pri kúpe kočíka dbať, je samozrejme jeho bezpečnosť. Tú vám potvrdí označenie s odkazom na normu STN EN 1888-2: 2019 (94 3008), vďaka čomu vieme, že kočík vyhovuje požiadavkám európskej normy. Konkrétne táto norma je platná od 1.6.2019, pričom stará norma STN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.
Pre zaujímavosť, zmenou prešlo testovanie kočíka so zameraním na nosnosť. Už sa netestuje nosnosť sedadla pre dieťa na 15 kg, ale po novom sa testuje až na 22 kg. Súvisí to so skutočnosťou, že deti sú čoraz väčšie a ťažšie. Ak je dnes priemerná hmotnosť novorodenca 3 500 gramov, pred desiatimi rokmi to bolo zhruba o 200 gramov menej.
Kočík musí pri testovaní spĺňať niekoľko požiadaviek a najdôležitejšie z nich vám zaručia, že:
Kočík pri teste musí prejsť tiež kontrolou parkovacích bŕzd, kontrolou stability a štruktúry konštrukcie, kontrolou odolnosti a váhy, a tiež kontrolou stability a pevnosti kolies.
Pre upresnenie na záver, modely kočíkov, ktoré sa začali vyrábať v období platnosti starej normy, museli podstúpiť nové testovanie podľa novej normy, ak ich teda výrobcovia chceli predávať aj naďalej.
Ak sa rozhodnete pre kočík z druhej ruky, vyberajte ešte starostlivejšie. Odporúčame uprednostniť osobný odber, vďaka čomu si môžete kočík dobre prezrieť a vyskúšať si jazdu, skladanie a rôzne nastavenia.
Na čo sa predávajúceho pýtať?