Saunovanie

Saunovanie slúži na relaxáciu a ohrievanie ľudského tela nad bežnú teplotu. Sauny sa ohrievajú na teplotu 60 ° C až 120 ° C. Existujú tiež sauny, ktoré môžu svojim klientom ponúknuť teplotu okolo 140 ° C. Saunovanie má blahodarný účinok na unavený mozog, pretože počas saunovania sú do tela okrem iných látok uvoľňované aj endorfíny, ktoré navodzujú pocit dobrej nálady a šťastia a tiež tlmia bolesť.

Video: Saunovanie

Pre koho nie je saunovanie vhodné:

  • pre ľudí s ochorením srdca - tep sa v saune zvyšuje o 30 až 75%,
  • pre ľudí s ochorením krvného obehu,
  • pre ľudí s horúčkou,
  • pre ľudí trpiaci kožným ochorením - pred návštevou sauny by sa mal postihnutý poradiť s lekárom,
  • pre ľudí, ktorí sú unavení a nevyspatí,
  • pre ľudí, ktorí sú hladní alebo prejedení.

Výhody saunovania

  • posilnenie imunity človeka,
  • detoxikácia organizmu,
  • uvoľňuje dýchanie,
  • napomáha pri celulitíde,
  • redukuje telesnú hmotnosť človeka,
  • uvoľňuje napätie a psychiku,
  • lieči nespavosť.

Pravidlá saunovania

Čas trávený v saune nie je nijako obmedzený. Človek by mal sám spoznať, kedy mu je saunovanie príjemné a kedy už nie. Priemerný čas strávený v saune sa pohybuje okolo 15 minút. Záleží však na skúsenosti saunujúceho sa človeka a na type sauny.

Pred vstupom do sauny by sa mal človek umyť či osprchovať. Uterákom sa poriadne osušiť a vstupovať do sauny umytý a suchý. Do sauny si so sebou človek môže vziať uterák alebo prestieradlo, na ktoré si môže sadnúť alebo ľahnúť, ďalej masážnu špongiu alebo kefu a čistú vodu, minerálku alebo džús k dodržiavaniu pravidelného príjmu tekutín. Úplne nevhodné je požívanie alkoholických nápojov.

V saune sa dýcha len ústami. V prípade, že človek bude v saune dýchať nosom, vysušuje sa nosová sliznica a dochádza k bolestiam hlavy. Keď sa človek začne potiť, mal by začať aj s masážou tela pomocou masážnej hubky alebo kefy.

Po uplynutí doby 8 až 15 minút (čiže príjemnej doby pobytu v saune) sa človek zájde opláchnuť studenou vodou pod sprchu alebo sa môže ochladiť v bazéniku. Namočiť by si mal celé telo, teda aj vrátane hlavy. Keď ucíti chlad, mal by sa vrátiť späť do sauny, kde zotrvá ďalších zhruba 15 minút. Aby saunovanie malo účinok, mal by sa proces teplo - chlad opakovať trikrát.

Typy sáun

Pred vstupom do sauny by si mal človek zistiť, či je zmiešaná a či je vstup vhodný v plavkách či iba s uterákom alebo osuškou.

  • Fínska sauna - teplota vzduchu sa pohybuje okolo 90 ° C. Vo fínskej saune sa nachádzajú kachle s kameňmi, ktoré sa počas saunovania polievajú vodou, aby zvlhčili vzduch. Vlhkosť vzduchu je vo fínskej saune okolo 5 %.
  • Suchá česká sauna - od fínskej sauny sa líši tým, že sa v nej nepolievajú kamene a vlhkosť vzduchu je takmer nulová. Teplota vzduchu dosahuje výšku až 100 ° C.
  • Parná sauna - teplota vzduchu sa pohybuje do 60 ° C a vlhkosť vzduchu je tu takmer 100 %.
  • Infrasauna - teplota v tzv. infrakabíne je do 60 ° C a vlhkosť vzduchu je okolo 30 až 50 %. Infrasauna prehrieva organizmus človeka pomocou infračerveného žiarenia. Infrasauna je dobrá k posilňovaniu obranyschopnosti organizmu človeka, pomáha pri bolestiach kĺbov a svalov a tlmí bolesť. Infrasaunu je dobré používať pred rehabilitáciou k rozohriatiu svalov.

Video: Infrasauna

Saunovanie v tehotenstve

Ak žena tehotenstvo plánuje, nie je potreba sa saunovania obávať.

V prvom trimestri1 pred vstupom do sauny by mala tehotná žena vedieť, že saunovanie môže vyvolať potrat3. Vysoké teploty vyskytujúce sa v saunách nepriaznivo ovplyvňujú organizmus tehotnej ženy. Dochádza k poklesu krvného tlaku a môžu hroziť kolapsy. Nežiaduci vplyv majú aj na embryo, kedy môže dôjsť k poruche centrálneho nervového systému dieťaťa a následne dôjsť až k potratu.

V druhom a treťom trimestri sa riziká saunovania v tehotenstve znižujú, ale aj naďalej sa nejedná o bezproblémovú návštevu. K návšteve sauny by mala byť tehotná žena úplne zdravá a bez komplikácií a saunovanie podstupovať aj pred otehotnením. Je dôležitý pravidelný prísun tekutín a minerálov. Dôležitý je príjem horčíka, ktorý zabraňuje kŕčom a možnému vzniku maternicových sťahov.

Pri verejnom saunovaní by si tehotná žena mala dať tiež pozor na vznik možných plesní.

Rady pre saunovanie tehotných:

  • pravidelné dopĺňanie tekutín a minerálov, hlavne horčíka,
  • vynechať saunovanie v 1. trimestri,
  • nenavštevovať saunu v prípade sťahov maternice,
  • byť opatrná na vznik prípadných plesňových infekcií,
  • znížiť dĺžku pobytu v saune,
  • zvýšiť dĺžku odpočinku po saunovaní.

Saunovanie detí

Saunovaní detí je vhodné z dôvodu dosiahnutia dobrej imunity. Deti bývajú menej choré virózami horných ciest dýchacích a priebeh choroby býva kratší, ľahší a bez vážnejších komplikácií.

So saunovaním detí sa môže začať od 3. mesiaca veku dieťaťa. Podmienkou je ale využitie rodinnej sauny v súkromí a v prítomnosti mamičky. Aby mohlo dieťa navštevovať verejnú saunu, malo by byť v veku batoľaťa, kedy je už dieťa schopné povedať, kedy mu je saunovanie nepríjemné a nie je v saune držané dlhšie ako je pre dieťa znesiteľné. Batoľatá sa saunujú v menších skupinkách 5 - 6 detí, kedy sú sprevádzané 2 dospelými osobami. Do sauny vchádzajú deti v plavkách a dĺžka saunovania sa líši podľa veku dieťaťa. Doba saunovania u dojčiat a batoliat je krátka, maximálne v dĺžke troch minút. U starších detí by čas saunovania nemal presiahnuť 8 minút.

Ochladzovanie býva u detí krátke a vlažnou vodou. Býva ukončené krátkym postrekom studenou vodou v oblasti trupu a končatín.

Na dosiahnutie dobrej imunity je dobré malé deti saunovať raz týždenne. Deti predškolského veku sa saunujú v materských školách dvakrát týždenne, deti školského veku zvládnu saunovanie aj trikrát týždenne. Vhodné je určiť si tiež pravidelný deň, kedy sa budú deti saunovať. Čas je vhodný okolo 17. - 18. hodiny.

Pravidlá saunovania u detí

  1. Očista - pred začiatkom saunovania je potrebné dieťa osprchovať vlažnou vodou. Začína sa pri nohách, potom chrbát, ruky, brucho a nakoniec hrudník.
  2. Saunovanie - sprievodná dospelá osoba by mala kontrolovať stav a reakcie dieťaťa, či mu nie je horúco. V prípade nepokoja vezme dieťa a opúšťajú spolu priestor sauny.
  3. Ochladenie - dieťa je ochladzované v náručí dospelého pod sprchou s vlažnou vodou. Pri ochladzovaní sa vynecháva hlava dieťaťa. Staršie deti je dobré ochladzovať radšej na čerstvom vzduchu.
  4. Ukončenie - rodičia dieťa celé osušia, vrátane vlasov, staršie deti už to zvládnu samy. Ponúknu sa dieťaťu tekutiny a položí sa k odpočinku.

Video: Saunovanie deti v materských školách

Viac o saunovaní na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Sauna
  2. http://www.kamdosauny.cz/sauny---rozdeleni/67
  3. https://web.archive.org/web/20151024011107/http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/tehotenstv...
  4. http://www.rodina.cz/clanek4955.htm

Hodnotenia a skúsenosti so saunovaním

Máš skúsenosť so saunovaním?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
navan  21. jan 2015

Saunovanie v škôlke

Môj syn chodí do škôlky so saunou už druhý rok. Deti sa saunujú 1x týždenne a myslím, že všetky chodia do sauny radi. Čo sa týka zlepšenia imunity, myslím, že sauna výrazne pomohla. Chorý je tak 2-3x za školský rok, samozrejme bežne nachladnutie a soplíky do toho nerátam. Pred tým ako začal navštevovať túto MŠ, chodil do inej bez sauny a chorý bol každý mesiac. Neviem či sa mu po roku ''vybudovala'' imunita, ale verím tomu, že aj sauna má na zlepšení jeho obranyschopnosti svoju zásluhu.

Takže ja saunu odporúčam, deti ju milujú a chorým detičkám určite pomôže.
lenkove  3. dec 2014

Penzión Rozsutec

Keďže sme s manželom nadšencami saunovania, snažili sme sa k tomu viesť aj našu staršiu dcérku. Dlho sa bála tmy, takže sa nám pri wellness pobytoch nedarilo dostať ju do sauny. Od jej piatich rokov, ale so saunou nemá problém, najradšej má parnú saunu. Rada s ňou chodievam do saunového sveta v penzióne Rozsutec, kde sa okrem sauny dcérka pekne zabaví behaním v bazénoch, kde je striedavo teplá a studená voda, či oddychovaním na obrovských hojdačkách. Mám pocit, že po saunovaní sa jej na dlhší čas stratia nekonečné škôlkárske soplíky :-)

Sauna je okrem zdravia úžasná na pleť, rovnako ako mamička predo mnou ju využívam namiesto sedenia u kozmetičky 8-)
1 človek považuje za užitočné
ladyzs  18. feb 2014

Saunovanie v Podhájskej

S rodinou máme pobehané na Slovensku toho viac a najviac sa nám páči Welnes centrum Aquamarin. Je podľa mňa nadštandardné zariadenie, vhodné aj pre mamičky s deťmi. Majú niekoľko sáun, napr klasické, slanú, bylinkovú, bio, fínsku. Mne osobne sa najviac páči bylinková. Je výborná na dýchacie cesty. Hneď Vám aj nádcha prejde. ;-)

Počas tehotenstva som radšej saunovanie vynechala a taktiež neskôr aj kúpanie, keďže teplá voda vo mne vyvolávala hrozné návaly.

Takže ja môžem každému len a len odporučiť každému, nech si skúsi. Mimochodom po saunovaní mávam aj pleť úplne ako po čistení kozmetičkou :-D :-)