Saunovanie slúži na relaxáciu a ohrievanie ľudského tela nad bežnú teplotu. Sauny sa ohrievajú na teplotu 60 ° C až 120 ° C. Existujú tiež sauny, ktoré môžu svojim klientom ponúknuť teplotu okolo 140 ° C. Saunovanie má blahodarný účinok na unavený mozog, pretože počas saunovania sú do tela okrem iných látok uvoľňované aj endorfíny, ktoré navodzujú pocit dobrej nálady a šťastia a tiež tlmia bolesť.
Čas trávený v saune nie je nijako obmedzený. Človek by mal sám spoznať, kedy mu je saunovanie príjemné a kedy už nie. Priemerný čas strávený v saune sa pohybuje okolo 15 minút. Záleží však na skúsenosti saunujúceho sa človeka a na type sauny.
Pred vstupom do sauny by sa mal človek umyť či osprchovať. Uterákom sa poriadne osušiť a vstupovať do sauny umytý a suchý. Do sauny si so sebou človek môže vziať uterák alebo prestieradlo, na ktoré si môže sadnúť alebo ľahnúť, ďalej masážnu špongiu alebo kefu a čistú vodu, minerálku alebo džús k dodržiavaniu pravidelného príjmu tekutín. Úplne nevhodné je požívanie alkoholických nápojov.
V saune sa dýcha len ústami. V prípade, že človek bude v saune dýchať nosom, vysušuje sa nosová sliznica a dochádza k bolestiam hlavy. Keď sa človek začne potiť, mal by začať aj s masážou tela pomocou masážnej hubky alebo kefy.
Po uplynutí doby 8 až 15 minút (čiže príjemnej doby pobytu v saune) sa človek zájde opláchnuť studenou vodou pod sprchu alebo sa môže ochladiť v bazéniku. Namočiť by si mal celé telo, teda aj vrátane hlavy. Keď ucíti chlad, mal by sa vrátiť späť do sauny, kde zotrvá ďalších zhruba 15 minút. Aby saunovanie malo účinok, mal by sa proces teplo - chlad opakovať trikrát.
Pred vstupom do sauny by si mal človek zistiť, či je zmiešaná a či je vstup vhodný v plavkách či iba s uterákom alebo osuškou.
Ak žena tehotenstvo plánuje, nie je potreba sa saunovania obávať.
V prvom trimestri1 pred vstupom do sauny by mala tehotná žena vedieť, že saunovanie môže vyvolať potrat3. Vysoké teploty vyskytujúce sa v saunách nepriaznivo ovplyvňujú organizmus tehotnej ženy. Dochádza k poklesu krvného tlaku a môžu hroziť kolapsy. Nežiaduci vplyv majú aj na embryo, kedy môže dôjsť k poruche centrálneho nervového systému dieťaťa a následne dôjsť až k potratu.
V druhom a treťom trimestri sa riziká saunovania v tehotenstve znižujú, ale aj naďalej sa nejedná o bezproblémovú návštevu. K návšteve sauny by mala byť tehotná žena úplne zdravá a bez komplikácií a saunovanie podstupovať aj pred otehotnením. Je dôležitý pravidelný prísun tekutín a minerálov. Dôležitý je príjem horčíka, ktorý zabraňuje kŕčom a možnému vzniku maternicových sťahov.
Pri verejnom saunovaní by si tehotná žena mala dať tiež pozor na vznik možných plesní.
Saunovaní detí je vhodné z dôvodu dosiahnutia dobrej imunity. Deti bývajú menej choré virózami horných ciest dýchacích a priebeh choroby býva kratší, ľahší a bez vážnejších komplikácií.
So saunovaním detí sa môže začať od 3. mesiaca veku dieťaťa. Podmienkou je ale využitie rodinnej sauny v súkromí a v prítomnosti mamičky. Aby mohlo dieťa navštevovať verejnú saunu, malo by byť v veku batoľaťa, kedy je už dieťa schopné povedať, kedy mu je saunovanie nepríjemné a nie je v saune držané dlhšie ako je pre dieťa znesiteľné. Batoľatá sa saunujú v menších skupinkách 5 - 6 detí, kedy sú sprevádzané 2 dospelými osobami. Do sauny vchádzajú deti v plavkách a dĺžka saunovania sa líši podľa veku dieťaťa. Doba saunovania u dojčiat a batoliat je krátka, maximálne v dĺžke troch minút. U starších detí by čas saunovania nemal presiahnuť 8 minút.
Ochladzovanie býva u detí krátke a vlažnou vodou. Býva ukončené krátkym postrekom studenou vodou v oblasti trupu a končatín.
Na dosiahnutie dobrej imunity je dobré malé deti saunovať raz týždenne. Deti predškolského veku sa saunujú v materských školách dvakrát týždenne, deti školského veku zvládnu saunovanie aj trikrát týždenne. Vhodné je určiť si tiež pravidelný deň, kedy sa budú deti saunovať. Čas je vhodný okolo 17. - 18. hodiny.