Plávanie je šport, ktorý môže robiť každý človek bez rozdielu veku, pohlavia a športovej kondície. Plávať môže človek rekreačne alebo závodne, môže byť vo veku dieťaťa alebo dospelého. Je vhodné aj pre ľudí trpiacich obezitou, zápalom žíl alebo kŕčovými žilami.
Plávanie posilňuje všetky svaly tela, chrbát, brucho, zadok, nohy, vnútornú stranu stehien a prsia. Vďaka správnej technike plávania a zdvíhacej schopnosti vody, v ktorej sa pláva, sa nezaťažujú kĺby a zlepšuje sa ich pohyblivosť. Plávanie minimalizuje vznik stresu. Aby človek dosiahol výsledky, mal by plávať minimálne trikrát týždenne.
Pred začiatkom plávania je dôležité rozcvičiť sa, aby nedošlo k zraneniu. V dobe rozcvičenia sa telo a svaly zahrievajú, krv sa rozprúdi a človek si plávanie viac užije. Ak človek nepláva správne, môže si ublížiť. Objavujú sa bolesti chrbta, presilené ramená alebo vyčerpanie.
Počas plávania sa človek musí zamerať na správne vykonávanú techniku s dlhým a plynulým záberom čo najbližšie k vodnej hladine. Základnou polohou je poloha hlavy, ktorá má hlavný vplyv na správne držanie tela počas plávania. Nemala by vyčnievať nad vodnú hladinu, pretože sa nadmerne zaťažuje krčnú chrbticu. Hlava by nemala byť ani v predklone ani v záklone. Keď si človek osvojí túto základnú techniku, môže sa zamerať na rýchlosť.
Dĺžka a frekvencia plávania by sa mala odvíjať od kondície každého plavca. Najvhodnejšie je plávať denne zhruba hodinu. Pre niekoho sa to môže zdať príliš často alebo príliš dlho. Najlepšie je preto plávať tak, aby to človeka bavilo, plával bez použitia sily a pravidelne dýchal. V prípade, že sa u človeka objaví únava, mal by spomaliť, alebo prestať plávať a len odpočívať.
Základom správneho plávania je dýchanie pod vodou. Človek má v sebe prirodzený strach, že počas chvíľky, čo je pod vodou a hneď zasa nad vodou, sa nebude môcť rýchlo zorientovať. Na človeka zle pôsobí aj stekajúca voda po tvári, ktorá v ňom podporuje strach nadýchnuť sa. Všetko sa dá naučiť, len sa musí pravidelne trénovať a prísť správnej technike "na kĺb."
Plavec, ktorý má až panický strach z ponorenia hlavy pod vodu, môže správne dýchanie do vody trénovať na suchu - naplní si dostatočne veľkú misu vody - umývadlo a trénuje správne dýchanie doma. Počas dýchania by nemal ponáhľať a užívať si to.
Plaveckých štýlov je niekoľko a každý na telo pôsobí inak. Hlava je pri každom z nich v neutrálnej polohe, teda ani zaklonená, ani predklonená. Počas plávania sú obe ruky aj nohy vystreté a telo splýva. Počas splývania sa zakaždým vydychuje do vody, nádych je potom nad hladinou.
Východiskovým bodom je splývanie, potom je záber pažami nad hlavou a postupuje do strany. Záber nesmie byť príliš široký. Dlane a predlaktia zaberajú tempo šikmo dole. Nohy vychádzajú z kolien, potom sa nohy skrčia. Chodidlá sú v tzv. fajke a päty sa takmer dotýkajú vodnej hladiny. Kolená by sa mali vzďaľovať do šírky bokov, ktoré sa tiež takmer dotýkajú hladiny. Záber rúk pod telom pomôže hlave dostať sa nad hladinu a tam sa nadýchnuť. Potom sa hlava vracia s výdychom späť pod vodnú hladinu.
Telo vychádza zo splývania na bruchu. Nádych je pri vytočení hlavy na stranu pri každom treťom tempe. Ruky sa striedajú. Nad vodnú hladinu sa najskôr dostane lakeť a potom celá paža, ktorá je pokrčená. Ruka sa natiahne, keď je lakeť na úrovní ucha, aby sa človek odrazil čo najďalej. Kolená sú mierne pokrčené a jediným ich pohybom je kopanie, ktoré vychádza z bedier.
Ruky aj nohy svojim pohybom pripomínajú kraula. Rozdiel je v pažiach, ktorých záber je vykonávaný do strany. Pri zábere sú lakte pokrčené, potom sa ruka vytiahne z vody von a pohyb sa doťahuje do vzpaženia. Ruky sa pravidelne striedajú. Pohyb nôh je vykonávaný kopaním, ktoré vychádza z bedier, nie z kolien. Kolená sa nesmú dostať nad vodu, narozdiel od priehlavku, ktorý pohyb dokončuje nad hladinou. Dýchanie je vďaka polohe na chrbte jednoduché. Výdych je pri zábere.
Začiatočníci môžu tento štýl trénovať na suchu, kde stoja s oboma rukami natiahnutými nad hlavou a potom sa začnú vlniť. Začínajú teda ruky, potom hlava, hrudník, panva a kolená. Človek by mal mať pocit, že sa hýbe ako had. Keď má toto natrénované na suchu a má pocit, že mu motýlik ide, môže to vyskúšať vo vode. Nádych je podobný ako pri kraule, teda pri každom treťom tempe sa plavec nadýchne.
Záber začína pri vzpažených rukách, medzi ktorými je hlava. Paže sa pomaly pokrčia a obkresľujú tvar presýpacích hodín. Dlane a predlaktia sú stále vo zvislej polohe. Teraz prichádza na rad nádych, potom sa hlava ponorí do vody a pri vynorení sa dostávajú do pôvodnej polohy. Nohy musia mať rázny švih, ktorý vychádza z bedier.