Knihy pre deti by mali byť nevyhnutnou súčasťou detskej izbičky1. Detské knihy sú určené mladému, detskému čitateľovi. Ich snahou je rozšíriť mentálne, etické a estetické vnímanie dieťaťa.
Video: Knihy pre deti: Ako vybrať tú správnu?
Rozhovor s autorkou detských kníh,Vandou Raýmanovou.
Literatúra pre deti sa delí na intencionálnu, ktorá je písaná priamo pre dieťa a neintencionálnu, ktorá je písaná pôvodne pre dospelého, ale v súčasnej dobe ju čítajú hlavne deti. Napr. knihy od B. Němcovej, K.J. Erbena, J.R. Tolkiena, H. Ch Andersena.
Počúvaním rozprávok čítaných rodičmi alebo neskôr vlastným čítaním, deti rozvíjajú svoju predstavivosť a fantáziu. Rozširujú si svoju slovnú zásobu a cit pre materinský jazyk. Knihy nútia deti premýšľať a nenásilnou formou deti vnímajú zásady slušného správania.
Detské knihy podľa veku čitateľa
3 - 6 rokov - pre deti sú vhodné predovšetkým leporelá, maľovanky, riekanky, hádanky alebo príbehy sa zvieratkami.
6 - 11 rokov - deti rady počúvajú alebo si už samy prečítajú rozprávky, poviedky zo života detí, príbehy z prírody, dobrodružné texty alebo rytmické verše.
11 - 15 rokov - deti v puberte sa rady začítajú do dobrodružnej literatúry (westerny, indiánky), encyklopédie či dievčenských románov.
Kategórie detských kníh
Knihy vhodné pre dojčatá
Látkové knihy sú vhodné pre tých najmenších. Bývajú často zo šuštiaceho materiálu, na niektorých stránkach vybavené tiež všitou rolničkou alebo nejakým pískatkom.
Knihy do vane sú gumové, nevadí im namočenie. Bývajú obohatené pískatkom medzi stránkami. Niektoré knižky sú biele a pri namočení vodou sa obrázky v knižke sfarbia.
Leporela sú farebné knižky z tvrdého papiera, ktoré dieťa neroztrhne ako knižky z klasického papiera. V kníhkupectvách je na výber ohromné množstvo - od zvieratiek, autíčok, bábik až po rôzne riekanky či básničky.
Denníky bábätká sú knižky pre rodičov, do ktorých sa zaznamenávajú všetky detské prvýkrát (napr. pasenie koníčkov, sedenie, lezenie po štyroch, prvé krôčiky, prvé zuby1), prehliadky u detského lekára, ktorý na pravidelných prehliadkach dieťa meria a váži a mamička si potom môže tieto čísla zapísať do denníčka.
Knihy vhodné pre batoľatá
rozprávky,
riekanky,
básničky pre deti,
knihy sa samolepkami alebo s puzzle - sú knižky z tvrdého papiera, v ktorých sú namiesto stránok urobené z obrázkov puzzle, ktoré si dieťa môže zostaviť.
magnetické knižky - knižky s príbehom, ktorý dieťa dopĺňa podľa priložených magnetiek.
Moja dcéka má vo svojej izbičky vyhradené dve poličky na knihy, ktoré sú už plné, hoci ešte sama nečíta. Veľa kníh má ešte podedených po mne a pre mňa je úžasné čítať knihy, ktoré som ako malá milovala, mojmu drobčekovi. Chodíme aj do knižnice, kde je veľmi pyšná, keď si môže knihu vybrať sama a len čo prídeme domov, musíme ju prečítať. Deti, ktoré také niečo nepoznajú, sú veľmi ochudobnené. Toto im televízia ani počítač nenahradia
S mojimi deťmi som začala chodiť tiež veľmi skoro do knižnice. Najskôr na rôzne akcie, ako napr. divadielko v knižnici a vždy sme si nejakú knihu požičali aj domov. Na Vianoce máme pravidlo, že deťom kúpime jednu hračku a jednu knihu a som rada, že deti sa z knižiek naozaj tešia. Samozrejme aj z hračiek, ale veľa si spolu čítame a tu chvíľu by som za nič nevymenila.
Viem, že v dnešnej dobe veľa ľudí číta knihy online, ale priznám sa, že mne by kontakt s knihou chýbal. Ale samozrejme internet veľmi rada využijem - a to pri ich objednávaní. Keďže som dosť časovo vyťažená, som rada, že dnes máme aj túto možnosť :-)
Priznám sa, že som dosť zhrozená, keď vojdem do nejakej detskej izbičky, v ktorej nie sú knihy. Mňa viedli rodičia od malička ku knihám a rovnako som ja naučila svoje deti knihy milovať. Od malička som si s nimi čítala a nielen, že som im pomáhala rozvíjať fantáziu, ale zároveň sa prehlboval náš vzájomný vzťah. Veľakrát som im pustila rozprávku v televízii, keď som potrebovala niečo urobiť, ale nikdy som neodmietla, keď prišli za mnou s knižkou a poprosili ma, aby som im čítala.
Dnes bez rozprávky na dobrú noc ani nezaspia a ja som za ten večerný rituál veľmi vďačná. Dúfam, že láska ku knihám im zostane, aj keď budú veľkí a nebudú ma už pri čítaní potrebovať.
Ja som rada čítala od malička, počas štúdií to boli diela ruskej literatúry - Tolstoj, Dostojevskij, Gogoľ. Keď som začala pracovať, na knihy nebol čas, tak som čítavala len po večeroch a to som dávala prednosť zamilovaným historickým románom. Dnes ako maminka čítavam obom mojim deťom pred spaním rozprávky. Nahradili sme tým večerníčky. Samozrejme pozerajú aj televíziu, ale som rada, že zaspávajú pri čítaní.
Verím, že im láska ku knihám vydrží, pretože žiaden film nenahradí obrovskú detskú fantáziu, ktorú podporí len kniha.
Knihy sú jednoducho súčasť nášho života, veľmi rada som čítala už ako dieťa. Keď sa my narodil syn, hneď ako sedel a pekne vnímal, mal okolo seba knižky. Slintal, krčil, postupne pozeral a teraz už aj číta..... Do knižnice sme chodili už od 3 rôčkov. Ani raz sa nestalo, že by knihu popísal, potrhal. Samozrejme veku som prispôsobovala aj typ knižky. Dnes chodí už do školy a ako prváčik číta takmer všetko čo z knižnice prinesieme. Večer už nečítam ja knižku, ale on.
Takže doporučujem viesť detičky ku knižkám už od veľmi skorého veku, určite im to nikdy nebude na škodu ;-)