Dovolenka s deťmi

Dovolenka s deťmi nesie so sebou niekoľko čisto organizačných záležitostí a veľa plánovania. To je spojené aj s náhodnými situáciami, ktoré zvyčajne začínajú slovami: Čo keď ... Pod pojmom dovolenka s deťmi sa chápe dovolenka s deťmi do 15 rokov, pretože práve táto veková skupina tvorí veľkú časť turistov, Deťom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť aj z dôvodu ich zdravotného stavu či imunitného systému, V závislosti na tom, kam sa rodičia chystajú s dieťaťom na dovolenku cestovať, je na zváženie aj porada s detským lekárom.

Video: Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa dovolenky s deťmi:

🎞️ Aká je dovolenka s 8 deťmi? Nika Macinská.
🎞️ PRVÁ POMOC - čo by vám v "lekárničke" na výletoch nemalo chýbať
🎞️ Hotel Sitno s deťmi alebo bez? Kto vyhral?

Vhodný vek dieťaťa na prvú dovolenku a cestovanie

Rodičia často riešia otázku, kedy je vhodné ísť s dieťaťom prvýkrát na dovolenku. Dôležité je zvážiť zdravotný stav matky aj dieťaťa, v tomto prípade bábätka. Lietať je možné začať od 3 mesiacov dieťaťa. Do tejto doby nie je cestovanie na dlhšie trate doporučované z dôvodu, že si bábätko ešte zvyká na domáce prostredie a je zvyknuté na pocit istoty a bezpečia. U tak malých detí vo všeobecnosti platí, že je vhodné vyberať kratšie vzdialenosti, bez veľkého časového posunu, vyhýbať sa príliš horúcemu, či chladnému podnebiu a vysokej nadmorskej výške.

Je vhodné orientovať sa na také miesta, ktoré nie sú od domova ďaleko. Čím je dieťa staršie, vzdialenosť je možné zväčšovať. S dieťaťom starším ako 10 rokov si rodičia môžu dovoliť už aj cestu do exotických krajín. Nehovoriace dieťa sa môže mimo domova správať rôzne. Tým dáva svojim rodičom jasné signály, či je na cestovanie "na dlhšie vzdialenosti" a na cestovanie ako také pripravené - plač, zlosť a naopak smiech, radosť, nadšenie. Tieto signály by mali rodičia brať do úvahy a aj na ich základe sa o dovolenke rozhodovať.

Dovolenka s deťmi

Miesto pobytu na dovolenke

Dovolenka sa dá tráviť v rodnej krajine dieťaťa, v zahraničí, na horách, či pri mori. Tu je opäť na zváženie, kedy do zahraničia s dieťaťom vyraziť. U malých detí je ideálnym riešením voliť skôr dovolenku v rodnej krajine, pretože sú tu pomerne rovnaké podnebné podmienky, na ktoré je dieťa zvyknuté. Je tu aj poistené. Výhodou môže byť aj rovnaká reč v prípade určitých zdravotných problémov riešených v zdravotníckych zariadeniach. Domáce pobyty sú dnes už na špičkovej úrovni. Rodinám s deťmi sú ponúkané izby s posteľami, detskými stoličkami v jedálňach a práčkou priamo na izbe. To isté platí aj v prípade aktivít, ktoré penzióny a hotely pre rodiny s deťmi organizujú.

Video: Hotel Sitno s deťmi alebo bez? Kto vyhral?

V prípade, že sa volí dovolenka v zahraničí, napr. pri mori, nemala by sa voliť s deťmi do 3 rokov hlavná sezóna. A to z dôvodu vysokých teplôt na slniečku a prechodov z týchto "horúčav" do dnes už bežne klimatizovaných miestností. Tieto prechody nemusia na tak malé deti pôsobiť vôbec dobre a vyvolajú im prechladnutia, nádchy, kašeľ. To isté platí aj v prípade plaviek, ktoré by mali byť hneď po kúpaní z tela malého dieťaťa dané dole, aby nedošlo k prechladnutiu a následnému zápalu močových ciest. Ak teda už dovolenku pri mori rodičia vyberú, je vhodné zdržiavať sa na pláži mimo dopoludňajších hodín. Vtedy je slnko najvyššie a doslova páli na svoje maximum.

S dovolenkou pri mori je tiež spojené používanie opaľovacích krémov s vysokým faktorom, hlavne u detí do 3 rokov. Tie by sa opaľovať nemali. Aj samotná prechádzka na slniečku a pobyt v tieni môže kožu opáliť. Dojčatá a batoľatá by na priamom slniečku nemali zdržiavať vôbec. Ideálnym riešením je slnečník alebo plážový stan. Dôležité je dodržiavať pitný režim, aby nedošlo k dehydratácii, ku ktorej sú malé deti náchylné.

Dĺžka pobytu na dovolenke

Rovnako ako miesto pobytu je na zváženie aj dĺžka pobytu. Je potrebné zvážiť ako dlho sa na dovolenku cestuje, akým prostriedkom, koľko časových pásiem je prekročených a aká dlhá by cesta mala byť. Deti by mali mať dostatok času na to, aby si "zvykli," odpočinuli si a leteli späť po vhodnej dobe, kedy mali na poznanie nového prostredia dostatok času a priestoru. Ak ide teda o diaľkový let lietadlom, cestu autobusom, autom, vlakom, mal by byť čas strávený na dovolenke dlhší.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie dnes ponúka mnoho inštitúcií. Je na zváženie, ktorú z nich si rodičia vyberú ako pre seba, tak pre svoje deti a poistia si napríklad batožinu, športové aktivity, úrazy a liečebné náklady.

Je dobré vedieť, že s tzv, "modrou európskou kartičkou" bude mať pacient v krajinách EÚ zaistenú len nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť vo verejnom zdravotníckom zariadení. V niektorých krajinách EÚ je však pravdepodobné, že za poskytnutú starostlivosť musí pacient ihneď zaplatiť, originálne doklady si ponechať, zájsť si do tamojšej poisťovne a doviezť doklady do svojej poisťovne v rodnej krajine. Tam mu budú náklady preplatené. Nie je teda pravidlom, že na "modrú európsku kartičku" bude pacient všade ošetrený bezplatne. To sa ale samozrejme nevzťahuje na prípady, keď by bol ohrozený život pacienta.

Čo zbaliť dieťaťu na dovolenku?

V závislosti na ročnom období, v ktorom sa rodičia na dovolenku s deťmi chystajú, je aj obsah zbalenej batožiny iný. V prípade letnej dovolenky pri vode, pri mori, v prírode, na horách, by dieťa malo mať zbalené:

  • osobnú hygienu - šampón, kondicionér, mydlo, kefka, pasta, hrebeň, uterák, osuška,
  • lieky, ktoré dieťa pravidelne užíva,
  • kvalitný opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom - ten je vhodné naniesť vždy, keď sa dieťa pohybuje na slnku, teda nielen pri vode,
  • krém po opaľovaní - používa sa aj vtedy, keď sa dieťa neopaľujte, ale s lúčmi sa ten deň postretlo a koža môže byť aj obyčajnou prechádzkou na slnku trošku opálená,
  • pokrývku hlavy - šiltovka, klobúčik, v záujme ochrany pred úpalom,
  • slnečné okuliare - ideálne s dostatočnou UV ochranou,
  • letné oblečenie, ale aj oblečenie do chladnejšieho počasia - na dovolenke môže pršať alebo byť chladnejšie, než rodičia, či meteorológovia očakávajú,
  • vhodnú obuv - sandále, žabky, gumáky, pevnú obuv, tenisky,
  • obľúbené hračky.

Dieťa na dovolenke

Cestovná hnačka u detí

Ak dieťa dostane hnačku, musí sa predchádzať jeho dehydratácii tak, že pije dostatočné množstvo tekutín a perorálny rehydratačný roztok. Tým sa nahradí strata tekutín, ktoré vznikajú, keď má dieťa hnačku. Roztok sa podáva buď po lyžičkách alebo aj striekačkou - závisí od veku dieťaťa. Ak je dieťa dojčené, malo by piť materské mlieko z matkinho prsníka aj naďalej. Rozhodne nie je riešením prestať dieťa dojčiť. Pri zotavovaní sa z hnačky k nastoleniu črevnej rovnohováhy prispieva užívanie probiotík.

Sú ale prípady, kedy je na mieste vyhľadať lekára:

  • ak je hnačka krvavá,
  • keď je hnačka spojená horúčkou, zožltnutím kože, trvalým a nekončiacim vracaním,
  • ak je stav nemenný aj po užití rehydratačného roztoku.

Stravovanie a pitný režim na dovolenke s deťmi

Potenciálne ochorenie striehne v strave a vode. Preto sa všeobecne odporúča dodržiavať stravovacie a pitné návyky v zahraničí ešte viac, než ako sme zvyknutí doma. Malým deťom pravidelne čistiť a umývať v pitnej vode ich fľaše, jedálenské sety, hračky. Najideálnejšie je stravovanie vo svojom hoteli, penzióne alebo voliť vybrané, odporúčané reštaurácie. Pitnú vodu kupovať len balenú a prijímať tekutiny vo veľkom množstve tak, aby nedošlo k úpaľu.

Strava na dovolenke s deťmi

Predchádzanie nevoľnostiam a prehriatiu pri cestovaní

Kinetóza, teda nevoľnosť sprevádzaná bolesťou hlavy a závratmi môže potrápiť deti aj dospelých. Kinetóza je u detí zrejme spôsobená jednak tým, že ich rovnovážne ústrojenstvo je stále vo vývine a tým, že zrak spolu s mozgom spracováva nové informácie zachytené počas cesty nejakým dopravným prostriedkom. Tieto informácie sú však protichodné, pretože to, čo vidia oči (nepatrný pohyb) je úplne iné, než to, čo prežíva telo (sem tam sa hodí do strany, poskočí). Akonáhle si s týmto mozog dieťaťa vie horšie poradiť, vyvolá to kinetózu, závraty a bolesti hlavy.

Aby sa predišlo nevoľnostiam počas jazdy, nemalo by dieťa čítať. Možno aj zistí, že akonáhle pri jazde zatvorí na chvíľu oči, alebo sa zadíva cez čelné sklo na horizont, jeho prípadná nevoľnosť sa zníži. Tiež nie je dobré pred cestou zjesť veľa jedla. Jedlo ako také by malo byť ľahké, dobre stráviteľné a nie ťažké a tučné. Preto sa odporúčajú napríklad cestoviny, zelenina a ryža jedené aj 2 hodiny pred cestou. Nikdy nie dobrá jazda nalačno. Vhodnými nápojmi sú voda a obyčajná minerálka. Ničomu neprospeje ani to, akonáhle dieťa bude oblečené v tesnom oblečení. To by malo byť pohodlné, voľné a priedušné, aby sa v ňom dieťa nepotilo a následne neprehrievalo.

Pred cestou, alebo aj počas cesty sa môžu podať aj rôzne lieky, či homeopatiká 8. Medzi najznámejšie patrí Kinedryl podávaný malým deťom aspoň pol hodiny pred cestou. V prípade dlhšej cesty je dobré jeho podanie opakovať. Na mieste sú aj žuvačky, tzv. travel gum. Staršie deti ich musia požuvať aspoň 30 minút pred cestou, žuť ich cca 10 minút. Ak na ceste dôjde opäť k nevoľnosti, vziať si ďalšiu žuvačku. Podať možno aj tabletky Cocculine. Sú to homeopatiká podávané pred samotnou cestou. Ako často jednotlivé lieky podávať, alebo ich žuť a ako dlho majú účinok, je súčasťou ich príbalových letákov.

Ako u nevoľnosti, tak i u prehriatia stále platí jedno a síce časté prestávky počas cesty. Ak k prehriatiu počas cesty dôjde, je dobré mať po ruke studenú vodu a uterák. Uterák sa vo forme obkladov priloží na čelo a zátylok dieťaťa.

Vhodné jedlo na ceste dopravným prostriedkom

V lietadle sa o jednotlivé chody stará personál - letušky. Na ceste autom či autobusom si rodičia musia toto všetko zabezpečia sami. Ideálne je mať so sebou cestovnú chladničku, v ktorej sa nesladené a neperlivé nápoje vychladia, ale nebudú ľadové. Dieťa určite ocení aj ovocný čaj, obľúbené ovocie a zeleninu. Nevhodné sú čokolády a iné potraviny obsahujúce veľa cukru. Zo zeleniny je vhodná šalátová uhorka, pretože obsahuje veľa vody a je ľahko stráviteľná. Pečivo s tvrdým syrom a müsli tyčinky sú taktiež dobrou voľbou. Naopak nevhodné sú údeniny, šaláty s majonézou a obľúbené vyprážané rezne v chlebe.

Zabavenie dieťaťa počas cestovania

Ideálnym riešením pri cestovaní by určite bolo prespanie celej cesty. Vzhľadom k tomu, že spánok v aute, lietadle, vlaku, či inom dopravnom prostriedku je u detí z hľadiska dĺžky čisto individuálnou záležitosťou, je na mieste dieťa zabaviť určitou činnosťou - najlepšie hrou.

Veľmi malé deti zabavíte len tým, že im do autosedačky dáte ich obľúbené alebo nové, neznáme hračky1, hračky vydávajúce nové zvuky, majúce rôzne funkcie, ktoré bude musieť počas cesty ešte len objaviť. Dôležité je rozhodnutie, kde bude mamička (otecko) sedieť. Či to bude na mieste spolujazdca alebo pri dieťati. Takto si môže dieťa lepšie tvoriť animačný program. Dobrým návodom je nechať dieťa vždy pred cestou a v pauze poriadne vybehať tak, aby sa unavilo. U malých detí je dobré nájsť priestor na ich natiahnutie na rovnej ploche (v autosedačke sa môžu cítiť utiahnuté, a tým pádom aj plačlivé).

Veľmi známou a obľúbenou hrou pre staršie deti na ceste dopravným prostriedkom je napríklad:

  • Slovný futbal - táto hra spočíva vo vytváraní slov na posledné písmeno, či slabiku predchádzajúceho slova. Príkladom môže byť slovo stôl a vymýšľanie ďalšieho slova na písmeno "l, teda lúče. Nasledujúci hráč vymýšľa slovo na písmeno "e," napríklad elektrina. Ďalší hráč, ktorý je na rade, musí vymyslieť slovo na písmeno "a," napríklad Albatros. Ďalší hráč na písmeno "s." Zložitejšou sa hra stáva vtedy, ak majú hráči vymýšľať slová na posledné dve písmenká.
  • Čo znamená táto dopravná značka? - dieťa sa tak učí dopravné pravidlá a v zahraničí sa možno dopravnými značkami pobavia aj rodičia. Značky sú iné a deti si tak môžu vymýšľať naozaj zaujímavé názvy značiek.
  • Kto uvidí prvý ... ? - vodič vymyslí vec, ktorú v okolí hľadáme. Napr. ružový kabát, sivú strechu domu, zelený plot. Ten, kto ako prvý uvidí v okolí dané predmety v danej farbe, má bod. Deti sa tak zabavia pozorovaním a sústredením sa na okolie.
  • Koho ​​mám na mysli? - hra spočíva v opisovaní známych osobností z histórie i súčasnosti pomocou charakteristických znakov, pamätných vyhlásení, viet, činov. Dá sa zameniť aj s opisovaním povolania.

Na známu otázku: " Už tam budeme? " sa odporúča odpovedať tak, že dieťa motivujete napríklad tým, že udáte čas, za ktorý budete stáť tam a tam a budete tam robiť to a to. Napr.: " O pol hodiny stojíme na odpočívadle, kde sú piknikové stoly a hojdačky, tam si dáme zmrzlinu a pohojdáme sa." "Keď zapadne slniečko, zastavíme na pumpe a nájdeme spolu poklad." Tým môže byť napríklad schovaná čokoládka v kufri auta. Deťom tak cesta rýchlejšie utečie,

Lekárnička na dovolenku

Rodičia by si mali so sebou pribaliť dostatočné množstvo základných liekov slúžiacich na prevenciu chorôb a poskytujúcich základné ošetrenie pri ľahkých poraneniach, uštipnutí hmyzom. Veľmi dôležité je tiež mať zistené miesta, kde sa nachádza lekáreň, kde sa nachádza a ako ďaleko je nemocnica, ak by lieky v cestovnej lekárničke neboli dostačujúce a situácia by si žiadala lieky alebo lekársku pomoc.

Základné vybavenie lekárničky na dovolenku s deťmi

  • Lieky a masti na podráždenie kože, alebo na zapareniny - napr Bepanthen, Sudocrem
  • Dezinfekčný prostriedok - napr. Betadine, Jodisol, Septonex,
  • Antihistaminiká - lieky tlmiace rôzne alergické reakcie - napr. Dithiaden (najčastejšie podávaný), Zirtec, Zodac, Aerius
  • Lieky na infekčné a iné hnačky - Endiaron, Enterol, čierne uhlie, Imodium
  • Masti alebo gély na natiahnuté svaly, či poškodené kĺby - Ketoprofen gél, Ibalgin gél, Voltaren
  • Uštipnutie hmyzom - ako prevencia pred uštipnutím sa odporúčajú Repelenty (avšak nie deťom mladším ako 6 mesiacov) v spreji alebo ako krém Fenistil gél
  • Antibiotikum na zapálené ranky - Framykoin masť
  • Lieky na zápchu , zlé trávenie - Hylak forte, Glycerínové čípky vhodné aj pre deti
  • Lieky proti bolestiam hlavy, horúčke, teplote - analgetiká: Panadol, Brufen, Ibalgin, pre malé deti vo forme čapíkov
  • Lieky proti nevoľnostiam pri cestovaní - Kinedryl, žuvačky Travel gum
  • Lieky proti kašľu a bolesti v krku - sirupy Mucosolvan, Ambrobene, Stoptussin, pastilky Septolete, Strepsils
  • Kvapky do nosa, proti nádche - Nasivin soft vhodný pre malé deti, Olynth
  • Kvapky a masti do očí - Opthalmo Septonex, či Omisan baby priamo pre deti
  • Spáleniny a popáleniny - Panthenol ako sprej, krém, masť či gél
  • Ostatné - obväzy, náplaste, nožnice, ovínadlo, teplomer, pinzeta, ihla, striekačka, dezinfekčný prostriedok na ruky.

Pred zabalením lekárničky musí dôjsť ku kontrole exspiračných údajov na každom z liekov. Spolu s liekmi je dobré vziať so sebou aj príbalový leták takého lieku, ktorého dávkovanie presne nepoznáte a môžete návod na jeho užívanie na dovolenke potrebovať.

Viac o dovolenke s deťmi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://travel.gc.ca/travelling/health-safety/children (ENG)
  2. http://www.cpzp.cz/clanek/2384-0-Dovolena-s-ditetem.html
  3. https://web.archive.org/web/20181005204048/http://www.dovolenasepsem.unas.cz/more-evropa/co-si-vz...
  4. https://web.archive.org/web/20170903064722/http://www.cestujsdetmi.cz/rady-a-tipy/zabava-a-dovole...
  5. http://finance.idnes.cz/modra-karticka-na-cestach-nestaci-bez-penez-k-lekari-nechodte-prz-/poj.as...
  6. http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/publ_izurnal/_zprava/vhodne-jidlo-na-cesty--128952

Hodnotenia a skúsenosti Dovolenka s deťmi

Máš skúsenosť Dovolenka s deťmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť