Cestovanie s deťmi

Cestovanie s deťmi prináša so sebou pre rodičov niekoľko základných plánovacích schém počnúc tým, ako dieťa na ceste zabaviť, ako sa o neho postarať v prípade, keď mu je nevoľno a ako si cestu čo najviac spríjemniť a "skrátiť." Ideálne by samozrejme bolo, keby dieťa celú cestu prespalo a prebudilo sa v cieľovej stanici. Ale nie vždy je to tak, ako si to rodičia ideálne predstavujú. Preto je na mieste zariadiť sa čo najlepšie pre situácie ala strýko príhoda.

Video: Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa cestovania s deťmi:

🎞️ Aká je dovolenka s 8 deťmi? Nika Macinská.
🎞️ PRVÁ POMOC - čo by vám v "lekárničke" na výletoch nemalo chýbať
🎞️ Salmonela - spoznáte ju podľa týchto intenzívnych príznakov
🎞️ Hotel Sitno s deťmi alebo bez? Kto vyhral?

Video: Hotel Sitno s deťmi alebo bez? Kto vyhral?

Ako predchádzať nevoľnostiam a prehriatiu pri cestovaní?

Kinetóza, teda nevoľnosť sprevádzaná bolesťou hlavy a závratmi môže popri deťoch potrápiť aj dospelého. Kinetóza je u detí spôsobená jednak tým, že ich rovnovážne ústrojenstvo je stále vo vývine a tým, že zrak spolu s mozgom spracováva nové informácie zachytené počas cesty nejakým dopravným prostriedkom. Tieto informácie sú však protichodné, pretože to, čo vidia oči (nepatrný pohyb) je úplne iné, než to, čo prežíva telo (sem tam sa hodí do strany, poskočí). Akonáhle si s týmto mozog dieťaťa vie horšie poradiť, vyvolá to kinetózu - nevoľnosť, závraty a bolesti hlavy.

Cestovanie na dovolenku s deťmi

Aby sa predišlo nevoľnostiam počas jazdy, nemalo by dieťa čítať. Možno zistí, že akonáhle pri jazde zatvorí na chvíľu oči, alebo sa zadíva cez čelné sklo na horizont, jeho prípadné nevoľnosti to zníži. Tiež nie je dobré pred cestou zjesť veľa jedla. Jedlo ako také by malo byť ľahké, dobre stráviteľné a nie ťažké a tučné. Preto sa odporúčajú napríklad cestoviny, zelenina a ryža zjedené aj 2 hodiny pred cestou. Nikdy sa neodporúča jazda nalačno. Vhodnými nápojmi sú voda a obyčajná minerálka. Neprospeje ani to, že dieťa bude oblečené v tesnom oblečení. To by malo byť pohodlné, voľné a priedušné, aby sa v ňom dieťa nepotil a následne neprehrievalo.

Pred cestou a aj počas cesty sa môžu podať rôzne lieky či homeopatiká8. Medzi najznámejšie patrí Kinedryl podávaný malým deťom aspoň pol hodiny pred cestou. V prípade dlhšej cesty je dobré podanie opakovať. Vhodné sú aj žuvačky, tzv. travel gum, ktoré si staršie deti musia žuť aspoň 30 minút pred cestou. Žuť ich cca 10 minút a ak na ceste opäť dôjde k nevoľnosti, vziať si ďalšiu žuvačku. Podať možno aj tabletky Cocculine. Sú to homeopatiká podávané pred samotnou cestou. Ako často jednotlivé lieky podávať, alebo ich žuť a ako dlho majú účinok je súčasťou ich príbalových letákov.

Ako u nevoľnosti, tak u prehriatia stále platí jedno - časté prestávky počas cesty. Ak k prehriatiu počas cesty dôjde, je dobré mať po ruke studenú vodu a uterák, aby sa vo forme obkladov priložil uterák na čelo a zátylok dieťaťa.

Jedlo vhodné na ceste dopravným prostriedkom

V lietadle sa o jednotlivé chody stará personál - letušky, ale na ceste autom či autobusom si rodičia musia toto všetko zabezpečiť sami. Ideálne je mať so sebou cestovnú chladničku, v ktorej sa nesladené a neperlivé nápoje vychladia, ale nebudú ľadové. Dieťa určite ocení aj ovocný čaj, obľúbené ovocie a zeleninu. Nevhodné sú čokolády a iné potraviny obsahujúce veľa cukru. Zo zeleniny je vhodná šalátová uhorka, pretože obsahuje veľa vody a je ľahko stráviteľná. Pečivo s tvrdým syrom a müsli tyčinky sú taktiež dobrou voľbou. Naopak nevhodné sú údeniny, šaláty s majonézou a obľúbené vyprážané rezne v chlebe.

Cestovná hnačka u detí

Ak dostane dieťa hnačku, musí sa predchádzať jeho dehydratácii tak, že pije dostatočné množstvo tekutín a perorálny rehydratačný roztok. Tým sa nahradia straty tekutín, ktoré vznikajú, keď má dieťa hnačku. Roztok sa podáva buď po lyžičkách alebo aj striekačkou - závisí od veku dieťaťa. Ak je dieťa dojčené, malo by piť materské mlieko z matkinho prsníka aj naďalej. Rozhodne nie je riešením prestať dieťa dojčiť. Pri zotavovaní sa z hnačky prispieva k nastoleniu črevnej rovnováhy užívanie probiotík.

Prípady, kedy je vhodné vyhľadať lekára:

  • ak je hnačka krvavá,
  • ak je hnačka spojená s horúčkou, zožĺtnutím kože, trvalým a nekončiacim vracaním,
  • ak je stav nemenný aj po užití rehydratačného roztoku.

Cestovanie s deťmi

Ako dieťa počas cestovania zabaviť?

Ideálnym riešením pri cestovaní by určite bolo prespanie celej cesty. Vzhľadom k tomu, že spánok v aute, lietadle, vlaku, či inom dopravnom prostriedku je u detí z hľadiska dĺžky čisto individuálnou záležitosťou, je na mieste dieťa zabaviť určitou činnosťou, najlepšie hrou.

Veľmi malé deti zabavíte len tým, že im do autosedačky dáte ich obľúbené, alebo naopak nové, neznáme hračky1 v závislosti na veku dieťaťa. Hračky vydávajúce nové zvuky, majúce rôzne funkcie bude musieť dieťa počas cesty ešte len objaviť. Dôležité je tiež rozhodnúť, kde bude mamička (otecko) sedieť. Či bude sedieť na mieste spolujazdca alebo pri dieťati. Tak môže lepšie tvoriť animačný program pre dieťa. Dobrým návodom je nechať dieťa vždy pred cestou a v pauze poriadne vybehať tak, aby sa unavilo. U malých detí je dobré nájsť priestor na ich pretiahnutie na rovnej ploche (v autosedačke sa môžu cítiť meravo a tým pádom byť aj plačlivé).

Veľmi známou a obľúbenou hrou pre staršie deti na ceste dopravným prostriedkom je napríklad:

  • Slovný futbal - Táto hra spočíva vo vytváraní slov na posledné písmeno, či slabiku predchádzajúceho slova. Príkladom môže byť slovo Stôl a vymýšľanie ďalšieho slova na písmeno "L", teda Lednice. Nasledujúci hráč vymýšľa slovo na písmeno "E", napríklad Elektrina. Ďalší hráč, ktorý je na rade, musí vymyslieť slovo na písmeno "A", napríklad Albatros. Ďalší hráč na písmeno "S." Zložitejšia sa hra stáva vtedy, ak majú hráči vymýšľať slová na posledné dva písmenká.
  • Čo znamená táto dopravná značka ? - Dieťa sa tak učí dopravné pravidlá a v zahraničí sa možno dopravnými značkami pobavia aj rodičia. Značky sú tam iné a deti si tak môžu vymýšľať naozaj zaujímavé názvy značiek.
  • Kto uvidí prvý ... ? - Vodič vymyslí vec, ktorú v okolí hľadáme, napr. ružový kabát, sivú strechu domu, zelený plot. Ten, kto ako prvý uvidí v okolí daný predmet v danej farbe, má bod. Deti sa tak zabavia pozorovaním a sústredením sa na okolie.
  • Koho ​​mám na mysli ? - Hra spočíva v opisovaní známych osobností z histórie i súčasnosti pomocou charakteristických znakov, pamätných vyhlásení, viet, činov. Dá sa zameniť aj s opisovaním povolania.

Na všetečné a známu otázku : "Už tam budeme?" sa odporúča odpovedať tak, že udáte čas, za ktorý budete zastavovať tam a tam a budete tam robiť to a to. Napr.: " Za pol hodiny stojíme na odpočívadle, kde sú piknikové stoly a hojdačky, tam si dáme zmrzlinu a pohojdáme sa. " , "Keď zapadne slniečko, zastavíme na pumpe a nájdeme spolu poklad. " Tým môže byť napríklad schovaná čokoládka v kufri auta. Deťom cesta utečie rýchlejšie, keď je rozdelená na úseky a budú ich baviť aj rôzne bojovky a pohybové aktivity v sľúbených pauzách.

Použité zdroje

  1. http://travel.gc.ca/travelling/health-safety/children (ENG)
  2. http://www.cpzp.cz/clanek/2384-0-Dovolena-s-ditetem.html
  3. http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/publ_izurnal/_zprava/vhodne-jidlo-na-cesty--128952

Hodnotenia a skúsenosti s cestovaním s deťmi

Máš skúsenosť s cestovaním s deťmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť