Zavinovačky

Zavinovačky sú špeciálne tvarované kusy látky alebo perinky, ktoré slúžia na zavinovanie detí. Existuje rad rôznych typov zavinovačiek a spôsobov, ako bábätka zavinovat. Zavinovanie je teda medzi mamičkami aj medzi lekármi pomerne kontroverznou témou. Možné benefity a možné nevýhody zavinovania treba zvažovať vždy podľa konkrétneho dieťaťa, jeho prejavov a podmienok pre starostlivosť o neho.

Zavinovačka a dysplázia bedrového kĺbu

Ak sa rozhodnú rodičia svoje dieťa zavinovať do akéhokoľvek typu zavinovačky, mali by sa uistiť, že je dieťa zavinuté správne. Nesprávne použitá zavinovačka, hlavne v dolnej časti tela, môže uvoľniť kĺby dieťaťa a poškodiť mäkké chrupavky bedrového kĺbu, čo môže viesť k dysplázii bedrového kĺbu. Vývojová dysplázia bedrového kĺbu je u novorodencov veľmi častá. Na dyspláziu má vplyv rodinná anamnéza, pôrody koncom panvovým a pohlavie dieťaťa (u dievčatiek je pravdepodobnosť dysplázie väčšia).
Zavinovačka
Pravdepodobnosť vzniku dysplázie bedrového kĺbu je možné znížiť tým, že pri zavinovaní dieťaťa sa rodičia uistia, že má dieťa dostatok miesta pre svoje nožičky v spodnej časti zavinovačky. Dieťa by malo bez problémov ohnúť svoje nôžky hore a taktiež do diaľky

Možné prínosy a riziká zavinovania

  • Za jednoznačne nevhodné pre správny a zdravý vývin bedrových kĺbov bolo preukázané tesné zavinovanie nožičiek, obzvlášť, ak sú zvinuté a rovno natiahnuté.
  • Zavinovanie pomáha upokojiť bábätká, ktoré sú separované od matky - napr. novorodenca v inkubátore. Pozitívny efekt zavinovania separovaných detí bol preukázaný predovšetkým u predčasne narodených detí. Obmedzený priestor v zavinovačke bábätku navodzuje pocit ako keby bolo v maternici,
  • Zavinuté bábätko by malo spať jedine na chrbte. Pri spaní na bruchu sa významne zvyšuje riziko SIDS1. Zavinovať by sa teda malo prestať v čase, keď sa bábätko začne otáčať z chrbta na bruško (približne po 4 . až 6. mesiaci).
  • Zavinovať by sa malo bábätko iba na spánok, inak by mu mala byť ponechaná voľnosť pohybu ručičiek a nožičiek.
  • Namiesto zavinovania by mal byť preferovaný tesný fyzický kontakt1 mamičky (alebo otecka) s bábätkom. Ide o dojčenie11 na požiadanie, nosenie9, spoločné spanie4. Telo matky je pre dieťa fyziologickým a najvhodnejším prostredím. Pri separácii bábätka od mamičky, teda aj pri oddelenom spaní dojčiat v postieľke a zavinovačke dochádza k dezorganizácii cyklov spánku a príjmu potravy. Bábätko sa budí príliš hladné, plače, rozhadzuje rukami, kope a napína sa, nemusí byť ochotné prisať sa k prsníku. Ak separované bábätko niekoľko hodín neprirodzene hlboko spí, nemusí byť schopné prebudiť sa pri apnoickej pauze a zvyšuje sa riziko SIDS1.
  • Zavinovanie môže pomôcť veľmi podráždeným a nepokojným deťom, ktoré majú silný Moorov reflex - Moro reakciu. Vtedy poležiačky rozhodia ručičky do strán, nožičky pokrčia a potom ručičky a nožičky pritiahnu k brušku. Preferovaný by mal byť aj u ich tesný fyzický kontakt s matkou.
  • Zavinovačka pomáha malému bábätku udržovať telesnú teplotu. Na druhej strane so sebou nesie riziko prehriatia. Telesnú teplotu oveľa lepšie pomáha udržiavať kontakt s matkou (alebo otcom) kožu na kožu.

Video (ENG): Ako zdravo zavinúť bábätko - ukážky spôsobov zavinutia sú po druhej minúte videa

Typy zavinovačiek

Zavinovačky sa vyrábajú z rôznych materiálov a je vhodné vyberať také, ktoré majú atesty aj pre malé deti. Aj pre bábätká s citlivou kožou býva vhodná 100% bavlna alebo bambusové vlákno.

Klasické zavinovačky (perinky)

Zaväzujú sa na šnúrky, bývajú vypchaté perím alebo novšie typy dutým vláknom. Zvyčajne neumožňujú pevné zavinutie ručičiek a príliš pevne fixujú nožičky. Je ale možné nezaväzovať spodné šnúrky.

Klasické zavinovačky

Rýchlozavinovačky

Jedná sa o štvorce vyplnené dutým vláknom alebo ovčím rúnom, ktoré sa po zavinutí zapínajú na suchý zips alebo pomocou viazačky. Vyrábajú sa napr. pod značkami Aesthetic, Babyrenka, Gade, Kaarsgaren, little angel (Dita Tábor), Lodger, Pech, Scarlett.

Rychlozavinovačky

Zámotky pre novorodenca

Predávajú sa šité z elastických materiálov so zipsom, napr. ergoPouch, Mamas & Papas, Puckababy. Možno ich vyrobiť aj pletené.

Pružné štvorcové zavinovačky

Umožňujú pevné zavinutie ručičiek (tzv. podľa Karpa) a pri tom ponechávajú nožičky voľné. Možno ich používať aj ako deku. Lacnejším, ale na prevedenie zavinutia náročnejším variantom sú veľké bavlnené alebo bambusové plienky. Tento typ zavinovačiek vyrába napríklad Aden + Anais, ANAV, ergoPouch, Haipa daipa, Kikko XKKO, Skapi.

Špeciálne tvarované elastické zavinovačky

Zvyčajne sa zapínajú na suchý zips, umožňujú pevné zavinutie ručičiek (tzv. podľa Karpa) a pri tom ponechávajú nožičky voľné. Vyrábajú ich napríklad značky Aden + Anais, Babymoov, Candide, Ergo baby, Kiddopotamus, Lodger, Mamas & Papas, Red Castle.

Špeciálne tvarované elastické zavinovačky

Zavinovačky s vreckami na nožičky

Sú väčšinou určené do kočíka alebo autosedačky. Prakticky sa nachádzajú na hranici medzi zavinovačkami a fusakmi. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a s rôznou mierou zateplenia. Čisto bavlnené typy možno používať aj doma alebo v teplejšom počasí. Na jeseň býva vhodná kombinácia vnútri bavlna a zvonku flís. Na zimu sa vyrábajú zateplené flísové. Medzi známe značky tohto typu zavinovačiek patrí Babyrenka, Emitex, Puckababy, Red Castle, Wallaboo.

Zavinovačky s vreckami na nožičky

Viac o zavinovačkách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/01/13.pdf
  2. http://pediatrics.aappublications.org/content/120/4/e1097.long
  3. http://www.mojebetynka.cz/dite-je-na-svete/miminko/zavinovani-miminka-to-miluji-rodice-uvitaji
  4. Harvey Karp: Nejšťastnější miminko v okolí
  5. http://cosleeping.nd.edu/assets/31969/mckenna_et_al_2007.pdf
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19489802

Hodnotenia a skúsenosti so zavinovačkami

Máš skúsenosť so zavinovačkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť