Pri jazde autom je bezpečnosť pasažierov prvoradá. Tak, ako dodržiavame dopravné predpisy, mali by sme sa riadiť istými zásadami, aj čo sa týka vybavenia interiéru vozidla. Obzvlášť, pokiaľ ide o bezpečnosť osôb v kabíne auta. Tými sú často aj deti. Deti v aute spravidla umiestňujeme do autosedačiek. Tie najmenšie, do takzvaných "vajíčok". Ako ale vybrať správne bezpečné vajíčko pre naše dieťa?
Rozhovor s poradkyňou pri výbere autosedačky Mgr. Zuzanou Švantnerovou
V rozhovore s poradkyňou pri výbere autosedačky Mgr. Zuzanou Švantnerovou:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka na tému autosedačky:
🎞️ Posmerná či protismerná autosedačka?
🎞️ Ako vybrať pokračovaciu autosedačku
🎞️ Ako správne obliekať deti na jazdu v autosedačke
Autosedačky skupiny 0+, pokiaľ vyberiete kvalitnú, patria medzi najbezpečnejšie. K ich vysokej miere bezpečnosti prispieva fakt, že sú umiestňované do auta proti smeru jazdy. Od umiestnenia prvej autosedačky proti smeru jazdy, v Nórsku v roku 1989, síce už pretieklo veľa vody, teória o väčšej bezpečnosti takto orientovaných autosedačiek sa postupom času nielen potvrdila, ale motivovala výrobcov k výrobe protismerných autosedačiek aj pre väčšie deti, než len do 13 kg. O bezpečnosti orientácie vajíčka proti smeru jazdy teda nie je pochýb.
Napriek tomu, že autosedačka do 13 kg je často súčasťou trojombinácii kočíkov, odborníci zdvíhajú varovný prst. V prípade týchto kombinovaných kočíkov totiž často samotná autosedačka zaostáva za kvalitou vajíčok, ktoré sú v predaji samostatne. Výnimku tvoria snáď len "značkové" trojkombinácie, ktoré sú, v závislosti na kvalite drahšie a na materiáloch pri výrobe, ani na certifikácii a bezpečnostných testoch. výrobcovia nešetria.
Autosedačky z trojkombinácii navyše väčšinou spĺňajú len základnú normu bezpečnosti a nie sú podrobované ďalšiemu testovaniu.
Nízka cena často súvisí s použitím lacných materiálov alebo so šetrením na množstve materiálu. Tým klesá aj miera bezpečnosti samotnej autosedačky. "Škrupina" vajíčka totiž dieťatko chráni, a to predovšetkým pri bočných nárazoch. Pri lacných vajíčkach sa môžeme často stretnút s problémom použitia tenkého plastu aj polystyrénu, vložka je často úsporná, nedostatočne vyplnená, nesprávne vypodložený chrbátik dieťatka. Pri nedostatočne hrubých a pevných materiáloch je prítomné riziko zlomenia pri náraze. Naopak, pri kvalitnejších autosedačkách sú použité pevnejšie materiály - plasty i polystyrén, často sú dokonca vystužené oceľovými výstužami.
Hovorí sa, že nie je vhodné kupovať autosedačku z druhej ruky. Záleží však na veku samotnej autosedačky. Spravidla platí, že je lepšie zadovážiť si rok-dva starú kvalitnú autosedačku z bazáru, než novú lacnú autosedačku, ktorá prešla len zlomkom bezpečnostných certifikácií.
Bábätká rastú ako z vody. Ani sa nenazdáme a meníme hlbokú korbičku za "špoťák". Rovnako je tomu aj pri autosedačkách. Vajíčko meníme za pokračovaciu autosedačku ako švihnutím čarovného prútika. Kedy je čas na výmenu? V prípade, že dieťatku trčia z vajíčka nožičky, niet dôvodu panikáriť, trčiace nožičky nie sú dôvodom pre výmenu. Nemajú negatívny vplyv na bezpečnosť sedačky. Ak však trčí z vajíčka hlavička, je čas obzerať sa po novej autosedačke. Dôvodom pre výmenu je tiež fakt, že siahajú pásy príliš nízko pod ramená dieťatka.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Zuzana Švantnerová
poradkyňa pri výbere autosedačky
www.detivaute.sk