Na trampolíne rado skáče takmer každé dieťa už od raného veku. Ide o športové náčinie. Trampolíny určené pre deti sú vhodné ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Ak sa rodičia rozhodnú pre nákup detskej trampolíny, mali by dbať na všetky bezpečnostné prvky. To znamená, že trampolína by mala obsahovať bezpečnostnú obvodovú sieť a aj sieť pod trampolínu. Pre malé deti je tiež vhodná tzv. mini trampolína, ktorá je vybavená ochranným držadlom, ktorého sa malé dieťa môže počas skákania pridržiavať. Vždy je nutné mať dieťatko pod neustálym dozorom!
Trampolína je všeobecne doporučovaná deťom od 6. rokov. Záleží predovšetkým na výbere vhodnej trampolíny.
Trampolína pre zábavu aj pre zdravie
Skákanie na trampolíne sa odborne nazýva tramporelaxia, ktorá je určená nielen pre zábavu detí, ale pôsobí blahodarne aj na zdravie dieťaťa3.
- Je vhodná pre deti s hyperaktivitou, pre deti, ktoré trpia poruchami pozornosti, učenia a koncentrácie.
- Je to atraktívny zdroj pohybovej aktivity detí, ktorá je zvlášť v dnešnej dobe veľmi žiaduca.
- Skákanie na trampolíne je skvelá pomôcka na zábavu detí1 aj v skupinkách.
- Priaznivo pôsobí na lymfatický systém v tele.
- Slúži ako výborná prevencia srdcových a cievnych ochorení.
- Skákanie na trampolíne pôsobí blahodarne aj po psychickej stránke. Cvičenie ako také spôsobuje po nejakom čase uvoľňovanie endorfínov, čo je tzv. hormón šťastia.
Dostupné druhy trampolín
- trampolína interiérová, teda na vnútorné použitie,
- trampolína exteriérová, ktorá je určená pre vonkajšie použitie (záhrada a pod.),
- trampolína s ochrannou bezpečnostnou sieťou,
- trampolína bez ochrannej bezpečnostnej siete.
Ako vybrať vhodnú a bezpečnú trampolínu
Odborníci odporúčajú nákup trampolíny s priemerom 4,3 m. Takýto rozmer je ideálny pre všetky vekové kategórie a z hľadiska bezpečnosti poskytuje dostatok priestoru pre skákanie, čím zamedzuje dopadu mimo časť na to určenou. Ďalšie odporúčanie sa týka upínania obvodovej siete. Tá by mala byť umiestnená po obvode trampolíny zvonka, nie vo vnútri. Ochranná sieť s upínaním vnútri trampolíny spolu s ochranným bezpečnostným vankúšom umiestneným na pružinách, skákaciu plochu zbytočne zmenšuje.
- Súčasťou trampolíny určenej deťom by mala byť v prvom rade ochranná obvodová sieť a obvodový ochranný vankúš. Zabraňujú pádu a následnému poraneniu upínacími pružinami.
- Pri nákupe je vhodné požiadať predávajúceho o predloženie dokladu o tom, že trampolína spĺňa dôležité bezpečnostné pokyny. Trampolíny bezpečné pre deti vlastnia ocenenia, ktoré podliehajú najprísnejším kritériám.
- Dôležitým bodom je tiež dopadová plocha trampolíny. Pre vonkajšie použitie je potrebné, aby bola odolná voči UV slnečnému žiareniu (veľmi vhodná skákacia plocha je napr. špeciálny materiál PP MESCH UV resistant - silná polypropylénová plachta so zárukou 5 rokov). Plocha by mala byť nielen dostatočne pevná, ale aj jemná, aby v prípade nešťastného pádu nedošlo k škaredým odreninám. Taká doskoková plocha je označovaná ako non - abrazívna.
- Pre exteriérovú trampolínu je tiež dôležitý materiál použitý na výrobu rúr, teda konštrukcia trampolíny, ktorá by mala byť antikorózna (nerezová), napr. galvanická.
Trampolíny sa predávajú aj bez ochrannej bezpečnostnej siete. Tie sú určené predovšetkým pre trampolíny exteriérové, vonkajšie. Na trhu sú v súčasnej dobe dostupné trampolíny s najrôznejším priemerom a nosnosťou a záleží len na rodičoch, ktorá im bude vyhovovať.
Kde zakúpiť kvalitnú a bezpečnú trampolínu
Kvalitnú trampolínu by mali rodičia kupovať najlepšie v špecializovaných športových predajniach. Trampolínu si tak môžu prezrieť na živo a prípadne požiadať o odbornú radu predávajúceho.
Doplnky, ktoré je možné k trampolíne dokúpiť
- Ochranná obvodová sieť, ak nie je už súčasťou zakúpenej trampolíny.
- Špeciálne madlo, ktoré slúži na pridržiavanie pri skákaní. Toto madlo je efektívna pomôcka pri cielenom skákaní za účelom spaľovania kalórií.
- Schodíky k jednoduchému prístupu na trampolínu. Ich využitie je predovšetkým u trampolín vonkajších. Ak je trampolína určená menším deťom, schodíky by mali byť jej neoddeliteľnou súčasťou.
- Krycia plachta - zabráni zašpineniu alebo zmoknutiu trampolíny umiestnenej vonku. Môže byť dobrým pomocníkom aj na trampolíny umiestnené v interiéri, nebude sa tak na ne prášiť.
- Ukotvenie trampolíny - kotviaca súprava je určená pre všetky obdĺžnikové aj kruhové trampolíny. Využitie ukotvenia - jednak zabráni vypadávaniu spodnej časti (nôh) pri premiestňovaní trampolíny (čo sa môže hodiť v interiéri ) a umožní trampolínu ukotviť kotviacimi hákmi v exteriéri.
- Ochranná bezpečnostná sieť pod trampolínu - zabráni prístupu pod trampolínu, napr. malým deťom alebo domácim miláčikom . Aj tam hrozí prípadné zranenie.
K trampolíne je možné dokúpiť aj veľa náhradných dielov, ako sú pružiny, či ochranný vankúš na pružiny, skákaciu plochu a ďalšie komponenty.
Ako sa na trampolíne správne pohybovať?
- Trampolína by mala byť najprv starostlivo skontrolovaná dospelou osobou a až potom na ňu môže vstúpiť dieťa.
- Na trampolínu sa nenaskakuje, ale pokojne nakročí, a to až do jej stredovej skákacej plochy. Potom dieťa pokrčí kolená a postupne pôsobí vlastnou silou a tiažou na skákaciu plochu. Pri doskoku musí byť kolená mierne pokrčené, ale spevnená.
- Na trampolíne môže poskakovať aj viac detí naraz, záleží na veľkosti trampolíny. Je však dôležité deti usmerňovať, aby si prílišným vyčíňaním neublížili.
Viac o trampolíne na modrykonik.sk
Použité zdroje
- https://web.archive.org/web/20140208054846/http://www.itrampolina.cz/
- https://web.archive.org/web/20140204091218/http://www.cestujsdetmi.cz/trampolina/
- http://hobbyrecepty.cz/trampolina-neni-jen-blazniva-zabava-pro-deti/
- http://www.rodina-finance.cz/deti.205/trampoliny-pro-deti.20712.html