Školské pomôcky sú nevyhnutné potreby, ktoré napomáhajú deťom v učení nielen na základnej, ale neskôr aj na strednej alebo vysokej škole. Školské potreby sú vo vlastníctve detí, ktoré ich podporujú vo vytváraní, prehlbovaní a osvojovaní si nadobudnutých vedomostí počas výučby.
Najviac školských pomôcok potrebuje prváčik. S úspešným zvládnutím zápisu na prijatie na základnú školu pre neho začína množstvo povinností, ktoré sú so školou spojené a na robenie úloh je potrebné množstvo predmetov, ktoré sa do tejto chvíle v jeho izbičke1 nenachádzali.
Nevyhnutnou, hlavnou a pravdepodobne tiež prvou školskou pomôckou je pre prváčika školská aktovka alebo stále obľúbenejší školský batoh. Pri výbere vhodnej aktovky alebo batohu pre prváčika by sa rodičia mali pozerať nielen na ich praktickú stránku (výška, šírka, hmotnosť, nosnosť, reflexné prvky a pod), ale mali by brať do úvahy aj to, čo sa páči ich deťom. Deti sú tie, ktoré budú školskú aktovku alebo školský batoh nosiť a ktoré by sa za svoju hlavnú školskú pomôcku nemali hanbiť a mali by jej nosiť radi a hrdo.
Starší žiaci a študenti si miesto školskej tašky alebo aktovky vyberajú priestranné študentské batohy, ktoré by mali mať ergonomicky tvarovaný chrbát a deťom sa tak nekrivila chrbtica pri nosení batohu na jednom ramene alebo pri nosení kabeliek. Študentské batohy môžu byť tiež obohatené o špeciálne vystužené vrecko, do ktorej si môžu uschovať notebook.
Viac o správnom výbere školskej tašky sa dočítate v hlavnom článku: Školská taška alebo je vhodnejší pre prváčika batoh? Viac o jeho výhodách a nevýhodách sa dočítate v hlavnom článku: Batoh do školy.
Ku školskej aktovke alebo školskému batohu by sa rodičia mali poobzerať po vrecúšku na prezuvky, v ktorom budú mať deti svoje podpísané papučky uschované, aby ich nemuseli prenášať neustále do školy a domov a mohli si ich tak nechať vo svojej školskej šatni.
K aktovke patrí tiež školský peračník, ktorý je možno zohnať v akýchkoľvek farbách, s akýmikoľvek obrázkami a designami. Deti majú tiež radi viacposchodové peračníky, ktoré môžu mať jedno, dve alebo tri poschodia Súčasťou vybaveného peračníka by mali byť tiež zastrúhané ceruzky, pastelky, fixky, školské perá, guma, strúhadlo, neskôr tiež malé pravítko a kružidlo. Študenti si namiesto školského peračníka obstarávajú menšie peračníky, do ktorých sa zmestí iba ceruzka alebo pero.
Do prvej triedy budú prváci potrebovať rôzne školské pomôcky na jednotlivé vyučovacie hodiny, zoznam vecí sa bude líšiť podľa želania a zvykov jednotlivých základných škôl. Podobné školské pomôcky budú deti potrebovať počas prvého stupňa. Na druhom stupni už nie je náročnosť na školské pomôcky tak vysoká a deti potom potrebujú hlavne tašku, peračník s písacími pomôckami, pravítka, kružidlá a cvičebný úbor na hodiny telesnej výchovy.
Písanie a výtvarná výchova:
Čítanie a ostatné školské predmety:
Telesná výchova:
Niektoré školy organizujú pre svoje deti v rámci telesnej výchovy tiež plavecké výcviky alebo návštevu klzísk v zimných mesiacoch. Deti potom potrebujú plavky, uterák, plavecké okuliare, plaveckú čiapku (hlavne dievčatká s dlhými vlasmi). Na klzisko zimné korčule a teplé oblečenie.