Školská taška (alebo tiež školská aktovka, školský batoh) slúži dieťaťu pre nosenie školských potrieb, desiaty a fľaše s nápojom. Mladšie deti zvyčajne využívajú školské aktovky, staršie deti batohy. Povinná certifikácia školských aktoviek bola na Slovensku zrušená v roku 2001. Výrobok s označením školská aktovka, tak už nemusí spĺňať zrušenú technickú normu STN 79 6506
Hmotnosť tašky by nemala byť pre mladšie deti vyššia ako 1,2 kg, pre deti na druhom stupni nie vyššia ako 1,4 kg. Začínajú sa objavovať aj školské tašky na kolieskach, čo je pre chrbticu dieťaťa najzdravší variant. Nevhodné sú kvôli jednostrannej záťaži tašky cez rameno, s jedným popruhom. Taška by nemala byť preplňovaná, preťažovaná. Školák by mal nosiť nanajvýš 10 až 12% svojej hmotnosti. Prípadné nadmerné požiadavky na množstvo školských potrieb riešte s triednym učiteľom dieťaťa. Pre chrbát dieťaťa sú ideálnou voľbou dvoje učebnice - jedny doma a jedny v škole.
Dôležitý je celkový tvar školské tašky. Ak sa remence zle nastavia, dieťa má bolesti chrbta. Mala by rovnomerne roznášať záťaž. Taška by mala byť skôr vyššia ako širšia, aby umožňovala vyvážené rozmiestnenie vecí a dobrý pohyb dieťaťa v hromadnej doprave. Nesmie byť príliš vysoká, nemá siahať školákovi až po zadok, ideálne by mala siahať 10 cm pod rebrá. Aby bolo vhodne umiestnené ťažisko, sú lepšie užšie tašky a ťažšie predmety by sa mali v taške umiestňovať čo najbližšie k chrbtu.
Taška by mala mať pevnú a ergonomicky tvarovanú chrbtovú časť. Tým bude redukované zlé držanie tela, taška školáka nikde nebude tlačiť a nebude ho z nej bolieť chrbát. Okrem chrbtovej časti by taška mala mať aj vystužené, tvarovo stále dno. Nosenie je potom pohodlnejšie a nehrozí poškodenie vecí vnútri tašky.
Popruhy tašky sa nesmú dotýkať krku dieťaťa. Podstatný je aj tvar popruhov a správne nastavenie ich dĺžky. Nepolstrované popruhy musia byť pre pohodlné nosenie široké aspoň 4 cm. Ak sú polstrované, môže stačiť aj šírka 3 cm. Také popruhy potom netlačia a nezarezávajú sa. Je potrebné vyberať tašku s dostatočne dlhými popruhmi , aby ich bolo možné nastavovať s rastom dieťaťa aj podľa ročného obdobia (najdlhšie popruhy sú potrebné v zime). Dĺžka popruhov by sa mala ľahko nastaviť, ale zároveň aj pevne držať, aby pri zaťažení tašky popruhy nepreklzávali.
Deti si školskú tašku obvykle vyberajú podľa farby a obrázkov. Kvôli bezpečnosti v cestnej premávke, napríklad pri prechádzaní cesty, by mala byť taška farebná. Mala by mať na dostatočnej ploche reflexné prvky - fóliové prúžky, nášivky a odrazky. Taška by nemala mať žiadne ostré hrany a rohy, aby sa školák nemohol poraniť. Použité materiály musia byť zdravotne nezávadné a bezpečné.
Predchádzajúca norma určovala, že minimálne 20 % plochy predného dielu aktovky musí byť z neónových (signálnych, či žiarivých)
farieb. 70cm² prednej plochy má byť pokrytých reflexným materiálom (reflexná páska, odrazové sklíčka), na bočných stranách by to malo byť minimálne po 15 cm².
Do tašky by nemalo zatekať pri daždi alebo snežení. Zapínanie tašky sa nesmie samovoľne otvárať. Vnútro školskej tašky by malo byť rozložené na priehradky. Odporúča sa aspoň samostatné oddelenie na desiatu a fľašu s pitím. Vhodné sú aj menšie vrecká na zips na kľúče, peňaženku a iné drobnejšie predmety.
Školská taška pre deti na 1. stupni by mala mať menovku, ktorá nie je viditeľná, ak je taška zatvorená.
Pri výbere vhodnej školskej tašky pre prváka by sa mali rodičia zamerať na: