Mnoho rodičov s malými deťmi je zvyknutých používať v bežnom živote bicykel, preto kým dieťatko vyrastie a bude schopné jazdiť s rodičmi na bicykli2 či odrážadle2 samo, môže s rodičmi cestovať v cyklosedačke . Pred samotnou kúpou cyklosedačky je potrebné sa v ponuke dostupných cyklosedačiek zorientovať a myslieť hlavne na vek a hmotnosť dieťatka , ktoré chceme takto prepravovať . V súčasnosti existujú dva spôsoby , akými sa dá dieťa na bicykli bezpečne prepravovať. Tým prvým je cyklosedačka a druhým cyklovozík2.
Cyklosedačky sú určené deťom , ktoré už dokážu samé bez opory dlhodobo sedieť , pričom dolná hranica pre užívanie cyklosedačiek je 18 mesiacov veku dieťatka . Do tohto veku býva doporučené dieťatko prevážať radšej v cyklovozíku2.
Hlavný rozdiel medzi detskými cyklosedačkami s označením A 15 a C 15 je vo výške bočníc , chrbtového operadla a v mieste úchytu na bicykel .
Cyklosedačky v ktorých nás vozili naši rodičia už nie sú dostupné na trhu . V súčasnosti v obchodoch dostanete moderné cyklosedačky , ktoré sú vybavené bezpečnostnými pásmi vedenými cez telíčko dieťaťa a upínaním nožičiek, ktoré znemožňuje vniknutie nôžky dieťaťa do výpletu kolies. Prítomnosť týchto bezpečnostných prvkov je jednou zo známok kvality cyklosedačky .
Pri rozhodovaní , ktorú cyklosedačku zaobstarať je potrebné zohľadniť aj spôsob montáže na bicykel , či cyklosedačka nebude vadiť, alebo či sa o ňu nebudú trieť lanká .
Hlavnou výhodou cyklosedačky umiestnené v prednej časti bicykla je tesnejší kontakt s dieťatkom, zvlášť, ak je dieťatko živšej povahy . Pri jazde je tak možné sa rozprávať a ukazovať dieťaťu zaujímavosti v okolí . Táto cyklosedačka je vhodná predovšetkým na kratšie cesty, ako napr. cesta na nákup, návštevu, či do škôlky . Cyklosedačka umiestnená v prednej časti bicykla je určená prevažne deťom do 15 kg.
Cyklosedačky , ktoré sú konštruované pre umiestnenie v zadnej časti bicykla bývajú spravidla robustnejšie a umožňujú prevážanie dieťaťa i vyššej váhovej kategórie, spravidla sa jedná o limit 22 kg .
Možností umiestnenie sedačky v zadnej časti bicykla je hneď niekoľko:
Niektoré druhy cyklosedačiek určené na montáž za jazdcom disponujú výhodou jednoduchého upínania aj odmontovania cyklosedačky, ktorú možno potom ľahko premontovať na druhý bicykel, alebo ju nechať jednoducho dole, čo sa hodí napríklad v prípade, že rodič dieťa nevezie - predíde sa nechcenému odcudzeniu cyklosedačky.
Investícia do kvalitnej značkovej cyklosedačky (aj bazarovej) sa určite oplatí. Rodič má tak istotu, že cyklosedačka spĺňa bezpečnostné normy, je vybavená kvalitnými upínacími systémami a jej inštalácia je jednoduchá.
Súčasná ponuka cyklosedačiek umožňuje pripevnenie cyklosedačky na pánsky aj na dámsky bicykel. Medzi cyklosedačkami určenými na inštaláciu do prednej časti bicykla je výber širší, pretože sú často rozlíšené podľa druhov bicykla. Niektoré cyklosedačky určené na montáž do prednej časti bicykla možno nainštalovať iba na šikmú rámovú rúru, ktoré sa vyrába takmer výhradne pri dámskych bicykloch .
Ďalším veľmi podstatným kritériom je aj to, aby sa dieťatko v cyklosedačke cítilo dobre a pohodlne, preto je nutné, aby cyklosedačka bola dostatočne hlboká a široká. Tiež opierky pre nožičky musia byť dostatočne dlhé a vhodný musí byť aj uhol sedenia. Preto je dobré vziať na nákup cyklosedačky so sebou aj dieťatko a vybranú cyklosedačku vyskúšať.
Najväčšiemu riziku pri jazde na bicykli v cyklosedačke sú vystavené detské nožičky - najmä chodidlá. Preto k povinnej výbave cyklosedačiek , či už umiestnených v prednej alebo zadnej časti bicykla, patria podpery nožičiek. Dieťa chránia pred stykom s rotujúcimi časťami bicykla. Vhodné je preto zakúpiť cyklosedačku s tzv " rastúcimi " podperami nôh. Výška podpier býva nastaviteľná bežne až do 11 cm .
Podpery nožičiek a chodidiel dieťatka by mali byť vybavené remienkami , ktoré zamedzia pohybu nožičiek pri jazde . Šírka týchto remienkov by mala byť najmenej 15 mm a je nutné , aby upínanie do uzatváracích čapov bolo ľahko realizovateľné aj jednou rukou .
Šírka bezpečnostných pásov vedúcich cez hrudníček dieťaťa až do rozkroku by mala byť najmenej 20 mm, dieťatku pritom musí zadržiavať ramienka . Veľmi dôležité je tiež to, aby uzáver bezpečnostných pásov bol odolný voči snahám dieťatka o jeho otvorenie. Dieťatko v cyklosedačke musí mať hlavičku chránenú kvalitnou prilbou na bicykel1!