Sedačka na bicykel

Mnoho rodičov s malými deťmi je zvyknutých používať v bežnom živote bicykel, preto kým dieťatko vyrastie a bude schopné jazdiť s rodičmi na bicykli2 či odrážadle2 samo, môže s rodičmi cestovať v cyklosedačke . Pred samotnou kúpou cyklosedačky je potrebné sa v ponuke dostupných cyklosedačiek zorientovať a myslieť hlavne na vek a hmotnosť dieťatka , ktoré chceme takto prepravovať . V súčasnosti existujú dva spôsoby , akými sa dá dieťa na bicykli bezpečne prepravovať. Tým prvým je cyklosedačka a druhým cyklovozík2.
Cyklosedačka

Cyklosedačky sú určené deťom , ktoré už dokážu samé bez opory dlhodobo sedieť , pričom dolná hranica pre užívanie cyklosedačiek je 18 mesiacov veku dieťatka . Do tohto veku býva doporučené dieťatko prevážať radšej v cyklovozíku2.

Dostupné druhy detských cyklosedačiek:

  • trieda C 15 - cyklosedačky umiestnené v prednej časti bicykla - tieto cyklosedačky sú určené deťom od 9 - 15 kg .
  • trieda A 15 - cyklosedačky umiestnené v zadnej časti bicykla s týmto označením sú určené pre deti od 9 - 15 kg .
  • triedy A 22 - cyklosedačky umiestnené v zadnej časti bicykla pre deti od 9 - 22 kg .

Hlavný rozdiel medzi detskými cyklosedačkami s označením A 15 a C 15 je vo výške bočníc , chrbtového operadla a v mieste úchytu na bicykel .

Cyklosedačky umiestnené v prednej časti bicykla

Cyklosedačky v ktorých nás vozili naši rodičia už nie sú dostupné na trhu . V súčasnosti v obchodoch dostanete moderné cyklosedačky , ktoré sú vybavené bezpečnostnými pásmi vedenými cez telíčko dieťaťa a upínaním nožičiek, ktoré znemožňuje vniknutie nôžky dieťaťa do výpletu kolies. Prítomnosť týchto bezpečnostných prvkov je jednou zo známok kvality cyklosedačky .
Predná cyklosedačka

Pri rozhodovaní , ktorú cyklosedačku zaobstarať je potrebné zohľadniť aj spôsob montáže na bicykel , či cyklosedačka nebude vadiť, alebo či sa o ňu nebudú trieť lanká .

Výhody predných cyklosedačiek

Hlavnou výhodou cyklosedačky umiestnené v prednej časti bicykla je tesnejší kontakt s dieťatkom, zvlášť, ak je dieťatko živšej povahy . Pri jazde je tak možné sa rozprávať a ukazovať dieťaťu zaujímavosti v okolí . Táto cyklosedačka je vhodná predovšetkým na kratšie cesty, ako napr. cesta na nákup, návštevu, či do škôlky . Cyklosedačka umiestnená v prednej časti bicykla je určená prevažne deťom do 15 kg.

Ďalšie výhody

  • dieťatko má rodič neustále na očiach
  • ľahšia komunikácia s dieťatkom
  • možnosť jazdy na bicykli aj s batohom na chrbte

Nevýhody

  • cyklosedačka umiestnená v prednej časti bicykla je vhodná pre menšie detí a tiež na kratšie vzdialenosti
  • v prípade pádu je táto sedačka menej bezpečná než sedačka umiestnená vzadu
  • dieťatko je priamo vystavené poveternostným vplyvom (vetru ,dažďu, prachu, hmyzu,...)
  • menší komfort jazdy pre rodičov - pri umiestnení cyklosedačky vpredu je nutné šliapať viac obkročmo (zoširoka)

Cyklosedačky umiestnené vzadu, za jazdcom

Cyklosedačky , ktoré sú konštruované pre umiestnenie v zadnej časti bicykla bývajú spravidla robustnejšie a umožňujú prevážanie dieťaťa i vyššej váhovej kategórie, spravidla sa jedná o limit 22 kg .

Možností umiestnenie sedačky v zadnej časti bicykla je hneď niekoľko:

  1. k podsedadlovej časti a zadnej vidlici
  2. k nosiču kolesa - cyklosedačka umiestnená na nosič má nevýhodu v strate prepravného miesta vecí (nákupu, batohu,...)
  3. k podsedadlovej časti a k nosiču zároveň

Niektoré druhy cyklosedačiek určené na montáž za jazdcom disponujú výhodou jednoduchého upínania aj odmontovania cyklosedačky, ktorú možno potom ľahko premontovať na druhý bicykel, alebo ju nechať jednoducho dole, čo sa hodí napríklad v prípade, že rodič dieťa nevezie - predíde sa nechcenému odcudzeniu cyklosedačky.

Investícia do kvalitnej značkovej cyklosedačky (aj bazarovej) sa určite oplatí. Rodič má tak istotu, že cyklosedačka spĺňa bezpečnostné normy, je vybavená kvalitnými upínacími systémami a jej inštalácia je jednoduchá.

Výhody

  • cyklosedačka umiestnená v zadnej časti bicykla je pohodlnejšia aj pre dieťatko aj pre rodičov
  • takto umiestnená cyklosedačka je bezpečnejšia (v prípade pádu tak nespadne jazdec na dieťatko, sedačka je pevnejšej konštrukcie a dieťatko je posadené nižšie)
  • dieťatko nemá možnosť zasahovať do riadenia, rodič nemá sťažené bicyklovanie
  • zadná cyklosedačka disponuje vyššou opierkou hlavičky a chrbta dieťatka
  • je vhodná aj pre dlhšie trasy a výlety
  • dieťatko je viac chránené pred poveternostnými vplyvmi (vietor, prach, hmyz,...)
  • dlhšia životnosť vzhľadom k rozmerom a nosnosti
  • cyklosedačka s umiestnením v zadnej časti bicykla môže byť polohovateľná - čím dieťatku vzniká možnosť si pri dlhšej jazde v cyklosedačke aj oddýchnuť v podobe kratšieho spánku

Nevýhody

  • dieťatko nie je pod dozorom
  • obmedzený výhľad dieťatka
  • veľmi obmedzená možnosť mať ruksak na chrbte a použitie zadného nosiča

Ako vybrať správnu cyklosedačku podľa typu bicykla

Súčasná ponuka cyklosedačiek umožňuje pripevnenie cyklosedačky na pánsky aj na dámsky bicykel. Medzi cyklosedačkami určenými na inštaláciu do prednej časti bicykla je výber širší, pretože sú často rozlíšené podľa druhov bicykla. Niektoré cyklosedačky určené na montáž do prednej časti bicykla možno nainštalovať iba na šikmú rámovú rúru, ktoré sa vyrába takmer výhradne pri dámskych bicykloch .

Ďalším veľmi podstatným kritériom je aj to, aby sa dieťatko v cyklosedačke cítilo dobre a pohodlne, preto je nutné, aby cyklosedačka bola dostatočne hlboká a široká. Tiež opierky pre nožičky musia byť dostatočne dlhé a vhodný musí byť aj uhol sedenia. Preto je dobré vziať na nákup cyklosedačky so sebou aj dieťatko a vybranú cyklosedačku vyskúšať.

Video: Ako vybrať cyklosedačku?

Dôležité bezpečnostné prvky

Najväčšiemu riziku pri jazde na bicykli v cyklosedačke sú vystavené detské nožičky - najmä chodidlá. Preto k povinnej výbave cyklosedačiek , či už umiestnených v prednej alebo zadnej časti bicykla, patria podpery nožičiek. Dieťa chránia pred stykom s rotujúcimi časťami bicykla. Vhodné je preto zakúpiť cyklosedačku s tzv " rastúcimi " podperami nôh. Výška podpier býva nastaviteľná bežne až do 11 cm .

Podpery nožičiek a chodidiel dieťatka by mali byť vybavené remienkami , ktoré zamedzia pohybu nožičiek pri jazde . Šírka týchto remienkov by mala byť najmenej 15 mm a je nutné , aby upínanie do uzatváracích čapov bolo ľahko realizovateľné aj jednou rukou .

Šírka bezpečnostných pásov vedúcich cez hrudníček dieťaťa až do rozkroku by mala byť najmenej 20 mm, dieťatku pritom musí zadržiavať ramienka . Veľmi dôležité je tiež to, aby uzáver bezpečnostných pásov bol odolný voči snahám dieťatka o jeho otvorenie. Dieťatko v cyklosedačke musí mať hlavičku chránenú kvalitnou prilbou na bicykel1!

Obľúbení výrobcovia detských cyklosedačiek

  • Hamax
  • Croozer
  • Burley
  • Author

Súvisiace články

  • Detská prilba na bicykel
  • Cyklovozík
  • Detský bicykel
  • Odrážadlo
  • Výbava pre bábätká a deti
  • Voľný čas

Viac o cyklosedačke na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://kolo.cz/clanek/vybirame-detskou-cyklosedacku/kategorie/rady-pro-deti
  2. http://www.dtest.cz/clanek-926/jak-vybirat-cyklosedacku
  3. http://materska.webnode.cz/cyklistika/

Hodnotenia a skúsenosti sedačkou na bicykel

Máš skúsenosť sedačkou na bicykel?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
miska_marko  12. apr 2016

Cyklovýlety so zadnou cyklosedačkou

Jazdím s krpcom už druhú sezónu, teda tú sme slávnostne naštartovali pred Veľkou nocou a sme úplne najšťastnejší, keď môžeme brázdiť spolu na jednom bicykli naše cesty - necesty.

Hneď pri kúpe bicykla sme sa rozhodli pre zadnú sedačku samonosnú, keďže malý už minulú sezónu tiahol na 15 kg, zatiaľ veľká spokojnosť oboch. Malý sa obzerá na všetky svetové strany, všetko komentuje, vypytuje sa, povzbudzuje ma plieskaním po chrbte alebo aj po zadku :-)

Keď mu je zima na rúčky, už ich má schované pod mojou bundou, keď šliapem do kopca tak ma akoby "tlačí" oboma rukami s pokrikom "mama zaber" alebo "mama fučí" a náramne sa pritom rehoce :-)

No mne vtedy do smiechu veľmi nie je, ale keďže nie som cyklistické poleno, ale iba "cyklista po materskej", tak ten kopec zväčša zvládnem, aj keď to pod kopcom tak nevyzerá :-D

Veď keď spočítam hmotnosť bicykla, cyklosedačky, malého, tašku v košíku, ruksak zavesený na sedačke a ešte aj seba, tak ťahám dobrých 110 kg živej, aj neživej váhy ;-)

Škoda len, že sme nezačali ešte o jednu sezónu skôr, ale verím, že to všetko dobehneme a isto na celodenné cyklotúry vyskúšame vozík :-)

Takže mamičky a detičky bez obáv šup do sedla a na výlety ;-)
1 človek považuje za užitočné
monkalm  12. apr 2016

Používam obe

Ja vozím na prednej cyklosedačke 11 mesačnú dcérku a na zadnej 3,5 ročnú dcéru. Zadnú máme samonosnú a predná je uchytená pod riadítkami, takže nemám problém s nedostatkom priestoru pred sebou, nemusím mať nohy pri pedálovaní naširoko a veľmi dobre sa mi jazdí. Nemám problém s udržiavaním rovnováhy, či s jazdou do zákrut.😊
1 človek považuje za užitočné
pauliii  12. apr 2016

Zadná cyklosedačka.

My máme zadnú cyklosedačku,nosnosť do 22 kilov,spokojnosť na 100%.

Malý sa v nej vozí cca od roka a teraz má už tri roky.Cíti sa v nej dobre,naposledy tam zaspal a to on už cez deň nespáva.

Páči sa mi, že sa dieťa jednoducho pripúta 3 bodovým pásom a tak isto sa dajú pripútať aj nožičky,tak sa nemusíme báť že by syn vopchal nohu do kolesa.

Chrbtová opierka siaha až po vrch hlavičky (u menších detí nad hlavu).

Ja som spokojná,výhrady zatiaľ nemám žiadne.
1 človek považuje za užitočné
kattka36  12. apr 2016

Kúpili sme obyčajnú do predu

Výber sedačky sme riešili asi pred mesiacom, nakoniec sme kúpili obyčajnú dopredu, malý má super výhľad a to je pre neho podstatné. Inak by tam asi moc sedieť nechcel. Takto len zbadá bicykel (aj hocijaký na ulici) a už by chcel na neho liezť. Veľmi rád sa vozí, aj keď mi to využívame iba po dedine.
1 človek považuje za užitočné
wendy62  12. apr 2016

Vyskúšali sme obe sedačky aj vozík

My sme vyskúšali všetky 3 možnosti (predná sedačky, zadná sedačka, cyklovozík) a zhrnula by som to asi takto:

Na krátke jazdy v dobrom teréne (napr. po dedine na nákup, návštevu) - predná sedačka.
Na dlhšie presuny (napr. vozenie dieťaťa do vzdialenejších jaslí, kopcovité cesty alebo ľahšie výlety) - zadná sedačka.
Na celodenné bikovačky do terénu, strmých kopcov, cyklodovolenky - vozík.

Treba si vyberať podľa toho, aké použitie plánujete najčastejšie. Ak sa dá, najprv si vybratý typ sedačky od niekoho požičajte a odskúšajte, či vám naozaj vyhovuje.

Pri použití zadnej sedačky sú veľmi obmedzené možnosti zobrať si so sebou batožinu. Niektoré sedačky sa uchytia tak, že sa nedajú dať na bicykel ani brašne, takže batožinu nevezmete žiadnu. Ak bude rodič jazdiť s dieťaťom sám, treba vyberať sedačku tak, aby sa dala namontovať aspoň brašňa, nech má kde dať batožinu. Často to rodičia riešia ruksakom na chrbte a dieťaťu ruksak za jazdy búcha do hlavy, potom nečudo, že sa mu taká jazda nepáči.
2 ľudia považujú za užitočné