Pracie prostriedky sú zmesou chemických látok obsahujúcich tenzid, ktorý sa pridáva do vody na zvýšenie účinnosti prania bielizne. Okrem tenzidu (povrchovo aktívnej látky) prací prostriedok môže obsahovať zmäkčovacie prostriedky (zeolity, praciu sódu), bieliace prostriedky, prostriedky na ochranu vlákien, optické zjasňovače, látky upravujúce pH, stabilizátory, enzýmy (zlepšujú účinnosť odstraňovania škvŕn od potravín), plnidlá, stabilizátory, farbivá, parfumy.
Vyrábajú sa pracie prostriedky na biele prádlo, na farebnú bielizeň, na čierne prádlo, na jemné prádlo a vlnu, pre citlivú kožu a dojčatá. Obzvlášť pri atopickom ekzéme26 je nutné používať neparfumované a nedráždivé pracie prostriedky. Odporúča sa nepoužívať aviváž, pridať plákanie navyše a miesto aviváže dať jednu až dve lyžice octu.
Pracie prostriedky sa do značnej miery podieľajú na znečistení vôd. Vo väčšine krajín sú povolené len bezfosfátové pracie prostriedky a kladie sa dôraz na biologickú odbúrateľnosť pracích prostriedkov v čistiarňach odpadových vôd.
Pracie prostriedky sa dávkujú podľa miery znečistenia bielizne a podľa tvrdosti vody. Pre zvýšenie účinnosti prania a zníženie spotreby pracieho prostriedku možno pri tvrdej vode pridávať praciu sódu. Na čistenie škvŕn od potravín a stolice je účinné zapranie žlčovým mydlom vo vlažnej vode (horúca voda žlč rozkladá a žlčové mydlo potom nefunguje). Na bielenie bielizne možno použiť perkarbonát sodný (PUER). Pri praní pri nižších teplotách je treba k perkarbonátu pridať aktivátor tetraacetylethylendiamin (TAED).
Jedná sa o sypký prací prostriedok. Obsahuje plnidlo, ktoré neslúži na pranie, ale zaručuje sypkosť pracieho prášku. Plnidlá sa môžu usadzovať na vláknach bielizne. Pracie prášky majú zvyčajne vyššiu účinnosť ako ostatné pracie prostriedky. Pracie prášky na bielu bielizeň obsahujú bielidlá a optické rozjasňovače.
Tieto pracie prostriedky majú formu tabliet alebo kapsúl, neobsahujú plnidlá.
Jedná sa o tekutý prací prostriedok. Je určený skôr na pranie farebnej bielizne, neusadzuje sa na vláknach a bielizeň potom netvrdne. Je vhodný na pranie látkových plienok4 a šatiek na nosenie detí.
K praniu sú používané aj plody stromu mydlovníka, ktorý pochádza z Indie a Nepálu. Mydlové orechy sa dajú kúpiť vo forme pracích gélov (napr. značka Yellow & Blue). V niektorých testoch ale nebola dokázaná vyššia účinnosť prania s mydlovými orechmi ako pri praní v čistej vode pri 40 stupňoch Celzia.
Jedná sa o prací prostriedok domácej výroby. Je lacný a ekologický, ale má nižšiu praciu schopnosť. Na väčšinu bežne zašpinenej bielizne však dostačuje. Ak si chceme mydlový sliz vyrobiť, nastrúhame 175 g neparfémovaného (jadrového, olivového alebo palmového) mydla a rozpustíme ho v jednom litri horúcej vody. Potom v chladnúcej zmesi rozpustíme 150 g práškovej pracej sódy a po vychladnutí zmes doplníme studenou vodou na objem desiatich litrov. Na jednu dávku bielizne v práčke sa používa približne 250 ml mydlového slizu. Ak nie je príliš tvrdá voda, je možné použiť aj sypkú variantu - mydlové vločky (nastrúhané mydlo) zmiešané so sódou na pranie.
Spravidla sú menej dráždivé než bežné druhy pracích prostriedkov. Niektoré sú úplne bez parfumácie.