Odrážadlo sa od bicykla2 alebo trojkolky odlišuje v tom, že nemá pedále. Dieťa sa musí nohami odrážať od zeme, aby uviedlo odrážadlo do pohybu. Rovnako tak musí nohami brzdiť, aby zastavilo. Odrážadlo sa zvyčajne používa na nácvik stability pred kúpou bicykla a slúži pre dieťa k rýchlejšiemu pohybu po vonku. Odrážadlá sú obvykle ľahké. Unesie ich bez problémov dospelý aj dieťa. Drahšie typy odrážadiel mávajú nastaviteľnú výšku riadidiel a sedadla. Dieťa ich teda využije po dlhšiu dobu.
Odrážadlo je vhodné pre deti, ktoré sa vedia samé stabilne posadiť a dobre chodiť. V prípade odchýlok od normálneho motorického vývinu2 je potrebné použitie odrážadla konzultovať s ortopédom alebo fyzioterapeutom. Odrážadlo musí mať správnu výšku sedadla a riadidiel. Malo by sa využívať len malú časť dňa (približne 2h). Pri odrážaní má dieťa striedať obe nohy, čím sa kompenzuje prehnutie v bedrách. Ak sa dieťa odráža oboma nohami súčasne, odrážadlo nepoužívajte.
Riziková je pri používaní odrážadla rýchlosť, akú na ňom dieťa môže dosiahnuť, predovšetkým pri jazde z kopca. Odrážadlo nemá brzdy. Deti zvyčajne bývajú zaujaté jazdou, majú nízku predvídavosť a nie vždy na pokyny rodičia ihneď zareagujú. To všetko je potrebné brať do úvahy pri výbere miesta, kde necháte dieťa odrážadlo používať. Vhodnou ochrannou pomôckou je detská prilba1. Dieťa je potrebné strážiť a učiť, že pred potenciálne nebezpečnými miestami (ako je napríklad cesta, prudší kopec) musí zastaviť, ísť ďalej pešo a odrážadlo ponesie rodič. Ďalej je dôležité dieťa naučiť brzdiť celou plochou chodidla. Dieťaťu by sa nemalo povoliť ani cielené búranie (do osôb alebo predmetov).
Predaj: Nové cykloodrážadlá