Odplienkovanie alebo odúčanie od plienok je veľkou výzvou ako pre dieťa, tak aj pre rodiča. Dnešné deti sa s chodením na nočník toľko neponáhľajú ako kedysi, kedy klasické látkové plienky chladili a nepríjemný pocit po precikaní bol motiváciou sám od seba.
Rozhovor s RNDr. Martinou Vagáčovou - lektorkou Efektívneho rodičovstva
V rozhovore s RNDr. Martinou Vagáčovou - lektorkou Efektívneho rodičovstva:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Týchto 5 KROKOV vám zaistí pohodový nástup do ŠKÔLKY!
🎞️ Vychovávam deti inak: Nechcem byť autoritou
🎞️ Nedarí sa vám odplienkovať? Dieťa za to nemôže
Popis obrázku: Jedným z prvých singnálov, že je dieťa pripravené na odplienkovanie, je suchá plienka po obednom spánku.
Vždy keď idete na záchod, vezmite dieťa so sebou a posaďte ho na nočník, zatiaľ čo vy sedíte na záchode. Zatiaľ mu nedávajte dole plienku, môže tam sedieť oblečené. Nechajte dieťa nech sa na vás pozerá a opisujte mu každú vašu činnosť, ktorú práve robíte (dieťa neskôr vďaka tomu pochopí, čo sa od neho bude očakávať). Táto časť ho učí obsedieť na nočníku bez toho, aby z neho utekalo, zatiaľ čo vy opisujete, ako si sťahujete nohavice, sadáte, čo robíte, kam “to” ide a čo sa s tým stane, keď to spláchnete. Zároveň povzbudzujte a chváľte dieťa za to, že na nočníku pekne sedí. Opíšte vašu činnosť až do konca, vrátane hygieny, až kým sa nepostavíte, na konci dieťaťu zatlieskajte a uznajte mu pochvalu, že vydržalo. Ak spĺňate bod 7, nemal by to byť problém.
Hneď po potrebe si musíte umyť ruky a zároveň ich umyť aj dieťaťu. Nechajte ho, nech si osuší ruky, opisujte čo robíte a snažte sa vyzdvihnúť rozdiel medzi “suchým” a “mokrým”. Príležitostne mu dovoľte, nech sa osuší do mokrého uteráka, dáva mu to možnosť pochopiť, že utierať sa do suchého uteráka je oveľa príjemnejšie a zároveň si osvojuje hygienické návyky. Keď si nabudúce umyjete spolu ruky, dajte mu na výber či si ich chce osušiť do mokrého alebo suchého uteráka, ak pochopilo rozdiel, vyberie si suchý uterák.
Popis obrázku: Dieťa nechajte umyť a osušiť ruky, aby pochopilo rozdiel medzi mokrým a suchým.
Osvojte si v rodine jednotný jazyk, ktorý budete používať pri tréningu, ak sa rozhodnete pre klasické “kakať” a “cikať”, ujistite sa, že tieto výrazy pri dieťati používajú aj ostatní členovia rodiny a taktiež, upozornite na to učiteľku v škôlke, keďže každé dieťa pre vykonávanie potreby používa iný jazyk.
Ak sa stane pri odplienkovávaní nehoda, je extrémne dôležité, aby ste nepoužívali vulgárne výrazy, zahanbenie, zlosť, výsmech (aké smradľavé kako), ani sklamanie! Ani o tom nemusíte vedieť, a možno práve vaše dieťa je citlivé na svoje telo a takýto útok nedokáže spracovať, čo môže mať za následok jeho vnútorné zablokovanie, stratu sebavedomia a dôvery vo vás!
Ak sa vaše dieťa bez problémov zúčastňuje sedenia na nočníku pokiaľ vy vykonávate potrebu na záchode, a vykazuje všetkých 7 signálov pripravenosti, nemalo by problém obsedieť na nočníku aj bez plienky 5, maxim. 10 minút, kým mu napr. nachystáte vaňu. Ak do nočníka za ten čas niečo urobí, nezabudnite ho vychváliť a povzbudiť, ak nie nevadí, toto je len prípravný tréning. Keď ho chválite, dieťa musí vedieť prečo je chválené. Nezabudnite túto skutočnosť vždy vyzdvihnúť (napr. si šikovný chlapček lebo si obsedel na nočníku, kým som napustila vaňu). Vyvarujte sa hláškam typu: “Si dobrý chlapec, lebo si sa tam vycikal” – môže si začať myslieť, že ak sa tam nabudúce nevyciká, bude zlý chlapec. Ale to nieje pravda, on bude dobrý chlapec už len za to, že tam obsedel.
Ak zvládnete túto fázu, že dieťa obsedí na nočníku pred kúpaním (teda zatiaľ 1x denne), môžete začať dieťa posádzať na nočník aj ráno, vždy pri prezliekaní z pyžama, na 5-10 minút. Ak niečo urobí, vyzdvihnite to, ak neurobí nič, nevadí. Toto je len prípravný tréning. Ale aj tak ho pochváľte za to, že na nočníku pekne obsedelo.
Niektoré deti dokážu ovládať svaly konečníka skôr, ako ovládajú svoj močový mechúr. Ak má vaše dieťa pravidelnú stolicu vždy v približne v rovnakom čase, oplatilo by sa ho posádzať na nočník aj vtedy, keď je očakávaná veľká potreba. Teda vždy ráno po vyzliekaní z pyžama a plus vtedy, keď viete že bude mať veľkú potrebu. Niekedy to bude mätúce, lebo do nočníka dieťa just nič neurobí, a v zápätí sa vykaká do plienky, ktorú mu práve dáte. Neriešte to, nerobte z toho vedu. Jednoducho ho znova prebaľte a povedzte, že nabudúce keď bude potrebovať kakať, môže to skúsiť urobiť do nočníka. Niektoré deti dokážu z pocitu zahanbenia zadržiavať v tele stolicu aj 3 dni, preto je dôležité neukázať žiadne sklamanie z vašej strany! Mohlo by to mať za následok tvrdú stolicu, či tzv. psychogénnu zápchu, ktorá by spôsobila že dieťa nebude mať viacej o nočník záujem alebo v ňom bude dokonca vyvolávať strach. Takže, netlačte na neho, aby kakalo do nočníka v danú hodinu, aj keď viete, že za iných okolností by sa v t úhodinu vykakalo do plienky!
Ak dieťa za posledný týždeň vedelo sebavedome obsedieť na nočníku 5-10 minút 2-3x denne (ráno pri vyzliekaní z pyžama, pred kúpaním a eventuelne raz, keď si myslíte, že bude mať veľkú potrebu), bez ohľadu na to, či niečo do nočníka urobilo, malo by byť pripravené na 7 dňový program.
Úspech tohoto programu však nezávisí len od toho či je pripravené dieťa, ale aj či ste pripravený vy a to na 100%!
Za týmto nasleduje druhá fáza, do ktorej by ste sa však nemali púšťať ak:
správaním,
Ak dieťa vykazuje všetkých 7 bodov pripravenosti a zvládlo prvý fázu, môžete ísť na druhú fázu. Ak by vám však náhle do toho prišlo niečo z vyššie uvedených bodov, do druhej fázy sa nepúšťajte, ale neprestávajte a naďalej pretrvávajte v prvej fáze.
Ak ste si istý, že toto je ten správny čas pre vás, aj pre vaše dieťa, ktoré zvládlo všetky procedúry v prvej fáze, môžme prejsť na fázu druhú. V tejto je dôležité vyčleniť si týždeň, ktorý je nenáročný na aktivity, hlavne prvých pár dní. Vysvetlite rodine a známym, kvôli čomu na pár dní u nich obmedzíte návštevy. Ak máte aj iné deti, je lepšie začať cez víkend, aby vám počas prvých pár dní pomohol aj partner. Na to, aby ste naučili vaše batoľa rýchlo a úspešne chodiť na nočník je extrémne dôležité, aby ste boli v relaxačnej pohode nielen vy, ale aj partner, prípadne súrodenci. Mali by ste mať zabehnutú takú domácu rutinu, ktorá by vám umožňovala na 100% venovať sa tomuto tréningu.
Vaše batoľa bude potrebovať vašu pohodu a neustálu pozornosť hlavne počas prvých pár dní, inak veľmi rýchlo stratí záujem!
Veľa rodičov si myslí, že najlepšie je trénovať dieťa na nočník v lete a vonku, keď im praje pekné a teplé počasie a dieťa môže chodiť po vonku či záhrade nahé. Je to diskutabilné, keďže podstata nočníkovania je v nahradení plienok nohavičkami hneď v prvý deň 7 dňového tréningového programu.
Stráca hlavný zmysel, ak by dieťa chodilo hoci aj v horúčavách nahé. Pretože celá koncepcia nočníkovania spočíva v tom, že dieťa sa naučí vnímať rozdiel “byť v suchu” a “byť v mokrom” a to sa dá oveľa jednoduchšie docieliť vtedy, keď dieťa nosí nohavičky.
Taktiež to znamená, že v prípade nehody sa “obsah” zachytí v nohavičkách a nie na koberci, a dieťa má väčšiu možnosť pochopiť následky. Bez nohavičiek mnoho raz nemusí ani postrehnúť, že si cvrklo na koberec, zatiaľ čo vďaka mokrým nohavičkám to vezme na vedomie.
Samozrejme, počas 7 dňového tréningu rátame s nehodami, preto sa odporúča vyčleniť si 1-2 izby, kde to bude prebiehať. Zo začiatku je vhodná izba, v ktorej budete mať nad dieťaťom neustály dohľad, možno kuchyňu, aby ste mali dieťa pod dohľadom, kým budete variť alebo robiť iné nevyhnutné činnosti. Ak sa potom premiestnite do inej miestnosti, nočník položte na igelit alebo uterák. Prvé nehody stávajú hneď vedľa nočníka, ak dieťa nestihlo dobehnúť.
Počas všetkých fáz musíte dieťaťu pomáhať s utieraním, aj s umývaním a sušením rúk. Okolo 3. roku sú deti viac samostatnejšie a začnú byť aj nezávislejšie od vás, čo sa týchto úkonov týka.
Napriek tomu je dôležité dieťaťu zakaždým vysvetliť tieto úkony a dbať na to, aby vás nasledovalo. Je potrebné aby ste dieťaťu vštepovali dôležitosť hygieny hneď od prvého dňa, ako si sadlo na nočník.
Hneď v prvý deň tréningu, po raňajkách, oblečte dieťaťu nohavičky. Môžete mu obliecť tepláky, ponožky aj papučky. Ak ste úspešne prešli prípravnou fázou, dieťa by malo mať predstavu, čo sa od neho bude očakávať, ale aj napriek tomu neprestávajte vysvetľovať a podávať inštrukcie čo najjednoduchším spôsobom.
Jednoducho mu vysvetlite že už je veľké a môže začať nosiť svoje vlastne nohavičky ako maminka a ocko, a môže začať používať nočník.
Naďalej dieťa brávajte s vami do záchodu a vysvetľujte pri vykonávaní potreby čo robíte, každý krok. Navrhnite mu, aby si sadlo na nočník v rovnakom čase, ako vy sedíte na záchode. Udržte celú atmosféru pozitívnu a zrelaxovanú čo najviac, ako je to možné a nikdy neukážte sklamanie alebo hnev, ak má dieťa nehodu. Naďalej zdôrazňujte, aké je to bystré a šikovné dieťa, keď obsedelo pekne na nočníčku a aké už je veľké, keď nosí svoje vlastne nohavičky.
Počas prvého dňa je dobré sústrediť tréning do jednej izby. Nočník majte na blízku na dobre viditeľnom mieste, v tej istej izbe, ako je dieťa. Ak potrebujete na nejaký čas odísť do inej miestnosti, musíte so sebou zobrať dieťa aj nočník.
Mali by ste dieťaťu pripomínať každých 15 minút, aby si sadlo na nočník a to na 5-10 minút. Pripravte si ku nočníku knižky alebo hračky, ak je to potrebné, sadnite si na podlahu vedľa neho a čítajte knižky spolu. Keď sa mu pár krát podarí úspešne použiť nočník, časový interval pripomínania na nočník sa postupne môže predlžovať.
Nestrácajte nádej a nestresujte, ak bude mať v tento prvý deň dieťa viacej nehôd na zem, ako úspechov do nočníka. Keď sa mu to nakoniec podarí aj do nočníka, bude na seba hrdé a to ho bude motivovať, aby vám túto novú schopnosť ukazovalo častejšie.
Nebuďte sklamaní, ak bude mať v prvý deň vaše dieťa veľa nehôd. To ešte neznamená, že nie je na nočník pripravené!
Najdôležitejšia vec je nerobiť z nehody veľkú udalosť a neukázať žiadne sklamanie! Keď sa už nehoda stane, nehrešte dieťa, ani netrestajte, jednoducho ho prezlečte do suchých nohavičiek a stále vyzdvihujte, aké je už veľké, keď nosí vlastne nohavičky. Keď sa mu podarí použiť nočník, povedzte mu, aké je bystré za to že sa do neho vycikalo a aký ste na neho hrdý. Veľa potlesku, objatí, ale aj používanie motivačných nálepiek je najefektívnejšia cesta, ako ho presvedčiť, aby naďalej pokračovalo v používaní nočníka. Všetky deti reagujú lepšie na pochvalu, ako na kritiku. Nálepky ktoré budete vždy lepiť spolu (napr. na chladničku) po úspešnom použití nočníka mu budú aj vizuálne pripomínať, aké je šikovné.
Vždy majte po ruke vedro s teplou vodou, aby ste mohli odstrániť nehody. V tomto štádiu pri odstraňovaní nehôd nekomentujte vašu činnosť, aby ste dieťa neupozorňovali na jeho vlastný neúspech! V žiadnom prípade ho nenechávajte aby si nehody čistilo samo!!! Pre vašu vlastnú porebu si nakreslite stĺpikovuú tabuľku, kde budete mať kolónky “čas”, “nočník”, “nehoda”, “poznámky” a zapisujte si “udalosti dňa”, neskôr vám to pomôže zorientovať sa v “potrebách dieťaťa”.
Na konci prvého dňa by malo byť viacej fajok v kolónke “nočník” ako v kolónke “nehoda”. Avšak, ak je vaše dieťa mladšie ako 28 mesiacov, a na konci prvého dňa nemá v kolónke “nočník” žiadnu fajku, je to jasný znak toho, že z nejakého dôvodu nie je na tento program odúčania pripravené, a mali by ste sa vrátiť do prípravnej fázy aspoň na 1-2 týždne.
Dieťa, ktoré spĺňalo na začiatku 7 bodov pripravenosti a úspešne prešlo prípravnou fázou, by na konci prvého dňa tréningu, malo mať aspoň dve až tri fajky v kolónke “nočník”.
Ak je vaše dieťa blízko 3 rokov, mali by ste pokračovať aj druhým dňom, aj napriek tomu že prvý deň neurobilo do nočníka nič.
Na konci prvého dňa, bez ohľadu na to aký bol úspešný, mali by ste dieťaťu povedať, aký ste na neho hrdý za to, že sa snažilo používať nočník. Nevyslovujte žiadne negatívne závery a neukážte sklamanie, ak prvý deň nesplnilo vaše očakávania.
Na začiatku druhého dňa si pozrite vašu tabuľku s kolónkami, mala by vám ukázať v akých časových intervaloch dieťa vykonávalo svoju potrebu. Vďaka týmto údajom budete mať prehľad o tom, zhruba v akých časových intervaloch máte dieťaťu pripomínať nočník a ako často sa do neho posadilo z vlastnej iniciatívy.
Cieľ je ten, aby ste mu chodenie na nočník pripomínali čoraz menej a menej a súčastne aby sa eliminovali nehody. Na to je dôležité, aby bol nočník naďalej na blízku a na dobre viditeľnom mieste.
V tento deň by ste postupne mali prejsť z pripomínania (posadzania) na nočník, na pýtanie sa ho, či nepotrebuje použiť nočník. Pre jeho mentálnu a fyzickú zrelosť je potrebné, aby ste prenechali nejakú časť zodpovednosti za rozhodovanie aj na ňom. Mal by sa rozhodnúť ako na vašu otázku odpovie, či potrebuej použiť nočník alebo nie. A to aj za cenu, že vás to bude štát nehodu.
Ak sú vám údaje z vašej tabuľky jasné, mali by ste vedieť povedať kedy je dobre vaše dieťa nabádať, resp. pýtať sa ho, či chce použiť nočník.
Dnešný deň môžete pozvať na krátku návštevu kamaráta dieťaťa, najlepšie takého, ktorý už nosí nohavičky a pýta sa na záchod, čo bude dieťa ešte viacej motivovať. Nezabudnite však, že nehody sa najčastejšie stávajú v zápale hry, preto musíte na situáciu pri hre, dohliadať.
Na začiatku tretieho dňa by ste na základe vašich údajov v tabuľke mali mať celkom jasno ako často vaše dieťa potrebuje použiť nočník. Podľa toho sa dnešný deň vyberte s dieťaťom na návštevu k jeho kamarátovi, ktorý však býva blízko. Pred tým ako odídete z domu, navrhnite dieťaťu nočník (vtedy, keď to podľa tabuliek očakávate), aby ste sa vyhli nehode počas cesty ku priateľovi.
Nedávajte mu plienky, ani si žiadne neberte so sebou. Ak by ste tak urobili, dali by ste dieťaťu mätúci signál a je to taktiež jeden z hlavných dôvodov, prečo nočníkovanie niektorým rodičom zaberie mesiace.
Vytrvalosť a dôslednosť je dôležitá, ak sa chcete zbaviť plienok rýchlo a úspešne. Oblečte dieťaťu nohavičky aj keď náhle musíte odísť na poštu alebo do lekárne, jednoducho od prvého dňa nosí nohavičky po celý čas, s výnimkou času na spanie!
Aj keď prvé dni budú poznamenané nehodami, táto skúsenosť (že nosí výhradne nohavičky po celý čas) ho naučí vyvarovať sa nehôd a dáva mu možnosť uvedomovať si svoje potreby, a taktiež chápať rozdiel medzi mokrým a suchým. Ak sa aj stane nehoda, nerobte z toho tragédiu, jednoducho mu pripomeňte, na čo sa používa nočník.
Ak pôjdete von, je samozrejmé, že si musíte zobrať náhradné nohavičky aj oblečenie. Ak pôjdete kočíkom, nezabudnite podložiť pod zadok dieťaťa sáčok alebo igelit, aby ste v prípade nehody zachovali suchý kočík a to isté aj v prípade cestovania autom, autosedačku potiahnite igelitom.
Nezabudnite si vždy na cestu zobrať nočník (existuje aj cestovný, ktorý je skladateľný).
Na štvrtý deň väčšina detí už používa nočník bez pýtania, s príležitostnými nehodami. Počas nasledujúcich dní by mal byť nočník z izby postupne presúvaný čoraz bližšie do kúpeľne. Od chvíle, keď vaše dieťa ukazuje signály, že dokáže na krátku dobu udržať moč, nočník by mal byť presunutý do kúpeľne.
Ak prešlo pár hodín a vaše dieťa si na nočník nespomenulo, bolo by vhodné, aby ste mu nočník pripomenuli vy. Ale nenúťte ho naň! Je oveľa lepšie, keď dieťa prevezme velenie aj za cenu nehody (povie, že nejde a pociká sa na zem), ako by mal byť závislé len na vašom pripomínaní alebo čo je horšie, aby sa začal nočníku brániť len preto, že by sa cítilo pod vašim neustálym tlakom.
Na konci prvého týždňa by bolo dobré, keby ste dieťaťu ukázali, ako sa používa veľký záchod pre dospelých. Čím skôr sa dieťa naučí používať veľký záchod, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa ho neskôr nebude báť. Kúpte mu špeciálny sedák pre deti a povedzte mu, že je to odmena za to, aké je šikovné a veľké, keďže už nosí nohavičky. Keď bude chápať, že sedák je cena za jeho šikovnosť, bude ho omnoho ľahšie akceptovať. Napriek všetkému buďte jemný a opatrný pri posádzaní dieťaťa naň a uistite ho, že ostanete pri ňom, až kým nedokončí potrebu. Môže sa štať, že z času na čas bude chcieť použiť znova nočník. Nechajte ho, ale snažte sa, aby už na konci týždňa používal veľký záchod, minimálne rovnako často ako nočník.
Veľká väčšina batoliat ostáva na konci týždňa v suchu, s príležitostnými nehodami.
Počas obedňajšieho spánku odporúčam dávať dieťaťu plienky, kým sa nebude minimálne počas 2 týždňov budiť suché. Ak sa tak stane a dieťa sa 2 týždne bude budiť na obed so suchou plienkou, môžete ju s kľudným svedomím nahradiť na obedňajší spánok nohavičkami.
Čo sa týka nočného spánku, odporúčam dieťa ešte pár mesiacov nechať v plienke. Iba pár deti je schopných zbaviť sa nočnej plienky pred 3. rokom života, veľká väčšina sa ich zbaví až po 3 roku, chlapci ešte neskôr.
Rodičia, ktorí sa snažia zbaviť dieťa od nočných plienok pred 3. rokom, často neskôr narazia na problémy iného druhú. Hlavne ak je nočná plienka nahradená nohavičkami príliš skoro, je potom takmer vždy potrebné nechať dieťa spávať pri malom svelte alebo pootvorených dverách, aby dieťa v noci našlo cestu na záchod, čím sa podporuje iba jeho nočné budenie.
Dieťaťu nad 3 roky, ktoré je počas dňa bez problémov v suchu sa dá vysvetliť, že už v noci nepotrebuje nosiť plienku pričom sa vždy uistíme, že posledný nápoj vypije najneskôr 1 hodinu pred spaním, a taktiež pred spaním pôjde na záchod, čím si zabezpečíte, aby sa už potom počas noci nemuselo budiť.