Odplienkovanie za 7 dní

Odplienkovanie alebo odúčanie od plienok je veľkou výzvou ako pre dieťa, tak aj pre rodiča. Dnešné deti sa s chodením na nočník toľko neponáhľajú ako kedysi, kedy klasické látkové plienky chladili a nepríjemný pocit po precikaní bol motiváciou sám od seba.

Video: ODPLIENKOVANIE: Tipy a triky, rady, dôležité informácie

Rozhovor s RNDr. Martinou Vagáčovou - lektorkou Efektívneho rodičovstva

V rozhovore s RNDr. Martinou Vagáčovou - lektorkou Efektívneho rodičovstva:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:17​ Predstavenie hosťa a témy.
  • 01:33​​ Kedy s odplienkovaním začať?
  • 02:22​​ Signály - je dieťa na odplienkovanie pripravené?
  • 05:14​​ Ako dlho trvá proces odplienkovania?
  • 05:56​​ SAMOTNÉ ODPLIENKOVANIE - Ako naň?
  • 08:20​​ Čo pri odplienkovaní určite nerobiť?
  • 09:39​​ Čo robiť a čomu sa vyhnúť, ak sa dieťaťu stane “nehoda”?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Týchto 5 KROKOV vám zaistí pohodový nástup do ŠKÔLKY!


🎞️ Obdobie vzdoru


🎞️ Vychovávam deti inak: Nechcem byť autoritou


🎞️ Nedarí sa vám odplienkovať? Dieťa za to nemôže

Ako odplienkovať dieťa

Ako odplienkovať dieťa za 1 týždeň

Kedy je dieťa pripravené na tréning odplienkovania

  1. Vek 18 mesiacov a viac.
  2. Plienka dieťaťa je po obedňajšom spánku z času na čas suchá alebo aj počas dňa má aj niekoľko hodín po prebalení suchú plienku (je to signál toho, že dieťa začína mať kontrolu nad svojim močovým mechúrom).
  3. Dieťa vie, kedy ciká alebo kaká do plienky - buď ukazuje prstom na plienku alebo sa utiahne do kúta a sústredí sa na potrebu alebo to oznámi bezprostredne po vykonaní.
  4. Dieťa rozumie jednotlivým pokynom zo strany rodiča - daj hračku do krabice, prines mi loptu, ...
  5. Dieťa sa snaží o samostatnosť pri obliekaní alebo pri jednoduchých úkonoch asistovať - obutie papučiek alebo ponožiek, teplákov a musí rozumieť rozdielu medzi vytiahnuť tepláčky (nohavičky) hore a stiahnuť dole.
  6. Dieťa pozná jednotlivé časti svojho tela, na pokyn rodiča ukáže kde má napr. bruško, pupok, nos, oči, ...
  7. Dieťa dokáže v kľude obsedieť na nočníku 5 až 10 minút s hračkou alebo knižkou bez toho, aby utekalo alebo sa z neho vzpieralo.

Odplienkovanie
Popis obrázku: Jedným z prvých singnálov, že je dieťa pripravené na odplienkovanie, je suchá plienka po obednom spánku.

Prípravná fáza

Zoznámenie

Vždy keď idete na záchod, vezmite dieťa so sebou a posaďte ho na nočník, zatiaľ čo vy sedíte na záchode. Zatiaľ mu nedávajte dole plienku, môže tam sedieť oblečené. Nechajte dieťa nech sa na vás pozerá a opisujte mu každú vašu činnosť, ktorú práve robíte (dieťa neskôr vďaka tomu pochopí, čo sa od neho bude očakávať). Táto časť ho učí obsedieť na nočníku bez toho, aby z neho utekalo, zatiaľ čo vy opisujete, ako si sťahujete nohavice, sadáte, čo robíte, kam “to” ide a čo sa s tým stane, keď to spláchnete. Zároveň povzbudzujte a chváľte dieťa za to, že na nočníku pekne sedí. Opíšte vašu činnosť až do konca, vrátane hygieny, až kým sa nepostavíte, na konci dieťaťu zatlieskajte a uznajte mu pochvalu, že vydržalo. Ak spĺňate bod 7, nemal by to byť problém.

Rozdiel medzi suchým a mokrým:

Hneď po potrebe si musíte umyť ruky a zároveň ich umyť aj dieťaťu. Nechajte ho, nech si osuší ruky, opisujte čo robíte a snažte sa vyzdvihnúť rozdiel medzi “suchým” a “mokrým”. Príležitostne mu dovoľte, nech sa osuší do mokrého uteráka, dáva mu to možnosť pochopiť, že utierať sa do suchého uteráka je oveľa príjemnejšie a zároveň si osvojuje hygienické návyky. Keď si nabudúce umyjete spolu ruky, dajte mu na výber či si ich chce osušiť do mokrého alebo suchého uteráka, ak pochopilo rozdiel, vyberie si suchý uterák.

Dieťa musí pochopiť rozdiel medzi mokrým a suchým
Popis obrázku: Dieťa nechajte umyť a osušiť ruky, aby pochopilo rozdiel medzi mokrým a suchým.

“Nočníkový jazyk”:

Osvojte si v rodine jednotný jazyk, ktorý budete používať pri tréningu, ak sa rozhodnete pre klasické “kakať” a “cikať”, ujistite sa, že tieto výrazy pri dieťati používajú aj ostatní členovia rodiny a taktiež, upozornite na to učiteľku v škôlke, keďže každé dieťa pre vykonávanie potreby používa iný jazyk.

Ak sa stane pri odplienkovávaní nehoda, je extrémne dôležité, aby ste nepoužívali vulgárne výrazy, zahanbenie, zlosť, výsmech (aké smradľavé kako), ani sklamanie! Ani o tom nemusíte vedieť, a možno práve vaše dieťa je citlivé na svoje telo a takýto útok nedokáže spracovať, čo môže mať za následok jeho vnútorné zablokovanie, stratu sebavedomia a dôvery vo vás!

Prvá fáza: Ako trénovať

Ak sa vaše dieťa bez problémov zúčastňuje sedenia na nočníku pokiaľ vy vykonávate potrebu na záchode, a vykazuje všetkých 7 signálov pripravenosti, nemalo by problém obsedieť na nočníku aj bez plienky 5, maxim. 10 minút, kým mu napr. nachystáte vaňu. Ak do nočníka za ten čas niečo urobí, nezabudnite ho vychváliť a povzbudiť, ak nie nevadí, toto je len prípravný tréning. Keď ho chválite, dieťa musí vedieť prečo je chválené. Nezabudnite túto skutočnosť vždy vyzdvihnúť (napr. si šikovný chlapček lebo si obsedel na nočníku, kým som napustila vaňu). Vyvarujte sa hláškam typu: “Si dobrý chlapec, lebo si sa tam vycikal” – môže si začať myslieť, že ak sa tam nabudúce nevyciká, bude zlý chlapec. Ale to nieje pravda, on bude dobrý chlapec už len za to, že tam obsedel.

Ak zvládnete túto fázu, že dieťa obsedí na nočníku pred kúpaním (teda zatiaľ 1x denne), môžete začať dieťa posádzať na nočník aj ráno, vždy pri prezliekaní z pyžama, na 5-10 minút. Ak niečo urobí, vyzdvihnite to, ak neurobí nič, nevadí. Toto je len prípravný tréning. Ale aj tak ho pochváľte za to, že na nočníku pekne obsedelo.

Keď dieťa dáva prednosť veľkej potrebe

Niektoré deti dokážu ovládať svaly konečníka skôr, ako ovládajú svoj močový mechúr. Ak má vaše dieťa pravidelnú stolicu vždy v približne v rovnakom čase, oplatilo by sa ho posádzať na nočník aj vtedy, keď je očakávaná veľká potreba. Teda vždy ráno po vyzliekaní z pyžama a plus vtedy, keď viete že bude mať veľkú potrebu. Niekedy to bude mätúce, lebo do nočníka dieťa just nič neurobí, a v zápätí sa vykaká do plienky, ktorú mu práve dáte. Neriešte to, nerobte z toho vedu. Jednoducho ho znova prebaľte a povedzte, že nabudúce keď bude potrebovať kakať, môže to skúsiť urobiť do nočníka. Niektoré deti dokážu z pocitu zahanbenia zadržiavať v tele stolicu aj 3 dni, preto je dôležité neukázať žiadne sklamanie z vašej strany! Mohlo by to mať za následok tvrdú stolicu, či tzv. psychogénnu zápchu, ktorá by spôsobila že dieťa nebude mať viacej o nočník záujem alebo v ňom bude dokonca vyvolávať strach. Takže, netlačte na neho, aby kakalo do nočníka v danú hodinu, aj keď viete, že za iných okolností by sa v t úhodinu vykakalo do plienky!

Ak dieťa za posledný týždeň vedelo sebavedome obsedieť na nočníku 5-10 minút 2-3x denne (ráno pri vyzliekaní z pyžama, pred kúpaním a eventuelne raz, keď si myslíte, že bude mať veľkú potrebu), bez ohľadu na to, či niečo do nočníka urobilo, malo by byť pripravené na 7 dňový program.

Úspech tohoto programu však nezávisí len od toho či je pripravené dieťa, ale aj či ste pripravený vy a to na 100%!

Kedy sa nepúšťať do druhej fázy

Za týmto nasleduje druhá fáza, do ktorej by ste sa však nemali púšťať ak:

  • ak sa vám o pár mesiacov narodí dieťa alebo nový súrodenec je už pár mesiacov na svete,
  • ak ste sa práve presťahovali alebo sa chystáte presťahovať,
  • ak sa vaše dieťa práve vyliečilo z nejakej choroby, dajte mu čas na rekonvalescenciu,
  • ak je pravdepodobnosť, že sa o vaše dieťat bude starať na čas niekto iný ako vy,
  • ak ste vy alebo váš partner v práci vystavení veľkému stresu,
  • ak mladší alebo starší súrodenec dieťaťa má zdrav. problémy alebo problém so

správaním,

  • ak sa blížia Vianoce alebo prázdniny a je šanca že budete často z domu preč, v dôsledku čoho by dieťa bolo vystavené silným emotívnym zážitkom.

Druhá fáza: Ako trénovať

Ak dieťa vykazuje všetkých 7 bodov pripravenosti a zvládlo prvý fázu, môžete ísť na druhú fázu. Ak by vám však náhle do toho prišlo niečo z vyššie uvedených bodov, do druhej fázy sa nepúšťajte, ale neprestávajte a naďalej pretrvávajte v prvej fáze.

Ak ste si istý, že toto je ten správny čas pre vás, aj pre vaše dieťa, ktoré zvládlo všetky procedúry v prvej fáze, môžme prejsť na fázu druhú. V tejto je dôležité vyčleniť si týždeň, ktorý je nenáročný na aktivity, hlavne prvých pár dní. Vysvetlite rodine a známym, kvôli čomu na pár dní u nich obmedzíte návštevy. Ak máte aj iné deti, je lepšie začať cez víkend, aby vám počas prvých pár dní pomohol aj partner. Na to, aby ste naučili vaše batoľa rýchlo a úspešne chodiť na nočník je extrémne dôležité, aby ste boli v relaxačnej pohode nielen vy, ale aj partner, prípadne súrodenci. Mali by ste mať zabehnutú takú domácu rutinu, ktorá by vám umožňovala na 100% venovať sa tomuto tréningu.

Vaše batoľa bude potrebovať vašu pohodu a neustálu pozornosť hlavne počas prvých pár dní, inak veľmi rýchlo stratí záujem!

Kde a kedy trénovať

Veľa rodičov si myslí, že najlepšie je trénovať dieťa na nočník v lete a vonku, keď im praje pekné a teplé počasie a dieťa môže chodiť po vonku či záhrade nahé. Je to diskutabilné, keďže podstata nočníkovania je v nahradení plienok nohavičkami hneď v prvý deň 7 dňového tréningového programu.

Stráca hlavný zmysel, ak by dieťa chodilo hoci aj v horúčavách nahé. Pretože celá koncepcia nočníkovania spočíva v tom, že dieťa sa naučí vnímať rozdiel “byť v suchu” a “byť v mokrom” a to sa dá oveľa jednoduchšie docieliť vtedy, keď dieťa nosí nohavičky.

Taktiež to znamená, že v prípade nehody sa “obsah” zachytí v nohavičkách a nie na koberci, a dieťa má väčšiu možnosť pochopiť následky. Bez nohavičiek mnoho raz nemusí ani postrehnúť, že si cvrklo na koberec, zatiaľ čo vďaka mokrým nohavičkám to vezme na vedomie.

Samozrejme, počas 7 dňového tréningu rátame s nehodami, preto sa odporúča vyčleniť si 1-2 izby, kde to bude prebiehať. Zo začiatku je vhodná izba, v ktorej budete mať nad dieťaťom neustály dohľad, možno kuchyňu, aby ste mali dieťa pod dohľadom, kým budete variť alebo robiť iné nevyhnutné činnosti. Ak sa potom premiestnite do inej miestnosti, nočník položte na igelit alebo uterák. Prvé nehody stávajú hneď vedľa nočníka, ak dieťa nestihlo dobehnúť.

Hygiena

Počas všetkých fáz musíte dieťaťu pomáhať s utieraním, aj s umývaním a sušením rúk. Okolo 3. roku sú deti viac samostatnejšie a začnú byť aj nezávislejšie od vás, čo sa týchto úkonov týka.

Napriek tomu je dôležité dieťaťu zakaždým vysvetliť tieto úkony a dbať na to, aby vás nasledovalo. Je potrebné aby ste dieťaťu vštepovali dôležitosť hygieny hneď od prvého dňa, ako si sadlo na nočník.

Nočník

7-denný program

Deň prvý

Hneď v prvý deň tréningu, po raňajkách, oblečte dieťaťu nohavičky. Môžete mu obliecť tepláky, ponožky aj papučky. Ak ste úspešne prešli prípravnou fázou, dieťa by malo mať predstavu, čo sa od neho bude očakávať, ale aj napriek tomu neprestávajte vysvetľovať a podávať inštrukcie čo najjednoduchším spôsobom.

Jednoducho mu vysvetlite že už je veľké a môže začať nosiť svoje vlastne nohavičky ako maminka a ocko, a môže začať používať nočník.

Naďalej dieťa brávajte s vami do záchodu a vysvetľujte pri vykonávaní potreby čo robíte, každý krok. Navrhnite mu, aby si sadlo na nočník v rovnakom čase, ako vy sedíte na záchode. Udržte celú atmosféru pozitívnu a zrelaxovanú čo najviac, ako je to možné a nikdy neukážte sklamanie alebo hnev, ak má dieťa nehodu. Naďalej zdôrazňujte, aké je to bystré a šikovné dieťa, keď obsedelo pekne na nočníčku a aké už je veľké, keď nosí svoje vlastne nohavičky.

Počas prvého dňa je dobré sústrediť tréning do jednej izby. Nočník majte na blízku na dobre viditeľnom mieste, v tej istej izbe, ako je dieťa. Ak potrebujete na nejaký čas odísť do inej miestnosti, musíte so sebou zobrať dieťa aj nočník.

Mali by ste dieťaťu pripomínať každých 15 minút, aby si sadlo na nočník a to na 5-10 minút. Pripravte si ku nočníku knižky alebo hračky, ak je to potrebné, sadnite si na podlahu vedľa neho a čítajte knižky spolu. Keď sa mu pár krát podarí úspešne použiť nočník, časový interval pripomínania na nočník sa postupne môže predlžovať.

Nestrácajte nádej a nestresujte, ak bude mať v tento prvý deň dieťa viacej nehôd na zem, ako úspechov do nočníka. Keď sa mu to nakoniec podarí aj do nočníka, bude na seba hrdé a to ho bude motivovať, aby vám túto novú schopnosť ukazovalo častejšie.

Ako sa vysporiadať s nehodami

Nebuďte sklamaní, ak bude mať v prvý deň vaše dieťa veľa nehôd. To ešte neznamená, že nie je na nočník pripravené!

Najdôležitejšia vec je nerobiť z nehody veľkú udalosť a neukázať žiadne sklamanie! Keď sa už nehoda stane, nehrešte dieťa, ani netrestajte, jednoducho ho prezlečte do suchých nohavičiek a stále vyzdvihujte, aké je už veľké, keď nosí vlastne nohavičky. Keď sa mu podarí použiť nočník, povedzte mu, aké je bystré za to že sa do neho vycikalo a aký ste na neho hrdý. Veľa potlesku, objatí, ale aj používanie motivačných nálepiek je najefektívnejšia cesta, ako ho presvedčiť, aby naďalej pokračovalo v používaní nočníka. Všetky deti reagujú lepšie na pochvalu, ako na kritiku. Nálepky ktoré budete vždy lepiť spolu (napr. na chladničku) po úspešnom použití nočníka mu budú aj vizuálne pripomínať, aké je šikovné.

Vždy majte po ruke vedro s teplou vodou, aby ste mohli odstrániť nehody. V tomto štádiu pri odstraňovaní nehôd nekomentujte vašu činnosť, aby ste dieťa neupozorňovali na jeho vlastný neúspech! V žiadnom prípade ho nenechávajte aby si nehody čistilo samo!!! Pre vašu vlastnú porebu si nakreslite stĺpikovuú tabuľku, kde budete mať kolónky “čas”, “nočník”, “nehoda”, “poznámky” a zapisujte si “udalosti dňa”, neskôr vám to pomôže zorientovať sa v “potrebách dieťaťa”.

Na konci prvého dňa by malo byť viacej fajok v kolónke “nočník” ako v kolónke “nehoda”. Avšak, ak je vaše dieťa mladšie ako 28 mesiacov, a na konci prvého dňa nemá v kolónke “nočník” žiadnu fajku, je to jasný znak toho, že z nejakého dôvodu nie je na tento program odúčania pripravené, a mali by ste sa vrátiť do prípravnej fázy aspoň na 1-2 týždne.

Dieťa, ktoré spĺňalo na začiatku 7 bodov pripravenosti a úspešne prešlo prípravnou fázou, by na konci prvého dňa tréningu, malo mať aspoň dve až tri fajky v kolónke “nočník”.

Ak je vaše dieťa blízko 3 rokov, mali by ste pokračovať aj druhým dňom, aj napriek tomu že prvý deň neurobilo do nočníka nič.

Na konci prvého dňa, bez ohľadu na to aký bol úspešný, mali by ste dieťaťu povedať, aký ste na neho hrdý za to, že sa snažilo používať nočník. Nevyslovujte žiadne negatívne závery a neukážte sklamanie, ak prvý deň nesplnilo vaše očakávania.

Zhrnutie prvého dňa:

  • Nie je dôležité koľko krát za deň vaše dieťa úspešne použilo nočník, ale najdôležitejšia vec je že je schopný na ňom obsedieť a spolupracovať v pravidelných intervaloch aj niekoľko krát počas dňa.
  • Nebuďte sklamaní, ak malo vaše dieťa v prvý deň veľa nehôd. Pokiaľ preukázalo všetkých 7 bodov pripravenosti a úspešne prešlo prípravnou fázou, jeden či dva úspechy v nočníku sú fajn.
  • Keď sa dieťaťu podarí úspešne použiť nočník, prejavte veľa radosti, potlesku a objatí. Nezabudnite ho odmeniť aj za to, že na nočníku obsedelo, aj keď do neho nič neurobilo.
  • Keď dieťaťu vysvetľujete inštrukcie a to, čo od neho očakávate, je dôležité, aby ste šli dole na jeho úroveň tak, aby ste mali očný kontakt, keď na neho hovoríte. Nikdy mu nekričte inštrukcie z jednej izby do druhej a uistite sa, že vašej požiadavke rozumie.
  • Keď má dieťa nehodu, je veľmi dôležité ostať kľudný a vyťažiť z toho to pozitívne. Neukazujte hnev, ak sa nehoda stala pár centimetrov od nočníka, namiesto toho povedzte: “Nevadí, veď skoro sa ti to podarilo, poďme si dať čisté a suché nohavičky”.
  • Prvý deň ostaňte doma a odložte návštevy a známych na neskôr, je dôležité aby ste sa v tieto dni na 100% mohli venovať vašej misii.

Deň druhý

Na začiatku druhého dňa si pozrite vašu tabuľku s kolónkami, mala by vám ukázať v akých časových intervaloch dieťa vykonávalo svoju potrebu. Vďaka týmto údajom budete mať prehľad o tom, zhruba v akých časových intervaloch máte dieťaťu pripomínať nočník a ako často sa do neho posadilo z vlastnej iniciatívy.

Cieľ je ten, aby ste mu chodenie na nočník pripomínali čoraz menej a menej a súčastne aby sa eliminovali nehody. Na to je dôležité, aby bol nočník naďalej na blízku a na dobre viditeľnom mieste.

V tento deň by ste postupne mali prejsť z pripomínania (posadzania) na nočník, na pýtanie sa ho, či nepotrebuje použiť nočník. Pre jeho mentálnu a fyzickú zrelosť je potrebné, aby ste prenechali nejakú časť zodpovednosti za rozhodovanie aj na ňom. Mal by sa rozhodnúť ako na vašu otázku odpovie, či potrebuej použiť nočník alebo nie. A to aj za cenu, že vás to bude štát nehodu.

Ak sú vám údaje z vašej tabuľky jasné, mali by ste vedieť povedať kedy je dobre vaše dieťa nabádať, resp. pýtať sa ho, či chce použiť nočník.

Dnešný deň môžete pozvať na krátku návštevu kamaráta dieťaťa, najlepšie takého, ktorý už nosí nohavičky a pýta sa na záchod, čo bude dieťa ešte viacej motivovať. Nezabudnite však, že nehody sa najčastejšie stávajú v zápale hry, preto musíte na situáciu pri hre, dohliadať.

Zhrnutie druhého dňa

  • Nebuďte sklamaní, ak budete mať aj v tento deň dosť nehôd. Pokiaľ sa vaše dieťa snaží a podarilo sa mu napriek nehodám aspoň pár krát úspešne použiť nočník, ste na dobrej ceste. Niektoré deti majú v prvé dni nekonečné množstvo nehôd, a potom sa náhle všetko prelomilo na tretí deň.
  • Neplánujte dieťaťu počas tohoto dňa veľmi živé a vzrušujúce aktivity, aby ste sa vyhli tomu, že dieťa v záplave vzrušenia a emócií, zabudne na nočník.
  • Ak sa hráte na záhrade alebo vonku na dvore, oblečte dieťaťu nohavičky ako má od prvého dňa, nič nemeňte. Vezmite so sebou nočník a keď ho treba použiť, dajte ho na nejaké nenápadné miesto nech má dieťa súkromie. Alebo nechajte dieťa rozhodnúť, kde chce nočník položiť.
  • Na konci druhého dňa by ste mali cítiť , že s nočníkovaním niekam smerujete a že vaše dieťa pochopilo, čo sa od neho očakáva.
  • Naďalej si značte fajky do kolóniek “nočník” a “nehoda”.

Deň tretí

Na začiatku tretieho dňa by ste na základe vašich údajov v tabuľke mali mať celkom jasno ako často vaše dieťa potrebuje použiť nočník. Podľa toho sa dnešný deň vyberte s dieťaťom na návštevu k jeho kamarátovi, ktorý však býva blízko. Pred tým ako odídete z domu, navrhnite dieťaťu nočník (vtedy, keď to podľa tabuliek očakávate), aby ste sa vyhli nehode počas cesty ku priateľovi.

Nedávajte mu plienky, ani si žiadne neberte so sebou. Ak by ste tak urobili, dali by ste dieťaťu mätúci signál a je to taktiež jeden z hlavných dôvodov, prečo nočníkovanie niektorým rodičom zaberie mesiace.

Vytrvalosť a dôslednosť je dôležitá, ak sa chcete zbaviť plienok rýchlo a úspešne. Oblečte dieťaťu nohavičky aj keď náhle musíte odísť na poštu alebo do lekárne, jednoducho od prvého dňa nosí nohavičky po celý čas, s výnimkou času na spanie!

Aj keď prvé dni budú poznamenané nehodami, táto skúsenosť (že nosí výhradne nohavičky po celý čas) ho naučí vyvarovať sa nehôd a dáva mu možnosť uvedomovať si svoje potreby, a taktiež chápať rozdiel medzi mokrým a suchým. Ak sa aj stane nehoda, nerobte z toho tragédiu, jednoducho mu pripomeňte, na čo sa používa nočník.

Ak pôjdete von, je samozrejmé, že si musíte zobrať náhradné nohavičky aj oblečenie. Ak pôjdete kočíkom, nezabudnite podložiť pod zadok dieťaťa sáčok alebo igelit, aby ste v prípade nehody zachovali suchý kočík a to isté aj v prípade cestovania autom, autosedačku potiahnite igelitom.

Nezabudnite si vždy na cestu zobrať nočník (existuje aj cestovný, ktorý je skladateľný).

Zhrnutie tretieho dňa:

  • Dôležitá vec, keď idete na návštevu alebo len na chvíľu mimo domu, nedať znova dieťaťu plienky. Dieťa ostane zmätené a väčšinou to má za následok to, že dieťa urobí “krok späť”, čím sa celý proces tréningu môže predĺžiť o týždne.
  • Zmierte sa s tým, že aj počas tohoto dňa môže byť pár nehôd, preto choďte vždycky na vychádzku nachystaný s nočníkom, náhradným oblečením, vreckom na mokré veci a na pokrytie sedacej časti kočíka.
  • Pred tým ako idete von, choďte na záchod a vezmite so sebou aj dieťa a navrhnite mu, aby si sadlo na nočník s vami, na 5-10 minút, pri čom mu môžete čítať rozprávku. Ak do 10 minút neurobí nič, dajte ho z nočníka dole a vyberte sa na krátku, 15 minútovú vychádzku.

Deň štvrtý až siedmy

Na štvrtý deň väčšina detí už používa nočník bez pýtania, s príležitostnými nehodami. Počas nasledujúcich dní by mal byť nočník z izby postupne presúvaný čoraz bližšie do kúpeľne. Od chvíle, keď vaše dieťa ukazuje signály, že dokáže na krátku dobu udržať moč, nočník by mal byť presunutý do kúpeľne.

Ak prešlo pár hodín a vaše dieťa si na nočník nespomenulo, bolo by vhodné, aby ste mu nočník pripomenuli vy. Ale nenúťte ho naň! Je oveľa lepšie, keď dieťa prevezme velenie aj za cenu nehody (povie, že nejde a pociká sa na zem), ako by mal byť závislé len na vašom pripomínaní alebo čo je horšie, aby sa začal nočníku brániť len preto, že by sa cítilo pod vašim neustálym tlakom.

Na konci prvého týždňa by bolo dobré, keby ste dieťaťu ukázali, ako sa používa veľký záchod pre dospelých. Čím skôr sa dieťa naučí používať veľký záchod, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa ho neskôr nebude báť. Kúpte mu špeciálny sedák pre deti a povedzte mu, že je to odmena za to, aké je šikovné a veľké, keďže už nosí nohavičky. Keď bude chápať, že sedák je cena za jeho šikovnosť, bude ho omnoho ľahšie akceptovať. Napriek všetkému buďte jemný a opatrný pri posádzaní dieťaťa naň a uistite ho, že ostanete pri ňom, až kým nedokončí potrebu. Môže sa štať, že z času na čas bude chcieť použiť znova nočník. Nechajte ho, ale snažte sa, aby už na konci týždňa používal veľký záchod, minimálne rovnako často ako nočník.

Veľká väčšina batoliat ostáva na konci týždňa v suchu, s príležitostnými nehodami.

Zhrnutie tretieho až siedmeho dňa

  • Na zavŕšenie úspešného tréningu je dôležité, aby ste nikdy dieťaťu nenasadili znova plienky, s výnimkou času na spanie. Dieťa by ostalo zmätené a celý proces by sa natiahol na týždne, či mesiace.
  • Na konci týždňa by ste si mali dať za cieľ, aby si dieťa zvyklo chodiť na nočník do kúpeľne s tým, že nočník tam budete presúvať postupne, až tam nakoniec zostane.
  • Po vykonaní potreby dbajte na hygienu a pomôžte dieťaťu s umytím a vysušením rúk.
  • Keď sa mu úspešne podarí použiť veľký záchod - ak počas dňa nazbiera 3 extra veľké nálepky, môžete ho odmeniť obľúbenou sladkosťou.
  • Nakoniec je dôležité uvedomiť si, že väčšina detí mladších ako 3 roky môže z času na čas mávať nehody, hlavne počas vzrušujúcej hry alebo keď je dieťa príliš unavené.
  • Aj naďalej platí, že pri nehode sa na dieťa nehneváme a ani ho netrestáme, teraz už necháme nech si dieťa nehodu po sebe očistí, aby sa naučilo, že vykonávanie potreby inde ako do nočníka, nesie so sebou následky.

Spánok a plienky

Počas obedňajšieho spánku odporúčam dávať dieťaťu plienky, kým sa nebude minimálne počas 2 týždňov budiť suché. Ak sa tak stane a dieťa sa 2 týždne bude budiť na obed so suchou plienkou, môžete ju s kľudným svedomím nahradiť na obedňajší spánok nohavičkami.
Čo sa týka nočného spánku, odporúčam dieťa ešte pár mesiacov nechať v plienke. Iba pár deti je schopných zbaviť sa nočnej plienky pred 3. rokom života, veľká väčšina sa ich zbaví až po 3 roku, chlapci ešte neskôr.

Rodičia, ktorí sa snažia zbaviť dieťa od nočných plienok pred 3. rokom, často neskôr narazia na problémy iného druhú. Hlavne ak je nočná plienka nahradená nohavičkami príliš skoro, je potom takmer vždy potrebné nechať dieťa spávať pri malom svelte alebo pootvorených dverách, aby dieťa v noci našlo cestu na záchod, čím sa podporuje iba jeho nočné budenie.

Dieťaťu nad 3 roky, ktoré je počas dňa bez problémov v suchu sa dá vysvetliť, že už v noci nepotrebuje nosiť plienku pričom sa vždy uistíme, že posledný nápoj vypije najneskôr 1 hodinu pred spaním, a taktiež pred spaním pôjde na záchod, čím si zabezpečíte, aby sa už potom počas noci nemuselo budiť.

Viac o odplienkovaní na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.dvojickovo.sk/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/dieťa-posedenie-nočník-školenie-wc-316211/
  2. https://pixabay.com/sk/absorpčná-dieťa-kúpeľňa-3509508/
  3. https://pixabay.com/sk/batoľa-ruky-ručné-prst-voda-1893255/
  4. https://pixabay.com/sk/komora-pot-wc-kefa-hygiena-smalt-1849578/

Hodnotenia a skúsenosti s odplienkovaním

Máš skúsenosť s odplienkovaním?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
basska_b  11. aug 2020

Niekedy je dieťa pripravené skôr ako matka

Naša Klárka je veľmi rozumné dievčatko, veľmi rýchlo začala rozprávať a stále niečo komentuje. Dúfali sme, že aj prechod na nočník bude v pohode, žiaľ, urobili sme nejaké chyby a prišiel do toho aj príchod sestričky presne na jej 2. narodeniny. V posledných fázach tehotenstva, ako aj krátko po pôrode, som bola príliš slabá a zaneprázdnená na to, aby som ju posadzovala na nočník. Pri príchode súrodenca sa to ani neodporúča. Samozrejme, celá rodina už do mňa rýpala, že už dávno som ju mala dávať a pod. Každý bol veľmi múdry. Keďže po narodení súrodenca sa na mňa ešte viac naviazala, tak som vedela, že jediné ja ju odplienkujem a nikto iný.

Keď mala dobrú náladu, vykakala sa po raňajkách do nočníka. Ale keď nechcela, tak si robila po svojom. Cez koleno to určite prehnúť nešlo. Keď bol na ňu manžel nepríjemný, viedlo to ešte k väčšiemu odporu. Ona rozhoduje o tom, ako kontroluje svoje orgány a nasilu sa nič vynútiť nedalo. Milé prehováranie "ale veď keď cítiš, že ideš kakať, môžeš to urobiť aj do nočníka, dostaneš odmenu" nepomáhalo. Takisto bolo aj zbytočne čakať na to, kedy začne sama hovoriť "chcem kakať" - kamarátka takto čakala do 3.5 roka dcérky... Bolo to len o náhode, keď som náhodou vystihla pravý čas a posadila ju včas. Síce sme ju pochválili a dostala čokoládovú odmenu, no sama od seba by tam nešla.

Prečítala som si tento článok a páčili sa mi popísané znaky pripravenosti. Povedala som si, že počkám, kým ich bude vykazovať. Potom som si prečítala postup. "Prvý deň. Dieťaťu zoberieme plienky a dáme gaťky." A to... ako? To z ničoho nič? "Každých 15 minút sa spýtame, či nechce cikať." To fakt? Tak často?! Veď nebudem celý deň robiť nič iné! Kým dcérka v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov vykázala znaky pripravenosti, tak som na prečítaný text zabudla. Prekvapenie: Nakoniec som však robila všetko tak, ako je napísané v tomto článku :D Bolo to pre mňa úplne prirodzený sled udalosti a každému to odporúčam.

Znaky pripravenosti (u nás medzi 2r+3m - 2r+5m)
Cez deň vydrží dlhšie suchá, budí sa suchá
Keď ide kakať, sústredí sa, schováva sa
Hovorí, že kakala
Vyzlečie si pokakanú plienku či mokré tričko

Keď sa pokakala do plienky, prišla za mnou s tým, že tam má kako a chcela prebaliť. Prípadne si ju vyzliekla. To bol pre mňa finálny signál, že je pripravená. Špinavé a mokré sa jej hnusilo.

Koncom júla (2 roky 5 m) sa pridružil aj ďalší znak, o ktorom som čítala: Chodí po schodoch bez držania rukami. Vraj vtedy deti už vedia ovládať mechúr.

Oznámila som jej, že od pondelka nebude mať plienky. Nebola nadšená, no ani sa nebránila. V noci na pondelok som schovala všetky plienky do pivnice, nechala som len v spálni na spanie a ráno som jej dala šaty a gaťky. Gaťky obyčajnej bielej farby nechcela a vyzliekala si ich. Zachránili má gaťky z Ľadového kráľovstva s Elzou a Annou. Lepšie boli tepláky ako šaty, lebo pocit mokrá bol intenzívny.

Dcérka na nový režim nabehla tak rýchlo, až nás to všetkých prekvapilo. Prvý deň mala 4 nehody, druhý deň dve a ďalšie dní už ani jednu. Na nočník chodila v podstate sama, samostatne, niekedy bolo treba trochu pripomenúť. Ťa posledná nehoda bola skôr moja chyba. Zabudla som nočník vrátiť na obvykle miesto a tak utekala na záchod, ale už nedobehla. Úplne sa striasla hnusom a odvtedy už žiadna nehoda. Veľkú aj malú potrebu vedela dobre ovládať a zadržať a komentovala: "Nechcem sa pocikať do gatiek!" "Nechcem cikať do plienky!" Prvé dva dní sme neboli vôbec vonku, ďalšie dní už áno a cikala pekne na trávičku, všetko bez nehody, len teda jedenkrát si ocikala krátke gate, dali sme hneď náhradné. Za pár dní bola bez plienky i na noc.

Prišlo mi, že som možno mohla odplienkovať aj o pár týždňov skôr, chcelo to väčšiu odvahu. Ale možno to prišlo v pravý čas. Žiadne nehody, doma pohoda a zvládla som to aj popri 5 mesačnom bábätku, ktoré neplače a je stabilizované vo svojom režime.

Okrem samotného aktu vyprázdnenia sa pripravte na to, že deti budete učiť umyť a utrieť si ruky, obliecť a vyzliecť gate, budete im utierať predok aj zadok. Práca navyše, no deti sa veľmi rýchlo naučia a budú to robiť úplne automaticky a samé.

Opäť sa potvrdzuje, že ako aj pri odstavení, zavedení príkrmov a iných väčších zmenách, dôležitá je súhra detskej pripravenosti a maminho odhodlania.
zuzik307  19. jan 2019

Odplienkovanie po druhé

Pri mladšej dcérke som sa rozhodla, že budem postupovať rovnako ako pri staršej = nechám to na ňu. Žiadne "učenie", chodenie v mokrom, atď. Staršia dcérka sa odplienkovala zo dňa na deň ako 25-mesačná, mladšia je motoricky šikovnejšia, tak som čakala, že to príde skôr. Dočkali sme sa, ako 26-mesačná plienku nepotrebuje :-)
3 ľudia považujú za užitočné
katarinastr  20. dec 2018

Keď nechce, tak nechce...

V lete mala dcérka 3 roky. Vyše roka sme skúšali snáď všetky metódy, o akých sme sa dočítali alebo aké nám všetci radili. Bez úspechu. Týždeň pred nástupom do škôlky sme zažili šok, keď zrazu sama bez toho, aby jej niekto niečo vravel, šla na záchod, položila si sedačku na wc, prisunula schodíky, sadla a spravila čo treba. Do mesiaca sme nedávali plienky už ani na noc. Takže ak máte naozaj tvrdohlavé dieťa, musíte počkať, kým bude samo chcieť sadnúť na záchod/nočník. Mimochodom, na nočník nechcela sadnúť za žiadnu cenu.
7 ľudí považuje za užitočné
diana20  19. dec 2018

Odplienkovanie

Môj starší syn má teraz tri roky, tento rok začal chodiť do škôlky. Odmietol mi plienku sám, keď mal dva roky a rozumel tomu, do plienky už nechcel cikať, ani kakať. Ale mal problém, keď sme neboli doma, nemal rád záchody, potreboval nočník. Stalo sa nám, že sme mu museli kúpiť nočník, lebo nechcel ísť na záchod. Na vonok a na noc mal teda stále plienku, lebo neviem prečo, nechcel nikdy ísť na záchod. Až do troch rokov, kedy začal chodiť do škôlky a naučil sa na záchody. Odvtedy nemá už plienku ani na noc, ani vonku. Stále mu však dávam pre istotu, keď ideme na dlhú cestu, aby sa nepocikal v aute, keď náhodou nie je v blízkosti pumpa alebo WC. ☺️ Bol teda dosť pomalý, ale nevadilo to nikomu ☺️ Uvidíme co ma čaká s druhým, ktorý má jeden a pol roka. Zatiaľ sa mu moc nechce aj keď rozumie, čo je to pipi a kaka.
papricka33  18. nov 2016

Skúsenosť s odplienkovaním

Je to naozaj individuálne. Obe moje deti boli rozdielne. Dcérka spolupracovala, išli sme do leta, takže to bolo o to ľahšie, že mohla pobehovať len v gaťkách ktoré vedela v prípade potreby dať dole aj sama. Svoju potrebu hlásila. Ešte pred 2. rokom už plienku používala len na noc. Postupne som jej ju nedávala, mala pod plachtou len nepremokavú podložku, ale nočné cikanie ešte pokračovalo. Dnes už viem, že to bolo zbytočné, dieťa na nočné odplienkovanie musí dozrieť.
Synček je iný prípad. Začali sme trénovať v 1,5 roku. Sadať na nočník odmietal, horko-ťažko tam chvíľu vydržal. Je úplne iná povaha :-) Postupne sa ale podarilo, snažila som sa ho chváliť, podporovať. Nosil len tréningové nohavičky a látkové plienky (inak sme väčšinou látkovali), pri nehode som behala s handrou. Čas, keď som si všimla, že si to už naozaj uvedomuje nastal až po cca 5 mesiacoch. Po druhom roku sa nám podarilo prejsť na nočník aj na veľkú potrebu. Objavili sa aj problémy, kedy zadržiaval stolicu ale našťastie trvali len 2 týždne. Zlepšilo sa to, keď som chvíľu prestala "tlačiť na pílu" a nechala tomu voľný priebeh. Hlavne som si uvedomila, ze každé dieťa je naozaj iné a niektoré (tak ako môj synček) už aj v utlom veku potrebujú zachovať pri týchto veciach intimitu a veľmi citlivo reagujú na zmenu. Teraz má 2,5. Je v podstate odplienkovaný, aj keď na potrebu sa nikdy nepýtal, nehlásil. Odkedy som pochopila, že chce byť sám, má na to vytvorené podmienky (voľný prístup k nočníku, pootvorené dvere...) Sú noci, keď má plienku mokrú, ale väčšinou je suchá, takže sme na ceste to zdarne ukončiť. Ale určite nebudem na neho vyvíjať žiaden tlak. Psychická pohoda je to najdôležitejšie. Stretla som sa s mnohými prípadmi, keď zdarne rýchlo odplienkovane dieťa začalo mať problémy neskôr :-( (v škôlke, v cudzom prostredí)
6 ľudí považuje za užitočné
emarekova  8. nov 2016

Trvalo to tri mesiace

Nám to trvalo tri mesiace, kým bola bez nehody cez deň a mohli sme ísť aj von bez plienky. Koncom decembra som začala skúšať, a v marci sa to konečne podarilo. V apríli mala dva roky. Niekoľkokrát som to chcela vzdať, keď bolo všetko precikané a nemala som jej už pomaly čo obliecť, ale vždy som sa zaťala, ponúkala jej nočník, keď sa docikala, prezliekla som ju a povedala, že sa to nerobí, že má cikať na nočník.
1 človek považuje za užitočné
oxiba  8. nov 2016

Odplienkovali sa sami

Vek dieťaťa na bezproblémové odplienkovanie je 2 roky. Vtedy to ide samo. Moji chalani sa odplienkovali, tak povediac, úplne sami ako dvojroční. Jediné, čo som robila ja, že som zaviedla rovnaký režim, ako mám ja. Ráno, keď sa zobudili, posadila som ich na WC, to isté po každom jedle a pred spaním. Choroba vie zvrátiť posun trochu dozadu, no to sa spraví.

Moji odmietli plienku sami v 2 rokoch a reálne, bez preháňania. Pochopili to tak, že sa odplienkovali aj na noc. Super sú tie plienky cvičné nohavičky, moji to hneď pochopili, čo od nich chcem. Držím palce
5 ľudí považuje za užitočné
kofoluska  8. nov 2016

Všetko chce svoj čas

Malý sa sám odplienkoval, keď mal dva roky. Potom ešte takmer rok nosil plienku na spanie. Všetko chce svoj čas a keď dieťa nie je pripravené, môžeme sa aj na hlavu postaviť.
7 ľudí považuje za užitočné
olus88  13. apr 2015

Dve deti a každé odplienkovanie iné

Mám dve detičky a pri každom z nich bolo odplienkovanie iné. Prvé dieťa, synčeka som sa snažila odplienkovať pred dovŕšením dvoch rôčkov. Výhoda, je že máme dom. Myslela som si, že vďaka tomuto, to výborne zvládneme. Ale opak bol pravdou.

Synček nenávidel šerblík, nenávidel záchod, ani tu detskú wc dosku. Všemožne som sa pokúšala sa ho zaujať niečím iným, len aby neplakal a pokúsil sa aspoň obsedieť. Nie, veď na čo. Syn chytal strašné záchvaty plaču a jedu. Po pár dňoch som to vzdala. Povedala som si, že to skúsime neskôr, keď zistím, že už by to aj šlo.

Prišlo leto a ani za svet prvé dni nechcel ocikávať doma trávičku. Už sme zasa vyskúšali až nemožné. Skúšala som mu vymýšľať súťaže a preteky v ocikávaní koprivy a buriny. Raz nastal zlom, sme boli na prechádzke a videl tatinka cikať, tak chcel potom už aj on ako tatinko.

Keď už sme si mysleli, že už bude dobre a už si zvykol vonku cikávať nastal zlom a malý sa sekol a bál sa kakať. Dlho trvalo, kým si zvykol nekakať do plienočky. Mali sme veľké problémy s kakaním bez plienok. Ale nakoniec sme to zvládli aj s plienkami na noc. Do dvoch mesiacov sme mali pokoj.

Čo sa týka odplienkovania dcérky. Bolo to úžasné. Výhodu, ale obrovskú sme mali, že dcérka pred dovŕšením dvoch rôčkov dostala kiahne. Môžem ďakovať, že sme ich dostali tak skoro a môžem každému odporučiť, je to tá najlepšia vec a pomôcka pri odplienkovaní. Naša dcérka bola v plienkovej oblasti veľmi vysypaná a niektoré tie kiahne mala obrovské. Strašne som sa bála, že jej to začne mokvať. Tak som si povedala, že je už čas.

Trvalo nám tri dni, než si dcérka uvedomila, že sa neciká na zem. So šerblíkom sa stali kamaráti a keď sa jej podarilo urobiť potrebu do šerblíka, bola šťastná. Plienky mala len na spanie. Ani nie do mesiaca sme prestali používať plienky na spanie a aj nočné a to bolo na nezaplatenie.
2 ľudia považujú za užitočné
jankabj033  4. mar 2015

Občas treba počkať

Môj starší syn bol veľmi šikovne dieťa, ale pýtanie sa na nočník bola pre nás ako nočná mora.

Skúšali sme to od jeho 18-tich mesiacov a stále žiaľ neúspešne. Mala som pocit, že nechápe, čo od neho vyžadujem. Aj keď som ho brávala so sebou na záchod, aj keď ukazoval každý ako na to- malý sa len prizeral a keď ostatní urobili potrebu, víťazne zatlieskal.

Zlom nastal, keď mal presne dva a pol rôčka. To som už bola odhodlaná zájsť za nejakou psychologičkou po radu. Zrazu zo dňa na deň nechcel plienočku a sám krásne hlásil, že potrebuje na WC. Bez jedinej nehody, bez plačov a mokrých slipkov to zvládol. A ja som bola taká pyšná ako len dokáže byť mama na svoje dieťa.

Hneď v ten deň sme zvládli aj odplienkovanie na noc .Prvý týždeň som vstávala aj každé dve hodiny, aby som ho dala na záchod, ale postupne v priebehu jedného mesiaca sa naučil vydržať celú noc.

Čo by som urobila dnes inak? Určite by som menej stresovala seba a presne takto to robím pri dcérke- určite príde jej čas.
8 ľudí považuje za užitočné
maskotka812  13. feb 2015

Naše odplienkovanie

Chcem sa podeliť o naše skúsenosti. Od siedmeho mesiaca som začala dcérku " učiť " na nočník. Keď mala desať a pol mesiaca začala sa mi sama pýtať 'ciko, kako.' Samozrejme som ju vždy pochválila, zatlieskala a slávnostne sme chodili splachovať.

Prišiel 13-násty mesiac a zabudla sa pýtať. Prestala mi rozlišovať mokré a suché a nevadilo jej ani, že je pokakaná. Netrestala, ani nekričala som na ňu. Pokračovala som v rituáloch a nič nám nepomáha.

Našla som túto metódu odplienkovania a tak ju skúšame. Malá ma teraz 20 mesiacov. Prvý deň bol super viac bolo v nočníku ako nehôd. Druhý deň to bolo podobné. Tretí deň sa niečo zlomilo a nechce ani na nočník, ani na záchod a ciká a kaká vedľa nočníka.

Neviem, kde som urobila chybu a veľmi by mi pomohlo poradiť. Netlačím, ani nekričala som, keď sa podarí, do nočníka, dostane odmenu. Viem, že do troch rokov má čas, len som sklamaná, lebo je to malá šikuľka a išlo jej to už. Ďakujem za každú skúsenosť a radu.
3 ľudia považujú za užitočné
zuzik307  27. nov 2014

Naše odplienkovanie zo dňa na deň :-)

O odplienkovanie som sa začala zaujímať okolo 18. mesiaca, čítala som rôzne metódy a osvedčené postupy. Zaujímavá bola teória (ktorú mi potvrdila aj moja pediatrička), že dieťa vie ovládať zvierače, keď vie chodiť samostatne po schodoch :-) Natálka lietala po schodoch ako drak, len tá druhá časť teórie nejako nefungovala.

Ale rozhodla som sa, že to nechám na moje dieťa. Už som začínala byť netrpezlivá, keď ako dvojročná absolútne neriešila nočník. Ak bola náhodou bez plienky, nevadili jej precikané nohavice, zato kvapka vody na tričku áno :-N Jedno ráno som položila rečnícku otázku: Idem cikať, ideš aj ty? Na moje prekvapenie povedala, že ide, a na ešte väčšie prekvapenie sa aj vycikala. Odvtedy je bez plienky, deň-dva som ju posádzala preventívne, potom sa začala pýtať. Obsah nočníka ideme spolu pekne vyliať, zakývame :-D a spláchneme. Na denné spinkanie som dnes plienku prvýkrát nedala (po týždni od začiatku celého procesu). Na noc stále dávam, hoci sme už mali dve suché noci.

Som rada, že som sa rozhodla takto, určite má každé dieťa svoj čas (u nás 25 mes.), ktorý príde, možno vtedy, keď to najmenej čakáme :-)
7 ľudí považuje za užitočné
lujca  8. júl 2014

Lujca

Chcela by som sa podeliť s našim odučením od plienky. Ja som mojich drobcov od začiatku látkovala (nie jednorazovky) a hneď ako začali sedieť, som ich vysádzala na nočníček. Urobila som s toho rituál, tzn. :
- ráno keď sa zobudili
- pred spaním predpoludním a po zobudení
- ak sme boli von, tak hneď ako sme sa vrátili .....

Vyzerá to asi šialene. No, je to rovnako ako u nás dospelých, len my to robíme automaticky. Ak sa medzitým pocikali do plienky, žiadna panika, vyprala som to. :-D

Syn aj dcéra okolo 8 mesiacov už kakali do nočníka, čo super šetrilo plienky. Syn sa úplne odučil 1,5- ročný a dcéra 1-ročná. Ešte sa im semtam stane nehoda, ale dá sa spočítať na jednej ruke za mesiac.

PS: Vrelo odporúčam na odúčanie trénovacie nohavičky babaroxy. Sú super a ešte aj trendy.
8 ľudí považuje za užitočné
monika15  20. jún 2013

Naša skúsenosť...

Naša skúsenosť s odplienkovanim sa začala v 2 rokoch. Veľakrát som tu hľadala rady a čítala všelijaké diskusie ako sa chválili mamičky, že dieťa má rok a už nemá plienky. Tak keď mal 2 roky v auguste, tak sme začali. Veru malý presne vedel, že čo a ako čo má robiť. Mali sme aj 4 rôzne nočníky, ale veru nič nezabralo. Potom som prečítala diskusiu v časopise, že na dieťa sa nemá tlačiť (u nás sú plienky podporované do 4 rokoch ) .. tak som to nechala tak. Som si verila, že čas príde.

Keď mal 2 a pol, tak som skúsila znova. Ale nočníčky veru ani za svet. Tak sme skúšali rovno záchod a veľmi sa mu páčilo. Ale žiaľ nič nešlo, tak zas sme prestali na 2 týždne. Po dvoch týždňoch sme šli mojej krstnej dcére, čo mala rok na narodeniny a som pripravovala malého. Hučala doňho celý deň, že nesieme plienky malej, lebo on už je Big Boy a že už len slipy budeme mať. Nakúpila som 5 balíkov rôznych slipov :) Prišla párty, tak sme dali malej do ruky plienky s úsmevom. Na druhý deň veru sa pustil troška plač, že chce plienky... ale vždy keď začal plakať, tak som mu niečo ukázala, prečítala, vždy pozornosť od plienky preč.... Na druhý deň sám sadol na záchod a pískal... chválila som ho celý deň, na tretí deň už úplne sám, akoby bol profi. Takže všetky 4 nočníky sme odniesli do krabice pre nadáciu. Boli čisto nové, ani raz nepoužité a mi veľkáci chodíme na záchod. :)

Som rada že som netlačila, nestresovala že má 2,5 a ešte stále plienky. Keď príde čas, tak to pôjde samo. Deti sú deti, tak nech si užívajú pokiaľ sa dá.... :)
9 ľudí považuje za užitočné
kathe22  17. jún 2013

Naše odplienkovanie :)

Musím povedať, že som sa veľmi obávala aké to bude odučiť takého drobca od plienky. No kupodivu to bolo veľmi jednoduché. Začali sme v nedeľu a v podnelok išla moja malá -veľká Alžbetka prvýkrát do jasličiek. No mohla som si to načasovať aj lepšie poviete si, ale podarilo sa nám zabiť dve muchy jednou ranou:) Viedla som si podrobné záznamy. Počet nehôd a úspechov. Prvý deň 9x9 a štvrtý 100% bez nehody. Úplne ma to prekvapilo ako to zvládla a aj napriek tomu, ze začala chodiť na 2,5hod. do jasličiek.
Takže sme bez plienok od 20.mesiaca a na nočníku už od 8.mesiaca. Teraz nás už čaká iba nočné odplienkovanie, ktoré dúfam, prebehne tiež tak hladko. Len cítim, ze ešte je na to trošku skoro:))
Teraz vôbec neviem prečo som tak dlho čakala. Kľudne by sme to zvládli aj o pár mesiacov skôr:)
5 ľudí považuje za užitočné