Látkové plienky sú plienky vyrobené z prírodných materiálov ako je bambus, bavlna, vlna či konope a sú určené k opakovanému použitiu. Nie je nutné používať výhradne len látkové plienky, niektoré maminky využívajú na noc, po vonku alebo pre opatrujúce osoby jednorázové plienky1, ale pri súčasnej širokej ponuke plienok a doplnkov k ním nieje zložité používať len látkové plienky, vždy a všade.
Na začiatku 90. rokov rapídne vzrástlo používanie jednorázových plienok, ktoré vytlačili látkové plienky z domácností. Jednorázové plienky majú silný marketing, často ich maminky dostávajú už v pôrodnici. Látkové plienky sa však nestratili úplne a ich používanie sa v súčasnej dobe opäť vracia. Nejedná sa však už o plienky, ako ich poznáme z rozprávania našich maminiek a babičiek, pranie plienok taktiež veľmi uľahčuje automatická práčka, plienky sa dnes nevyvárajú a ani nemusia alebo dokonca nesmú žehliť. V súčasnosti na našom trhu nájdeme mnoho výrobcov, ako aj slovenských, tak aj zahraničných značiek, ktoré ponúkajú široký výber látkových plienok, ktoré sú neustále inovované, aby dosiahli čo najkomfortnejšie používanie a strih ako pre rodiča, tak aj pre dieťatko.
Vzhľadom k dnešnej pestrej ponuke značiek a druhov látkových plienok tak maminky dokáže ich výber aj dosť potrápiť. Ale základný princíp je jednoduchý. Úplne hore sa nachádza pre vodu nepriepustná (takmer nepriepustná) vrstva alebo vrchné nohavičky, pod nimi potom nasávacia vrstva, teda vlastná látková plienka a najbližšie pokožke dieťatka sa dá umiestniť separačná plienka, ktorá odvádza vlhkosť rýchlejšie do nasávajúcej vrstvy a chráni ju pred znečistením od stolice dieťaťa.
Viac o tom, čo je potrebné a podľa akých kritérií vyberať plienky a doplnky, sa dočítate v článku: Základná výbava látkových plienok.
Látkové plienky sú určené pre opakované použitie. Začiatočná investícia do látkovej výbavy je síce vyššia než pri jednorázových plienkach1, ale v priebehu používania sú náklady minimálne, len na pranie a prípadné dokúpenie či výmenu typov látkových plienok a vrchných nohavičiek. Najnutnejšie množstvo plienok sa dá nakúpiť len za niekoľko málo desiatok eur, ale zároveň je možné utratiť viac ako 150 eur, napriek tomu sú výdaje za jednorázové plienky za celé plienkové obdobie vyššie.
V dnešnej dobe taktiež existuje hromada bazárov, kde môžeme použité látkové plienky nakúpiť a predať, tak je možné náklady ešte znížiť. Pokiaľ sa látkové plienky použijú aj na ďalšie dieťa alebo deti, finančná výhodnosť sa zvyšuje. Aj pri započítaní nákladov na pranie ( a prípadne použitie sušičky) sa používanie látkových plienok v porovnaní s jednorázovými vyplatí. Veľmi lacným pracím prostriedkom je napr. mydlový sliz.
Pretože sú látkové plienky používané opakovane, je na ich výrobu potrebné menej energie a materiálu a to prevažne z obnoviteľných zdrojov. Pri používaní látkových plienok nevzniká žiadny tuhý odpad (s výnimkou separačných plienok, ktoré sú ale jednoducho biologicky rozložiteľné), ktorý by bol nutné skládkovať alebo spaľovať. Jednorázové plienky naviac patria medzi ťažko spáliteľný, málo výhrevný odpad a na ich prepravu sa spotrebuje pomerne dosť energie z neobnoviteľných zdrojov. Pri ich praní sa vytvára len ľahko biologicky odbúrateľné odpadové vody, zvlášť, pokiaľ sa na pranie používa mydlový sliz. Deti sa naviac učia, že predmety môžu slúžiť k opakovanému použitiu, nie sú vychovávané ku konzumnému spôsobu života.
Pre deti certifikované (atestované) látkové plienky pri vhodnom praní a údržbe neobsahujú chemikálie a ďalšie nežiadúce látky. Prírodný materiál a priedušnosť zaručí pohodlie dieťaťa. Nevznikajú tak zapareniny. Dieťatko sa neprehrieva a nie je mu ani zima. Niektoré výskumy taktiež ukazujú, že v porovnaní s látkovými plienkami dochádza pri jednorázových plienkach k prílišnému zohrievaniu pohlavných orgánov detí a negatívneho vplyvu na nich budúcu plodnosť.
Pri dobrom výbere strihu látkových plienok a vrchných nohavičiek je ich nosenie pre dieťatko veľmi pohodlné. Látkove plienky nebrzdia motorický vývin dieťaťa2. V prípade zdravotnej indikácie je obvykle možné pridať materiál medzi nožičky dieťaťa a látkové plienky používať ako široké balenie. Jeho preventívne používanie sa ale dnes už nedoporučuje, avšak látkové plienky bez problémov zaisťujú potrebnú voľnosť v bedrách.
V súčastnosti sú látkové plienky už pomerne ľahko dostupné, v niektorých mestách existujú kamenné predajne s modernými látkovými plienkami a robia sa kurzy, ale je možné aj využiť internetový obchod a diskusie a skupiny. Na rozdiel od jednorázových plienok nemusí rodič používajúci látkové plienky sledovať zásoby a zľavové akcie v obchodoch. Je potrebné len včas vyprať a plienky sú nachystané. Odpadá tak nosenie veľkých balíkov plienok z obchodu a časté vynášanie veľkého množstva odpadu.
Obliekanie moderných látkových plienok je rovnako jednoduché alebo len nepatrne zložitejšie ako v prípade jednorázových plienok. Ani pri ostatných typoch sa nejedná o žiadnu zložitú činnosť. Látkové plienky je obvykle nutné prebaľovať častejšie ako jednorázové, zároveň sato dá považovať aj za výhodu.
Pri spočítaní všetkých úkonov nezaberie pranie a údržba látkových plienok v porovnaní s jednorázovými plienkami výrazne viac času. Pokakané látkové plienky je potrebné opláchnuť sprchou alebo vyprať žlčovým mydlom, čiastočne plienku pred znečistením ale chráni separačná plienka, takže táto činnosť nie je časovo náročná. Naviac látkové plienky veľmi dobre tesnia, nehody na oblečení dieťaťa sú v porovnaní s jednorázovými menej časté. Použité látkové plienky zapáchajú menej ako jednorázové a skladujú sa v dobre tesniacom koši.
Premočené a prepraté plienky sa potom perú súčasne, až na výnimky (preháňacie črevné infekcie, premnožené kvacinky), nie je potrebné plienky vyvárať, postačí pranie v práčke na 90°C, ani inak dezinfikovať. Pokiaľ nie je možné prať na danom stupni, je vhodné použiť dezinfekciu na prádlo priamo do práčky. Na začiatku sa perú približne 3 práčky plienok týždenne. Ako dieťatko rastie vylučuje už menej často a spotreba plienok a teda častosť praní klesá. Vypraté plienky je potrebné povešať alebo umiestniť do sušičky prádla. Tie to práce zaberú najviac pol hodiny na jednu práčku plienok.
Látkové plienky sa nemusia žehliť ( v skrini kam ich potom umiestnite, aj tak nieje sterilné prostredie). Väčšina druhov sa dokonca žehliť nesmie. Príprava látkových plienok k používaniu už nie je nič časovo náročné, u SIO plienok sa patenty pripnú vkladacou plienkou, pri kapsových sa dovnútra vloží nasávacia časť, len bavlnené štvorcové plienky sa musia poskladať. Staršie deti sa môžu učiť pomáhať.