Hračky na kočík sú prvými hračkami1, s ktorými prichádza bábätko do styku.
Počnúc pôrodom32 sa bábätko ocitá v prostredí, na ktoré nie je zvyknuté. Svet sa stáva priestrannejším. Zvuky, ktoré vnímalo už v brušku sa stávajú oveľa zreteľnejšie. Bábätko prichádza do kontaktu s mnohými novými podnetmi. Počas prvého roku svojho života spoznáva mnoho nových zmyslov, objavuje možnosti svojich ručičiek a nožičiek. Bábätko sa učí vidieť a rozoznávať predmety a tiež farby či tvary. Dochádza k rozvíjaniu sluchu a prvým náznakom reči. Preto je veľmi dôležité, aby sa mali takto malé detičky po čom naťahovať a na čo siahať. Bábätko je skrátka hravé a túži spoznávať všetko nové.
V tomto veku nemá bábätko ešte zďaleka vyvinutú jemnú motoriku, preto sú ideálnymi hračkami pre tento vek také hračky, na ktoré sa môže pozerať, počuť ich a neskôr na ne aj siahať. Jedná sa o hračky spravidla závesné na kočík či na autosedačku2, na postieľku, závesné kolotoče. Vhodné sú hračky interaktívne, plyšové, vydávajúce zvuky, šuštiace, vybavené krúžkami. Tie podporujú jemnú motoriku dieťatka. Hračky so zrkadielkom sú veľakrát vybavené aj hryzátkami. Pri výbere hračky na kočík je vhodné sa zamerať aj na jej umývateľnosť či možnosť prania.
Novorodenec1 na rozdiel od ostatných cicavcov prichádza na svet už so zmyslami, ktoré sú aktivované. Novorodenec je teda už tesne po pôrode schopný vnímať okolie všetkými piatimi zmyslami, ktoré sú ale v porovnaní s dospelým človekom samozrejme značne obmedzené.
Počas prvých troch mesiacov života je bábätko schopné vidieť len veľmi kontrastné a blízke predmety. Očné svalstvo, ktoré ešte nie je riadne vyvinuté dokáže zaostriť do vzdialenosti 20 - 35 cm. To však dieťatku stačí na to, aby bez väčších problémov vnímalo všetko potrebné dianie okolo seba. Najmä tvár mamičky a otecka, prípadne aj staršieho súrodenca. Hračky na kočík pre novorodeniatka by sa teda nemali nachádzať od detskej tváre ďalej ako je odporúčaných cca 25 cm. Hoci je bábätko schopné vnímať aj vzdialenejšie predmety, zmyslový pôžitok zaistia predovšetkým hračky, ktoré sú umiestnené bližšie.
Tak ako u dospelých je ďalším veľmi dôležitým zmyslovým orgánom sluch. Hoci zrak bábätka po narodení ešte nie je nejakú dobu 100%, sluch býva ďaleko vyvinutejší. Možno preto, že v brušku bola predsa len tma, ale ticho tam rozhodne nebolo. Bábätko v maternici vnímalo tlkot srdiečka matky, šum tečúcej krvi, zvuky tráviaceho ústrojenstva a samozrejme aj jej hlas. Mimo vnemy z tela mamičky vníma bábätko i vonkajšie zvuky - rozhovory členov rodiny alebo hudbu.
Po narodení bábätka sa do popredia dostávajú vonkajšie zvuky. Medzi tie najpríjemnejšie patrí hlas matky a otca. Hoci dieťatko slovám nerozumie, dokáže už dobre vnímať tón hlasu a podľa jeho farby a výšky rozpoznať či je príjemný alebo nie. Bábätko tiež vníma aj rôzne melódie. Najvhodnejšie melódie by mali byť krátke, jednoduché a výrazné. Z takých bude mať ďaleko väčší pôžitok, než pri počúvaní populárnej hudby.
Dôležitá je nielen správna vzdialenosť medzi hračkou a očami bábätka, ale i farebnosť hračky, teda jej kontrast. Hoci bábätko v prvých mesiacoch svojho života nedisponuje pevnými očnými nervami, reaguje najlepšie na vysoko kontrastné predmety. Preto by sa teda rodičia nemali báť kupovať pre novorodeniatko hračky na kočík skôr čiernobiele alebo vysoko kontrastné.