Ergonomické nosiče Manduca sú v Slovenskej republike asi jednou z najznámejších a najpredávanejších značiek ergonomických nosičov17 určených na nosenie detí9. Jedná sa vlastne o modernú, vylepšenú verziu tradičných ázijských nosičov mei tai1, opierka Manducy sa však doťahuje a zapína pomocou spôn a praciek. Nosenie v nich preto nevyžaduje žiadnu viazačskú zručnosť.
Tento ergonimický nosič môžete používať od narodenia dieťaťa až do jeho predškolského veku, respektíve do 20 kg dieťaťa. Vďaka dômyselnému konštrukčnému riešeniu možno nosiť dieťa na bruchu, na boku aj na chrbte. Polstrované popruhy a bedrový pás uľahčujú rozloženie váhy a komfort pri nosení. Vďaka tomu sú pohodlné pre nosenie aj ťažších detí. Nikde vás nič netlačí. Pre ženy sa odporúča popruhy na chrbte prekrížiť do X pre pohodlnejšie nosenie. Hrudná spona umožňuje upraviť svoju výšku podľa potreby. Nosič tak možno prispôsobiť rôzne veľkým rodičom. Od malinkej mamičky, po vysokého otecka. Šírka bedrového pásu je 60 - 160 cm.
Manduca bola vyvinutá v Nemecku v spolupráci s nemeckými fyzioterapeutmi a lekármi, takže je úplne bezpečná. Zaisťuje korektnú M pozíciu končatín, ktorá prospieva vývoju bedier. Je vyrobená z prírodných materiálov (stopercentná biobavlna) a prifarbená šetrnými netoxickými farbami. Zipsy ani patentky neobsahujú nikel.
Všestranná kapucňa fixuje hlavičku spiaceho dieťaťa. Môže sa použiť aj ako opora krku menších bábätiek. Keď ju nepotrebujete, je schovaná v taštičke.
Spona má trojité istenie a zabraňuje tak nechcenému rozopnutiu. Všetko navyše istia bezpečnostné gumičky na nosiči, ktoré zabraňujú rozopnutiu bedrového pásu a ramenných popruhov.
Na rozdiel od klokaniek má opierka Manducy dostatočne široký pruh látky medzi nožičkami dieťaťa, ten siaha od kolienka ku kolienku a zaisťuje tak vhodnú, ergonomickú polohu - abdukčné postavenie bedier, podsadený zadoček a zaguľatený chrbátik. Nôžky dieťatka teda nesmerujú rovno dole, dieťa nevisí za rozkrok, neprehýba sa do luku, bedrá a chrbtica nie sú preťažované alebo jednostranne zaťažované.
Manduca First je určená na nosenie dieťaťa tvárou k sebe v ergonomickej polohe v pozícii na bruchu, na boku alebo i na chrbte nosiaceho. V Manduce First s novorodeneckou vložkou možno nosiť bábätká už od narodenia (od 3,5 kg) do približne 3 až 4 mesiacov. Potom neskôr bez novorodeneckej vložky staršie dojčatá a batoľatá (do 20kg), kým materiál nosiča siaha dieťaťu od kolienka ku kolienku. Nosič je vhodný aj pre veľmi štíhle osoby, pretože umožňuje kríženie ramenných popruhov.
Šírka chrbtovej opierky | 35 cm |
---|---|
Výška chrbtovej opierky | 35 cm, pri rozopnutom zipse 42 cm |
Bedrový pás | 70 - 140 cm |
Rozmery zloženého nosiča | 44 x 22 x 12 cm |
Hmotnosť nosiča | podľa typu 600 až 720 g |
Spona na bedrovom páse má trojité istenie. Novorodenecká vložka sa pripína pomocou patentov. Kapucňa má elastické slučky slúžiace na jej upevnenie a zafixovanie hlavičky dieťaťa. Zips na chrbtovej opierke slúži po rozopnutí na jej predĺženie o 7 až 8 cm.
Manduca rozšírila svoju ponuku o novinku, vytvorila jeden rastúci nosič pre všetkých. Tento nosič rastie s dieťaťom, nepotrebujete žiadne doplnky a je využiteľný od narodenia. Patentovaná upraviteľná šírka sedacej časti sa prispôsobí ako nožičkám novorodenca, tak i malého nezbedníka a nahradila tak novorodeneckú vložku prítomnú v klasickom modely Manduca First. Sedaciu časť je možné upraviť od 16 - 50 cm. Dĺžku chrbtového panelu môžete upraviť do 3 rôznych výšok. Celkovo ju predĺžite až o 7 cm.
Ako prvý sa vždy zapína bedrový pás, nikdy ho nerozopíname, ak je dieťa v nosiči. V Manduce dieťa pri správnom napolohovaní podopiera látka nosiča medzi nožičkami od kolienka ku kolienku, má podsadený zadoček a kolienka vyššie než zadoček. Pre dosiahnutie tejto polohy dieťatko chytíme pod kolienkami a potiahneme mierne nahor, jemne ho necháme skĺznuť viac dole do nosiča, kým sa chrbátik zaguľatí a nožičky so zadočkom sú v polohe pripomínajúcej písmeno M.
Malé bábätká zvyčajne nedokážu roztvoriť nožičky tak široko, aby ich obopli okolo tela nosiacej osoby. Zaujímajú fyziologickú polohu s nožičkami pokrčenými a pritiahnutými k brušku (ako žabka). Nožičky sú položené tesne pod telom bábätka a zostávajú tak vnútri novorodeneckej vložky Manducy. V prípade rastúcej verzie nosiča Manduca XT sa šírka sedacej časti nožičkám novorodenca prispôsobí. Hmotnosť bábätka však nemajú niesť nožičky, ale mala by byť rozložená od zadočku pozdĺž celej chrbtice nahor. U novorodencov a niekoľkotýždňových dojčiat je vhodnejšie využiť šatku6, pretože je možné dôkladnejšie ju dotiahnuť, telo bábätka obopína tesnejšie a lepšie ho tak fixuje.
Dôležitým bodom je aj pevné a správne dotiahnutie ergonomického nosiča k telu nosiaceho, aby jeho materiál dobre podopieral chrbátik dieťa. Hmotnosť dieťaťa je tak rozložená po celej dĺžke jeho chrbtice. Pri správnom dotiahnutí sa bruško, hruď aj ramená dieťatka dotýkajú tela nosiaceho a nedochádza k zvýšenému ťahu popruhov na ramenách nosiacej osoby. V prípade najmenších alebo spiacich detí je aj hlavička položená na tele nosiacej osoby a podľa potreby zaistená kapuckou.
Bábätká od 3,5 kg do zhruba 3 až 4 mesiacov je možné nosiť v Manduce s novorodeneckou vložkou, podľa potreby so zapnutým, či rozopnutým zipsom na chrbtovej opierke, aby horný okraj nosiča siahal aspoň do 1/3 hlavičky. Staršie deti sa potom nosia bez novorodeneckej vložky. Rozopnutie zipsu predĺži chrbtovú opierku o 7 až 8 cm. U detí, ktoré sa ešte nedokážu samé posadiť (z polohy na štyroch oboma nohami dopredu a voľnými rukami), by mala chrbtová opierka siahať až nad ramienka a podopierať tak celý chrbátik.
Manduca umožňuje dieťa nosiť iba tvárou k telu nosiacej osoby, čo je výhodné pre psychickú pohodu dieťatka. Keď je presýtené vnemami, môže sa od sledovania okolitých ruchov odpútať zapozeraním sa do tváre rodiča alebo schúlením sa a pritlačením tváre na telo nosiacej osoby. Upokojí sa a ľahšie zaspí, potom je možné hlavičku spiaceho dieťaťa zabezpečiť v pohodlnej pozícii.
Vertikálna ergonomická poloha je prirodzená a vhodná aj pre novorodencov. V ergonomickom nosiči s novorodeneckou vložkou je vhodné nosiť skôr malú časť dňa, v šatke je možné v správnej vertikálnej polohe nosiť bábätko až niekoľko hodín denne. Ľudské deti, rovnako ako mláďatá opíc a ľudoopov, sú do chvíle, kým sa samé naučia chodiť, silne fixované na matku a majú typické reflexy nosencov. Pri zdvihnutí aj poľahnutí zaujímajú abdukčno-flexnú polohu, čiže polohu "žabky" podobnú tej, akú mali v maternici, majú úchopový reflex (zvierajú ruky v päsť), aby sa mohli držať matky za srsť, o ktorú ale moderný človek prišiel a nahradil ju nosiacimi pomôckami1.
V ergonomickej vertikálnej polohe nehrozí pritlačenie dýchacích ciest bábätka, narozdiel od nosenia dieťaťa v kolískovej polohe. Polohovanie dieťaťa je aj oveľa jednoduchšie. Problémom nie je ani veľmi široký alebo naopak moc úzky hrudník nosiacej osoby, či veľké prsia mamičky.
Dieťatko je navyše v kontakte s nosiacou osobou pomerne veľkým povrchom tela, vníma jeho pohyby a reaguje na ne, udržuje si tak dobrý svalový tonus. Je tiež podporený zdravý vývoj bedrových kĺbov, sú vo vhodnej polohe a dobre prekrvené, jemne sa posilňujú priľahlé svaly. Nosenie vo vertikálnej polohe znižuje pravdepodobnosť preležania hlavičky a môže pomáhať pri refluxe3 alebo dojčenskej kolike2.
Mamička má pri vertikálnom nosení na bruchu hlavičku bábätka priamo pod nosom, vôňa dieťaťa je silná a špecifická a podporuje vylučovanie oxytocínu a tým materské, starostlivé správanie1. Pri nosení dieťatko aj nosiaca osoba ľahšie čítajú svoje neverbálne signály, je uľahčená ich vzájomná komunikácia. Dojča či batoľa má dobrý výhľad na okolité dianie.
Vertikálne je možné dieťa umiestniť do nosiča dostredu na brucho, či na chrbát. Na kratšie nosenie aj jednostranne na bok, keď hmotnosť dieťatka nesie len jedno rameno nosiacej osoby. Ak je dieťatko v ergonomickom nosiči nosené na bruchu nosiaceho alebo chrbte, potom je záťaž rozložená rovnomerne na obe ramená, obe polovice tela, je podporované správne držanie tela nosiacej osoby. Tlak na brucho u mamičky podporuje zavinovanie maternice a udržiavanie pevnosti svalov panvového dna.
Na chrbte je možné deti nosiť už od narodenia, ale zaistiť tam ergonomickú polohu je zložitejšie, zvyčajne si preto na to trúfnu iba skúsenejší nosiči. Samozrejme, tiež záleží na bábätku, či mu nebude chýbať pohľad z očí do očí, ktorý mu poskytujú pozície na bruchu či na boku nosiaceho.
Štandardné verzie sa vyrábajú v Číne z látky zo zmesi konope (45%) a biobavlny (55%) s vnútornou stranou zo 100% biobavlny.
Limitované edície sú vyrábané v Európskej únii, zvyčajne v Českej republike, a to z látky zo 100% biobavlny s vnútornou stranou zo 100% biobavlny.
Okolo nožičiek je jemné polstrovanie, ramenné popruhy a bedrový pás sú tiež polstrované. Ramenné popruhy a bedrový pás sú dĺžkovo nastaviteľné. Spony sú u všetkých typov značky Duraflex, zipsy a patenty značky YKK a neobsahujú nikel. Ergonomické nosiče Manduca spĺňajú požiadavky normy EN 13209-2: 2005 na chemickú bezpečnosť, bezpečnosť pre dieťa vzhľadom na riziko úrazu a tiež na výdrž popruhov i celého nosiča.
Pred praním je potrebné zapnúť všetky spony na nosiči. Ergonomické nosiče Manduca je možné prať v práčke na jemnom programe na 30 ° C so šetrným pracím prostriedkom2 a bez použitia aviváže. Manduca sa nemá sušiť v sušičke a na priamom slnku.