Druhy vrchných nohavičiek rozlišujeme podľa použitého materiálu a typu zapínania. Niekomu sa lepšie zapínajú patentky, inému suché zipsy. Obzvlášť pri malých bábätkách sa obvykle plienky lepšie doťahujú pomocou suchých zipsov, ale staršie deti môžu suché zipsy škriabať na brušku alebo sa ich samy naučia rozopínať. Suché zipsy je tiež potrebné pred praním zapnúť, aby sa nepoškodili aj ostatné plienky v práčke. Vlnené vrchné nohavičky sa tiež vyrábajú aj naťahovacie.
Moderné typy vrchných nohavičiek sú nepriepustné (takmer nepriepustné) pre vodu, ale zároveň sú čiastočne priedušné, takže sa v nich bábätko nezaparuje a zvyčajne. Vrchné nohavičky sa vyrábajú jednoveľkostné s dĺžkou sedu nastaviteľnou pomocou patentov alebo viacveľkostné, kedy, ako dieťa postupne rastie, je potrebné kupovať postupne väčšej veľkosti. Pre dieťatko sú potrebné aspoň 3 kusy vrchných nohavičiek zodpovedajúcich jeho aktuálnej veľkosti.
Podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, ich delíme na:
Vlnené vrchné nohavičky (známe tiež ako vlniačiky) sú najpriedušnejšie zo všetkých druhov. Merino vlna udržuje správnu teplotu dieťatka, a tak nedochádza k jeho prehrievaniu. Nevýhodou je trošku náročnejšia starostlivosť, ktorú treba vlneným nohavičkám venovať. Pred prvým použitím je treba ich nalanolínovať (niekedy viackrát) a takúto lanolínovú kúru zopakovať každé 4-6 týždňov. Vlniačiky sa nemusia prať často, stačí ich nechať prevetrať, nakoľko má vlna samočistiacu schopnosť. Ak ich perieme, tak v rukách alebo v práčke na programe určenom pre vlnu (30°C, max. 400 ot./min.) a s pracím prostriedkom na vlnu.
Poznáme ich ako:
Flísové vrchné nohavičky sa tiež vyznačujú dobrou priedušnosťou. Sú veľmi príjemné na dotyk a veľkou výhodou je rýchle schnutie. Na rozdiel od oveľa citlivejších vlnených či PUL nohavičiek ich môžete prať s plienkami kedykoľvek a ako často potrebujete. Nemusia sa ale prať po každom použití, stačí ich nechať vetrať. Flísové nohavičky sú skvelou voľbou i pre bábätká, ktoré veľa močia, ak sú používané s konopnými či nohavičkovými plienkami na noc. Nevýhodou je, že pri dlhšom sedení môžu pod tlakom prevlhnúť.
PUL vrchné nohavičky (tiež pulky) patria k najmenej priedušným. Na druhej strane sú, čo sa pretečenia a prevlhnutia týka najspoľahlivejšie a to vďaka nepremokavému polyuretanovému záteru, ktorý je súčasne i priedušný a šetrný k detskej pokožke. Ich nespornou výhodou je rýchle schnutie. Perieme ich pri znečistení stolicou alebo napáchnutí, buď spolu s plienkami alebo kľudne aj s ostatným prádlom. Je dobré počas dňa striedať viacero puliek (resp. pul nohavičky s vlnenými alebo flisovými) - tie práve použité pretrieme vlhkou handričkou a necháme vyvetrať a preschnúť.