Detskými jedálenskými stoličkami sa rodičia začínajú zaoberať pred zavádzaním prvých príkrmov1. Aké bezpečnostné normy a čo všetko by mala jedálenská stolička spĺňať? Na čo si dať pozor pri nákupe? A v neposlednom rade aj z akého materiálu by mala byť vyrobená?
Výberu jedálenskej stoličky je vhodné venovať patričnú pozornosť. Prioritou by mala byť predovšetkým bezpečnosť. Jedálenská stolička musí byť stabilná. Použitý materiál na výrobu stoličky by mal byť zdravotne nezávadný a netoxický. Pre väčšie pohodlie kŕmeného dieťatka je vhodné, aby stolička bola vybavená mäkkým a umývateľným polstrovaním. Umývateľnú stoličku ocenia najmä rodičia, pretože deti vedia s jedlom urobiť pekný neporiadok.
Jedálenská stolička musí byť hlavne stabilná. Musí stáť na všetkých oporných bodoch na to určených. Ďalej nesmie obsahovať žiadne škáry, medzery alebo otvory, ktoré by boli hlbšie ako 10 mm a mali veľkosť 7 - 12 mm. V opačnom prípade hrozí veľmi jednoduché privretie prstíkov dieťatka. Vybraná jedálenská stolička nesmie obsahovať žiadne ostré hrany, rohy. Plochy, ktoré končia hranou, musia byť patrične zaoblené, alebo inak opatrené proti úrazu dieťatka.
Drevené jedálenské stoličky nesmú mať poškodené drevo. To nesmie vykazovať stopy hniloby či napadnutia hmyzom. Ak stolička obsahuje i kovové časti, mali by byť odolné voči korózii. Na skrutkách a teda aj na celej stoličke by nemali byť žiadne ľahko oddeliteľné časti. Hrozí tu, že by ich dieťatko mohlo v nestráženej chvíli prehltnúť.
Detská jedálenská stolička musí byť vybavená bočnými opierkami či iným zadržiavacím systémom tak, aby dieťatko bolo chránené proti bočnému vypadnutiu. Jedálenská stolička musí byť vybavená aj operadlom, ktoré by nemalo byť nižšie ako 250 mm (vzdialenosť od povrchu sedadla po najvyšší bod chrbtovej opierky).
Jedálenská stolička by mala byť vybavená pásom, ktorý vedie medzi nožičkami dieťatka a je uchytený medzi sedadlom a pevným držadlom, prípadne stolčekom. Tento pás má za úlohu udržať dieťatko bezpečne v stoličke. Mal by byť široký minimálne 20 mm. Ďalšie bezpečnostné pásy, ktoré vedú väčšinou cez ramienka dieťatka, sú ukotvené v zapínacím systéme jedálenskej stoličky. Miesto ukotvenia tohto pásu by malo mať najviac 75 mm nad povrchom sedadla. Uzávery všetkých bezpečnostných pásov musia byť odolné voči detskej snahe o odopnutie.
Bezpečná detská jedálenská stolička by mala mať označenie EN 14988. Ide o normu, ktorou výrobca deklaruje, že stolička je vyhovujúca a spĺňa všetky bezpečnostné prvky.
Detská jedálenská stolička by mala byť vybavená polohovateľnou opierkou chrbta a mäkkým polstrovaním.
Výhodou skladacích jedálenských stoličiek je predovšetkým ich skladnosť. Tú ocení najmä rodina, ktorá býva v menšom byte.
Nie vždy je stolička umiestnená len na jednom mieste. Zvlášť po jedle, kedy sa dieťatko snažilo najesť samo, bude potrebné stoličku odsunúť. Preto rodičia uvítajú menšiu hmotnosť jedálenskej stoličky, ktorá však nebude mať vplyv na jej stabilitu.
Tieto druhy jedálenských stoličiek sú veľmi obľúbené z dôvodu praktickosti, ľahkej umývateľnosti, skladnosti, atraktívneho vzhľadu a veľkej škály použitých farieb.
Výrobcovia plastových stoličiek svoje technológie neustále zdokonaľujú. V súčasnosti je možné na trhu nájsť aj stoličky, ktoré sú rozložiteľné iba jednou rukou. Môžu byť vybavené polohovateľnou opierkou nožičiek, poprípade aj bočným odnímateľným pultíkom, na ktorý dieťatko nedosiahne.
Táto jedálenská stolička patrí k najstarším, napriek tomu však stále obľúbeným modelom. Je dostupná v celodrevenom prevedení alebo v kombinácii s inými materiálmi (textil, plast).
Na trhu sú k dispozícii aj tzv. rastúce drevené stoličky. Je tu možné nastavenie sedadla, opierky nožičiek a výšky bočníc presne podľa vzrastu dieťaťa. V priebehu rokov je potom možné nožnú opierku úplne odstrániť, čím vznikne originálna stolička vhodná pre dieťa školou povinné. Tieto stoličky však nie sú vybavené bočnicami a bezpečnostnými pásmi, preto sú vhodné skôr pre deti predškolského veku ako pre batoliatka.
Tieto stoličky možno ešte rozdeliť na rozložiteľné a polohovacie.
Tieto stoličky umožňujú flexibilné nastavenie výšky i polohy chrbtovej opierky.
Všeobecne je lepšie uprednostniť jedálenskú stoličku, ktorá nie je skladacia, prípadne veľmi ľahko rozložiteľná. Hrozí tu totiž veľké riziko privretia prstíkov dieťatka. V prípade vlastníctva skladacej stoličky by mala manipulácia s ňou prebiehať vždy za neprítomnosti dieťaťa.
Táto tzv. cestovná stolička skvele poslúži všade tam, kde nie je možné využiť klasickú jedálenskú stoličku (dovolenka, chalupa, predĺžený víkend a pod.). Sedadlo možno jednoducho pripevniť pomocou úchytných pásov k akejkoľvek stoličke.
Táto stolička nie je vybavená jedálenským pultíkom, ale jej obsluha je veľmi rýchla a nenáročná. Stoličku stačí nafúknuť a dieťatko do nej posadiť.
Je vybavená úchytným madlom, vďaka ktorému ho možno veľmi ľahko pripevniť k stolu. Potom už stačí len dieťatko do stoličky posadiť.
Látkové sedadlo stačí navliecť na akúkoľvek stoličku.
Hneď ako rodič posadí dieťatko do jedálenskej stoličky, musí ho mať neustále na očiach. Aj cez všetky možné zabezpečenia sa môže stať, že sa dieťatko svojou vlastnou váhou prevráti.