Detská postieľka je určená na trvalý spánok dojčaťa, príp. batoľaťa v domácnosti. Detskú postieľku využijete do asi 2 rokov dieťatka. Môžno ju využiť od narodenia, ale niektorý rodičia uprednostňujú pre bábätko kôš alebo kolísku. Sú rozmerovo menšie a dieťatko sa v nich necíti stratene ako v detskej postieľke. Ak sa rozhodnete pre spoločné spanie4 v manželskej posteli, detskú postieľku potebovať nebudete.
Nákup detskej postieľky je jedna z najdôležitejších vecí základnej výbavičky dieťaťa3. Pri výbere tej správnej postieľky by sa mali rodičia pozerať tiež na to, nech detská postieľka vydrží dlhšie ako len prvých pár mesiacov. Drevo z masívu má oveľa dlhšiu životnosť ako lacnejšie varianty. Všetko ale tiež záleží na finančnom rozpočte rodiny. K trvalému spánku by sa nemali používať cestovné postieľky, tie slúžia ako dočasná postieľka deťom na dovolenkách alebo víkendoch strávených na chalupe, či u babičky.
Oddelené spanie dojčiat ďalej od rodičov v bezpodnetnom prostredí postieľky spôsobuje aj niekoľko hodín trvajúci neprirodzene hlboký spánok, keď dieťa nemusí byť schopné sa pri apnoickej pauze prebudiť, zvyšuje sa teda riziko SIDS1. Dochádza tiež k dezorganizácii cyklov spánku a príjmu potravy, bábätko sa budí príliš hladné, nemusí už byť ochotné sa prisať k prsníku a to navyše správne.
Spoločné spanie napomáha teda dojčeniu11 a zvyčajne aj lepšiemu spánku bábätka a mamičky. Ak sa preň mamička rozhodne, je možné postieľku bez bočnice priraziť k manželskej posteli (ako tzv. balkón) a alebo detská postieľka nebude niekoľko mesiacov vôbec potrebná, pretože bude spať mamička so svojím dieťaťom priamo vo svojej posteli, manželskej posteli.
Viac sa o spánku s rodičmi dočítate v hlavnom článku: Spoločné spanie4.
Pri kúpe detskej postieľky sa rodičia pozerajú na 5 základných faktorov:
Detská postieľka by mala byť pevná a stabilná, bez prasknutých lamiel alebo roštu. Nemala by mať ostré hrany, o ktoré by sa dieťa mohlo zraniť. Veľkosti detskej postieľky sa líšia, štandardná veľkosť je 120 cm x 60 cm. Matrace sú do detskej postieľky o pár centimetrov užší, aby sa do postieľky zmestili a neskrútili sa. Výhodou väčších postieľok je, že deti majú v postieľke väčší priestor aj pre batoľatá obdobie. Detská postieľka v štandardnej veľkosti je pre dieťa dostatočná.
Výšku detskej postieľky je možné ľubovoľne nastaviť, a to väčšinou do troch rôznych polôh podľa toho, ako dieťa rastie. Detská postieľka môže byť na najvyššej úrovni počas prvých pár mesiacov života, kedy je pre rodičov ľahšie dieťa dvíhať z postieľky alebo ho do nej ukladať. Akonáhle sa dieťa začína otáčať a zdvíhať, je načase postieľku posunúť o stupienok nižšie. Posledný stupeň, teda umiestnenie roštu až na najnižšiu úroveň, je vhodný, keď sa dieťa začína stavať na nožičky, väčšinou okolo 9. - 10. mesiaca.
Detské postieľky majú zvyčajne obdĺžnikový tvar s vyvýšenými okrajmi. Na jednej strane postieľky je možné bočnicu znížiť, čo umožňuje jednoduchší prístup k bábätku. Na niektorých postieľkach sa dá bočnica odobrať úplne a postieľku je možno prisunúť k manželskej posteli, čo uľahčí nočné dojčenie. Na trhu sú k dispozícii aj kruhové postieľky. Tieto postieľky sú stále populárnejšie, pretože ide o logický spôsob, ako predĺžiť životnosť detskej postieľky a ako dieťaťu pomôcť k prechodu do veľkej detskej postele.
Niektoré postieľky majú na nohách kolieska, ktoré umožňujú jednoduchý presun z jednej miestnosti do druhej. Ak je detská postieľka vybavená kolieskami, je nutné ju zabezpečiť proti nežiaducemu pohybu (zabrzdiť). Upratovanie je pod postieľkou pre mamičky tiež ľahšie, pretože si postieľku ľahšie presunú a pod ňou povysávajú.
Okusovanie okrajov detskej postieľky je zvykom mnohých detí. Rodičia by sa mali pri kúpe postieľky poobzerať tiež po ochrannom kryte, ktorým sa obloží hrany postieľky a zabraňuje sa tak poškodeniu postieľky.
Detská postieľka, ktorá je nová a predávaná v obchodoch, je vyrobená podľa noriem a štandardov. Staré postieľky môžu byť vyrobené podľa iných noriem a štandardov, ktoré môžu byť pre dieťa nebezpečné a môže sa im stať nejaký úraz.
Ak sa rozhodnú rodičia na použitie detskej postieľky z druhej ruky alebo si ju požičia po staršom kamarátovi, mali by sa zamerať hlavne na vzdialenosť jednotlivých tyčiek. Vzdialenosť by medzi nimi nemala byť menšia ako 2,5 cm a nie širšie ako 6,5 cm. Meradlom môže byť napríklad fľaša malinovky, ktorá by nemala medzi tyčami prejsť. Vzdialenosť tyčiek je dôležitá z toho dôvodu, aby medzi čujú dodržanie stanovených noriem nedošlo k skĺznutiu a zaklineniu detskej hlavičky.
Udusenie
Prikrývky, deky a vankúše v postieľke sa môžu presunúť k tvári dieťaťa a brániť mu v dýchaní.
Uškrtenie
Detská postieľka by mala byť umiestnená v dostatočnej vzdialenosti od závesov, šnúr na ovládanie roliet a žalúzií, aby na ne dieťa nedosiahlo a omylom sa nimi neuškrtilo.
Prehriatie
Dieťa v postieľke treba prikryť adekvátne k teplote v miestnosti, aby nedošlo k jeho prehriatiu. Malé deti ešte nemajú vyvinutý tepelne regulačný mechanizmus, tak ako dospelí.
Ďalšie zranenia
Postieľku je potrebné umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od radiátorov a vykurovacích telies, aby nedošlo k popáleniu. Tiež by si rodičia mali dávať pozor na elektrické prístroje, aby nedošlo k zraneniu elektrickým prúdom. V blízkosti postieľky, a tiež nad postieľku, nie je dobré ukladať predmety, ktoré by mohli byť pre dieťa nebezpečné (fľaše, hrnčeky s čajom, šnúrky, stuhy, a pod.).
Pri kúpe detskej postieľky by rodičia nemali zabúdať tiež na rad príslušenstva, ktoré sa ku kúpe postieľky viažu. Medzi najdôležitejšie súčasť postieľky je vhodný matrac, kedy vhodný a dobre padnúci matrac môže znížiť riziko výskytu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. K zníženiu SIDS napomáha tiež vloženie monitoru dychu16 pod matrac. Ten sleduje dych dieťaťa a pri dýchacích ťažkostiach začína pípať. Na matrac je vhodné prikúpiť chránič matraca, ktorý ochraňuje matrac pred poškodením alebo znečistením, napr. vyliatym čajom alebo detskú močom. Vhodný je tiež mantinel, ktorý chráni detskú hlavičku pred buchnutím sa o bočnice postieľky.
Ak dieťa trpí refluxom3 je možné kúpiť aj zvýšený vankúš, tzv. klin, kedy má dieťa v postieľke zdvihnutú hlavičku a nedochádza tak k návratu nestrávených žalúdočných štiav. Dieťa by malo mať tiež svoju perinu a neskôr aj vankúš, na ktoré je možné vybrať množstvo krásnych detských obliečok.
Detská postieľka môže byť vybavená tiež vreckárom, kde má mamička uschované nevyhnutnosti ako napr. cumlík, dojčenskú fľašu s vodou, detským čajom alebo vlhčené obrúsky. Dieťaťu je možné nad postieľku umiestniť hrací kolotoč, ktorý ho zaujme hudbou, pohybom hračiek umiestneným na kolotoči a niekedy tiež svietiacimi efektami.
Do postieľky sú tiež navrhnuté špeciálne hračky, ktoré je možné pripevniť na bočnice postieľky alebo zavesiť nad postieľku. Dieťa tak môže hračky pozorovať, neskôr sa za nimi otáčať a snažiť sa na ne dosiahnuť.