Detská izba

Detská izba je svetom detí a preto by v ňom všetko malo vyhovovať práve im. Okrem vhodného nábytku a zariadenia, sú aj také veci, predmety, vybavenie, ktoré by v detskej izbe byť nemali. Trh dnes ponúka hneď niekoľko možných variantov a prevedení detských izieb ako pre dievčatá, tak pre chlapcov, ktoré sú tematicky zamerané: Barbie izby, Hello Kitty izby, Sponge Bob izby, Macko Pú izby a iné. Dôležité je však vyberať vhodne a správne zaradiť prvky do detskej izby podľa niekoľkých kritérií.


Detská izba


Detská izba by mala:

  • Rásť s dieťaťom
  • Napĺňať potreby dieťaťa a byť individuálna vo vzťahu k jeho osobnosti
  • Byť bezpečná, čo sa týka nábytku v nej použitého
  • Byť, pokiaľ je to možné, moderná a trendy

Variabilita detského nábytku

Je výhodou, ak sa z prebaľovacieho pultu dá urobiť komoda alebo je možné stoličku dieťaťu nastavovať tak, že s ním doslova rastie, tzn. prispôsobovať ju jeho výške. Ak sa teda rodičom podarí zariadiť detskú izbu rastúcim nadčasovým nábytkom, odpadne im na ďalšie roky nutnosť meniť zariadenie detskej izby.

Kvalitný a bezpečný nábytok

Ideálnym materiálom do detských izieb je drevo, ale vhodným materiálom je tiež dýha a laminát v niekoľkých farebných prevedeniach. Z hľadiska bezpečnosti je potrebné, aby na nábytku neboli ostré rohy, nekvalitné kovanie a akékoľvek skrutky. Odporúča sa každú časť nábytku dôsledne prehliadnuť ešte skôr, než je zakúpený a do izby inštalovaný.
 

Farebnosť prevedenia detskej izby

Taktiež je vhodné vyberať prírodné a neutrálne farby ako je napríklad čerešňa/vanilka, breza/biela alebo sivá/biela, pretože k nim je možné vždy doladiť a nakombinovať trendy a moderné vybavenie v ostrých farbách.


Detská izba


Ako vyberať detskú izbu?

Pre dieťa je detská izba ako celá domácnosť pre dospelého. Preto je dobré venovať dostatok času premýšľaniu o jej zariadení. Vybavenie izby by malo by funkčné, praktické a hlavne zdravotne nezávadné. Dieťa sa v izbe hrá, na čo potrebuje vhodnú podlahu, koberec, úložné priestory, učí sa pri písacom stole a sedí pritom na stoličke, prezlieka sa a využíva šatníkovú skriňu, komodu a spí na vhodnej detskej posteli. V neposlednom rade je potrebné zamerať sa na farby, tapety, obrázky.

Detská posteľ

Posteľ by rovnako ako zvyšok zariadenia izby, mala byť vyrobená z kvalitného materiálu, najideálnejšie s lamelovými roštami a kvalitným matracom, ktorý dbá na správny vývin chrbtice dieťaťa. Ak sa rodičom podarí zakúpiť detskú posteľ, ktorá rastie s dieťaťom, nebudú musieť v blízkej budúcnosti do novej postele investovať ďalšie financie.

Stolička

Je vhodnejšie vybrať stoličku na kolieskach, ako stoličku klasickú, pevnú, na nožičkách, pretože tá sa môže dvíhať závisle na výške dieťaťa tak, aby malo dieťa vždy nohy položené na podlahe. Dobré je tiež, keď tieto stoličky majú operadlá na lakte, pretože znižujú zaťaženie chrbtice. Sedačka by mala pojať čo najväčšiu časť stehien dieťaťa a chrbtová opierka by mala končiť pod lopatkami. Je vhodné pri výbere dbať skôr na pohodlie než na materiál, či farebné prevedenie. Výhodu taktiež poskytujú ergonomicky tvarované stoličky, pretože netlačia.

Písací stôl

Opäť je najvhodnejšie variantom tzv. rastúci stôl, ktorého výška od zeme sa dá nastavovať. Šírka pracovnej dosky záleží od rozpätia lakťov, tie by nemali presahovať dosku. Materiál by mal byť skôr matný, než lesklý, aby odlesky nekazili deťom zrak.

Aby dieťa získalo pocit bezpečia a vedelo, čo sa deje v okolí, mal by sa písací stolík umiestniť tak, aby dieťa malo za sebou pevnú stenu a videlo na dvere. Stolík umiestnený pod oknom, nie je dobrým riešením vzhľadom na to, že pohľad do diaľky by dieťa rozptyľoval.

Úložné priestory

Pretože sa v každej detskej izbe nachádza veľa hračiek, je ako z hľadiska edukačného, ​​tak poriadkového vhodné, keď má každá svoje miesto v nejakom úložnom priestore. Medzi tie patria ideálne skrinky s priehradkami, do ktorých si dieťa môže samo hračky ukladať a znovu je na rovnakom mieste nájsť. Poličky môžu v tomto prípade pôsobiť ako "chytač prachu", na ktorom nie vždy budú mať hračky svoje usporiadanie.

Izbová teplota

Optimálna teplota v spálni je 18 °C, počas bdenia 20 - 22 °C, pri kúpaní 24 °C. Miestnosť na spanie zbytočne neprehrievame. Vlhkosť vzduchu v izbe by mala byť v rozmedzí 40 - 60%.

Izba pre chlapca

Izba pre chlapca Izba pre chlapcaIzba pre chlapca

Izba pre dievča

Izba pre dievča

Tipy do detskej izby

Rebrík do detskej izby Knižnica pre deti

Viac o detskej izbe na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. http://www.fengshui-perfectlife.sk/perfect-life/detska-izba/
  2. https://web.archive.org/web/20140516031225/http://www.fengshuidesign.sk/2013/01/detska-izba-podla...
  3. http://www.jena-nabytek.cz/info/vyber-detskeho-pokoje
  4. http://bydleni.idnes.cz/zaridit-dokonaly-detsky-pokoj-neni-zadna-veda-staci-trochu-fantazie-11x-/...

Hodnotenia a skúsenosti s detskou izbou

Máš skúsenosť s detskou izbou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
karoline454  22. jan 2021

Dětský pokoj pro chlapce

Ahoj, moc díky za inspiraci. Teďka synovi (3 roky) taky zařizujeme pokojík. Zatím jsme vybrali postýlku- domecek, koupily mu dětskou tapetu a ještě by jsme chtěli sehnat někde nějaký zelený koberec, ať to má pěkné sladěné. Takže super, díky za inspiraci.