Cyklovozík

Cyklovozík je jedným zo spôsobov prepravy malých detí na bicykli. Tento spôsob prepravy sa považuje za najbezpečnejší. Dnes je na trhu niekoľko prevedení cyklovozíkov - môžete si vybrať podľa náročnosti trás, počtu prepravovaných detí, nutnosti odpruženia atď.

Cyklovozíky určené na prepravu detí sa stávajú jednou z najobľúbenejších variánt pre cestovanie a cykloturistiku s deťmi.
Cyklovozíky

Typy cyklovozíkov

Trh v súčasnosti ponúka cyklovozíky rôznych značiek, veľkostí a typov. Niektoré dokonca neslúžia len ako cyklovozík ale dajú sa prerobiť na športové kočíky, vybavené malým otočným kolesom alebo na tzv "jogger" vozíky s väčším a pevne umiestneným kolesom vpredu. Tieto verzie sú ideálne hlavne pre šporotvo založené rodiny. Výborne sa hodia k in-line korčuliam alebo na beh. Na tieto aktivity je však potrebné vlastniť cyklovozík, ktorý takýto doplnkový set podporuje. Treba si pamätať, že kočiarový set slúži len na tlačenie vozíka pred sebou, jeho použitie za bicyklom by mohlo byť veľmi nebezpečné.

Pri kúpe cyklovozíka by mala rodičov zaujímať hlavne bezpečnosť a funkčnosť. Vzhľad a cena by mali byť až druhoradým faktorom. Ide predsa o zdravie a bezpečnosť dieťatka.

Odkedy je možné voziť dieťatko v cyklovozíku

Ak je cyklovozík vybavený kojeneckou vložkou alebo autosedačkou2, je možné prepravovať aj veľmi malé bábätko. Bezpečnostné vložky a autosedačky zaisťujú ochranu bábätka pred otrasmi a výkyvmi. V prípade, že vozík neobsahuje tieto bezpečnostné prvky pre bábätká, je možné prevážať dieťa až vo veku keď uź úplne samostatne sedí a dokáže držať hlavičku. Pri kúpe cyklovozíka pre veľmi malé bábätko je vhodné najprv vyskúšať, či sa do vybraného modelu autosedačka zmestí a či sa dá vo vnútri pripevniť bezpečnostnými pásmi.

Dieťa je možné vo vozíku prevážať cca do 4-5 rokov, potom sa tam už väčšinou nezmestí.

Koľko detí je možne prepravovať

Na trhu sú k dispozícii jednomiestne ale aj dvojmiestne cyklovozíky . Musíte ale myslieť na to, že k bábätku v autosedačke sa uź súrodenec nezmestí. Ak však v cyklovozíku nie je žiadna autosedačka, je v ňom dostatok miesta pre dve deti a napríklad aj pre malého psíka.
Dvojmiestne cyklovozíky majú vo výbave dve samostatné sedadlá, čiže každé dieťa má pre seba dostatok priestoru.

Typy cyklovozíkov ľah/sed

V súčasnej ponuke sa môžeme stretnúť hlavne s dvomi typmi cyklovozíkov - sediace dieťa a ležiace dieťa. Vozíky, ktoré sú kvalitnejšie a drahšie sú väčšinou prispôsobené na sedenie. Táto poloha možno nie je pre dieťatko až taká pohodlná ale je určite bezpečnejšia. Dieťa vo vodorovnej polohe sa nedá bezpečne pripútať a v prípade nárazu hrozí jeho skĺznutie zo sedačky. Oveľa bezpečnejší je tzv. polosed, ktorý umožňuje výhľad počas jazdy a aj pohodlný spánok .

Výhody cyklovozíka

  • dieťatko je možné voziť už prakticky od narodenia, nemusí vedieť sedieť
  • bezpečnosť, cyklovozík sa totiž pri páde neprevráti
  • komfort, dieťatko môže behom jazdy ležať
  • ochrana v nepriaznivom počasí
  • oddelený nákladný priestor
  • viacúčelovosť, cyklovozík sa dá použiť ako kočiar, v zime je možné vymeniť kolesá za lyže
  • možnosť prepravy dvoch detí (platí v prípade dvojmiestneho cyklovozíka)

Nevýhody cyklovozíka

  • cena
  • zlý kontakt s dieťatkom počas jazdy
  • náročný na skladovanie
  • obmedzený výber cyklociest - vozík nemusí prejsť všade

Výrobcovia cyklovozíkov

  • Author
  • Azub
  • Burley
  • Croozer
  • Hamax
  • Thule Chariot

Video: Cyklovozík

Aj keď cyklovozíky ponukajú možnosť cestovať s malými deťmi, treba stále myslieť na ich bezpečnosť. Cyklovozíky nie sú vhodné na cesty I. a II. triedy, po ktorých jazdia kamióny. Vozík je len 15-20 cm nad cestou, takže dieťatko by bolo vystavené veľmi prašnému prostrediu a výfukovým plynom. Najvhodnejšie je jazdu plánovať po cyklistických trasách, kde si jazdu vychutnajú obaja, aj rodič aj dieťatko.

Cyklovozík by mal byť vždy vybavený bezpečnostnými prvkami ako sú odrazové sklíčka, reflexné pásky a zadnými svetlami. Dieťatko prevážané v cyklovozíku nemusí mať na hlavičke detskú ochrannú prilbu1.

Viac o cyklovozíku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://materska.webnode.cz/cyklistika/
  2. http://www.svetadily.cz/vybaveni-na-cesty/clanky/Detske-voziky-za-kolo.php
  3. http://web.archive.org/web/20070312013628/http://www.croozerdesigns.com/english_html/index.htm
  4. http://chariot.thule.com/
  5. http://www.burley.com/

Externé linky

Hodnotenia a skúsenosti cyklovozíkom

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť cyklovozíkom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
trojmamka  14. apr 2016

Nedala by som ho za svet

Vozili sme 2 deti z 3 v cyklovozíku. Prvý syn si to odvozil na zadnej sedačke. Na našom vozíku sme prejazdili cca 12 000 km a nedala by som ho za svet. Je to super vozidlo. Tretia dcéra sa v ňom vozila ako 11 mesačná a druhá dcéra s ňou ako 4 ročná. Bola to super dvojka.

Keď krpatá chcela čajík mala ho, keď chcela dečku mala ju. Potom prišiel moment, keď sa staršia dcéra dostala do nemilosti najmladšej a malá ho chcela iba pre seba. Za mňa, bolo to super obdobie.

Naložili sme deti, gril, uhlie, mäsko , deku a všetko potrebné a šup do lesa. Potrebovala som zemiaky? Šup decká do vozíka a letela som na "Mildu". Bola to tá naj investícia. Nikdy by som svoje dieťa nedala do prednej sedačky z dôvodu bezpečnosti. V prípade pádu sa stáva dieťa vankúš pre rodiča. Čo sa týka toho, že sa vozík môže prevrhnúť, tak pokiaľ nie je priamy bočný náraz, vozík sa nemá prečo prevrátiť. Sú dosť široké a majú nízko položený spodok, takže je to nemožné.
1 človek považuje za užitočné
larosa  17. apr 2015

Cyklovozík odporúčam

Cyklovozík sme kúpili, keď mala najmladšia dcéra cca 4 mesiace. Kúpili sme lacnú variantu, nakoľko nie sme až takí športoví nadšenci. Náš má aj koleso a dá sa použiť ako kočiar.

Používali sme ho tri letá a boli sme maximálne spokojní ;-) Jeho kúpu určite neoľutujete.
1 človek považuje za užitočné