Cumlík je gumová alebo silikónová náhrada prsníka. Zvyčajne je používaný na utíšenie nepokojného dieťaťa, predovšetkým pri zaspávaní.
Koncom 19. storočia sa začali vyrábať gumové cumlíky s cumľacou časťou rotačného tvaru. Od polovice 20. storočia sa vyrábajú aj cumlíky sploštené, anatomicky tvarované. Neskôr sa začali vyrábať aj z iného materiálu - silikónové.
Cumlík sa skladá z cumľacích časti, pružného gumového alebo silikónového vačku. Ďalej z plochého štítku, ktorý zabraňuje prehltnutiu cumlíka a z úchopovej časti. Tá je zvyčajne opatrená krúžkom slúžiacim na upevnenie šnúrky zabraňujúcej strate cumlíka.
Cumlík sa môže stať pôdou pre množenie baktérií. Umožní vznik kvasinkovej infekcie, zápalu stredného ucha a vznik zubného kazu.
Cumlík kazí, hoci takmer nebadateľne a pozvoľne, techniku dojčenia11. Pri cumľaní cumlíka bábätko nemusí široko otvoriť ústa a vyplaziť jazyk. Pri saní z prsníka pohybuje bábätko jazykom spredu dozadu, v prípade cumlíka presne naopak. Bábätko môže začať bradavku hrýzť, stláčať ďasnami, otvárať ústa len málo. Nebude mať pri dojčení pery ohnuté von. Môže sa začať pri dojčení púšťať a zase prisávať, ťahať za bradavku. Ak sa rovnakým spôsobom ako na cumlík dieťa prisaje k prsníku, bude dojčenie mamičku bolieť, môžu vznikať retencie mlieka, zápaly prsníka a bábätko z prsníka nezíska potrebné množstvo mlieka. Keď je dojčenie pre mamičku bolestivo nepríjemné, či má dokonca mamička poranené bradavky3, bábätku rozhodne nesmie cumlík dávať. Pri saní cumlíka sú využívané iné svaly tváre ako pri dojčení. To ovplyvňuje záhryz, vývoj čeľustí a horného podnebia.
Cumlík obmedzuje vnímanie potrieb ako u bábätka, tak u mamičky. Používanie cumlíka maskuje prvé signály hladu, znižuje čas strávený na prsníku. Bábätko sa pri použití cumlíka bude pravdepodobne o prsník hlásiť menej často a až vo chvíli, keď bude už veľmi hladné. Paradoxne potom môže vypiť menej materského mlieka. Laktácia sa potom postupne utlmuje a môže dôjsť k neskoršiemu, (obvykle okolo 3. až 4. mesiaca) slabšiemu priberaniu. Nemožno povedať, že bábätko používa prsník na cumľanie miesto cumlíka. Je potrebné si uvedomovať, že cumlík je umelou náhradou prsníka. Pre bábätko je teda prirodzené, že preferuje prsník. Aj pri neefektívnom cumľaní prsníka dochádza k prenosu chemických informácií medzi ústočkami dieťaťa a prsným dvorcom. To napomáha udržiavať laktáciu a prispôsobovať tvorbu materského mlieka podľa potrieb konkrétneho dieťaťa. Cumlík významne znižuje výlučnosť a dĺžku dojčenia (prirodzené odstavenie6 nastáva najskôr v 2,5 roku). Pri používaní cumlíka často dochádza k rýchlejšiemu znižovaniu počtu dojčení, dokonca až k bojkotu a nezáujmu dieťaťa o prsník už okolo 9. mesiaca alebo skôr.
Pri používaní cumlíka sa zvyčajne rodičia dostatočne nenaučia iné spôsoby upokojovania a uspávania dieťaťa. Mamička nemusí riešiť, či sa dieťa chce dojčiť, lebo je hladné, smädné, či chce len neefektívne cumľať, byť v tesnom fyzickom kontakte, len sa upokojiť, zaspať, uľaviť si od bolesti. To všetko je vyriešené prikladaním bábätka k prsníku na požiadanie, teda podľa jeho potreby bez obmedzovania dĺžky a frekvencie dojčenia. Dojčenie11 pomáha dieťaťu regulovať telesnú teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť a napomáha aj vývinu mozgu. V ideálnej situácii nie je cumlík vôbec potrebný, dieťa sa učí napĺňať svoje potreby s pomocou ľudí a nie vecou. Mamička má dôveru v plač dieťaťa, reaguje rýchlo a citlivo na jeho potreby, poskytuje mu častý fyzický kontakt a najlepšie aj kontakt koža na kožu, dojčí na požiadanie. Bábätká vzhľadom k nezrelosti nervovej sústavy zvyčajne nie sú schopné sa utíšiť samé, potrebujú s utíšením alebo zaspávaním pomôcť. Najvhodnejšie je, keď dieťa nemá cumlík a zaspáva pri prsníku v spoločnej posteli4 alebo vo vhodnej pomôcke na nosenie1. V prípade nutnosti je možné bábätko upokojiť ponúknutím prsta k cmúľaniu. Tieto spôsoby a tiež správanie, monotónne hojdanie (napr. v hačkách), biely šum (napr. zvuk fénu, vysávača alebo tečúcej vody) možno využiť pri odúčaní od cumlíka.
Cumlík je vhodný pre deti kŕmené umelým mliekom5, ktoré si tak môžu ukojiť svoju potrebu cumlíka, pretože kŕmenie z fľaše je zvyčajne rýchlejšie a menej časté ako dojčenie11. Jeho používanie môže znižovať riziko SIDS1. Cumlík je vhodnejšia alternatíva ako cmúľanie palca. Ak spoločné spanie, pestovanie, nosenie či hojdanie nepomáha a nedojčené bábätko je prebalené, nakŕmené, je mu akurát teplo, ale napriek tomu je nepokojné a nemôže zaspať, je vhodné mu ponúknuť, ale nie nanútiť cumlík.
Cumlík je vhodné používať približne do prvého roku dieťaťa. Počas batoľacieho obdobia je vhodné používanie cumlíka postupne zredukovať až odstrániť úplne, pretože používanie cumlíka po druhom až treťom roku zvyšuje riziko vzniku deformít čeľustí, zubných kazov a vád výslovnosti. Cumľanie cumlíka v neskoršom veku je prejavom závislosti alebo neurotických porúch.
Pri odúčaní je vhodné cumlík nenechávať ležať voľne alebo v krabičke tam, kde na neho dieťa vidí. Pri požadovaní cumlíka je možné používať rôzne spôsoby odvedenia pozornosti. Napr. cumlík podať len vtedy, keď ostatné utišovacie postupy zlyhávajú.