Cestovná postieľka disponuje predovšetkým svojím širokým využitím a skladnosťou. Nielen, že je skvelým pomocníkom pri cestovaní s malými deťmi, ale možno ju dobre využiť aj v domácom prostredí. Nie je potom potrebné klasickú detskú postieľku premiestňovať z izby do izby a bábätko tak zostáva pod stálym dohľadom presne tam, kde rodičia zrovna potrebujú. Cestovní postieľka slúži nielen na spánok, ale tiež k odpočinku dieťaťa. Dieťa tak môže byť v známom prostredí, aj keď je ďaleko od domova a môže sa v pokoji a v bezpeční hrať, ak je s rodičmi na návšteve u priateľov, ktorí nemajú byt alebo dom pre deti vhodne zabezpečený.
Cestovná postieľka je ideálna aj pre rodiny, ktoré často a rady jazdia na predĺžené víkendy či dovolenke a chcú svojmu dieťatku dopriať bezpečné miesto na hranie1 aj spánok11. Cestovné postieľky sú často kombinované napr. s prebaľovacím pultom alebo môžu mať funkciu hojdania. Sú veľmi ľahko a rýchlo rozložiteľné a ich transport je vďaka skladnosti a nízkej váhe veľmi jednoduchý. Postieľka sa dá tak ľahko zložiť a uložiť do kufra akéhokoľvek auta s ostatnou batožinou. Jedná sa o jednu z najlepších a najčastejších doplnkov počas cestovania pre rodiny s deťmi.
Cestovní postieľka je teda dobrým pomocníkom na cestách alebo na doobedný či popoludňajší spánok dieťatka. Nemožno ju však brať ako plnohodnotnú náhradu detské postieľky, cestovná postieľka nie je vybavená latkami, ktoré zaisťujú dostatočné prúdenie vzduchu, nastaviteľným roštom a vhodným matracom.
Súčasný trh ponúka množstvo cestovných postieľok, ktoré sa ale od seba príliš technicky nelíšia. Rozdiely sú skôr v doplnkoch a dizajne.
Cestovná postieľka a jej kúpa
Pri kúpe cestovnej postieľky by mali rodičia alebo starí rodičia premýšľať o tom, čo bude vyhovovať ich konkrétnym potrebám. Pri výbere vhodnej cestovnej postieľky by si mali dávať pozor na:
Jednoduchosť použitia : pred nákupom postieľky je dobré požiadať predajcu, aby im ukázal, ako sa cestovná postieľka skladá a ako sa s ňou manipuluje. Rodičia by si mali tiež skontrolovať hmotnosť cestovnej postieľky a náročnosť vyberania a vkladania postieľky do cestovného vaku.
Cestovný vak : ak je k postieľke dodávaný cestovný vak, ľahšie sa s ňou manipuluje. Napríklad prenos do kufra auta alebo do penziónu či hotela je jednoduchší.
Polohovateľnosť matraca : niektoré cestovné postieľky majú výškovo nastaviteľný matrac. Novorodenci a dojčatá väčšinou do 6 kilogramov môžu spať na vo vyvýšenej polohe matraca. Pre rodičov to znamená, že sa nemusia k dieťaťu toľko zohýbať.
Prebaľovací pult : vybrané cestovné postieľky majú tiež prebaľovací pult, ktorý možno pripevniť hore na cestovnú postieľku a rodičia tak nemusia počas prebaľovania dieťa prenášať cez celú miestnosť alebo dokonca na iné poschodie.
Odnímateľnosť poťahov : rodičia by sa pri kúpe cestovnej postieľky mali zaujímať aj o to, či je možné látkové poťahy v postieľke sňať a vyprať v práčke. Ak chcú rodičia postieľku využívať často, mala by byť snímateľnosť poťahov jednou z hlavných priorít pri kúpe postieľky.
Okná : aspoň jedna strana cestovnej postieľky by mala byť vyrobená zo sieťoviny, aby mohlo dieťa nielen vidieť von, ale tiež aby rodičia videli na dieťa. Niektoré postieľky majú tiež vonkajšie rolety, ktoré sa môžu na sieťovinu stiahnuť a dieťa má tak v postieľke väčšiu tmu pre ľahšie zaspávanie.
Dvojité využitie : niektoré cestovné postieľky sú navrhnuté tak, aby ich účel bol dvojitý - ako cestovná postieľka a tiež ako detská ohrádka. Dno postieľky musí byť dostatočne silné, aby splnilo účel detskej ohrádky a dieťa sa tak mohlo hrať so svojimi hračkami.
Čo by mala cestovná postieľka rozhodne obsahovať
Bočný priechod - niektoré cestovné postieľky sú vybavené bočným priechodom, ktorý môže byť buď na klasický zips alebo zips suchý. Bočný priechod je skvelá pomôcka najmä pre staršie deti, pretože zabezpečuje väčšie bezpečie proti úrazu, ktorý by mohol nastať pri preliezaní bočníc. Dieťatko sa tak ľahko dostane z postieľky von. Je však na tento účel potrebné nechať priechod otvorený, pretože zips býva niekedy umiestnený len z vonkajšej strany postieľky.
Kolieska - môžu, ale nemusia byť potrebné. Cestovná postieľka je ľahká a preto nebýva problém ju ľahko premiestniť aj bez koliesok. Avšak, ak rodičia plánujú premiestňovať postieľku aj s dieťatkom, potom by kolieska mali byť súčasťou výbavy.
Siete bočníc - sú ponúkané v širokej škále farieb, zladené s farbou postieľky. Vhodnejšie je však uprednostniť tmavšiu farbu bočných sietí. Cez tmavšie vidí lepšie rodič i dieťa a okrem toho sa tmavšia farba toľko nešpiní.
Závesné lôžko - ak je cestovná postieľka kupovaná pre novorodeniatko1 alebo malé bábätko, určite by mala byť vybavená závesným lôžkom (dnom). Toto závesné lôžko nahrádza v podstate výškovo nastaviteľný rosť, ktorý poznáme z klasických drevených postieľok. Závesné lôžko je praktická pomôcka pri častom používaní pre rodičov s malými bábätkami (ktorá sa ešte toľko samostatne nepohybujú), najmä kvôli ľahšej manipulácii s dieťatkom. Nie je potom potrebné sa zakaždým ohýbať až na dno postieľky. Ďalšou veľkou výhodou závesného lôžka je možnosť s ním pohupovať.
Cestovná postieľka a matrac
Pri bližšej ohliadke väčšiny cestovných postieľok rodičia zistia, že matrac, ktorými sú postieľky vybavené, sa javí ako úplne nevyhovujúci pre pohodlný spánok11. Dobrým riešením je preto zakúpenie kvalitnejšieho matraca, ktorým je možné cestovnú postieľku doplniť. Obzvlášť, ak má dieťatko v postieľke spinkať pravidelnejšie, je kvalitný matrac nevyhnutnosťou.
Vhodné môžu byť matrace:
Kokosovo-pohánkový matrac - tento matrac je vyrobený z pohánky (vrchná vrstva), polyuretánovej peny (výplň) a kokosového vlákna (spodná vrstva). Horná aj dolná vrstva tohto matraca je vyrobená z prírodného materiálu, ktorý zabraňuje prehrievaniu, potenie a roztočom.
Pohánkový matrac - pohánka je známa najmä pre svoje antialergické vlastnosti, ďalej pôsobí rovnako ako pohánkovo-kokosový matrac proti poteniu, prehrievaniu a roztočom.
Štandardné vybavenie cestovné postieľky
Odkladacie priehradky,
Jednoduchá montáž i demontáž,
Prepravná taška,
Priehľadná sieťovina na bočniciach pre lepšiu viditeľnosť,
Aspoň štyri oporné body pre dobrú stabilitu (drahšie cestovné postieľky majú týchto oporných bodov aj sedem, z ktorých dva sú kolieska),
Zaoblený rám aj rohy postieľky.
Čo môže cestovná postieľka obsahovať ešte navyše:
Striešku,
Hrazdičku s hračkami,
Modul pre sledovanie teploty a času,
Moskytiéru,
Úložný priestor,
Prebaľovací pultík,
Matrac vybavený funkciou jemných vibrácií,
Výškovo nastaviteľný matrac,
Ovládateľné nočné osvetlenie, poprípade aj s hudbou,
Vložné lôžko pre bábätká do 3 mesiacov veku (cca do 6,5 kg),
Hrací kolotoč nad postieľku
Nemenej podstatné je tiež označenie postieľky. Kvalitnú a bezpečnú cestovnú postieľku možno nájsť pod označením EN 716 , ktorým výrobca deklaruje, že výrobok vyhovuje všetkým európskym požiadaviek. Cestovná postieľka3 musí byť naďalej označená menom výrobcu, distribútora a predajcu. To všetko za účelom ľahkej identifikácie výrobku.
Obstarávacia cena cestovné postieľky
Základný model cestovné postieľky môžete kúpiť už cca od 50, - Eur. Cestovná postieľka vybavená rozmanitými funkciami však môže vyjsť aj na 200,- Eur.
Cestovná postieľka a jej výhody a nevýhody
Výhody :
Nízka hmotnosť,
Kompaktnosť,
Bezpečnosť,
Umývateľnosť,
Dlhodobé využitie (cca do 3 rokov veku dieťaťa),
Široká škála vzorov a farebného prevedenia,
Možnosť rozmanitého vybavenia.
Nevýhody :
Nevyhovujúce matrace,
Ťažšia manipulácia zvlášť s malým bábätkom, vďaka nemožnosti nastaviť výškovú úroveň matraca.
Ako používať cestovnú postieľku bezpečne
Cestovná postieľka nesmie byť umiestnená v blízkosti tepelného zdroja (radiátor, pec, krb).
Do postieľky nepatria veci, ktoré by mohli slúžiť ako stupienok (hrozí, že dieťatko vypadne z postieľky von).
Do postieľky nepatria veci, ktoré by dieťatko mohlo prehltnúť a prípadne sa nimi udusiť.
Mantinely do cestovnej postieľky nie sú vhodné, bránia totiž cirkuláciu vzduchu.
Cestovná postieľka, pokiaľ nie je vybavená kvalitným matracom, je nevhodná pre každodenné detský spánok.