Baby monitor (tiež detská vysielačka, elektronická detská pestúnka, monitor zvuku) je šikovným pomocníkom pre rodičov. Sú to prístroje, vďaka ktorým počujete dieťatko, aj keď pri ňom nie ste. Videopestúnky vám dokonca umožnia dieťatko aj vidieť.
Baby monitor sa skladá z dvoch častí: vysielača a prijímača. Vysielač je umiestnený v miestnosti, kde sa nachádza dieťa. Prijímač (rodičovská jednotka) sa nachádza u rodiča. Pri inštalácii zvážte umiestnenie Baby monitora v detskej izbičke, aby ste predišli úrazom dieťatka.
Väčšina výrobcov uvádza dosah signálu vo voľnom priestranstve, teda v priestore bez prekážok. Problém je, že monitor budete používať pravdepodobne doma. Ako preukázal test podľa toptenreviews.com dlhší dosah uvádzaný výrobcom neznamená aj lepší prenos signálu doma.
S dlhším dosahom je ale lepšie počítať, ak máte dom alebo záhradu. Niektoré modely majú aj svetelnú alebo zvukovú indikáciu straty dosahu. Upozorní vás, že dieťatko už "neodpočúvate".
Pri detských vysielačkách poznáme 2 typy prenosu signálu:
Analógové pestúnky sú lacnejšie ako digitálne. Pri digitálnych ale nehrozí odpočúvanie vašej domácnosti a tiež dokážu zabrániť prenosu cudzieho signálu. Niektoré digitálne pestúnky dokážu samy vyhľadať vhodný kanál a v prípade potreby ho aj preladiť.
Podľa dTestu zo 7/2011 sú najspoľahlivejšie modely s digitálnym prenosom.
Baby monitory trpia dvomi základnými typmi rušenia signálu. Jedným z nich je degradácia kvality zvuku ako sa vzdialenosť a počet stien zvyšuje. Ako sa vzdialenosť a počet stienzvyšuje, signál je slabší a šum pozadia je zrejmejší.
Ďalšou častou príčinou rušenia signálu je kvôli iným zariadeniam. Môže ísť o iný baby monitor (napr. u susedov) alebo bezdrôtový telefón, či hernú konzolu, notbook, bluetooth zariadenia a pod.
Základné modely pestúnok pracujú s frekvenciou 40 MHz. Pri týchto zariadeniach je takmer istá pravdepodobnosť interferencií s inými zariadeniami. Mnohí výrobcovia preto používajú radšej frekvenciu 2,4 GHz. Niektoré novšie bezdrôtové zariadenia však tiež fungujú s touto frekvenciu, preto sa nedá úplne vylúčiť rušenie signálu inými zariadenia v domácnosti. Najbezpečnejším v tomto smere sa preto javí frekvenčné pásmo 1,9 GHz
Väčšina kvalitných monitorov ponúka možnosť nastaviť citlivosť zvuku. Táto funkcia umožňuje nastaviť jednotku tak, že v prípade spánku dieťaťa monitor odfiltruje šum, jemné zvuku v detskej izbe a syčanie na pozadí a monitor je "tichý". V prípade plaču dieťaťa naopak zvuk počujete okamžite a zvykne ho aj zosilniť, aby ste sa zobudili.
Na prvý pohľad sa táto funkcia nemusí zdať dôležitá. Ale rozhodne sa lepšie vyspíte pri monitore, ktorý nebude znieť ako rádio naladené medzi dvoma stanicami alebo neustálym šumom vychádzajúcim z detskej pestúnky. Túto funkciu nájdete pod rôznymi označeniami: nastavenie citlivosti zvuku, citlivosť mikrofónu alebo zvuková aktivácia (VOX).
Niektoré Baby monitory ponúkajú aj ďalšie doplnkové funkcie, ktoré môžu u vás pri nákupe zavážiť: