Snáď každá žena si v tehotenstve kládla otázku, či dodržiava správnu životosprávu a či je jej telo zásobené vitamínmi a minerálmi natoľko, aby vedelo „posunúť“ rastúcemu dieťatku dostatok potrebných živín. Okrem kyseliny listovej, ktorá spadá pod vitamíny skupiny B, je v tehotenstve jedným z najčastejšie suplementovaných minerálov aj železo. Aká je jeho funkcia v organizme a ako v tehotenstve rozpoznať jeho deficit?
Užívanie nekvalitnej formy železa môže v tehotenstve spôsobiť napríklad zápchu alebo nevoľnosť.
Železo v tehotenstve
Železo predstavuje nesmierne dôležitý minerál pre správne fungovanie imunitného systému. Okrem toho mu však nemožno uprieť i ďalšie „zásluhy:“
prenos kyslíka v krvi,
tvorba DNA,
tvorba myelínu – ide o proteín, ktorý hrá nezastúpiteľnú úlohu pre správne fungovanie ľudskej pamäti.
Na hladinu železa v tvojej krvi bude v tehotenstve striehnuť tvoj gynekológ. Hranica hemoglobínu v krvi, ktorá je u žien považovaná za „dobrý“ štandard, je nad 120 mg/l. Okrem toho sa však v krvi tehotnej ženy sledujú aj iné parametre – sérové železo, saturácia či feritín. Zohľadňujúc všetky výsledky potom lekár určí, či žena trpí nedostatkom železa a či je potrebné jeho suplementovanie vo forme výživových doplnkov.
Nedostatok železa v tehotenstve
Deficit železa (nielen v tehotenstve) sa môže prejavovať rôznymi symptómami a je jednou z najčastejších príčin vzniku anémie3 alebo chudokrvnosti. Vo väčšine prípadov však ide tieto príznaky:
Druhou stránkou veci je nadbytok železa v organizme, ku ktorému dochádza predovšetkým vtedy, ak sa človek rozhodne bez odporúčania lekára železo suplementovať vo forme výživového doplnku.
Medzi najčastejšie príznaky „predávkovania“ železom patria:
bolesť v oblasti brucha,
nechutenstvo,
bolesti kĺbov,
podráždenosť a psychický diskomfort v podobe nepokoja.
Užívanie železa v tehotenstve
Pravdepodobne si už počula (prípadne máš sama takúto skúsenosť), že užívanie železa v tehotenstve spôsobovalo nepríjemné vedľajšie účinky. Ide predovšetkým o zápchu, nevoľnosť alebo hnačku.
Ide o pomerne časté nežiaduce účinky, za ktorými stojí konkrétna forma železa, ktorú daný výživový doplnok obsahoval. Nie všetky formy železa, ktoré sú v podobe tabliet či sirupov na trhu, sú totiž kvantitatívne na rovnakej úrovni. Väčšina výživových doplnkov obsahuje tzv. nehémové železo, ktoré je charakteristické slabším vstrebávaním v ľudskom organizme. Nevyužitá časť tohto minerálu sa primiešava k stolici, dôsledkom čoho sa stolica stáva tvrdšou a spôsobuje tak zápchu.
Lepšou voľbou je preto nielen v tehotenstve tzv. sukrozomálne železo, pre ktoré je príznačná lepšia vstrebateľnosť. Dôsledkom sa toho zápcha a bolesti brucha vyskytujú omnoho menej, prípadne vôbec.
Proces vstrebávania železa v tvojom organizme vieš podporiť aj ty sama. Takmer každý minerál je totiž vhodné užívať v kombinácii s inou látkou, ktorá jeho vstrebateľnosť podporuje. V prípade železa ide o vitamín C (mnoho výživových doplnkov túto kombináciu už obsahuje v jednej tablete) a bielkoviny mäsa. Ideálne je teda užívať železo po jedle.
Pri kúpe výživového doplnku s obsahom železa je potrebné brať do úvahy ako jeho kvalitu, tak i kvantitu. Kvalitu sme už spomínali v odsekoch vyššie – snaž sa vyhnúť preparátom s obsahom nehémového železa a radšej zvoľ sukrozomálne železo. Čo sa týka kvantity, tam je smerodajný údaj, koľko mg železa obsahuje jedna tableta.
Ako dlho užívať v tehotenstve železo?
Ak ti lekár v tehotenstve odporučil užívanie železa a nekázal ti ho vysadiť skôr, môžeš ho brať aj v priebehu celého šestonedelia. Pre ubezpečenia sa, že má tvoje telo znovu bežnú hladinu železa, je vhodné podstúpiť po šestonedelí vyšetrenie krvi, ktoré ti ukáže aktuálne hladiny konkrétnych parametrov.
Dopĺňanie železa formou stravy
Ak ti užívanie vitamínových doplnkov nie je sympatické a výsledky tvojej krvi nie sú alarmujúce, môžeš svoj jedálniček obohatiť potravinami, ktoré sa postarajú o ideálnu hladinu železa v tvojej krvi. Menovite ide o:
orechy,
mak,
strukoviny,
ovocie a zelenina – napríklad granátové jablká a pór,
semienka – tekvicové alebo ľanové,
vnútornosti, napríklad pečeň – ide o najbohatší zdroj železa.
Video: Užívanie železa v tehotenstve
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Tibor Varga ml., PhD.
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.