Tehotenstvo je okrem hormonálnych zmien (zvyšovanie hormónu progesterónu) charakteristické aj spomalením tráviaceho systému, čo môže viesť k zápche počas tehotenstva. Črevá sa nepohybujú tak, ako v období pred graviditou. V posledných týždňoch tehotenstva na črevá a žalúdok tlačí stále rastúca maternica. Tento tlak môže spôsobiť tak ako nadúvanie, plynatosť, tak hlavne aj zápchu. Stolica by v tehotenstve mala z tela odchádzať obdeň.
Každá tehotná žena by mala mať počas tehotenstva bohatý jedálniček. V prípade zápchy je vhodné vypozorovať, ktoré potraviny a ako na ženu pôsobia. Môžu totiž výrazne podporovať zápchu a je dobré ich z jedálnička vyradiť. Medzi také potraviny väčšinou patria strukoviny, zelenina, čerstvé pečivo, mliečne produkty, určité ovocie. Zaujímavosťou je, že sa jedná o potraviny, ktoré žena bude musieť v prípade potreby vysadiť. Napríklad aj počas dojčenia11 a dodržiavať tak diétu. Na druhej strane by súčasťou stravy mali byť orechy, sušené ovocie, ovocie - pomaranče, jablká, slivky, celozrnné pečivo, kyslé mlieko (kefír), zeler, špenát, ovsené vločky, otruby, zemiaky. Tieto potraviny totiž obsahujú vlákninu, dôležitú pre činnosť čriev a vyprázdňovanie.
So zväčšujúcim sa bruškom je obmedzený aj možný pohyb, ale pokiaľ je to aspoň trošku možné, pohyb by mal byť na programe každého dňa tehotenstva, pretože aj on ovplyvňuje činnosť čriev. Vhodné je plávanie, prechádzky a alebo cvičenie pre tehotné.
Akékoľvek jedlo by malo byť prijímané v kľude, v sede, v menších dávkach viackrát denne. Dôležité je prijímať dostatočné množstvo tekutín (2-3litre/deň), ktoré jedlo rozdrvia. Vhodnou tekutinou v boji proti zápche je teplá voda, alebo slivková šťava.
Zápchu v tehotenstve sa neodporúča riešiť preháňadlami, ale ak je no nevzhnutné, tak dostupnými a šetrnými prípravkami (napr. Duphalac alebo glycerínové čípky). Posledným spôsobom riešenia zápchy je klystír7.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu