Vývoj plodu po týždňoch

Ako sa v priebehu tehotenstva vyvíja plod a v ktorých týždňoch v jeho raste nastávajú výrazné pokroky? Ako je to s vývojom pohlavia, mozgu či pľúc plodu? Ak ťa zaujíma, ako tvoj drobček v brušku prosperuje, pozri si náš článok, v ktorom sa venujeme vývoji dieťaťa po týždňoch – od počatia až po okamih, kedy je pripravené na pôrod.
vývoj plodu v tehotenstve po týždňoch

Bábätko si v priebehu 40tich týždňov prejde v tvojom brušku fascinujúcim vývojom.

Vývoj plodu – dôležité okamihy

  • V priebehu tehotenstva si bábätko v tvojom brušku prejde rôznymi pokrokmi. Hoci prídu i chvíle, kedy sa ti možno bude zdať, že tvoje tehotenstvo trvá celé veky, skús sa na to pozrieť z iného uhla pohľadu – z dvoch buniek, ktoré sa zlúčia, sa počas 40tich týždňov vyformuje malý človiečik, v ktorého telíčku fungujú všetky orgány. Prečítaj si, aké fascinujúce pokroky ho za tento čas čakajú.

Vývoj pohlavia

  • Najčastejšie budúce maminky zaujíma, kedy sa dozvedia pohlavie. Ak patríš medzi ne, možno ťa prekvapí informácia, že o tom, či to bude chlapček alebo dievčatko, je rozhodnuté dávno predtým, ako ti lekár povie svoj prvý odhad. Najčastejšie sa maminky dozvedajú pohlavie bábätka okolo 20. týždňa tehotenstva – ak predtým neabsolvovali napríklad NIPT test z krvi a majú na ultrazvuku trošku šťastia, ak sa bábätko otočí správnym smerom.
  • O tom, či to bude chlapec alebo dievčatko, je však rozhodnuté už pri oplodnení, teda v treťom týždni tehotenstva. Všetko totiž závisí od spermie, ktorá sa k vajíčku prebojuje, a od toho, či je nositeľom chromozómu X alebo Y. Chromozóm X znamená, že sa narodí dievčatko, Y zasa, že to bude chlapček.

Prvé pohyby plodu

  • Prvé pocítenie pohybov bábätka v tvojom v brušku je počas tehotenstva nespochybniteľne veľkým míľnikom. Ak si kladieš otázku, kedy po prvýkrát zaznamenáš, že sa dieťatko pohlo, môžeš sa na tento okamih sústrediť už okolo 15. týždňa tehotenstva – ak si viacrodička, alebo okolo 20. týždňa tehotenstva – ak čakáš svoje prvé bábätko.
  • Pozri sa, aké faktory dokážu ovplyvniť vnímanie pohybov bábätka:

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.

Hranica prežitia – predčasný pôrod

  • Hranica viability alebo prežitia plodu v prípade predčasného pôrodu sa takisto považuje za dôležitý míľnik v jeho vývoji. Prečítaj si, odkedy nastáva teoretická možnosť, že by bábätko bolo schopné prežiť, ak by sa narodili príliš skoro:
Týždeň tehotenstvaSchopnosť prežitia
30. ttAk sa nevyskytnú žiadne pridružené komplikácie a bábätko nebude napríklad zápasiť s vážnymi infekciami, je tu 98% šanca, že by predčasný pôrod v tomto týždni prežilo a do dvoch rokov by vo vývoji dobehlo ostatné detičky, ktoré sa narodili v termíne.
32. ttV prípade predčasného pôrodu v tomto týždni by bolo považované za stredne nedonosené.
34. ttAk by pôrod nastal v 34. týždni tehotenstva, bábätko by lekári vnímali ako ľahko nedonosené.
37. ttTento týždeň tehotenstva je nesmierne dôležitý – k bábätku by už totiž lekári nepristupovali ako k ľahko nedonosenému, no dalo by sa povedať, že by ho vnímali ako novorodenca, ktorý sa narodil v približnom termíne pôrodu.

Zaujímavosti vývoja plodu v maternici

  • Bábätko prispieva k tvorbe a obmene plodovej vody. V brušku ju totiž pije, vďaka čomu prechádza jeho tráviacim a močovým traktom. Maličké teda plodovú vodu „vráti späť“ v podobe moču a celý cyklus sa takto niekoľkokrát denne zopakuje. Ide o veľmi dôležitý proces, ktorým si dieťatko trénuje svoje orgány, ako sú žalúdok, obličky či močový mechúr, no zároveň je to i signál, že sa vyvíja správne. Ak by totiž plodovú vodu obličkami nebolo schopné spracovávať, viedlo by to k jej nedostatku. Podstav plodovej vody sa odborne nazýva oligohydramnion a ide o nesmierne závažný problém.
  • Tak ako my dospeláci, aj dieťatko v brušku dokáže štikútať. A nielen to – tento jav skôr či neskôr pocítiš i ty v podobe krátkych, no ráznych a rytmických pohybov. Štikútka bábätka v brušku5 má takisto svoje opodstatnenie – ide o dôležitý tréning jeho bránice a dýchacích svalov.
  • Tvoj vzťah s bábätkom môžeš začať budovať ešte vo chvíľach, kedy je ukryté v tvojom brušku. Konkrétne sa mu môžeš prihovárať rovnakým tónom a zafarbením hlasu. Maličké si tvoj hlas zapamätá a samu ťa prekvapí, ako ho po narodení dokážeš upokojiť, ak na neho rovnakým spôsobom prehovoríš. Ak si trúfaš, môžeš mu počas toho, ako ho máš v brušku, aj spievať rovnakú pieseň. Po pôrode mu táto melódia rozhodne nebude cudzia.🙂

Vývoj plodu – tabuľka

Týždeň tehotenstvaVývoj plodu
1. tt.Začiatok poslednej menštruácie.
2. tt.Telo sa pripravuje na ovuláciu.
3. tt.Dochádza k oplodneniu vajíčka spermiou.
4. tt.Oplodnené vajíčko putuje do maternice a uhniezdi sa na jej výstelke.
5. tt.Z vnútornej časti oplodneného vajíčka sa začínajú vyvíjať placenta, pupočná šnúra a plodové obaly. Dochádza k deleniu buniek a vzniká embryo, ktoré je veľké asi ako zrnko maku.
6. tt.Embryo sa tvaruje do podoby žubrienky a jeho maličké srdiečko sa už začína deliť na predsiene a komory. Hoci zatiaľ meria približne 5 mm, pomaly sa mu už vyvíjajú obličky, pľúca a črevá.
7. tt.V hlavičke sa už embryu vyvíjajú mozgové bunky, jeho srdiečko je úplne funkčné a dochádza k jeho zdokonaľovaniu. Rovnako sú na tom aj orgány v brušku – už má maličkú pečeň, pankreas aj slepé črevo.
8. tt.Formujú sa tvárička, nohy a ruky – už má drobné výstupky, z ktorých raz budú pršteky, a v pusinke sa vyvíja základ pre zúbky. Dýchacie ústrojenstvo takisto zaznamenáva dôležitý míľnik – tvaruje sa dýchacia trubica.
9. tt.Vyvíjajú sa pohlavné orgány – u dievčat vaječníky, u chlapcov zasa semenníky. Očká sú už tvorené sietnicou, zrenicami a očnými nervami. Čo sa týka srdiečka, je vyformované do štyroch predsiení.
10. tt.Z embrya sa stáva plod, ktorý má buď čiastočne, alebo úplne vyvinuté všetky vnútorné orgány a odteraz sa budú len zdokonaľovať. Formujú sa vonkajšie pohlavné orgány, bránica a kĺbiky na rukách i nohách.
11. tt.Začína sa obdobie tzv. rastového špurtu – rast plodu naberie poriadne veľké obrátky. Pršteky sú od seba oddelené a práve sa dieťatku vyvíja čuch.
12. tt.Na jazyku sa tvoria chuťové poháriky, obličky vylučujú moč do mechúra a bábätko si už smelo precvičuje svaly na tváričke – usmieva sa, mračí a zíva.
13. tt.Tvárička je vyformovaná, očká a ušká sa nachádzajú „na svojom mieste“. Pľúca vypĺňa plodová voda a maličké si na prštekoch trénuje sací reflex.
14. tt.Rúčky má práve o niečo dlhšie ako nožičky a jeho telíčko je pokryté jemnými chĺpkami, ktorým sa hovorí lanugo. Majú za úlohu vytvoriť ideálny povrch na jeho pokožke pre udržanie mázku, ktorý ho o pár týždňov začne chrániť pred dlhodobým pôsobením plodovej vody.
15. tt.Hoci má ešte očné viečka zrastené, už vie rozlišovať svetlo a tmu, a neustále skúša, čo jeho telíčko dokáže. Jeho pohyby a mrvenie s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nebudeš cítiť, no je možné ich pozorovať na ultrazvuku, ak práve bábätko nebude spinkať.
16. tt.Dôsledkom ukladania zásob vápnika sa dieťatku spevňujú kosti. Okrem toho mu dorastajú drobné kostičky v ušiach, vďaka čomu sa mu pomaličky cibrí jeho sluch.
17. tt.Veľkou novinkou je ukladanie zásob podkožného tuku. Ten začína spôsobovať nielen postupné zaguľatenie jeho telíčka, ale i sfarbenie pokožky. Odteraz mu budú na tele čoraz menej presvitať žilky, orgány a kostičky.
18. tt.Na bruškách prštekov sa mu začínajú tvoriť papilárne línie, vďaka ktorým bude mať po narodení unikátne odtlačky prstov.
19. tt.Práve sa mu na pokožke začína tvoriť mázok alebo inak povedané vernix. Ide o bieložltú mazľavú hmotu, ktorá vo väčšej či menšej miere pokrýva celý povrch jeho telíčka. Tesne pred pôrodom sa jeho množstvo začne redukovať, no dovtedy bude bábätko chrániť pred plodovou vodou a spolu s lanugom zabezpečovať ideálnu telesnú teplotu.
20. tt.Značným vývojom si práve prechádza jeho nervový systém.
21. tt.Bábätko už spoznalo svoju obľúbenú polohu, v ktorej rado spinká. Zaujímavosťou je, že sa podobným spôsobom bude chcieť ukladať na spánok aj po narodení.
22. tt.Začína fungovať jeho pečeň, avšak nateraz ešte nezvládne všetky dôležité procesy. Aj preto bábätku pomáha činnosť tvojej pečene, ktorá tento jeho orgán dočasne „zastupuje.“
23. tt.Počas spánku sa mu už začínajú snívať sny, pretože teraz sa jeho spánkový cyklus dostáva aj do REM fázy, ktorá je snívaním charakteristická.
24. tt.Vlásky dieťaťa už začínajú nadobúdať tú farbu, akú budú mať po jeho narodení. Napriek tomu však nemusí ísť o farbu vláskov, ktorú bude mať po celý život. Tá sa vyprofiluje až v okolí jeho dvoch rokov. Okrem toho sa práve začalo ďalšie obdobie rastového špurtu, kedy v priebehu mesiaca zdvojnásobí svoju hmotnosť.
25. tt.Zdokonaľuje sa dýchacie ústrojenstvo, otvárajú sa nosné dierky a vytvára sa základ pre zúbky.
26. tt.Práve sa rozhoduje, či bude dieťatko pravákom alebo ľavákom. V jeho mozgu sa totiž už v tomto týždni stáva jedna z dvoch hemisfér dominantnou.
27. tt.Ukončil sa vývoj očnej sietnice, vďaka čomu sa bábätko v brušku obzerá okolo seba a vníma nové vizuálne podnety.
28. tt.V pľúcach dochádza k tvorbe surfaktantu – komplexu tukov a bielkovín, ktorý má nenahraditeľnú úlohu pri vývoji pľúc. Veľký pokrok je zaznamenaný aj na mozgovej kôre – vytvárajú sa na jej povrchu prvé ryhy a záhyby.
29. tt.V tomto momente už má rozvinutý sluch, hmat aj chuť a podkožný tuk tvorí približne 2 až 3 % jeho celkovej hmotnosti.
30. tt.Má otvorené očká a jeho noštek je pripravený na to, aby po pôrode začal nasávať vzduch.
31. tt.Všetky vnútorné orgány sú už vyvinuté, hoci niektoré z nich svoju funkciu zahája až po narodení.
32. tt.Tuková vrstva pod jeho pokožkou spôsobuje jeho čoraz viditeľnejšie zaguľatenie a pokožka dostáva ružovkastý nádych, ktorý je pre novorodencov charakteristický.
33. tt.Oproti minulému týždňu narástol obvod hlavičky o približne 1,3 cm. Môže za to neustály rozvoj mozgu.
34. tt.Jeho telíčko a orgány sú už natoľko vyvinuté, že ak by sa narodilo v tomto týždni, bolo by považované len za ľahko nedonosené.
35. tt.Bábätko neustále priberá na hmotnosti, dôsledkom čoho o poznanie rastie i tvoja váha.
36. tt.Lanugo začína postupne vypadávať, no zároveň bábätku silnejú vlásky, mihalnice a obočie.
37. tt.Vývoj mozgu, nervového systému a pľúc sa dostáva do finálnych fáz.
38. tt.V črevách sa tvorí tzv. smolka, teda prvá stolica s typickou farbou, ktorú bude mať bábätko pár dní po narodení.
39. tt.Bábätko je práve veľké asi ako vodný melón a je pripravené vypýtať sa každú chvíľu na svet.
40. tt.Vo svojom brušku ukrývaš dokonale vyformovaného človiečika, s ktorým sa čochvíľa stretnete. 🙂

Veľkosť plodu v tehotenstve po týždňoch

  • Zaujíma ťa, aké je bábätko veľké, koľko v danom týždni tehotenstva váži či meria? Pozri si náš článok, v ktorom si sme na jeho rast posvietili! Dozvieš sa tu okrem iného i to, čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a ako sa mení spôsob merania plodu na prelome prvej a druhej polovice tehotenstva.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.


Mohlo by ťa zaujímať

Obrat vonkajšími hmatmi

V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.

Plodové obaly

Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o vývoji plodu na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s vývojom plodu

Máš skúsenosť s vývojom plodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke