Výtok v tehotenstve - počas tehotenstva sa zvyšuje tvorba hustého cervikálneho (krčka) hlienu, ktorý vzniká v krčku maternice. Jedná sa o fyziologický výtok (lat. leukorea), ktorý je zvyčajne bezfarebný alebo mliečno biely, s hustejšou či tekutou konzistenciou, nezapácha. Zvýšená tvorba hlienu môže byť aj jeden z príznakov tehotenstva21.
Zvýšená prítomnosť cervikálneho hlienu v tehotenstve je spôsobená hormonálnymi zmenami. Aj tu je hlien prospešný pre udržanie prirodzeného pošvového prostredia a tiež chráni nastávajúcu matku i bábätko pred infekciou. Množstvo vyprodukovaného hlienu môže byť nepatrné, ale aj hojné. Najmä zrána, kedy je hlien v tele nahromadený.
Môže sa stať, že tento jav bude tehotnú ženu značne obťažovať. Je ale nutné podotknúť, že akákoľvek samoliečba, vaginálne výplachy či krémy s týmto problémom nepomôžu. Tvorba hlienu je hormonálna záležitosť, ktorú možno len ťažko ovplyvniť. Prípadné zásahy môžu iba narušiť prirodzené vnútorné prostredie a zvýšiť riziko infekcie. Pomôže častejšia výmena spodného prádla a používanie hygienických vložiek.
Farba, zápach a zloženie výtoku môžu napovedať, či sa jedná o vaginálnu infekciu. V prípade takéhoto podozrenia je na mieste návšteva gynekológa, ktorý určí príčinu a nasadí vhodnú liečbu. Neliečená infekcia môže viesť k predčasnému odtoku plodovej vody a tým i k predčasnému pôrodu6 dieťatka.
Ku koncu tehotenstva si môže nastávajúca mamička zvýšenú tvorbu hlienu ľahko pomýliť s únikom plodovej vody. V prípade akejkoľvek neistoty je vhodná návšteva lekára, ktorý ľahko posúdi, č sa skutočne jedná o plodovú vodu. K tomuto je potrebné so sebou vziať použitú hygienickú vložku, na ktorú lekár nanesie bromthymolovú modrú, ktorá prípadné stopy plodovej vody sfarbí do modrozelena. Jedná sa o tzv. Temešvaryho reakciu .
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu