Napriek tomu, že tehotenstvo do istej fázy prosperuje, dokáže nám preukázať svoju krehkosť a premenlivosť doslova z okamihu na okamih. Jedným z takýchto príkladov je aj nesmierne boľavá skúsenosť, kedy vyvíjajúci sa plod v maternici v pokročilom štádiu tehotenstva umrie. Prečo tieto momenty nastávajú a čo sa deje potom?
Úmrtie plodu v maternici môže nastať z rôznych príčin.
Čo je to syndróm úmrtia plodu?
Syndróm úmrtia plodu alebo úmrtie dieťaťa v maternici sú výrazy s totožným významom. Pomenúvajú jav, kedy aj prosperujúcemu bábätku s dobrou prognózou prestane biť srdce, dôsledkom čoho nastáva jeho úmrtie. Následne sa vyvoláva pôrod a ženu čaká smutné obdobie šestonedelia, počas ktorého sa jej telo regeneruje.
Úmrtie plodu v maternici sa často zamieňa s pojmami spontánny potrat alebo zamĺknuté tehotenstvo. V skutočnosti však ide o odlišné, i keď nemenej boľavé skúsenosti.
Zamĺknutý potrat – potrat nastáva v skorom štádiu tehotenstva, často ešte predtým, ako embryu začne biť srdiečko. Postupne dochádza k zastaveniu rastu vyvíjajúceho sa embrya (po 10. týždni tehotenstva už ide o plod), a to bez akýchkoľvek sprievodných príznakov, až nastane jeho odumretie. Po zamĺknutom tehotenstve sa často vykonáva i kyretáž, teda revízia dutiny maternice.
Spontánny potrat – hranica medzi spontánnym potratom11 a úmrtím plodu v maternici nie je pri jednopočetnom tehotenstve striktne definovaná. Rozhodujúcim faktorom je týždeň tehotenstva (hraničný môže byť 22., 24. až 28. gestačný týždeň), hmotnosť plodu (zvyčajne sa za hraničnú udáva 1 000 g) a čiastočne aj spôsob, akým sa pristupuje k vyčisteniu dutiny maternice (či ide o pôrod alebo kyretáž2). Spontánny potrat môže byť ukončený revíziou dutiny maternice, ak sa obsah maternicovej dutiny nevyčistí po potrate krvácaním.
Úmrtie plodu v maternici – nastáva v pokročilých týždňoch tehotenstva, teda v treťom trimestri, pričom hmotnosť plodu je nad 1 000 g. Pri jednopočetnom tehotenstve sa zvyčajne vyvolá pôrod, pri viacpočetnom tehotenstve sa postupuje individuálne a prihliada sa na stav a prognózu druhého dvojčaťa.
Príznaky syndrómu mŕtveho plodu
Lekár úmrtie plodu v maternici potvrdí na základe absencie srdcovej aktivity dieťaťa. Vykonáva sa ultrazvuk aj tzv. monitor či inak povedané CTG vyšetrenie. To, že sa s bábätkom niečo deje, však môže vnímať aj tehotná žena prostredníctvom nasledovných symptómov:
Telesná slabosť, malátnosť a únava – niektoré ženy, ktoré si touto ťažkou skúsenosťou prešli, spätne uznali, že sa v deň, kedy sa správa o úmrtí plodu potvrdila, necítili vo svojej koži. Vnímali zvýšenú únavu a celkovú telesnú slabosť.
Zvýšená telesná teplota – nevyskytuje sa vždy a môže ísť aj o nepatrné zvýšenie v desatinách stupňa.
Vaginálne krvácanie – ide o najvýraznejší príznak. Často krvácanie nastáva pri abrupcii placenty či iných placentárnych problémoch.
Absencia pohybov dieťaťa – v treťom trimestri už o sebe dáva dieťatko znať, a to predovšetkým pohybmi,2 ktoré môžu byť časté a vyskytovať so železnou pravidelnosťou v istých etapách dňa. Ak sa bábätko dlhšie nehlási a nereaguje pohybmi ani na vonkajšie podnety, tehotná žena by mala ísť na kontrolu k lekárovi.
Kontrakčná činnosť maternice – ak ide o jediný symptóm a kontrakcie nie sú mimoriadne výrazné, nie je ľahké ich rozoznať od poslíčkov. Zvyčajne sa však ku kontrakciám pridruží aj krvácanie spolu s únavou.
Príčiny úmrtia plodu v maternici
Až v polovici prípadov sa nepodarí určiť presnú príčinu ihneď a približne v 20 % prípadov sa nezistí ani po pitve telíčka. Príčiny môžu byť ako na strane plodu, tak i matky, pričom medzi najčastejšie z nich patria:
Príčiny na strane matky
Preeklampsia – tento pojem pomenúva pomerne časté tehotenské ochorenie s výrazným rizikom ako pre matku, tak aj pre plod. Je charakteristické symptómami, ako sú vysoký krvný tlak a zvýšená hladina bielkovín v moči. Ak sa preeklampsia3 nezachytí včas, môže prerásť do ďalších syndrómov – eklampsie, s ktorým sa spája tzv. eklamptický záchvat, prípadne závažnejší stav HELLP syndróm.7
Placentárne komplikácie – najčastejšie ide o abrupciu (predčasné odlúčenie) placenty alebo vcestnú placentu,4 ktorá môže zapríčiniť rozsiahle krvácanie. Plod tým pádom nedostáva potrebnú výživu ani kyslík a ak lekári nezasiahnu včas, je ohrozené akútnym nedostatkom kyslíka, ktoré vedie k jeho úmrtiu v priebehu desiatkach minút.
Ochorenia pečene alebo cukrovka – nepriaznivý zdravotný stav a ochorenia ženy pred tehotenstvom zhoršujú prognózu prežitia pre vyvíjajúci sa plod.
Komplikácie s pupočníkom – najčastejšími príčinami úmrtia plodu v maternici, ktoré spôsobuje pupočník, sú tzv. pravý uzol na pupočnej šnúre či naliehanie pupočníka.
Príčiny na strane plodu
Genetické a vývojové vady – vrodené vývojov vady tvoria prevažné percento príčin úmrtia plodu v maternici.
Rozličné Rh faktory krvi matky a plodu – hovorí sa tomu aj tzv. Rh inkompatibilita. Rh faktor je znamienko plus alebo mínus za krvnou skupinou. Ak má žena negatívny Rh faktor a dieťa pozitívny, v tehotenstvo to môže vyvolať viaceré komplikácie, aj úmrtie plodu.
Syndróm mŕtveho plodu a viacpočetné tehotenstvo
Ak ide o viacpočetné tehotenstvo, treba rozlišovať pojmy syndróm miznúceho dvojčaťa a syndróm mŕtveho plodu. Zatiaľ čo syndróm miznúceho dvojčaťa nastáva len do konca prvého trimestra, úmrtie plodu v maternici sa v tomto prípade datuje od skoršieho týždňa tehotenstva, konkrétne od ukončeného prvého trimestra. Ak v maternici umrie jeden z plodov z viacpočetného tehotenstva, je to riziko ako pre matku, tak i pre preživší plod.
Rozdiely medzi syndrómom miznúceho dvojčaťa a úmrtím plodu v maternici pri viacpočetnom tehotenstve
Syndróm miznúceho dvojčaťa
Úmrtie plodu v maternici
Nastáva v 1. trimestri.
Nastáva po ukončenom 1. trimestri.
Dvojča sa prestane vyvíjať v skorom štádiu tehotenstva, následne zaniká v prostredí maternice bez zjavnej príčiny.
Dvojča umrie v prostredí maternice, zanikne jeho srdcová činnosť a vo väčšine prípadov to vedie k predčasnému pôrodu druhého, stále sa vyvíjajúceho plodu.
Preživšie dvojča nie je týmto syndrómom nijako ohrozené a jeho prognóza je veľmi dobrá.
Prognóza druhého dvojčaťa závisí od týždňa tehotenstva a príčiny, prečo plod odumrel.
Riziká pre tehotnú ženu sú minimálne, len výnimočne sa vyskytne slabšie krvácanie alebo špinenie.
Odumretie plodu v maternici je rizikom aj pre tehotnú ženu.
Prečítaj si viac o syndróme miznúceho dvojčaťa v našom článku:
Príčiny a riziká úmrtia plodu v maternici pri viacpočetnom tehotenstve
Viacpočetné tehotenstvo je štatisticky úmrtím jedného z plodov ohrozené omnoho viac ako jednopočetné tehotenstvo. Pri dvojčatách1 je riziko vyššie o 2 – 5 %, pri trojčatách miera rizika narastá o 10 – 15 %.
Viac ohrozený je typ viacplodovej tehotnosti, počas ktorého sú plody vyživované jednou placentou – tzv. monochoriálna viacpočetná gravidita. V takýchto prípadoch sa hrozba vzniku syndrómu mŕtveho plodu navyšuje až o štvornásobne.
Pre tehotnú ženu najväčšie riziko spočíva v možnom rozvoji tzv. diseminovanej intravaskulárnej koagulopatii – DIC. Ide o závažný stav, ktorý možno laicky popísať ako rozvrat krvi. Krvné doštičky vytvárajú zhluky v cievnych oblastiach, kde na to nie je dôvod. Tým pádom upchávajú cievny prietok a hrozí napríklad vznik trombózy. Hoci je riziko rozpuku DIC pri syndróme mŕtveho plodu výnimočné, stále predstavuje také nebezpečenstvo, že sa ho lekári obávajú pri každom prípade. Ďalším rizikom je vznik infekcie, ktorá vedie k sepse, teda k ťažkej otrave krvi.
Pre preživší plod predstavuje odumretie druhého plodu obrovskú hrozbu, najmä ak ide o monochoriálne dvojčatá. Je vystavené potenciálnemu riziku:
Predčasný odtok plodovej vody2 spojený s predčasným pôrodom – s tým súvisí nízka pôrodná hmotnosť novorodenca, zhoršená adaptácia po narodení, nedovyvinutie vnútorných orgánov počas vývoja v maternici.
Placentárne problémy – ak mali dvojčatá spoločnú placentu, rizikom úmrtia je ohrozený aj preživší plod, pretože môže dôjsť k nerovnováhe cirkulácie krvi z jednej placenty do dvoch plodov, z ktorých už jednému nebije srdiečko.
Najčastejšou príčinou úmrtia jedného z plodov v maternici pri viacpočetnom tehotenstve je transfúzny syndróm dvojčiat. Ide o poruchu cirkulácie krvi dvojčiat alebo trojčiat, ktoré sú vyživované jednou placentou. Jedno z dvojčiat dostáva z placenty príliš veľa krvi a druhé jej má zasa nedostatok. S tým súvisia viaceré problémy v ich vývoji, pričom nedostatočne vyživovaný plod je značne ohrozený rizikom úmrtia.
V spolupráci so psychologičkou a pôrodnou asistentkou Kristinou Zemánkovou sme na Modrom koníku vytvorili priestor aj pre ženy, ktoré si prechádzajú ťažkou stratou vytúženého dieťatka. Pozri si naše video, ako sa s týmto obdobím vyrovnať.
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.