Nešťastie rozhodne nechodí po horách, ale po ľuďoch, a tak sa niekedy tehotenstvo nekončí odjazdom z pôrodnice s bábätkom v náručí. Dôvodov môže byť mnoho, pričom s každým z nich je náročné sa zmieriť. Z akých príčin nastáva predčasné ukončenie tehotenstva?
K ukončeniu tehotenstva môže dôjsť z rôznych príčin.
Aké sú typy alebo príčiny ukončenia tehotenstva?
- samovoľný/spontánny potrat
- zamĺknuté tehotenstvo
- biochemické tehotenstvo
- pôrod mŕtveho dieťaťa
- umelý potrat (interrupcia)
- chirurgický potrat
- farmakologický potrat.
Spontánny potrat
- V prípade, že nastane spontánne ukončenie tehotenstva do 22. týždňa tehotenstva, hovoríme o potrate. Čím skôr nastane, o to viac bude priebeh potratu pripomínať menštruáciu. To znamená, že dochádza k bolestiam v podbrušku, kŕčom a krvácaniu.
- Príčin spontánneho potratu môže byť veľa. Na strane ženy to môžu byť napríklad infekcie, poruchy zrážanlivosti krvi alebo endometrióza4 a mnoho iných komplikácií. U bábätka zasa za potrat často zodpovedajú vývojové alebo metabolické vady.
- Ak dôjde k spontánnemu potratu, lekár musí skontrolovať, či sa maternica celá vyčistila. Nie vždy však tento proces v plnej miere nastane prirodzenou cestou.
- V niektorých prípadoch je nutné urobiť tzv. kyretáž2 – revíziu dutiny maternice. Gynekológ vtedy z maternice manuálne odstraňuje tkanivá, ktoré v tehotenstve vznikli. Ak by v tele ženy zostali, mohli by zapríčiniť vážnu infekciu, ktorá v krajných prípadoch vedie až k život ohrozujúcim stavom.
- Takisto ti odporučí, ako postupovať ďalej, ak by si chcela v dohľadnej dobe znovu otehotnieť. Pravdepodobne ti povie, aby si počkala aspoň jeden či dva menštruačné cykly, nech sa telo stihne zregenerovať. Avšak v prípade, že by si prekonala niekoľko spontánnych potratov za sebou, odporučí ti podstúpiť detailnejšie vyšetrenia, ktoré by mohli nájsť príčinu.
Prečítaj si viac o spontánnom potrate
Až dve z desiatich tehotenstiev sa končia spontánnym potratom, pričom v niektorých prípadoch ženy ani nevedia, že si potratom prešli. Ako je to možné a čo je to vlastne spontánny potrat? Aj to sa okrem iného dozvieš v nasledujúcich riadkoch.
Zamĺknuté tehotenstvo
- Zamĺknuté tehotenstvo je samostatnou podkapitolou spontánneho potratu. Ide o situáciu, kedy tehotenstvo prebieha bez problémov, no v jednom momente sa jeho vývoj zastaví a viac nepokračuje. Žena vtedy navonok nemusí vnímať žiadne príznaky, že čosi nie je v poriadku.
Prečítaj si viac o zamĺknutom tehotenstve
Zamĺknuté tehotenstvo, ktorému sa niekedy hovorí aj zamĺknutý potrat alebo missed abortion, je strašiakom množstva nastávajúcich maminiek. Bábätko sa v maternici z ničoho nič prestane vyvíjať bez toho, aby sa navonok prejavili akékoľvek príznaky, že sa práve niečo zlé odohráva. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si nasledujúce riadky.
Biochemické tehotenstvo
- Biochemické tehotenstvo nastáva vtedy, ak dôjde k oplodneniu vajíčka, ktoré sa ale neuhniezdi na sliznici maternice a odchádza z tela von počas menštruácie.
- Množstvo žien si touto situáciou prejde bez toho, aby o tom vôbec vedeli. V ich krvi by však bolo poznať, že k neúspešnému otehotneniu došlo. Teoreticky teda možno považovať biochemické tehotenstvo za potrat.
Prečítaj si viac informácií o biochemickom tehotenstve
Dve čiarky na tehotenskom teste dokážu vzbudiť obrovskú radosť najmä u tých rodičov, ktorí sa o bábätko bez úspechu snažili už dlhší čas. Avšak môže nastať aj prípad, že druhá čiarka na teste začne každým dňom slabnúť a gynekológ tehotenstvo nepotvrdí. V takom prípade hovoríme o biochemickom tehotenstve. Čo to vlastne je a prečo k nemu dochádza?
Pôrod mŕtveho dieťaťa
- Ako pôrod mŕtveho dieťaťa sa označuje pôrod plodu bez známok života, ktorého hmotnosť presiahla hranicu 500 g. V prípade, že nie je možné zistiť hmotnosť, je relevantnou hranicou 22. týždeň tehotenstva.
- Pri plodoch s nižšou váhou ako 500 g alebo pri tehotenstve, ktorého dĺžka nepresiahla 22. týždeň tehotenstva, ide o potrat.
- Bohužiaľ, často sa stáva, že tehotná žena ide na prehliadku do tehotenskej poradne, kde lekár zistí, že dieťatku už nebije srdiečko. Pre nastávajúcich rodičov je to vždy obrovský šok. Obvykle sa potom pristupuje k vyvolaniu pôrodu.
Občas si ale aj žena všimne, že niečo nie je v poriadku, a vyhľadá lekára. Príznakmi úmrtia dieťaťa v maternici sú:
- nepociťovanie pohybov dieťaťa,
- zvýšená únava,
- horúčka,
- krvácanie alebo výtok,
- ústup napätia v prsiach.
Dôležitá informácia: Ak si tehotná a niektorý z týchto príznakov pociťuješ, nepanikár. Nemusí sa diať vôbec nič. Pre istotu však vyhľadaj lekára, ktorý bábätko a jeho podmienky v tvojom brušku preverí.
Interrupcia alebo umelý potrat
- Umelý potrat predstavuje ukončenie tehotenstva so súhlasom ženy, ktorý môže byť vykonaný:
- chirurgickou cestou – na Slovensku jediná možnosť,
- farmakologickou cestou – tzv. potratovou pilulkou, ktorá však na Slovensku nie je dostupná.
Dokedy sa môže ísť na interrupciu?
- Interrupciu na základe tvojho rozhodnutia môže lekár vykonať len do 12. týždňa tehotenstva.
- Umelý potrat od 13. týždňa do 24. týždňa tehotenstva je možné vykonať len zo zdravotných dôvodov, medzi ktoré patria závažné vývojové vady dieťaťa potvrdené amniocentézou alebo ochorenia ženy, v ktorých liečbe predstavuje tehotenstvo prekážku.
- O možnostiach a postupe interrupcie v druhom trimestri ti viac povie lekár. Približne do 15. týždňa tehotenstva je možné v niektorých prípadoch vykonať chirurgický zákrok, no neskôr sa pristupuje k vyvolaniu pôrodu.
- Od 25. týždňa tehotenstva už nie je možné podstúpiť interrupciu ani zo zdravotných dôvodov.
Spôsoby interrupcie (umelého potratu)
- Chirurgická interrupcia – na Slovensku jediná možnosť
- Vykonáva sa v narkóze na operačnej sále a zákrok trvá približne 15 minút. Obsah maternice sa cez pošvu odstraňuje tzv. kyretou – kovovým nástrojom. Potom je žena odoslaná na lôžkové oddelenie, kde zostáva približne 3 až 4 hodiny. Lekár skontroluje, či nenastali komplikácie a potom odosiela ženu domov, kde by mala dodržiavať pokojový režim.
- Farmakologická interrupcia (potratová tabletka) – na Slovensku nie je dostupná
- Ide o šetrnejšiu metódu umelého potratu, ktorá sa však dá aplikovať len v prvých týždňoch tehotenstva. So 48hodinovým odstupom sa žene podávajú tabletky s rôznymi účinnými látkami, pričom druhé podanie tablet vyvoláva potrat v podobe silnejšieho krvácania. Tabletky žene podáva lekár a hodinku po ich užití odchádza domov, kde potrat prebehne. Po niekoľkých dňoch až mesiaci ide na kontrolu k lekárovi, ktorý skontroluje, či sa obsah maternice vyprázdnil celý.
Dôležitá informácia: Často sa zamieňajú pojmy „tabletka po“ a „potratová pilulka“. Cieľom tabletky po sexuálnom styku je zabrániť tehotenstvu, teda uhniezdeniu vajíčka v maternici – užíva sa po nechránenom sexe. Táto tabletka na Slovensku dostupná je a predáva sa v lekárňach bez predpisu. Avšak v prípade, že žena už otehotnela, tabletka po sexuálnom styku tehotenstvo neukončí.
Život sa s ľuďmi občas nemazná, a tak si sa možno aj ty dostala do nepriaznivej situácie a práve premýšľaš nad interrupciou, teda umelom potrate či ukončení tehotenstva. S rozhodnutím ti, žiaľ, pomôcť nedokážeme, ale vieme ti poskytnúť dôležité informácie o tom, ako tento gynekologický zákrok prebieha, čo ťa čaká pred ním a po ňom.
Mohlo by ťa zaujímať
Ako sa vyrovnať s potratom?
Strata dieťatka je psychicky nesmierne náročná situácia – či už ide o zamĺknuté tehotenstvo, spontánny potrat, ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, mimomaternicové tehotenstvo alebo úmrtie bábätka pred narodením či krátko po ňom. Ak sa ťa niektorá z týchto citlivých situácií týka, radi by sme ti v nasledujúcich riadkoch aspoň trochu pomohli. Tento článok vznikol v spolupráci so psychologičkou, ktorá nám vo videu poskytla rady, ako sa s potratom vyrovnať.
Potrat predstavuje nepochybne jednu z najhorších skúseností, ktoré ťa v živote môžu postretnúť, či už hovoríme o spontánnom potrate alebo alebo rozhodovaní, či pôjdeš na umelé prerušenie tehotenstva.
Viac o tejto téme na Modrom koníku
- Odborné Poradne
- Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.