Tvrdnutie brucha v tehotenstve

Tvrdnutie brucha v tehotenstve patrí v tehotenstve k najčastejším komplikáciám1. Hlavnou príčinou takého tvrdnutie brucha býva najmä rast maternice a bábätka, ale aj bolesti v podbrušku, bolesti v slabinách, bolesti chrbta alebo kombinácie týchto ťažkostí majú v drvivej väčšine prípadov na svedomí kontrakcie maternice. Jedná sa o tzv. Braxton Hicksove kontrakcie (ľudovo poslíčkovia), čo sú nepravidelné sťahy maternice. Objavujú sa už okolo 6. týždňa, hoci väčšina tehotných žien tieto kontrakcie nie je schopná v tomto období ešte vnímať.

Viac o poslíčkoch nájdete v samostatnom článku: Poslíčkovia v tehotenstve.

Tvrdnutie brucha v tehotenstve
Popis obrázku: Tvrdnutie brucha majú v drvivej väčšine prípadov na svedomí Braxton Hicksove kontrakcie.

Tvrdnutie brucha sa citeľnejšie prejavuje až v polovici tehotenstva, najmä po námahe (upratovanie, rýchlejšia chôdza). Tvrdnutie bruška je do určitej miery fyziologický jav a patrí k tehotenstvu ako k takému. Bruško by však nemalo tvrdnúť v pokoji, pri odpočinku. Ak by sa tak dialo, je nutné o tom informovať lekára.

Ako spoznám, že mi tvrdne bruško?

Tvrdnutie bruška nie je väčšinou bolestivé, je skôr nepríjemné. Keď bruško stvrdne, tvrdosťou ho možno prirovnať k vášmu čelu. Bruško stvrdne pod vplyvom sťahov maternice, ako keď napnete svaly na ruke - v pokoji sú mäkké, no ak ich napnete, sú ako kameň.

Tvrdnutie bruška alebo predčasný pôrod

Počas postupujúceho tehotenstva sa poslíčkovia objavujú čoraz častejšie a častejšie. Niekedy môže byť pre nastávajúcu mamičku ťažké odlíšiť tieto nepravé kontrakcie od tých pravých, pôrodných. Braxton Hicksove kontrakcie by však mali byť až do takmer samého konca tehotenstva nepravidelné, nie príliš časté a čo je najdôležitejšie, nemali by byť bolestivé. Kontrakcie v raných štádiách tehotenstva nemajú žiadny vplyv na skracovanie krčka maternice.

Tvrdnutie brucha a bolesti
Popis obrázku: Braxton Hicksove kontrakcie by nemali byť bolestivé a pravidelné.

Ak by však nastávajúca mamička zaznamenala pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva kontrakcie pravidelné, bolestivé alebo dokonca sprevádzané vaginálnym krvácaním1, je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc. V takom prípade by sa mohlo jednať skutočne o predčasný pôrod6.

Kedy ísť k lekárovi

O tom, že u budúcej mamičky dochádza k tvrdnutiu bruška by mal ošetrujúci lekár rozhodne vedieť. Lekár pri vyšetrení skontroluje či sa neskracuje krčok maternice a či je hrdlo maternice stále uzavreté. Môže tiež vykonať vyšetrenie nazývané cervikometria - čo je ultrazvukové vyšetrenie krčka maternice. Ak by k predčasnému otváraniu dochádzalo, bude nutné nasadiť liečbu. Najčastejšie býva nasadené magnézium5, ktoré upokojuje činnosť maternice a býva odporúčaný kľudový režim.

Tvrdnutie brucha a kľudový režim
Popis obrázku: Pri tvrdnutí brucha sa odporúča dodržiavať kľudový režim. Ak nález nie je vážny, postačí, ak sa bude tehotná žena vyhýbať prílišnému zaťažovaniu brušnej steny (obmedziť alebo úplne vynechať cvičenie, nenosiť ťažké bremená a pod.

V prípade vážnejšieho nálezu, častého tvrdnutia bruška spojeného s nedostatočnosťou krčka maternice1 je nutná hospitalizácia a zahájenie liečby infúziami.

Všeobecne je považované za prijateľný počet nebolestivého tvrdnutie bruška 20 príhod denne. Po 34. týždni tehotenstva približne 30 epizód.

Dráždivá maternica alebo baktérie

Lekár môže nastávajúcej mamičke z dôvodu tvrdnutia bruška vykonať ster z pôrodných ciest na zistenie prítomnosti baktérií, ktoré môžu komplikovanými biochemickými pochodmi navodzovať predčasnú činnosť maternice. Nemenej dôležitá súčasť tohto vyšetrenia je aj vyšetrenie moču (hoci sa nastávajúca mamička nesťažuje na problémy s močením), premnoženie baktérií prítomných v moči môže taktiež spôsobovať zvýšenú činnosť maternice. Ak sa potvrdí výskyt baktérií zo sterov, je u nastávajúcej mamičky zahájená liečba, väčšinou zavádzacími tabletami.

V prípade zistenia premnožených baktérií v moči, je potrebné začať antibiotickú4 liečbu. Jedná sa o močovú infekciu, tzv. asymptomatickú baktériu, pri ktorej síce budúca mamička netrpí žiadnymi ťažkosťami, je ale nutné túto infekciu vyliečiť. Po preliečení býva tehotná žena naďalej sledovaná a sú odoberané kontrolné stery alebo vykonávaná kultivácia moču. V prípade primárne negatívnych sterov aj odberov moču sa môže jednať len o tzv. dráždivú maternicu. Túto diagnózu však môže lekár určiť až po vylúčení infekcie.

Možné spôsoby úľavy

Ak je tvrdnutie bruška nastávajúcej mamičky veľmi nepríjemné, je možné vyskúšať niektorý zo spôsobov prinášajúcich úľavu:

  • poloha ležmo so zdvihnutými nohami,
  • krátka prechádzka,
  • teplý (nie horúci) kúpeľ,
  • dostatok tekutín (pri dehydratácii sú kontrakcie silnejšie),
  • uvoľňovacie cviky s pomalým, hlbokým dýchaním.

Video: Relaxačné a dýchacie cvičenie v tehotenstve

Viac o tvrdnutí brucha na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20130213135629/http://www.bonella.cz/prubeh-tehotenstvi/tvrdnuti-bric...
  2. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=tvrdnuti-bricha-v-tehotenstvi-kdy-se-mate-bat&cislo...
  3. http://www.porodnice.cz/clanek/tvrdnuti-bolesti-bricha-tehotenstvi
  4. http://tehotenstvi.zdrave.cz/tvrdnuti-bricha-v-tehotenstvi/
  5. https://www.babyweb.sk/tvrdnutie-bruska-v-tehotenstve

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/tehotná-žalúdok-babybauch-mesiacov-1597889/
  2. https://pixabay.com/sk/tehotná-žena-cvičenie-fyzickej-2568395/

Hodnotenia a skúsenosti s tvrdnutím brucha v tehotenstve

Máš skúsenosť s tvrdnutím brucha v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
sono2  20. jan 2019

Druhé tehu a tvrdnutie brucha

Pri druhom tehotenstve, som vnímala tvrdnutie omnoho intenzívnejšie. Trvalo často aj celý deň. Začalo už v 17tt.
Neznamenalo žiaden problém. Bola to zmena oproti prvému tehotenstvu, kedy som mala tvrdnutie brucha častejšie neskôr a vyložene párkrát do mesiaca. Znamenalo len rast maternice, ktoré bolo fakt vidno na druhý tretí deň. Magnézium neberiem ani pri prvom, ani teraz.
7 ľudí považuje za užitočné
montemotherone  20. jan 2019

Moje tehotenstvá s "tvrdým bruškom"

Brucho mi tvrdlo pri oboch tehotenstvách. Vzhľadom na veľký časový odstup (12 rokov), v oboch prípadoch tam bol veľmi rozdielny prístup lekárov. Pri prvej dcérke, mi hneď nasadzovali magnézium, posielali ma do nemocnice. V druhom prípade to už lekár bral "vlažnejšie" :-) Zisťoval, koľkokrát za deň sa to opakuje, nariadil kľudnejší režim. Osobne si myslím, že viac ako fyzická námaha to zhoršuje psychická nepohoda mamičky. U mňa to bola asi aj kombinácia týchto faktorov a problémovej chrbtice. Dialo sa to často, keď som ležala na chrbáte a pritom som bola v kľude aj v psychickej pohode. Keď som ľahla na bok, prešlo to. U prvej dcérky ma dopovali magnéziom úplne dokonca, cez žilu, v nemocnici, plus som brala No-spa . Až neskôr som sa dočítala že je to v poslednom mesiaci nebezpečné pre mozog dieťatka. 😒 Mám pocit, že sa tak pribrzdila aj "aktivita" bábätka a pôrod mi museli nakoniec rozbiehať umelo 😒
Pri druhom synčekovi som už v nemocnici neležala, (aj napriek rizikovej gravidite z iných dôvodov) brala som len Magne B6, ku koncu som ho už vysadila. Malý sa narodil spontánne, a relatívne rýchlo (od prvej kontrakcie do 1,5 hodiny 😊
8 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke