Uvidieť na ultrazvuku rovno tri plody namiesto očakávaného jedného predstavuje poriadne šokujúci moment. Nastávajúci rodičia vtedy ani netušia, či pociťujú skôr radosť alebo obrovské obavy. Patríš medzi nich i ty? Potom určite neprehliadni náš článok, v ktorom sme si na tehotenstvo s trojčatami podrobne posvietili.
Tehotenstvo s trojčatami je automaticky považované za rizikové.
Ako vznikajú trojčatá?
Tehotenstvo s trojčatami sa u nás vyskytuje len veľmi ojedinelo a ešte výnimočnejšie vzniká prirodzeným počatím. Jeho nárast vo veľkej miere podmienil prístup k metódam umelého oplodnenia, počas ktorých sa do maternice zavádza hneď niekoľko oplodnených vajíčok, aby sa úspešnosť zákroku zvýšila. Niekedy sa však zvýši natoľko, že namiesto očakávaného jedného prírastku vzniknú hneď tri. 🙂
Trojčatá, rovnako ako dvojičky,1 môžu vzniknúť viacerými spôsobmi:
Jednovaječné trojčatá – ide o prirodzenú metódu počatia, počas ktorej sa v priebehu ovulácie uvoľní jedno vajíčko. To je potom oplodnené jednou spermiou, no vyvinú sa 3 embryá. Takéto trojčatá sú identické, vždy sú rovnakého pohlavia a môžu, no i nemusia zdieľať jednu placentu a jeden plodový vak.
Dvojvaječné trojčatá – uvoľnia sa dve vajíčka, ktoré sú oplodnené dvoma spermiami, no jedno z nich sa rozdvojí na dve embryá. Výsledkom sú tri embryá, pričom dve z nich sú jednovaječné a tretie s nimi identickú genetickú informáciu nezdieľa. Po narodení sú dve z trojčiat úplne rovnaké, tretie sa na nich môže podobať spôsobom, akým sa na seba ponášajú súrodenci s vekovým rozdielom. Jednovaječné trojčatá sa môžu i nemusia deliť o jednu placentu a plodový vak, dvojvaječné trojča má vždy samostatnú placentu i plodový vak.
Trojvaječné trojčatá – počas ovulácie sa z vaječníka uvoľnia hneď tri vajíčka, ktoré sú oplodnené troma spermiami. Vzniknú teda tri embryá, ktoré majú samostatné plodové vaky aj placenty.
Typy trojčiat podľa počtu placent a plodových obalov
Monochoriálne monoamniálne trojčatá – všetky tri trojčatá majú spoločnú placentu (monochoriálne) aj plodový vak (monoamniálne). Takéto tehotenstvo so sebou nesie najväčšiu mieru rizika.
Monochoriálne biamnálne trojčatá – trojčatá majú jednu placentu, dve z nich sú v spoločnom plodovom vaku (biamniálne) a tretie má samostatný plodový obal.
Monochoriálne triamniálne trojčatá – živiny a kyslík prúdia prostredníctvom jednej spoločnej placenty, pričom každé z trojčiat je v samostatnom plodovom vaku (triamniálne).
Bichoriálne biamniálne trojčatá – jeden plod má vlastnú placentu a aj plodový vak, ostatné dve sa o placentu aj plodový obal delia.
Bichoriálne triamniálne trojčatá – jeden plod má vlastnú placentu, dva plody ju majú spoločnú, no každé z trojčiat sa nachádza vo vlastnom plodovom vaku.
Trichoriálne triamnálne trojčatá – každé z trojčiat má vlastnú placentu aj vlastný plodový vak.
Tehotenstvo s trojičkami
Ak sa na ultrazvuku objavia tri plody, primárnou snahou lekárov je určiť, o aký typ trojčiat ide. Predovšetkým sa zameriavajú na počet placent – práve zdieľanie placenty jednotlivými plodmi je nesmierne rizikový faktor, ktorý so sebou prináša hneď niekoľko vážnych komplikácií.
Tehotenstvo s trojičkami, rovnako ako i s dvojčatami, je automaticky považované za rizikové. Aj v rizikovom tehotenstve sa však rozlišujú viaceré stupne, pričom pri viacplodovej gravidite riziko zvyšujú napríklad aj tieto faktory:
počet placent,
počet plodových vakov,
anamnéza prípadného predošlého tehotenstva – ak už má žena jedno tehotenstvo za sebou, bude sa skúmať, či počas neho netrpela napríklad preeklampsiou, vysokým krvným tlakom alebo problémami s placentou,
ochorenia tehotnej ženy – napríklad cukrovka.
Hoci to môže mnoho ľudí prekvapiť, v skorom štádiu tehotenstva s trojčatami lekár môže žene odporučiť aj fetoredukciu, teda redukciu počtu embryí v maternici v prvom trimestri tehotenstva. Rozhodujúcimi okolnosťami pre vykonanie tohto zákroku sú nielen zdravotný stav tehotnej ženy a prognózy prežitia plodov, ale aj sociálno-ekonomické zázemie rodičky.
Prečítaj si viac o fetoredukcii a o tom, ako prebieha, v našom samostatnom článku:
Ak žena nosí pod srdcom hneď troch malých človiečikov, je to pre ňu nesmierna záťaž a rovnakou skúškou si prechádzajú aj samotné trojčatá. Zvyšuje sa tu riziko rozpuku tehotenských ochorení, nadmerného pociťovania tehotenských príznakov, ale aj nepriaznivej možnosti, že žena napokon porodí len dva, prípadne iba jeden zdravý plod.
Tehotenské komplikácie na strane ženy
Silnejšie príznaky tehotenstva – patria sem nepríjemné symptómy, ako sú nevoľnosti, zvracanie, pálenie záhy, častú nutkanie na močenie, útlak vnútorných orgánov, ktorý spôsobuje zápchu alebo ťažkosti s dýchaním. Hoci sú všetky zmienené problémy charakteristické aj pre jednoplodové tehotenstvo, pri viacpočetnom tehotenstve bývajú oveľa silnejšie a nezvyknú odznieť ani po prvom trimestri.
Preeklampsia – ide o tehotenské ochorenie, ktoré možno ľahko diagnostikovať sledovaním týchto prvkov – zvýšený krvný tlak a zvýšená hladina bielkovín v moči. Preeklampsia3 ohrozuje život tehotnej ženy, prežívanie plodu v maternici a často vedie k predčasnému pôrodu. Pri viacplodovom tehotenstve je riziko vzniku preeklampsie vyššie.
Anémia – nízka hladina železa je v tehotenstve spôsobená zvýšením objemu krvi, ktorá cirkuluje cievnym systémom tehotnej ženy. Chudokrvnosť sa prejavuje predovšetkým obrovskou únavou a dá sa jednoducho zistiť rozborom krvi.
Problémy s placentou – môže ísť napríklad o placentu praevia,4 ktorá je najčastejšou príčinou krvácania v tehotenstve, alebo o abrupciu placenty, teda jej predčasné odlučovanie, ktoré predstavuje život ohrozujúci stav ako pre matku, tak i pre vyvíjajúce sa plody. Oba problémy sa môžu vyskytnúť aj pri jednopočetnom tehotenstve, no viacplodová tehotnosť riziko ich výskytu zvyšuje.
Riziká trojpočetného tehotenstva pre plody
Predčasný pôrod – ide o jedno z najčastejších rizík, pretože donosiť trojičky do termínu pôrodu, teda do uplynutie 40tich týždňov od počatia, je takmer nemožné. Predčasný pôrod6 sa často volí ako posledná možnosť pri problémoch, ktoré si žiadajú rýchle konanie, no rovnako sa i plánuje vopred, aby sa akútnym problémom s fatálnymi následkami predišlo.
Nízka pôrodná hmotnosť – nízka hmotnosť novorodencov je úzko spätá s predčasným pôrodom, no aj niektorými ďalšími nástrahami, ktorým trojčatá v brušku čelia. Často sa totiž stáva, že sa jednotlivé plody nevyvíjajú v maternici rovnakým tempom.
Vývojové vady – riziko vzniku vývojových vád je prítomné v každom tehotenstve, avšak pri viacpočetnej gravidite sa ešte viac zvyšuje. Na skorý záchyt najčastejších vývojových alebo genetických vád slúžia screeningy v jednotlivých trimestroch. Konkrétne ide o prvotrimestrálny a druhotrimestrálny screening a flowmetriu, ktorej sa často hovorí aj screening tretieho trimestra.
Rastová retardácia – vnútromaternicová rastová retardácia môže byť diagnostikovaná aj plodu, ktorý sa v brušku vyvíja osamote, avšak viacpočetné tehotenstve riziko vzniku rastovej retardácie zvyšuje. Ide o jav, kedy jeden (alebo dva plody z troch) zaostávajú v raste.
Úmrtie jedného z plodov v maternici – žiaľ, nepríjemnou správou je i skutočnosť, že si do finálnej fázy tehotenstva neprejdú všetky tri plody. Úmrtie jedného z plodov znamená riziko aj pre preživšie plody, preto lekári často volia cestu predčasného pôrodu.
Existujú i špecifické syndrómy a javy, ktoré sú príznačné len pre viacpočetné tehotenstvo. Jednoplodová tehotnosť nimi ohrozená nie je.
Syndróm miznúceho dvojčaťa
Hoci má tento syndróm v názve slovo dvojča, postihuje i tehotenstvo s tromi plodmi. Syndróm miznúceho plodu nastáva už v prvom trimestri a pomenúva jav, kedy jedno z dvojčiat/trojčiat prestane rásť a vyvíjať sa. Zaniká jeho srdcová činnosť a postupne sa vstrebáva do prostredia maternice. Takýmto spôsobom plod z ultrazvuku doslova postupne mizne.
Tehotenstvo vo väčšine prípadov týmto syndrómom ohrozené nie je – prognóza preživšieho plodu/plodov je veľmi dobrá. Naďalej prosperujú a vyvíjajú sa rovnakým tempom ako doposiaľ.
Prečítaj si viac o syndróme miznúceho dvojčaťa v našom samostatnom článku:
Transfúzny syndróm sa môže týkať dvojčiat alebo trojčiat, ktoré majú spoločnú placentu. Jeho podstata spočíva v tom, že jednotlivé plody nedostávajú rovnaké množstvo krvi z placenty. Jeden plod jej má nadbytok, dôsledkom čoho je predovšetkým zaťažované jeho srdce, druhý plod zasa trpí podvýživou, anémiou a zaostáva v raste.
Ide o mimoriadne závažnú komplikáciu, ktorá si žiada zásah lekárov a môže sa vyriešiť operačným zákrokom už počas tehotenstva. Prečítaj si o tomto syndróme viac a dozvieš sa všetky podrobnosti:
Zatiaľ čo pri dvojčatách je takmer 50 % šanca, že sa narodia vaginálnym pôrodom, pri trojčatách by bol takýto spôsob pôrodu zbytočným hazardom. Pôrod cisárskym rezom sa plánuje vopred, pričom opäť tu podstatnú úlohu zohráva aj skutočnosť, či sa plody delia o jednu alebo dve placenty.
Ak sa nevyskytnú komplikácie, ktoré by si žiadali okamžitý zásah, pôrod trojčiat sa plánuje nasledovne:
Trojčatá s tromi placentami – pôrod sekciou najneskôr do ukončeného 36. týždňa tehotenstva.
Trojčatá s jednou alebo dvoma placentami – pôrod sekciou v 32. až 34. týždni tehotenstva.
Je samozrejmé, že trojčatá budú považované za nedonosených novorodencov, tým pádom bude zhoršená aj ich popôrodná adaptácia. S tým je spojený i dlhší pobyt v pôrodnici, ktorý môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Video: Predčasný pôrod – aké sú jeho riziká?
Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.