Triple test

Čo si budeme vravieť, vyšetrení v tehotenstve nie je práve najmenej. K jednoduchému zorientovaniu, aké testy, ultrazvuky a screeningy ťa v nasledujúcich mesiacoch čakajú, neprispieva ani fakt, že väčšina vyšetrení nesie odborný názov. Jedným z nich je napríklad aj triple test. Poď si prečítať, čo to triple test vlastne je, ako prebieha a prečo je pre niektoré ženy zbytočným strašiakom.
Je triple test spoľahlivý?

Triple test môžeš podstúpiť od 15. týždňa tehotenstva.

Čo je to triple test a kedy sa vykonáva?

  • Ide o jedno zo screeningových vyšetrení v tehotenstve, ktoré pozostáva len z odberu tvojej krvi. Nájsť ho môžeš aj pod menej zaužívaným názvom AFP test.
  • Test sa zameriava na odhalenie niektorých vývojových vád plodu, menovite ide o Downov syndróm,2 Patauov syndróm a Edwardsov syndróm. Rovnako sa v tvojej krvi skúmajú aj tri hormonálne hladiny – AFP, hCG1 a uE3, ktoré podľa ich vzájomného pomeru s tvojím vekom dokážu tiež poukázať na chromozomálne odchýlky plodu.
  • Vykonáva sa v období medzi 15. a 18. týždňom tehotenstva, pričom najneskôr by si ho mala podstúpiť do 22. týždňa tehotenstva.
  • Triple test je hradený zo zdravotného poistenia, preto zaň nemusíš nič platiť.

Triple test a prvotrimestrálny screening

  • Slabosťou triple testu je jeho nízka spoľahlivosť. V porovnaní napríklad s NIPT testom, ktorý však nie je hradený zdravotnou poisťovňou, je nespoľahlivejší až o 30%. NIPT test (alebo známy aj ako Trisomy test) má spoľahlivosť až 99%, pričom triple test len 60 – 65%.
  • Z toho dôvodu sa dnes viac prihliada na výsledky prvotrimestrálneho screeningu. Ten pozostáva z podrobného ultrazvukového vyšetrenia a rozboru tvojej krvi. Opäť je tu však nevýhoda, že prvotrimestrálny screening alebo kombinovaný test, ako sa často nazýva, nie je hradený zo zdravotného poistenia.
  • Ak sa rozhodneš absolvovať prvotrimestrálny screening, oceníš aj jeho ďalšiu výhodu – vykonáva sa o pár týždňov skôr, konkrétne už medzi 10. až 14. týždňom tehotenstva, vďaka čomu sa prípadné podozrenie na zdravotný problém bábätka rozpozná omnoho skôr a ty budeš mať viac času na podstúpenie ďalších doplnkových vyšetrení.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.


Spoľahlivosť triple testu

Ako tu už bolo zmienené, v súčasnosti existujú lepšie metódy zistenia chromozomálnych porúch plodu. Mnohé mamičky totiž nemajú dobré skúsenosti s triple testom práve z dôvodu, že ich zbytočne vystrašil – výsledky udávali podozrenie na vadu plodu, no ďalšie vyšetrenia (buď NIPT test, alebo invazívna amniocentéza) nič také nepreukázali.


Výsledky triple testu

  • Triple test udáva iba pravdepodobnosť podozrenia na prípadnú chromozomálnu vadu bábätka a je len screeningovou metódou, nie diagnostickou.
  • Negatívny výsledok, teda správu, že je všetko v poriadku, nie je potrebné overovať ďalším vyšetrením a môžeš si po nej vydýchnuť. 🙂 Hoci nejde o 100% potvrdenie, že je bábätko v poriadku, predsa len tu je vyššia šanca, že sa narodí zdravé.
  • Pozitívny výsledok ťa však dovedie k ďalším vyšetreniam, ktoré toto podozrenie buď definitívne potvrdia, alebo vyvrátia. Lekár ti ponúkne viac možností – môže ísť o neinvazívny NIPT test, ktorý pozostáva len z odberu krvi, no musíš si ho uhradiť sama, alebo invazívne metódy, ako sú odber plodovej vody – amniocentéza alebo odber choriových klkov.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.

Odber choriových klkov

Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.


Mohlo by ťa zaujímať

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.

Streptokok v tehotenstve

Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.

NIPT test

Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.


Viac informácií o vyšetreniach v tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa v našej odbornej Poradni
    • V našich Poradniach, ktoré sú zadarmo a ponúkajú ti možnosť anonymity, sa môžeš spýtať na čokoľvek, čo ti nie je nejasné. Či už ide o vyšetrenia v tehotenstve, priebeh tehotenstva alebo pokojne aj tvoje pocity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s triple testom

Máš skúsenosť s triple testom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
atunko  10. jan 2014

2x falošne pozitívny tripple test

Aj ja som si túto hru nervov podstúpila 2x. 3 roky nám trvalo, kým som otehotnela. Prežila som si kopu nervov, ale to som ešte netušila, čo ma čaká počas tehotenstva.

Tak isto v 16. týždni odber krvi. Na to mi o pár dní lekár volá, že tak mám zlé výsledky, že mi musia spraviť ešte 1 odber. Ten vyšiel rovnako. Lekárove odporúčania - genetika a podľa neho by som mala uvažovať nad ukončením tehotenstva, lebo to dieťa tu neprežije. Na genetike som sa nič nedozvedela. Len to, čo som vedela, že sme všetci v rodine zdraví a že môžem ísť na amnio za 300euri. Ale keďže som bola tiež rozhodnutá, že vychovám také dieťa, akým ma Boh obdarí, nešla som.

Potom som sa dočítala o morfologickom UZV a následne som ho aj zabsolvovala, kde sa ukázalo, že je naše dievčatko úplne v poriadku. Bola to síce hra nervov až do pôrodu, ale stálo to zato. Síce trošku skôr (v 30.týždni tehotenstva s váhou 1400g) sa nám narodila zdravučičká dcérka Zarka.

Keďže som vedela, že tak ľahko neotehotniem a tak som to neriešila. A keď mala Zarka 7 mesiacov, som znovu otehotnela. A znova som sa dostala do toho istého kolotoča. 16. týždeň - riziko na Downa 1:50. Nervy, stres, genetika(o ničom) a zase sme sa na morfologickom UZV presvedčili, že čakáme druhú dcérku zdravučkú.

Dnes majú baby 2,5 roka a Miuška 14 mesiacov a sú krásne zdravé šibalky... Takže maminky nezúfajte a neverte všetkému. Ten morfologický UZV naozaj veľa ukáže....
35 ľudí považuje za užitočné
tanickaskorokubikova  9. jan 2014

Pozitívny tripple test,napriek nemu zdravé bábo

Milé budúce maminky, hlavne pri "zlých" tripple testoch nezačnite panikáriť ;-)

Dúfam, že vám moja osobná skúsenosť pomôže. Takže v 16tt som ako väčšina budúcich mamičiek podstúpila tripple testy, ktoré spočívali v tom, že na poradni mi sestrička odobrala krv. Nijak extra som to neriešila. Brala som to ako banalitu a bola som presvedčená, že budú v poriadku...Ale opak bol pravdou. Cca po týždni mi volala sestrička, že musím prísť, lebo výsledky sú zlé. Ale ja som to ešte stále brala tak, že asi je tam troška zvýšené riziko, že mi len zopakujú test a všetko bude ok.

Keď som však dostala výsledky do ruky a tam veľkým červeným RIZIKO NTD 1:25 !!! no nebolo mi všetko jedno. Vtedy som sa naozaj zľakla. Sestrička mi povedala, že sa mám objednať na genetiku, že pravdepodobne budem musieť podstúpiť amniocentézu. Našťastie sa mi podarilo ešte v ten deň objednať sa na 3D ultrazvuk k jednému skvelému odborníkovi Doc.Dankovčíkovi v Košiciach a ten hneď v ten deň rázštepy vylúčil a dokonca nám potvrdil, že čakáme chlapčeka. Teda žiadna genetika ani amniocentéza sa nekonala.

Takže žienky jednoznačne odporúčam pri akýchkoľvek zlých výsledkoch tripple testov podstúpiť najprv 3D ultrazvuk u naozaj skúseného odborníka. Môj chlapček má skoro tri mesiace, je zdravučký a krásne prospieva :-)
26 ľudí považuje za užitočné
janocka  12. okt 2013

Falošne pozitívny tripple test

V druhom tehotenstve som absolvovala tripple test, pretože som si myslela, že je to povinné. Keby som vedela, že nie je, nešla by som naň.

Absolvovala som ho v 16. týždni tehotenstva, po týždni mi lekár volal, že výsledok je pozitívny. Riziko Downovho syndrómu 1:20. Takže nastal šok, stres, panika, že čo teraz. Vedela som, že na potrat nepôjdem, na amniocentézu tiež nie, pretože v okolí mam 2 kamarátky, ktoré to absolvovali a nezaobišlo sa to bez komplikácií. Lekár mi povedal, že ak som si istá, že na potrat nepôjdem, amniocentéza by bola pre mňa zbytočná komplikácia.

Začala som teda na internete pátrať ako sa dá iným spôosobom zistiť, či bude mať dieťa Downov syndróm alebo nie. Ak by malo mať Downov syndróm, chceli sme sa na to pripraviť. Dočítala som sa, že sa to dá zistiť z krvi. Že na Slovensku odoberú krv a pošlú ju buď do Hong Kongu alebo do USA. Ale nikde som sa nedočítala, kde presne to robia. Zašla som za gynekológom, či nevie poradiť, kde sa to robí a, našťastie, poradiť vedel. Povedal nám, ktorá firma to robí, kde sídli, koľko testy stoja a o koľko dní budú výsledky.

Dohodli sme si stretnutie s genetičkou, ktorá nám všetko podrobne vysvetlila. Dohodli sme sa kedy a kde prídem na odber krvi.... Vzali mi 2x 10ml krvi, poslali do San Diega a o 2 týždne mi prišli e-mailom podrobné výsledky. Spoľahlivosť týchto testov je 99,91%. V USA už otestovali vyše 100 000 žien. Každý test opakujú niekoľko stotisíckrát, aby si boli naozaj istí, Tieto testy mi vyšli negatívne. Interval spoľahlivosti pri trizómii 21 bol 99,6 % - 99,9%. Pri trizómii 18 bol interval spoľahlivosti 99,2% - 99,8% a pri trizómii 13 to bolo 99,3 % - 99,9%. Takže som rada, že som na amniocentézu nešla a ešte radšej, že podľa všetkého boli moje tripple testy falošne pozitívne.

Každej mamičke, ktorá nechce ísť na amniocentézu a chce si byť istá, že dieťa bude zdravé, odporúčam test Materni T21. Je to síce finančne náročnejšie, ale určite bezpečnejšie ako amniocentéza.
27 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke