Trimester

Tehotenstvo je členené na tri časové úseky, ktoré sa nazývajú trimestre, pričom každý z nich trvá tri mesiace. Pravdepodobne sama spoznáš, že každý trimester je iný, a to nielen čo sa týka jednotlivých vyšetrení, ale líšiť sa budú i v tom, aké pocity budeš prežívať a ako sa bude meniť tvoja fyzická kondícia.
Trimestre tehotenstva dôležité informácie

Každý trimester tehotenstva je niečím špecifický.

Aké sú trimestre tehotenstva?

Trimester predstavuje jednu tretinu z celkovej dĺžky tehotenstva. Rozlišujeme teda:

Trimestre tehotenstva v číslach

Jednotlivé týždne v trimestroch tehotenstva.

Prvý trimester: 1. až 13. týždeň tehotenstva

Zaujímavosťou je, že na úplnom začiatku prvého trimestra vlastne tehotná ešte nie si. Prvé týždne tehotenstva totiž lekár vytýči až spätne, keďže ako prvý týždeň gravidity sa označuje presne ten týždeň, kedy si mala poslednú menštruáciu. Až o niečo neskôr dôjde k oplodneniu vajíčka, čo sa prejaví predovšetkým tým, že ďalšia menštruácia sa už nedostaví.


Dobré vedieť: V začiatkoch tehotenstva ťa môže zmiasť slabé krvácanie, ktoré je najprv spôsobené uhniezďovaním vajíčka v maternici a o niečo neskôr zasa vznikom placenty. Objavuje sa len u niektorých žien, pričom mnohokrát ho tehotná žena vníma ako slabšiu menštruáciu. To je i dôvod, prečo si možno počula, že niektorá žena menštruovala aj v prvých dvoch mesiacoch tehotenstva. V skutočnosti však ide o omyl, pretože o menštruáciu v tomto prípade už nešlo.


S najväčšou pravdepodobnosťou sa v prvom trimestri dozvieš, že čakáš bábätko – či už ti dve čiarky preukáže tehotenský test, alebo graviditu potvrdí lekár. Okrem toho ti tehotenstvo našepkajú aj špecifické príznaky tehotenstva – niektoré ženy ich v tomto období vnímajú intenzívne, iné zasa takmer vôbec.

Žiaľ, smutnou pravdou je fakt, že sa dve z desiatich tehotenstiev končia spontánnym potratom. Na takéto veci však vôbec nemysli, strach a stres by ti len uškodili. Ideálne by však bolo, ak by si s oznámením tehotenstva širšiemu okoliu počkala aspoň do 12. týždňa, kedy sa riziko potratu znižuje. Avšak v prípade, že vykonávaš zamestnanie, ktoré by mohlo tehotenstvo ohroziť, zamestnávateľovi by si to mala oznámiť čo najskôr.

Bežné vyšetrenia v prvom trimestri tehotenstva

  • Návšteva gynekológa – potvrdí sa tehotenstvo a skontroľuje sa, či je všetko v poriadku. Ideálom je, ak toto vyšetrenie absolvuješ do 10. týždňa tehotenstva.
  • Prvotrimestrálny screening – medzi 10. a 14. týždňom tehotenstva.

Prečítaj si viac o prvom trimestri.1
Zisti, čo ťa v prvom trimestri čaká týždeň po týždni.

1. týždeň tehotenstva 2. týždeň tehotenstva 3. týždeň tehotenstva
4. týždeň tehotenstva 5. týždeň tehotenstva3 6. týždeň tehotenstva
7. týždeň tehotenstva 8. týždeň tehotenstva 9. týždeň tehotenstva9
10. týždeň tehotenstva 11. týždeň tehotenstva3 12. týždeň tehotenstva
13. týždeň tehotenstva2

Druhý trimester: 14. až 26. týždeň tehotenstva

Väčšina nastávajúcich maminiek si druhý trimester užije najviac. Príznaky, ako sú nevoľnosti, striedanie nálad či únava, zvyčajne ustúpia, a bruško zatiaľ nie je tak veľké, aby spôsobovalo nepohodlie. Takisto budeš mať viac energie, čo dozaista oceníš.

Bábätku sa teraz vyvíjajú orgány a začína silnieť. Od 24. týždňa tehotenstva dokonca existuje nejaká šanca, že by mohlo prežiť, ak by sa narodilo predčasne. No aj v takom prípade by však šlo o extrémne nedonoseného novorodenca s pôrodnou váhou cca 500 až 700 gramov.

Ak by si dieťatko rada videla na 3D alebo 4D ultrazvuku, potom je prelom druhého a tretieho trimestra na to najvhodnejší – konkrétne ide o 24. až 30. týždeň tehotenstva.

Bežné vyšetrenia v druhom trimestri tehotenstva:

  • Prvotrimestrálny screening – medzi 10. až 14. týždňom tehotenstva.
  • Ultrazvukový screening druhého trimestra (tzv. morfologický alebo veľký ultrazvuk) – medzi 20. a 22. týždňom tehotenstva.
  • Glukózový tolerančný test (OGTT) – medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva.

Ďalšie prípadné vyšetrenia:
Ak by sa lekárovi niečo nepozdávalo, navrhne ti vyšetrenia, vďaka ktorým získa viac informácií. Patria sem:

  • Odber choriových klkov – ide o odber tkaniva zo základu placenty – vykonáva sa medzi 10. až 14. týždňom tehotenstva.
  • Skorá alebo včasná amniocentéza – odber plodovej vody – vykonáva sa od 10. do 14. týždňa tehotenstva.
  • Amniocentéza – odber plodovej vody – vykonáva sa od 15. do 21. týždňa tehotenstva.

Prečítaj si viac o druhom trimestri.
Zisti, čo ťa v druhom trimestri čaká týždeň po týždni.

14. týždeň tehotenstva 15. týždeň tehotenstva 16. týždeň tehotenstva
17. týždeň tehotenstva 18. týždeň tehotenstva19. týždeň tehotenstva
20. týždeň tehotenstva 21. týždeň tehotenstva 22. týždeň tehotenstva1
23. týždeň tehotenstva 24. týždeň tehotenstva 25. týždeň tehotenstva
26. týždeň tehotenstva1

Tretí trimester: 27. až 40. týždeň tehotenstva

V treťom trimestri sa na scénu môžu vrátiť nepríjemné pocity – predovšetkým únava, zmeny nálad či nevoľnosti. V každom prípade však ide o cieľovú rovinku, za ktorou ťa čaká príchod dieťatka na svet, takže si uži chystanie vecí, zbaľ si tašku do pôrodnice a zisti, ako sa pripraviť na pôrod.

Čím viac sa pôrod blíži, o to viac ťa môže prepadať strach – obzvlášť, ak si prvorodička. Vôbec sa nehanbi poprosiť o pomoc, či už pôjde o psychológa, dulu alebo pôrodnú asistentku. Porozprávajú sa s tebou, poradia ti, ako sa nastaviť na pôrod, a dula s pôrodnou asistentkou ťa okrem iného naučia, ako si uľaviť od pôrodných bolestí, nájsť si vhodnú polohu a dýchať. Dobrou voľbou môže byť aj predpôrodný kurz, ktorý robia pôrodnice alebo rôzne organizácie.

Šesť týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu môžeš začať s masážou hrádze a ak chceš, od 37. týždňa môžeš začať používať zdravotnícke pomôcky Aniball alebo Epi-no. Vďaka nim si spevníš panvové dno, zvykneš si na tlak, ktorý bude v pôrodných cestách vyvíjať aj hlavička bábätka, a naučíš sa pomocou správnej polohy a dychu trochu uvoľniť.

Bežné vyšetrenia v treťom trimestri tehotenstva:

  • Glukózový tolerančný test – medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva.

Prečítaj si viac o treťom trimestri.
Zisti, čo ťa v treťom trimestri čaká týždeň po týždni.

Tretí trimester týždeň po týždni

27. týždeň tehotenstva 28. týždeň tehotenstva29. týždeň tehotenstva1
30. týždeň tehotenstva331. týždeň tehotenstva132. týždeň tehotenstva
33. týždeň tehotenstva 34. týždeň tehotenstva35. týždeň tehotenstva
36. týždeň tehotenstva 37. týždeň tehotenstva38. týždeň tehotenstva
39. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva2

Video: Čo by si mala vedieť o tehotenstve

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač, vedúci lekár IVF Clinic Olomouc

Čo vo videu zaznelo:


Často kladené otázky o trimestroch tehotenstva

  • Aké lieky môžem v tehotenstve užívať? A líšia sa v priebehu tehotenstva?

Áno, rozdiel v trimestroch byť môže, pretože niektoré lieky sú škodlivé hlavne v prvom trimestri, kedy je tehotenstvo najzraniteľnejšie. Každopádne bez ohľadu na to, v akej etape tehotenstva sa nachádzaš, mala by si užívanie všetkých liekov konzultovať so svojím gynekológom alebo iným ošetrujúcim lekárom.

O liekoch, ktoré užívaš dlhodobo, povedz svojmu gynekológovi už na prvej prehliadke. Spoločne sa dohodnete na ďalšom prípadnom užívaní alebo výmene za iné lieky.

Ak potrebuješ riešiť akútny problém, napríklad nádchu alebo kašeľ, potom sa poraď buď s lekárom, alebo v prípade voľne predajných liekov priamo s lekárnikom v lekárni.

Lieky v tehotenstve

Lieky v tehotenstve a počas dojčenia predstavujú špecifický problém. Niektoré lieky sa v tehotenstve nemôžu užívať, pretože hrozí poškodenie plodu. Na druhej strane sú situácie, kedy je nevyhnutné podať tehotnej žene uvedené lieky, ak ide o vážny stav.

  • V akom týždni tehotenstva budem vedieť, či mám alebo nemám tehotenskú cukrovku?

Na základe subjektívnych príznakov zvyčajne nemáš veľkú šancu spozorovať, že sa u teba rozvinula tehotenská cukrovka. Najčastejšími symptómami sú veľký smäd a časté močenie, avšak k týmto prejavom mnohokrát ani nedôjde, pretože je tehotenská cukrovka včas odhalená pri kontrolách – či už počas bežnej prehliadky, alebo glukózovým tolerančným testom (OGTT).

Tehotenská cukrovka

Výskyt tehotenskej cukrovky (tiež gestačný diabetes mellitus) je u žien pomerne častým javom. Postihuje 2 - 5% tehotných žien.

  • V ktorom trimestri sa objavujú poslíčkovia?

Poslíčkovia sa môžu objaviť už v druhom trimestri, ale najčastejšie ide o tretí trimester, kedy sa telo pripravuje na pôrod.

Poslíčkovia v tehotenstve

Poslíčkovia v tehotenstve (tiež nepravé kontrakcie, falošné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie) sa prejavujú ako občasné tuhnutie bruška. To sa však nevracia v pravidelných intervaloch a nepriberá na intenzite ako kontrakcie pravé - pôrodné. Tieto cvičné kontrakcie nie sú určené k tomu, aby bábätko vypudili z tela. Jedná sa o prípravu maternice k pôrodu.


  • Mala by som mať tašku do pôrodnice pripravenú už v druhom trimestri?

Ak tehotenstvo prebieha bez komplikácií, v druhom trimestri sa baliť ešte nemusíš. Ideálnou dobou na pripravenie tašky do pôrodnice je 36. týždeň tehotenstva – odvtedy by si v nej mala mať všetko skompletizované.

Taška do pôrodnice

Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.


Mohlo by ťa zaujímať

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.

Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva na konci tehotenstva, spravidla po 1. termíne pôrodu v snahe vyvolať pôrod.
Názory na tento úkon sa líšia, ale všeobecne sa považuje za šetrný ako k nastávajúcej mamičke, tak k nenarodenému bábätku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

Nielen o trimestroch tehotenstva, ale aj o jednotlivých témach, ktoré tehotenstvo prináša, sa môžeš porozprávať s užívateľkami Modrého koníka. Rovnako sú ti k dispozícii aj odborníci z množstva odvetví.

  • Poď do tematickej skupiny
    • Tematické skupiny zastrešujú užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája. Môže to byť napríklad aj rovnaký termín pôrodu.
    • Tematické skupiny
  • Opýtaj sa odborníka – zadarmo a s možnosťou anonymity
    • V Poradniach sa môžeš spýtať na čokoľvek. Odpovedať ti bude profesionál, ktorý sa v danej oblasti pohybuje ako doma.

Hodnotenia a skúsenosti s trimestrom

Máš skúsenosť s trimestrom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke