Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom a končí sa pôrodom. V priebehu tohto obdobia sa ti ešte o poznanie zväčší bruško a bábätko sa vyvinie v malého človiečika. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, aké vyšetrenia ti lekár môže odporučiť a podľa čoho spoznáš, že sa pôrod blíži.
Tretí trimester tehotenstva ťa posúva bližšie k veľkému finále.
Niektoré ženy poslíčkov zaznamenávajú často, u iných sú veľmi slabučké, preto ich de facto vôbec necítia. Ide o falošné kontrakcie, ktoré sa najčastejšie objavujú po cvičení, po sexe, pri námahe, zvýšenej únave alebo aj vtedy, keď prijímaš málo tekutín. Akonáhle poslíčkov pocítiš, posaď sa alebo si ľahni na ľavý bok, snaž sa upokojiť a poriadne sa napi vody. Poslíčkovia by mali začať ustupovať.
Ak sa sťahy maternice nezmierňujú, ich intenzita sa stupňuje a interval medzi nimi sa skracuje, pravdepodobne ide o začiatok pôrodu.
Poslíčkovia v tehotenstve (tiež nepravé kontrakcie, falošné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie) sa prejavujú ako občasné tuhnutie bruška. To sa však nevracia v pravidelných intervaloch a nepriberá na intenzite ako kontrakcie pravé - pôrodné. Tieto cvičné kontrakcie nie sú určené k tomu, aby bábätko vypudili z tela. Jedná sa o prípravu maternice k pôrodu.
Je jasné, že čím bližšie máš k pôrodu, tým viac nad ním budeš premýšľať. Obzvlášť ak si prvorodička, môžu sa objaviť rôzne pocity, vrátane strachu. Skús sa preto na pôrod pripraviť, aby si nešla úplne do neznáma.
1. Absolvovanie predpôrodného kurzu
S prípravou na pôrod ti pomôže kurz, ktorý je k tomu určený. Pripravujú ho buď rôzne organizácie, alebo pôrodnice. V druhom prípade okrem prípravy na pôrod budeš môcť spoznať aj personál a prostredie pôrodnice, ak kurz absolvuješ v nemocnici, v ktorej sa chystáš aj rodiť.
2. Používanie pomôcok Aniball a Epi-no
Aniball a Epi-no sú zdravotnícke pomôcky, ktoré pozostávajú z nafukovacieho balóniku a ručnej pumpičky. Balónik sa v nenafúknutom stave zavádza do pošvy a nafukovaním sa zväčšuje jeho priemer. Slúži ako prevencia proti poraneniam pri vaginálnom pôrode (natrhnutie, nástrih), no rovnako zmierňuje aj riziko vzniku inkontinencie. Môžeš sa dopočuť, že ich úlohou je roztiahnuť pôrodné cesty a napnúť hrádzu, avšak k tomuto nie sú určené.
Obe pomôcky ti takisto pomôžu posilniť panvové dno a zvyknúť si na tlak, ktorý bude v tvojich pôrodných cestách vyvíjať aj hlavička bábätka. Vďaka cvičeniu si môžeš odskúšať, ako sa pomocou dychu a správnej polohy uvoľniť. Aniball aj Epi-no navyše môžeš používať aj po pôrode, a to opäť pre posilnenie panvového dna a tiež aj ako prevenciu proti stresovej inkontinencii, teda samovoľnému úniku moču.
Použitie týchto pomôcok by malo byť vždy bezbolestné, pričom konkrétny postup nájdeš v priloženom manuáli. Pripravovať sa s nimi na pôrod môžeš od 37. týždňa tehotenstva.
3. Pravidelný pohyb
Počas celého tehotenstva by si nemala zabúdať na fakt, že vaginálny pôrod je pre telo veľkou záťažou. Venuj sa preto tehotenskej joge, choď si zaplávať alebo podnikaj časté prechádzky.
4. Rozhovor s odborníkom
Najmä ak sa pôrodu skutočne bojíš, neboj sa so svojimi pocitmi zdôveriť niekomu, kto ti pomôže. Zájsť môžeš ku psychológovi alebo vyhľadaj dulu, prípadne pôrodnú asistentku. Obe ti poradia, ako si pri pôrode môžeš uľaviť od bolesti, ako správne tlačiť, a poskytnú ti aj rady ohľadom dojčenia a starostlivosti o novonarodené bábätko.
Najmä posledné týždne tretieho trimestra sú predovšetkým o príprave na pôrod.
Väčšina pôrodníc má na svojich webových stránkach zverejnený zoznam toho, čo budeš potrebovať k pôrodu a pri pobyte na šestonedelí. Informuj sa preto priamo tam, kde plánuješ rodiť, a nezabúdaj, že od 36. týždňa tehotenstva by si mala mať všetko potrebné zbalené.
Zvyčajne by v taške do pôrodnice mali byť: nočná košeľa, dojčiace podprsenky a vložky do nich, dostatok spodnej bielizne alebo jednorazové nohavičky, menštruačné či popôrodné vložky, hygienické potreby, uterák a osuška, nabíjačka na telefón, čaj na podporu laktácie a tiež i oblečenie a plienky pre bábätko.
Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.
Dobré vedieť: V maternici je bábätku čoraz tesnejšie, a tak na záver tehotenstva môžeš jeho pohyby cítiť čoraz menej. Radšej však intenzitu pohybov stále pozoruj. Ak by sa bábätko prestalo na dlhšiu dobu hýbať, prípadne sa v brušku hmýrilo až moc, nepanikár, no rozhodne kontaktuj lekára, aby skontroloval, či je všetko v poriadku.
Vo väčšine prípadov sa dieťatko počas tretieho trimestra otočí hlavičkou dole, vďaka čomu je pripravené na prechod pôrodnými cestami. Ak by sa nachádzalo v inej polohe, môže sa lekár pokúsiť o jeho pretočenie. Tento pokus sa vykonáva z vonkajšej strany brucha, prípadne ti môžu byť odporučené špeciálne cviky. V prípade, že by sa bábätko ani do pôrodu neotočilo hlavičkou smerom k panve, dôjde buď k prirodzenému pôrodu koncom panvovým, alebo sa vykoná cisársky rez. Ak sa ťa táto situácia týka, lekár ju s tebou vopred preberie.
Lekár indikuje pôrod koncom panvovým, ak je dieťa v polohe zadočkom dole. Približne 3 % pôrodov sú koncom panvovým. Pri tomto pôrode ide hlavička von ako posledná a mäkké časti detského telíčka prechádzajú ako prvé.
Klikni na týždeň tehotenstva a dozvieš sa detailnejšie informácie.
Siedmy mesiac tehotenstva otvára tretí trimester a ak si doteraz nepociťovala výraznú záťaž, je pravdepodobné, že sa fyzický diskomfort začne pomaličky objavovať teraz. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, ako sa vyvíja bábätko a na čo by si v priebehu 7. mesiaca mala myslieť.
8. mesiac tehotenstva predstavuje v porovnaní s tým, čo už máš za sebou, len krôčik k vytúženému cieľu. No i napriek tomu sa ti čas môže vliecť nesmierne pomalým tempom – ak totiž každý deň bojuješ s narastajúcou váhou bruška, bolesťami chrbtice či tehotenskými príznakmi, o ktorých si si myslela, že navždy zostanú v prvom trimestri, nemožno sa čudovať, že rátaš dni do pôrodu. Čo ťa ešte v nasledujúcich dňoch čaká a budú tam i nejaké novinky? Poď sa pozrieť, čo si pre teba predposledný mesiac tehotenstva pripravil.
Deviaty mesiac ťa odprevadí k novej životnej etape – k narodeniu tvojho dieťatka. Ak je to tvoje prvé tehotenstvo, už navždy budeš mamou, a ak doma jedného drobca máš, stane sa z neho starší súrodenec. Čo ťa do tohto okamihu ešte čaká a na čo by si nemala zabudnúť? Poď sa pozrieť, ako prebieha finálny mesiac tehotenstva.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek
Čo vo videu zaznelo:
Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom.
Masáž hrádze môže pomôcť k tomu, aby bola pružnejšia, a tým pádom sa vedela viac roztiahnuť behom pôrodu. Vďaka tomu sa zmenšuje riziko natrhnutia alebo nutnosti jej nástrihu. S masážou hrádze môžeš začať šesť týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu, pričom by sa mala vykonávať tak, aby ti bola príjemná a všetko prebiehalo bez bolesti. V obchodoch kúpiš špeciálne olejčeky určené priamo na masáž hrádze. Iné pre istotu pri masáži neskúšaj, aby nedošlo k nejakému zdravotnému problému.
Na termín masáž hrádze narazíme pravdepodobne po prvýkrát až vo chvíli, keď sme tehotné a pripravujeme sa na čo najkrajší a bezproblémový pôrod. Ženské telo je dokonalý organizmus a rodenie je prirodzený proces. Masáž hrádze podporí prirodzené procesy v ženskom tele a možno tak dokážete zabrániť nástrihu či natrhnutiu počas pôrodu.
Áno, existujú metódy, ktoré môžu nástup pôrodu trošku „popohnať“. Poraď sa ale radšej so svojím lekárom, či sú v konkrétne v tvojom prípade úplne bezpečné. Každopádne ide napríklad o sex, pretože spermie obsahujú látky, ktoré majú vplyv na prípravu pôrodných ciest, a navyše sa ti počas pohlavného styku vyplavuje do organizmu aj hormón oxytocín, ktorý vyvoláva kontrakcie. Rovnako však môže pomôcť aj šetrná fyzická námaha, napríklad dlhšia prechádzka.
Ako urýchliť pôrod je otázka mnohých žien, ktoré pôrod ešte len čaká a majú strach z dlhých hodín plných sťahov a kontrakcií. Rýchlosť pôrodu býva ovplyvnená tým, či je žena prvorodička alebo viacrodička, v akej polohe sa rozhodne svoje dieťa priviesť na svet a v akom zdravotnom stave sa žena a dieťa nachádza.
V prvom rade by to malo byť potom, ako ti začne odtekať plodová voda. Avšak nemusí sa to stať na začiatku pôrodného procesu, pretože niektoré nastávajúce maminky najprv prekvapia kontrakcie. V takom prípade si meraj nebolestivé intervaly medzi kontrakciami a ak to bude cca 10 minút, nastal čas vyraziť do pôrodnice. Zohľadni však vzdialenosť, ktorá je medzi pôrodnicou a tvojím domovom – ak bývaš ďaleko, je potrebné vyraziť o niečo skôr.
Zavolať si môžeš aj rýchlu záchrannú službu, ktorá ťa odvezie do najbližšej pôrodnice, v ktorej je možné ťa práve prijať. Prípadne je posádka tiež pripravená na pôrod priamo v sanitke. Pretože aj to sa niekedy stáva. 🙂
Dôvody, prečo sa klystír robí, sú hlavne hygienické – počas tlačenia pri pôrode totiž môže dôjsť k úniku stolice. Väčšina maminiek sa ale dôsledkom bolestí a kontrakcií vyprázdni prirodzene, prípadne použijú glycerínový čapík, ktorý spôsobuje nutkanie ísť na stolicu. Predáva sa v lekárni a je bez predpisu.
Názov klystír (klyzma) je odvodený z gréckeho slova klysterion - čistenie. Ide o rýchlu, jednoduchú procedúru, pri ktorej sa nálev použije k výplachu hrubého čreva. Klystír je vpravenie roztoku do konečníka, prípadne do vyšších častí hrubého čreva.
Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.
Pôrodné bolesti sú jedinou bolesťou, ktorá nevzniká z dôvodu choroby, ale je súčasťou normálneho telesného procesu. Žena sa na ne môže pripraviť dopredu, počas tehotenstva. Končia sa narodením dieťaťa.
Cisársky rez vzbudzuje v spoločnosti skutočne rôznorodé emócie. Zatiaľ čo jedna žena ho vníma ako „jednoduchšiu formu“ pôrodu, iná sa ho zasa bojí a považovala by ho za vlastné zlyhanie. Ako cisársky rez vlastne prebieha a je pravda, že si tento spôsob pôrodu žena môže vybrať len na základe osobnej preferencie? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu