Tretí mesiac tehotenstva

V treťom mesiaci tehotenstva už prvotné prekvapenie pravdepodobne opadlo a ty sa čoraz viac zžívaš s predstavou, že čochvíľa budeš mamou. No nie nadarmo sa vraví, že začiatky bývajú ťažké – tehotenské príznaky, nevoľnosti či únava ti mohli dať poriadne zabrať. Tak či onak, čoskoro sa to bude zlepšovať a ty znovu naberieš sily na veľký deň D, ktorý vás s bábätkom čaká. Dovtedy si však poď prečítať, čo si pre teba tretí mesiac tehotenstva prichystal.
Tretí mesiac tehotenstva, nevoľnosť a únava.

V 3. mesiaci tehotenstva môžu stále pretrvávať nevoľnosti a únava.

Čo sa deje v 3. mesiaci tehotenstva?

  • Tretí mesiac tehotenstva sa začína 9. týždňom a končí sa 13. týždňom tehotenstva, ktorý zároveň aj uzatvára prvý trimester. Ak sa u teba doteraz neobjavili žiadne výraznejšie príznaky, pokojne k tomu môže dôjsť teraz. Na prelome druhého a tretieho mesiaca totiž často pociťujú nevoľnosť aj tie ženy, ktoré ňou doposiaľ netrpeli. Hladina hCG hormónu bude ešte pár týždňov stúpať a tvoj organizmus na to môže reagovať všakovakými spôsobmi. Okrem nevoľností sa môže objaviť zápcha, nafukovanie, pálenie záhy či bolesti hlavy alebo výrazná únava.
  • Prsia sa každým týždňom budú zväčšovať, pričom toto tempo ťa môže celkom prekvapiť. Nezabúdaj preto na kvalitnú spodnú bielizeň – ak nosíš podprsenku s tenkými ramienkami, vymeň ju radšej za takú, ktorá má ramienka širšie. Rovnako je to aj s kosticami či s výstužou – namiesto toho zvoľ takú, ktorá tvojim prsiam dopraje voľnosť.
    • Už v tomto mesiaci sa môžu na bradavkách objaviť tzv. Montgomeryho žliazky. Ide o malé biele výstupky, ktoré sa najviac objavujú na vrchnej strane prsného dvorca. Určite sa toho neľakaj, ide o prirodzenú súčasť vývoja tvojich pŕs v tehotenstve.
  • Bruško ti už môže jemne vykúkať, no stále ho poľahky skryješ pod oblečením. Zmeny môžeš pozorovať aj na bokoch či stehnách, preto je dosť možné, že nohavice či sukne, ktoré si nosila pred otehotnením, ti už budú celkom úzke a nepohodlné. Tak či onak, každým mesiacom sa to bude stupňovať. 🙂
  • Ak ťa prekvapila zvláštna pachuť v ústach s horkastým dozvukom, vedz, že nejde o nič neobvyklé. K tehotenstvu tento jav patrí, rovnako ako nadmerná tvorba slín. Nepríjemnej chuti v ústach sa zbavíš napríklad cmúľaním kociek ľadu.
  • Napriek tomu, že sa možno cítiš slabá, môžeš pozorovať lepší stav nechtov a vlasov. Stojí za tým zvýšená hladina estrogénu v tvojom tele, ktorá ti okrem iného dopraje aj tento príjemný benefit. 🙂
  • Placenta preberá dôležitá funkcie a začína bábätko zásobovať živinami a kyslíkom.

Prečítaj si viac o týždňoch v 3. mesiaci tehotenstva


Na čo sa v treťom mesiaci tehotenstva sústrediť?

Starostlivosť o pokožku celého tela

Hoci ťa vyšší nárast hmotnosti čaká až v nasledujúcich mesiacoch tehotenstva, začni svoju pokožku na to pripravovať už teraz. To, či sa ti strie vytvoria, veľmi neovplyvníš, pretože za nimi môže stáť zvýšená hladina kortizolu v tele. Každopádne však môžeš svojej koži pomôcť pravidelným hydratovaním – zmierniš tak pocit svrbenia na častiach tela, ktoré sa budú napínať, a rovnako tým podporíš regeneráciu kože po pôrode. Či už si zvolíš telový olej, mlieko, maslo či krém, je už na tebe.

Strie

Strie sú spolu s celulitídou a vráskami nežiaducim javom na pokožke každej ženy. Môžu totiž pripomínať procesy, s ktorými sa žiadna z nás v praxi stretnúť nechce – priberanie, strata elasticity kože či starnutie ako také. Prečo vznikajú? Ako strie odstrániť? A musia sa napríklad v tehotenstve zákonite objaviť? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

Sleduj príznaky prípadnej kvasinkovej infekcie

Vaginálny výtok sa objavuje počas celého tehotenstva. Tvojou úlohou je však pozorovať, či jeho konzistencia alebo farba nie sú príznakom zdravotného problému – môže ísť napríklad o kvasinkovú infekciu, ktorá je v tehotenstve nebezpečná pre bábätko. Akonáhle bude mať výtok hrudkovitú konzistenciu, zvláštnu farbu, prípadne bude zapáchať, určite to spomeň svojmu gynekológovi.

Výtok v tehotenstve

Výtok v tehotenstve - počas tehotenstva sa zvyšuje tvorba hustého cervikálneho (krčka) hlienu, ktorý vzniká v krčku maternice. Jedná sa o fyziologický výtok (lat. leukorea), ktorý je zvyčajne bezfarebný alebo mliečno biely, s hustejšou či tekutou konzistenciou, nezapácha. Zvýšená tvorba hlienu môže byť aj jeden z príznakov tehotenstva.

Nezabúdaj na pohyb

Ak ti tvoj lekár vyslovene pohyb nezakázal, môžeš si byť istá, že vylihovaním narobíš viac škody ako úžitku. Tvoje telo teraz čakajú náročné mesiace a určite mu nepomôžeš tým, ak zlenivie. Dlhšie prechádzky, strečing, plávanie či joga pre tehotné – aj tieto aktivity ťa dokážu udržať vo forme až do pôrodu. Pohybom navyše predídeš bolestiam chrbtice, ktoré môžu rýchlo vyústiť aj do bolestí hlavy.

Bolesť chrbta v tehotenstve

Bolesť chrbta sa v tehotenstve javí ako častý symptóm a môže sa objaviť ako v prvom trimestri, tak i tesne pred pôrodom. Prečo tehotné ženy začne bolieť chrbát, aj keď dovtedy takéto problémy nepociťovali, a prečo gravidita zvykne dlhodobé chronické bolesti ešte viac zhoršiť? Na to (a aj mnoho iného) sa pozrieme v našom článku.

Chceš absolvovať NIPT (Trisomy) test?

Test z tvojej krvi, z ktorej je skúmaná DNA dieťatka, nie je „v povinnej“ skladbe vyšetrení v tehotenstve a zameriava sa na detekciu vývojových vád plodu, medzi ktoré patrí aj Downov syndróm. Ide o komerčný test, ktorý si musíš uhradiť sama a jeho cena je, žiaľ, pomerne vysoká – pohybuje sa okolo 350€ a vyššie. Má však vysokú spoľahlivosť a nízku falošnú pozitivitu, vďaka čomu môžeš získať prvé takmer stopercentné ubezpečenie, že bábätko netrpí vývojovými vadami, na ktorých detekciu sa NIPT test zameriava.

Vo všeobecnosti sa odporúča ženám, ktoré na vyšetreniach v tehotenstve nemali dobré výsledky ohľadom stavu bábätka, alebo starším rodičkám, ktorých vek je 35 rokov a viac. Môžeš ho však absolvovať aj bez zdravotnej indikácie. Okrem iného sa vďaka NIPT testu dozvieš aj pohlavie dieťaťa. Je však dôležité dodať, že ide len o screening, teda NIPT test nie je diagnostické vyšetrenie. Preto treba prípadný pozitívny výsledok overiť napríklad amniocentézou18 alebo odberom choriových klkov.

NIPT test

Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.


Vyšetrenia v 3. mesiaci tehotenstva

Tehotenská poradňa

Až do 34. týždňa tehotenstva budeš do poradne ku svojmu gynekológovi chodiť približne každý mesiac, pričom interval sa môže v jednotlivých mesiacoch trochu líšiť. Ideálne je rozmedzie 4 až 6 týždňov a lekár bude tieto kontroly plánovať podľa kalendára vyšetrení, ktoré ťa budú postupne čakať. Ak ju ešte nemáš, v 3. mesiaci ti na tehotenskej poradni doktor vystaví aj tehotenskú knižku,2 kam bude všetko dôležité zapisovať.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.

Prvotrimestrálny screening

Od 10. týždňa tehotenstva plynie štvortýždňové obdobie, počas ktorého máš možnosť absolvovať tzv. kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening. Ide o prvé dôležité vyšetrenie v tehotenstve, ktoré pozostáva z dôkladného ultrazvuku a odberu tvojej krvi. Lekár tu má možnosť zachytiť prvé signály, ktoré by ho mohli doviesť k zisteniu, že s dieťatkom nie je čosi v poriadku. Na základe výsledkov zo screeningu prvého trimestra potom volí ďalšie kroky.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.


Ako rastie bábätko v 3. mesiaci?

  • V tomto mesiaci mu lekári prestanú hovoriť embryo a začnú ho nazývať plodom. Začína sa totiž jeho fetálny vek, ktorý sa datuje od 10. týždňa tehotenstva.
  • Z veľkosti o bobuľky hrozna narastie v priebehu tretieho mesiaca na veľkosť marhule.
  • Hovorí ti niečo pojem rastový špurt? Je to obdobie v prenatálnom vývine bábätka, počas ktorého zaznamenáva mimoriadne progresy. Týždeň čo týždeň bude od cca 11. týždňa rásť raketovým tempom.
  • 3. mesiac tehotenstva je pre bábätko výnimočný v týchto míľnikoch:
    • už vrie zovrieť ručičku v päsť,
    • začína sa vývoj jeho svalov,
    • má vyvinutý základ všetkých orgánov, pričom niektoré z nich práve začínajú fungovať,
    • telíčko je pokryté jemnými chĺpkami, ktorým sa hovorí lanugo,
    • už vie zívať, usmievať sa a mračiť,
    • začína si trénovať sací reflex.

Video: 3. mesiac tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo?


Tretí mesiac tehotenstva v číslach

3. mesiac tehotenstva, týždne a trimester

Tretí mesiac tehotenstva pozostáva z piatich týždňov.


Zápis týždňov v 3. mesiaci tehotenstva: 9. týždeň + 0 dní až 13. týždeň + 6 dní (8tt + 0 až 12tt + 6).


Tretí mesiac tehotenstva po týždňoch

Týždeň tehotenstva v 3. mesiaci Počet ukončených dní tehotenstva Počet dní do pôrodu
9. tt (8tt + 0 až 8tt + 6) 56 až 62 224 až 218
10. tt (9tt + 0 až 9tt + 6) 63 až 69 217 až 211
11. tt (10tt + 0 až 10tt + 6) 70 až 76 210 až 204
12. tt (11tt + 0 až 11tt + 6) 77 až 83 203 až 197
13. tt (12tt + 0 až 12tt + 6) 84 až 90 196 až 190

<< 2. mesiac tehotenstva / 4. mesiac tehotenstva >>


Mohlo by ťa zaujímať

Prvý trimester

Tehotenstvo sa rozdeľuje do troch trimestrov, pričom na úplnom začiatku toho prvého vo skutočnosti ešte tehotná nie si. Ako je to možné? Čítaj ďalej a dozvieš sa to! 🙂 Okrem toho ti tiež prezradíme, čo ťa v prvom trimestri čaká, aké prejavy tehotenstva sa môžu objaviť a akým vývojom si prechádza bábätko.

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.


Viac o tehotenstve a treťom mesiaci na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • V našich Poradniach odpovedajú odborníci, ktorí sú v danej oblasti ako doma. Pýtať sa môžeš zadarmo a ide to aj anonymne.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke