Transfúzny syndróm dvojčiat – TTTS

Viacpočetné tehotenstvo vystavuje nastávajúcu mamičku i tehotenstvo samotné vyššej miere rizika a komplikácií. Práve tehotenstvo s dvojičkami totiž môže priniesť i také problémy, s ktorými sa jeden plod v brušku nikdy nestretne. Medzi tieto závažné stavy patrí aj transfúzny syndróm dvojčiat. O čo presne ide, čím je tento syndróm špecifický a aké sú jeho dôsledky?
transfúzny syndróm dvojčiat

Tranfúzny syndróm dvojčiat je nesmierne závažná komplikácia, ktorá vzniká, ak sa plody delia o jednu placentu.

Čo je to transfúzny syndróm dvojčiat?

  • Tento termín môžeš na internete nájsť aj pod skratkou TTTS, ktorá vychádza z anglického názvu Twin to Twin Transfusion Syndrome. Ide o komplikáciu pri viacplodovej gravidite, príznačnú najmä pre jednovaječné dvojčatá, ktoré sa v brušku delia o jednu placentu, no každé má svoj plodový vak – tzv. monochoriálna (jedna spoločná placenta) a biamniálna (dva plodové vaky) gravidita.
  • Za príčinu TTTS sa považuje nerovnomerné cirkulovanie krvi, ktoré vedie k nerovnováhe medzi prijatím a vracaním krvi u jednotlivých dvojčiat do krvného riečišťa v placente. Dá sa teda povedať, že jedno dvojča dostáva z placenty viac krvi, ako dáva späť do obehu (toto dvojča sa nazýva recipient alebo prijímajúce dvojča), a druhé má zasa prísun krvi znížený, teda jej dostáva menej, ako by potrebovalo (dvojča sa nazýva donor alebo darcovské dvojča). U oboch plodov tento jav vyvoláva závažné problémy, ktoré majú negatívny vplyv na ich rast, vývoj a prežívanie v maternici.
  • Dvojča recipient má nadmerne zaťažené srdiečko, ktoré musí vyvíjať obrovskú snahu na pumpovanie zvýšeného objemu krvi. To vedie k vzniku ochorení srdca a dokonca i k jeho zlyhaniu. Preťažené sú aj jeho obličky – jednak dôsledkom zvýšeného krvného tlaku a tiež ich nadmernou činnosťou, ktorá je spôsobená skutočnosťou, že prijímajúce dvojča omnoho viac produkuje moč. Ten vracia späť do prostredia svojho plodového vaku, kde vzniká nadbytok plodovej vody, tzv. polyhydramnion.1
  • Dvojča donor naopak trpí podvýživou, anémiou a nedostatkom plodovej vody, tzv. oligohydramnionom. Raritný nie je ani stav, kedy si plodovú vodu dôsledkom menej častého močenia celú spotrebuje – úplný nedostatok plodovej vody sa nazýva anhydramnion. K tomuto stavu sa pridružujú aj zlyhávanie močového mechúra, srdca a obličiek.

Týka sa transfúzny syndróm iba dvojčiat?

  • TTTS je diagnostikovaný u 15 – 20 % dvojčiat, ktoré majú samostatné plodové vaky a spoločnú placentu. Len výnimočne sa vyskytuje u dvojičiek s jedným plodovým vakom a spoločnou placentou, prípadne dvomi plodovými vakmi a dvomi placentami.
  • Postihnúť však môže aj trojčatá vyvíjajúce sa v brušku za predpokladu, že aspoň dvom z nich prúdi krv z jednej placenty. V prípade, že všetky tri trojčatá čerpajú živiny zo spoločnej placenty, môže TTTS postihnúť všetky tri plody.

Príznaky a diagnostika transfúzneho syndrómu dvojčiat

  • Transfúzny syndróm dvojčiat sa diagnostikuje prostredníctvom ultrazvuku – dá sa vďaka nemu zistiť nadbytok aj podstav plodovej vody v jednotlivých plodových vakoch, rovnako i stav a zaťaženie orgánov dvojčiat – či už srdca, obličiek, alebo močového mechúra. Ak sa vyskytnú tieto symptómy, dvojčatá majú spoločnú placentu a nachádzajú sa v samostatných plodových vakoch, diagnóza je viac-menej jasná.

Prognóza a medicínsky postup po diagnostikovaní transfúzneho syndrómu dvojčiat

  • Vyhliadky pre tehotenstvo s TTTS, žiaľ, nie sú veľmi priaznivé. Ak sa nepodarí podniknúť liečebné kroky včas, väčšina týchto tehotenstiev sa končí smrťou jedného alebo oboch plodov ešte pred začiatkom 3. trimestra. Ak sa podarí zachrániť aspoň jeden plod, ohrozuje ho vyššia miera rizika predčasného pôrodu6 a zdravotných komplikácií, ktorými by po pôrode trpel. Predovšetkým ide o neurologické problémy, ktoré sa vyskytujú v 25 % prípadov.
  • Liečebný postup možno rozdeliť na konzervatívny a invazívny, pričom rozhodujúcimi faktormi, ktorú možnosť zvoliť, sú:
    • týždeň tehotenstva, v ktorom sa TTTS diagnostikoval,
    • miera poškodenia plodov a ich podmienky, v ktorých sa vyvíjajú,
    • želanie tehotnej ženy, ako sa bude liečba viesť.

Konzervatívna cesta v liečbe TTTS

  • Za konzervatívny spôsob sa považuje tzv. vyčkávací postup, sledovanie tehotnej ženy aj vyvíjajúcich sa plodov, pričom sú počas toho žene podávané liečivá. Ide napríklad o tokolytiká – lieky na udržanie tehotenstva, ktoré potláčajú kontrakčnú činnosť maternice.
  • Za súčasť konzervatívnej terapie sa považuje aj amnioredukcia – teda zníženie objemu plodovej vody u dvojčaťa, ktoré jej má nadbytok. Vykonáva sa podobne ako amniocentéza18 – cez brušnú stenu sa zavedie ihla až k plodovému vaku, z ktorého sa doslova „odčerpá“ prebytočné množstvo plodovej vody. Treba však povedať, že amnioredukcia v tomto prípade nerieši problém samotný, iba dočasne upravuje podmienky, ktoré toto dvojča v brušku má.
  • Zvyčajne sa konzervatívna cesta volí vtedy, ak si nastávajúca mamička nepraje invazívny, teda operačný postup liečby.

Invazívny spôsob liečby TTTS

  • Invazívny zákrok, ktorý ako jediný dokáže vyriešiť príčinu transfúzneho syndrómu dvojčiat, sa volá fetoskopicky riadená laserová fotokoagulácia. Jeho podstata spočíva v tom, že sa pomocou laseru zničia spoločné krvné cievy medzi dvojčatami.
  • Zákrok prebieha buď v celkovej, alebo v spinálnej anestézii. Chirurg cez menší rez na bruchu matky prejde tzv. fetoskopom až do dutiny maternice, kde najprv zmapuje krvné placentárne riečište plodov. Následne laserom preruší abnormálne cievne spojenia a následne formou amniodrenáže zníži množstvo plodovej vody v plodovom vaku dvojčaťa, ktoré trpí polyhydramnionom.
  • Po operácii zostáva tehotná žena minimálne jeden deň v nemocnici, kde sa monitoruje nielen jej zdravotný stav, ale predovšetkým stav oboch plodov.

Video: Predčasný pôrod – aké sú jeho riziká?

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.

Syndróm miznúceho dvojčaťa

S rozvojom technológií a zvyšujúcou sa dostupnosťou lekárskej starostlivosti sa začal zlepšovať aj dohľad nad tým, aké problémy sa môžu v tehotenstve vyskytnúť. Jeden takýto príklad si týka viacplodovej tehotnosti a javu, ktorý sa nazýva syndróm miznúceho dvojčaťa. Bol objavený pomerne nedávno, práve vďaka skorému a kvalitnému ultrazvukovému vyšetreniu. Čo to syndróm miznúceho dvojčaťa vlastne je a vieme, prečo k nemu dochádza?

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.


Viac o viacplodovom tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s tranfúznym syndrómom dvojčiat

Máš skúsenosť s tranfúznym syndrómom dvojčiat?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke