Je tetovanie v tehotenstve bezpečné? Tetovanie tela sa stáva čoraz modernejším trendom dnešnej doby. Veľa budúcich mamičiek chce okrem zdravého bábätka aj nové tetovanie.
Ak sa obráti tehotná žena s takouto otázkou na lekára, odporúčanie na tetovanie zrejme nedostane. Dôvodov je hneď niekoľko. Ak sa nastávajúca mamička pre tetovanie rozhodne aj napriek týmto odporúčaniam, ohrozí tým naozaj svoje zdravie alebo zdravie dieťatka?
Hoci je tetovanie v tehotenstve pomerne nezvyklou záležitosťou, existuje veľa budúcich mamičiek, ktoré po tetovaní túžia. Väčšinou si však tento nápad práve kvôli tehotenstvu rozmyslia a svoju túžbu sa rozhodnú odložiť na neskoršiu dobu.
Dôvody, prečo sa tetovaniu v tehotenstve radšej vyhnúť možno zhrnúť do dvoch bodov:
V období tehotenstva musí byť imunitný systém nastávajúcej mamičky schopný postarať sa o dvoch. Je to samozrejme záťaž, vďaka ktorej môže trvať hojenie rany o niečo dlhšie.
Dá sa teda povedať, že za normálnych okolností by tetovanie nemalo ohroziť ani nastávajúcu mamičku a ani dieťatko. Všeobecne sa však tetovanie počas tehotenstva neodporúča, pretože stať sa môže čokoľvek. Pri procese tetovania vzniká bolesť, stúpa hladina adrenalínu a ďalších látok a telo sa bráni infekcii. Preto je vhodnejšie odložiť tetovanie na obdobie najlepšie 3 mesiace po ukončení dojčenia11, kedy bude telo mamičky už úplne zahojené a pripravené tento zákrok bez komplikácií zvládnuť.
Popis obrázku: Ak počkáte s tetovaním do obdobia po pôrode, máte väčšiu pravdepodobnosť nekomplikovaného hojenia rán.
Mikropigmentácia alebo permanentný make-up, čiže tetovanie obočia, očných liniek alebo pier je v tehotenstve úplne bezpečné. Jedná sa iba o povrchový zásah. Ak má však nastávajúca mamička obavy, je vhodné aj tento zákrok odložiť na obdobie po pôrode32.
Zásadný rozdiel je v hĺbke vkladania farebných pigmentov do kože. Pri permanentnom make-upe ide o hĺbku len 0,5 - 0,7 mm, teda pigmenty sa dávajú iba do druhej vrstvy kože. Pri klasickom tetovaní sa farba dáva do hlbších vrstiev podkožia a kože.
Na klasické tetovanie sú používané nerozpustné farebné pigmenty. Permanentný make-up pracuje výhradne s farbami rastlinného alebo minerálneho pôvodu.
Trvanlivosť permanentného make-upu je preto len 3 - 5 rokov. U klasického tetovania je kresba už doživotná.
Piercing - teda prepichovanie rôznych častí tela - je v súčasnej dobe veľkým módnym trendom najmä u mladých ľudí. Náušnice v nose alebo na brade v tehotenstve žiadny problém nerobia. Situácia je vážnejšia, ak má nastávajúca mamička ozdobený pupok alebo dokonca niektorú z intímnych častí tela.
Piercing v pupku je možné ponechať približne do konca 6. mesiaca tehotenstva, teda do chvíle, kedy sa bruško začne veľmi rýchlo zväčšovať, a tým aj rozsah kože, ktorou piercing prechádza. V prípade túžby zachovania piercingu je potom možné šperk vybrať a nahradiť nylonovou šnúrkou, ktorá počas gravidity zamedzí zarastaniu piercingu. Existujú tiež ohybné šperky z bioplastov určené priamo pre tehotné. Po pôrode dieťatka je potom možné šperk bez väčších problémov vrátiť na svoje pôvodné miesto.
Ak má budúca mamička ozdobené intímne miesta alebo prsia je nutné, aby takmer ihneď po zistení gravidity boli šperky vyňaté. Prsia sú od začiatku tehotenstva veľmi citlivé. Piercing zavedený napríklad v prsnej bradavke by mohol spôsobiť náhly zápal. Rovnaké je to aj pri šperku zavedenom napr. v klitorise. Ozdoba by mohla komplikovať vaginálne vyšetrenia, ktoré sú počas tehotenstva veľmi časté. Aj tu je možné použiť proti nechcenému zarastaniu piercingu techniku nylonovej šnúrky rovnako ako u piercingu v pupku.
Podobne ako pri klasickom tetovaní je zavádzanie nového piercingu v tehotenstve skôr nevhodné. Opäť hrozí riziko infekcie a dlhodobého hojenia rany. Teda ak má budúca mamička záujem o tetovanie alebo piercing počas tehotenstva, šestonedelia alebo v čase dojčenia, je vhodnejšie od tohto zámeru upustiť a vyčkať na obdobie aspoň 3 mesiace po ukončení dojčenia. Tetovanie aj piercing predstavujú fyzickú a aj psychickú záťaž, ktorá nie je v týchto obdobiach vhodná.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu