Pri výskyte zvýšenej teploty v tehotenstve je doporučené navštíviť lekára. Zvažuje sa, či priebeh choroby negatívne ovplyvní tehotenstvo a plod a či tehotenstvo ovplyvnia prejavy choroby. Všeobecne je vhodné vyhýbať sa počas tehotenstva liekom, teda aj antipyretikám, ak nie je ich použitie nevyhnutné.
V prvom trimestri plod ohrozuje horúčka nad 38 ° C trvajúca niekoľko dní. Ak je žena infikovaná niektorými vírusmi (chrípka, mumps, osýpky) v prvom trimestri1, zvyšuje sa výskyt potratov3 a vznik poškodení plodu. Zvýšená teplota pri bežných prechladnutiach v tehotenstve zvyčajne poškodenie plodu a vznik komplikácií nespôsobuje. K zrážaniu horúčky je možné použiť antipyretiká na báze paracetamolu (Paralen, Panadol). Nie je možné podávať kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrin) alebo ibuprofén (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen).
V druhom a treťom trimestri je riziko narušenia vývinu plodu vysokou telesnou teplotou ešte nižšie, okrem niektorých závažných ochorení (napr. rubeoly, toxoplazmózy). Nevadia ani viac dní trvajúce vysoké horúčky. Horúčka je obranný a liečivý mechanizmus tela, ktorý funguje aj u tehotnej ženy. V prípade nutnosti, je možné ku zrážaniu horúčky použiť antipyretiká na báze paracetamolu (Paralen, Panadol). Ne je možné podávať kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrin) alebo ibuprofén (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen).
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu