V tehotenskom kalendári zistíš, v ktorom si týždni tehotenstva, trimestri a tiež koľko dní ti ostáva do termínu pôrodu.7
Hneď v úvode je potrebné vysvetliť ako sa vlastne v tehotenských týždňoch a mesiacoch orientovať. Nejednej budúcej mamičke tieto počty hocikedy zamotajú hlavu. Všeobecne sa hovorí o deviatich mesiacoch tehotenstva. Keďže každý kalendárny mesiac nemá rovnaký počet dní, je vhodnejšie tehotenstvo členiť na mesiace lunárne. Čiže na dobu od splnu k splnu, teda 28 dní. To je tiež najoptimálnejší menštruačný cyklus. V súhrne teda celé tehotenstvo trvá približne 280 dní, čo je 40 týždňov, 10 lunárnych mesiacov a 9 mesiacov kalendárnych.
Tehotenstvo začína prvým dňov poslednej menštruácie. Lekár ho označuje ako 0 týždňov+0 dní (skrátene 0tt+00). Termín pôrodu7 vychádza na 40tt+0. Lekár počíta vždy ukončené dni a týždne tehotenstva. 1. týždeň tehotenstva začína preto dňom označeným ako 0tt+0 a končí dňom 0tt + 6.
Ak klikneš na daný týždeň tehotenstva, dozvieš sa:
Tehotenstvo so sebou prináša nielen veľa radosti a očakávania, ale aj mnoho povinností. Napr. najmä lekárske prehliadky a tehotenské vyšetrenia. Čo teda nastávajúcu mamičku v priebehu tehotenstva čaká?
O tom, kedy absolvovať ktoré vyšetrenie sa dočítaš v jednotlivých článkoch o týždňoch tehotenstva: Tehotenstvo po týždňoch. Stačí sledovať týždne tehotenstva vo Wiki Modrý koník a budeš vždy vedieť, aké vyšetrenia ťa čakajú v najbližších dňoch.
Každá tehotenská prehliadka sa skladá predovšetkým z troch základných vyšetrení:
Pri vaginálnom vyšetrení sa lekár zameriava najmä na tzv. cervix skóre (stav krčka maternice). Skóre sa mení počas celého tehotenstva. Ďalej sú kontrolované srdcové ozvy bábätka. A to buď ultrazvukom, stetoskopom alebo Dopplerovým prístrojom. Okolo 20. týždňa tehotenstva sa lekár začína pýtať aj na prvé pohyby2 bábätka.
Po zistení tehotenstva a jeho potvrdení lekárom absolvuje čerstvá nastávajúca mamička hneď niekoľko lekárskych vyšetrení.
Medzi 9.9 - 12. týždňom tehotenstva, teda v treťom lunárnom mesiaci, dostane tehotná žena tehotenský preukaz2 a čakajú ju tieto vyšetrenia:
Ďalej je na rade ešte návšteva obvodného lekára, ktorý skontroluje stav srdca, pľúc, obličiek, pečene. Je vhodná návšteva zubného lekára pre vylúčenie zápalových ložísk v ústnej dutine.
Druhý trimester začína 13. týždňom tehotenstva2 a končí 26. týždňom1. V niektorých zdrojoch aj 28. týždňom. V období medzi 17. - 20. týždňom tehotenstva (5. lunárny mesiac) budúcu mamičku čaká najmä ultrazvukové vyšetrenie zamerané na vyhľadávanie vývinových chýb bábätka. Medzi mamičkami je často označovaný ako "veľký ultrazvuk".
Medzi 13.2 - 16. týždňom tehotenstva (4. lunárny mesiac) (ale môže byť aj v prvom trimestri) sa vykonáva tripple test3 - screening vrodených vývinových chýb. Tripple test je vyšetrením vyššie hladín troch hormónov v krvi (AFP, hCG1, uE3), ktoré ukazujú na vrodené vývinové chyby a chromozomálne odchýlky plodu, a to podľa ich vzájomného pomeru a veku matky.
V rozmedzí 21. - 24. týždňa tehotenstva (6. lunárny mesiac) prebieha ďalšia z tehotenských prehliadok - meranie tlaku, hmotnosti, vyšetrenie moču, zhodnotenie opuchov a vaginálne vyšetrenie.
Počas 7. lunárneho mesiaca, teda medzi 25. - 28. týždňom tehotenstva sa vykonáva oGTT5 - orálny glukózový tolerančný test za účelom zistenia zvýšenej hladiny cukru v krvi. To by znamenalo ochorenie tehotenskou cukrovkou5.
V treťom, teda poslednom trimestri tehotenstva nastávajúcu mamičku čaká posledné ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva medzi 29.1 - 32. týždňom tehotenstva (8. lunárny mesiac). Počas ultrazvukového vyšetrenia lekár hodnotí celkový stav bábätka, jeho uloženie (polohu), približnú hmotnosť, množstvo plodovej vody, stav a umiestnenie placenty.
V období medzi 33. - 36. týždňom tehotenstva, teda v 9. lunárnom mesiaci, čaká nastávajúcu mamičku opäť "bežná" tehotenská prehliadka. Pozostáva z merania tlaku, nárast hmotnosti, vyšetrenie moču, zhodnotenie opuchov a vaginálne vyšetrenie.
Počnúc 36. týždňom tehotenstva dochádza tehotná žena na pravidelné CTG vyšetrenie, kde je kardiotokografom monitorovaná činnosť maternice a tepová frekvencia bábätka. Toto vyšetrenie sa zaznamenáva do grafu, podľa ktorého lekár následne určí komfort či diskomfort bábätka.
V samom finále tehotenstva, teda medzi 37. - 40. týždňom2 (10. lunárny mesiac) nastávajúcu mamičku čaká opäť už dobre známa lekárska prehliadka skladajúca sa z vyšetrenia tlaku, moču, hmotnostného prírastku a vaginálneho vyšetrenia.
V poslednom mesiaci tehotenstva dochádza budúca mamička na CTG vyšetrenie 1x týždenne. Po 40. týždni tehotenstva2 bude toto vyšetrenie absolvovať 2x týždenne až do pôrodu32.
Tehotenstvo je veľmi individuálna záležitosť a tiež každý lekár má svoje postupy. Zatiaľ čo jedna žena absolvuje napr. ultrazvukové vyšetrenie 3x za celé tehotenstvo, druhá nastávajúca mamička ich môže absolvovať dvakrát toľko. Je teda nutné vychádzať z aktuálneho zdravotného stavu tehotnej ženy a jej potrieb.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu