Väčšina žien čaká na vykuknutie tehotenského bruška, aby sa ním mohli pochváliť. Okrúhle alebo oválne, malé alebo veľké - každé bruško vyzerá inak.
Rast bruška záleží na veľa aspektoch. Predovšetkým je to ženina postava a rýchlosť priberania počas tehotenstva. U štíhlych žien sa bruško začína objavovať už okolo 13. týždňa tehotenstva1. V 20. týždni je už jasne viditeľné.
Okolo 34. týždňa sa mnohým ženám objaví na brušku tmavá zvislá čiara - linea nigra1. Táto pigmentácia po pôrode opäť zmizne.
S rýchlym rastom bruška a jeho veľkosťou sú spájané strie7. Zvyknú sa objavovať až vo vyšších štádiách tehotenstva a po pôrode32 nemiznú. To, či sa objavia ovplyvňujú najmä genetické predispozície. Takže ani veľké bruško a jeho rýchle guľatenie, nemusí automaticky znamenať, že sa vám objavia.
Veľkosť bruška závisí najmä od hmotnosti ženy a od množstva plodovej vody. Ale aj korpulentnejšie ženy majú utešené tehotenské brušká.
Od 36. týždňa môže žena spozorovať, že sa bruško zmenšilo. Je to spôsobené tým, ako sa dieťa pripravuje na pôrod32 a zostupuje nižšie do panvy.
Tvar bruška ovplyvňuje rad faktorov daných prírodou.
Tvar bruška nevypovedá nič o pohlaví dieťatka18. Tvar je ovplyvnený jednak danými predispozíciami a tiež závisí aj od polohy, v akej je dieťatko v brušku uložené.
Vypuklý pupok pri tehotenskom brušku nie je nevyhnutosťou pri každej tehotnej žene. To, či sa pupok vyduje dopredu závisí na anatómii samotného pupku a pevnosti tkaniva. Niektorým ženám sa pupok vôbec nezmení a niektoré ho majú len plochší kvôli napätejšej pokožke bruška.
Okolo 20. týždňa je už dieťatko v brušku natoľko silné a veľké, že môžte pocítiť jeho prvé pohyby2. Sú to chvíľky, ktoré si s vašim tehotenským bruškom bude užívať aj váš partner alebo budúci súrodenci.
Od 19. týždňa môže žena pocítiť tzv. nepravé kontrakcie (poslíčkov). Ide o prípravu maternice na kontrakcie pravé - pôrodné. Nepravé kontrakcie môžu spôsobiť stvrdnutie bruška2 cca. na 1 minútu, ale nemajú byť bolestivé. Na rozdiel od pravých kontrakcíí sa objavujú nepravidelne. Ak máte viac ako 3 alebo 4 kontrakcie za hodinu alebo sú bolestivé, je potrebné informovať lekára.
Dotyky budúceho otecka sú pre mamičku príjemné. Ak vám hladenie bruška inou osobou ako otcom dieťaťa nie je príjemné, je potrebné to dať najavo. Povedzte, že si to neželáte, že vám to nie je príjemné. Alebo noste tričko s nápisom „Nedotýkať sa.“
Aj napriek tomu, že dieťatko sa po pôrode už v brušku nenachádza, nevráti sa okamžite do svojej pôvodnej veľkosti. Je to spôsobené tým, že maternica počas tehotenstva rástla do veľkých rozmerov a nezmenší sa hneď. Procesu zmenšovania maternice môže napomôcť dojčenie11.
Okrem strií7 vás na brušku po pôrode môže trápiť aj uvoľnená koža a brušné svaly.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu