Výskyt tehotenskej cukrovky (tiež gestačný diabetes mellitus) je u žien pomerne častým javom. Postihuje 2 - 5% tehotných žien.
Jedná sa o metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje zvýšenú hladinu cukru v krvi (glykémiu). Toto ochorenie pretrváva po celé tehotenstvo a po pôrode32 spravidla vymizne. Je však vedecky dokázané, že 50% žien trpiacich tehotenskou cukrovkou je približne do 10 rokov postihnutých diabetom klasickým.
hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva
Tehotenská cukrovka nevaruje, nebolí, mamičkám mnohokrát ani nenapadne, že ju majú. Bábätko to však v určitom veku pociťuje.
Tento orálny glukózový tolerančný test7 sa vykonáva tehotným ženám za účelom zistenia zvýšenej hladiny cukru v krvi. Podstupuje sa medzi 24. - 28. týždňom tehotenstva.
U tehotných s vyšším rizikom výskytu tehotenskej cukrovky by mal byť tento test vykonaný už v I. trimestri1.
V prípade negatívneho výsledku sa musí tento test zopakovať v II. ai v III. trimestri.
Test sa vykonáva nalačno. Najmenej 10 hodín pred jeho realizáciou tehotná nesmie jesť ani piť. Test nemá byť vykonávaný pri chorobe3 alebo po úraze, výsledky by mohli byť skreslené. Doba trvania testu je minimálne 2 hodiny.
Potom je možné, aby sa nastávajúca mamička napila a najedla.
Normálne krvné hodnoty testu:
Do 5,5 mmol / l - 1. odber
Do 8,8 mmol / l - po 1 hodine od vypití roztoku
Do 7,6 mmol / l - po 2 hodinách od vypití roztoku
Keď je glykémia zvýšená už pri prvom odbere, test sa preruší a je opakovaný nasledujúci deň.
Ak aj po opakovanom teste nalačno je hodnota cukru v krvi zvýšená, je stanovená diagnóza gestačný diabetes bez ďalších odberov.
Pozitívnym výsledkom je brané hoci aj mierne prekročenie hodnôt .
Hodnoty glykémie neurčujú ťarchu tehotenskej cukrovky. Test iba ukazuje, či nastávajúca mamička trpí či netrpí tehotenskou cukrovkou.
Pri pozitívnom výsledku sa tento test už počas tehotenstva nevykonáva.
Kontrolné testy je vhodné vykonať najskôr 3-6 mesiacov po pôrode.
Ak je tehotnej žene zistená tehotenská cukrovka, liečba by sa mala začať čo najskôr.
Nastávajúcu mamičku čakajú pravidelné kontroly v diabetickej poradni a sledovanie hodnôt hladiny cukru v krvi pred a po jedle.
Keď máte diagnostikovanú tehotenskú cukrovku, budete chodiť do diabetologickej poradne alebo ambulancie. Zvyčajne sa navštevuje každé 2 až 4 týždne – podľa závážnosti stavu. To však nie je všetko. Z ambulancie by vám mali poskytnúť prístroj na meranie cukru - glukomer. Tenučkou ihlou si pichnete do prsta, kvapku krvi dáte na testovací prúžok, ten zasuniete do glukomeru, kde sa vám zobrazí hodnota glykémie. Podľa toho sa budete orientovať. Napr. pri vysokej hladine viac pohybu, pri nízkej hladine sa najesť. Testovacie prúžky nie každá poisťovňa a v každom prípade prepláca.
Spravidla raz za mesiac vám skontrolujú cukor pri klasickom odbere zo žily. Jedná sa o hladinu tzv. glykovaného hemoglobínu. Nedá sa oklamať – ukazuje hladinu vášho cukru za posledné týždne.
Čo v takom prípade robiť? „Nalačno“ znamená, že ste do žalúdka okrem vody neprijali nič 8 hodín. Preto sa tento index (ktorý je 5,3 mmol a viac) meria ráno hneď po prebudení! Ak ste nič nejedli (alebo nepili napr. mlieko), hladinu mohol zvýšiť aj stres či viróza. Vylepšiť túto hodnotu môže:
Dostatočné dodržiavanie diéty počas celého dňa
Dostatočný pohyb (aspoň jedna prechádzka denne)
Veľkosť a čas druhej večere (napr. zjesť ju skôr aby telo dokázalo dostatočne vyhladnúť, u niekoho to však môže byt problém a obličky nadprodukujú glukózu – potom to riešite s lekárom)
Pod slovom diéta nerozumieme klasickú diétu. Dieťatko musí mať všetko, aby sa dokázalo správne vyvíjať, čiže dostatočný prísun živín je dôležitý. V strave sa musia nachádzať sacharidy, bielkoviny aj tuky. V tomto prípade obmedzujeme sacharidy. Bielkoviny jemne zvyšujú hladinu cukru, ale sú veľmi potrebné pre vývoj plodu. Tuky v neobmedzenom množstve (iba kvalitné).
Pozor si treba dať aj na nízkotučné výrobky (obsahujú viac škrobov). Pečivo konzumovať kvalitné – kváskové alebo celozrnné.
Zvýšená hladina cukru v krvi u tehotnej ženy má veľmi nepriaznivý vplyv na cievny systém, zvlášť potom ciev očnej sietnice, obličiek a srdca.
Včasné zistenie tehotenskej cukrovky je dôležité aj pre plod. Zvýšená hladina cukru v krvi mamičky znamená zvýšenú glykémiu aj v krvi bábätka. Dieťa potom rýchlejšie pribúda na váhe a pôrodná hmotnosť môže presiahnuť 4 000 g.
Cukrovka je porucha tolerancie glukózy rôzneho stupňa, čiže telo nevyprodukuje dostatok inzulínu na spracovanie cukrov. Z toho vyplývajú riziká pre dieťatko ako:
V prípade neliečenej cukrovky môžu dieťaťu hroziť:
Aby sa tomu predišlo, budúca mamička musí dodržiavať zásady stravovania (aké jedlo, kedy, koľko konzumovať), mala by zvýšiť dávku pohybu pokiaľ jej to zdravotný stav dovolí a tiež si kontrolovať hladinu cukru v krvi.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu