Svrbenie kože v tehotenstve môže úzko súvisieť s tvorbou strií7 - pajazvičiek alebo s tehotenskou dermatózou. Taktiež to môže byť príznak zle fungujúcej pečene. Svrbenie kože môže byť jedným z problémov1, ktoré tehotenstvo so sebou prináša.
Medzi najčastejšie príčiny svrbenia kože v tehotenstve patrí tvorba strií. Strie sú v podstate drobné jazvičky, ktoré vznikajú v podkožnej časti medzi elastickými vláknami v dôsledku príliš rýchleho a intenzívneho napínania kože. V tehotenstve ide práve najčastejšie o bruško, ktoré je pajazvičkami postihnuté. Strie môžu postihnúť aj iné oblasti tela, ako sú napr. prsia, stehná, boky alebo zadoček. Ich vzniku je možné z časti zamedziť pravidelným používaním špeciálnych prípravkov. Viac v samostatnom článku Strie7.
Ďalšou príčinou svrbenia kože v tehotenstve môže byť tehotenská dermatóza. Existuje viac druhov tohto ochorenia a aj prejavy bývajú odlišné. Niektoré začínajú ako svrbiace vyrážky, ktoré sa postupom času menia na pľuzgieriky. Inokedy ide o prejavy pripomínajúce akné. Väčšia časť dermatóz je liečená pomocou kortikoidov a liekov, ktoré dokážu tlmiť svrbenie. Väčšina dermatóz odznie sama po pôrode32 dieťatka. Niektoré typy sa však môžu vyskytnúť pri ďalšom tehotenstve, alebo počas užívania hormonálnej antikoncepcie4.
Prognóza tehotenských dermatóz je vcelku dobrá. Nie je nutné sa znepokojovať s nepriaznivým vplyvom na budúcu mamičku či bábätko.
Najzávažnejším ochoreniam sprevádzané svrbením kože v tehotenstve je ochorenie pečene - tehotenská cholestáza, niekedy tiež nazývaná ako tehotenská žltačka. Táto choroba sa objavuje najmä v treťom trimestri (niekedy aj v druhom trimestri) a postihuje cca 1% tehotných žien. Príčinou vzniku cholestázy je neinfekčný zápal pečene, zatiaľ čo u bežných typov žltačiek A, B a C sa jedná o vírusovú nákazu. Zápal pečene vzniká zvyšujúcou sa hladinou hormónu progesterónu, s ktorou sa pečeň a žlčník nevie vyrovnať. To spôsobuje následné poruchy produkcie a optimálneho prietoku žlčových kyselín. Tieto sa potom dostávajú v nadmernom množstve do krvného obehu a spôsobujú silné podráždenie pokožky.
Viac náchylné k tomuto ochoreniu sú budúce mamičky, ktoré v minulosti prešli niektorou z pečeňových chorôb, napr: mononukleózou1, hepatitídou, ak boli tehotenskou cholestázou postihnuté počas predošlého tehotenstva, ak bol jej výskyt zaznamenaný u mamičky tehotnej ženy alebo u ženy v jej blízkej rodine. Viac ohrozené sú aj mamičky s viacpočetným tehotenstvom.
Budúcej mamičke nehrozia riziká takmer žiadne, teda okrem úporného svrbenia. Ale pre plod môže mať tehotenská žltačka až fatálne následky. Hrozí totiž zrútenie placentárneho zásobenia v dôsledku čoho môže dôjsť k predčasnému pôrodu6 alebo dokonca k úmrtiu bábätka v maternici. Z tohto dôvodu pristupujú lekári radšej k indukcii (vyvolaniu) pôrodu29 ešte pred stanoveným termínom7, najlepšie okolo 36 . týždňa tehotenstva.
Toto tehotenské ochorenie sa určuje na základe vyššie popísaných príznakov, ďalej potom lekárom zistením rodinnej anamnézy a z vyšetrenia krvi - krvný obraz, pečeňové testy. Prevencia a liečba však v podstate neexistuje.
Všeobecne sa odporúča:
Tehotenská cholestáza zvyčajne vymizne do niekoľkých týždňov po pôrode.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu