Najčastejším dôvodom stresu v tehotenstve sú partnerské nezhody, starosť o nenarodené bábätko alebo finančná situácia rodiny. Žena sa môže v priebehu tehotenstva stretnúť so stresom v práci a aj pri zdravotných komplikáciách1 spojených s tehotenstvom. Pre ženu je dôležité stresu nepodľahnúť a snažiť sa vzniknutú situáciu čo najskôr riešiť.
V prípade, že sa žena v prvom trimestri1 vystaví stresu, je zvýšené riziko predčasného pôrodu6, alebo skrátenie tehotenstva na dobu 38 týždňov. Vystavenie sa stresu v druhom alebo v treťom trimestri nie je pre plod nebezpečné, lebo placenta tehotnej ženy uvoľňuje hormóny, ktoré zvyšujú odolnosť proti stresu.
Za stresom v tehotenstve stojí hneď niekoľko faktorov, medzi ktoré patria najmä:
Stres môže mať a častokrát aj má určité následky ako na tehotnú ženu, tak aj na dieťa. Niekomu stres nevadí a prežíva stresové okamihy ako by sa nič nedialo. Tehotná žena vplyvom hormónov nemusí všetky situácie, ktoré doteraz zvládala úplne "v pohode" zvládať tak, ako by si priala a stres urobí svoje.
Stres je pre tehotnú ženu veľmi nebezpečný, pretože môže u dieťaťa zanechať trvalé následky v podobe zníženej inteligencie. Dieťa môže byť plačlivé a úzkostlivé, ale tento stav sa u dieťaťa časom zlepší.
V tehotenstve by sa mala žena vyvarovať užívaniu návykových látok, ktoré ju upokojujú zo vzniknutej stresovej situácie. Ide napr. o fajčenie, pitie alkoholu, užívanie drog.
Stres v tehotenstve môže mať na bábätko aj kladný účinok, ale musí byť mierny. Ak sa tehotná žena ocitne v miernom strese, vylučuje jej telo stresový hormón. Ten neskôr napomáha bábätku k rýchlejšími vývinu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu