Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.
Ktoré potraviny sú v tehotenstve bezpečné a na aké si dať pozor?
Mala by si v tehotenstve jesť za dvoch?
Hoci sa s touto radou v priebehu tehotenstva často stretneš, ide o mýtus. To, že sa v tvojom tele vyvíja nový život, neznamená, že rastúce bábätko potrebuje rovnaký kalorický príjem ako dospelá žena. Ak by si sa týmto názorom riadila, mohla by si si veľmi ľahko zarobiť na komplikácie – nadmerný váhový prírastok, problémy s kĺbmi či s vysokým krvným tlakom1.
Je dôležité spomenúť, že tak ako kedykoľvek inokedy, obzvlášť v tehotenstve nie je dobré podliehať stravovacím extrémom – či už ide o nadmerné prejedanie, alebo dodržiavanie redukčných diét.
Kalorický príjem v jednotlivých trimestroch
Prvý trimester – navýšenie energetického príjmu nie je potrebné. Skôr sa sústreď na zloženie svojho jedálnička a snaž sa vyhnúť tzv. prázdnym kalóriam, teda pokrmom, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu, no zároveň predstavujú kalorickú bombu. Nielenže vďaka tomu predídeš zbytočnému priberaniu, ale zvýši sa tým šanca, že sa napríklad vyhneš páleniu záhy2.
Druhý trimester – stále platí, že nie je nutné jesť viac ako pred tehotenstvom. Skôr pozoruj, ako tvoje telo na jednotlivé skupiny reaguje a či niektoré pokrmy nezhoršujú nastupujúce zdravotné problémy.
Tretí trimester – mierne zvýšenie kalorického príjmu v poslednom trimestri neuškodí, no zároveň to netreba ani preháňať. V tejto etape tehotenstva je dosť možné, že už nebudeš vedieť prijať takú porciu jedla ako predtým. Môže za to skutočnosť, že na tvoj žalúdok bude tlačiť neustále sa zväčšujúca maternica, čím sa zníži jeho kapacita. Preto je dôležité jesť častejšie v menších porciách a cielene prijímať také potraviny, ktoré môžu riešiť prípadné problémy, s ktorými sa v tehotenstve môžeš stretnúť. Môže napríklad ísť o:
Chudokrvnosť: zvoľ si potraviny bohaté na železo. Síce sa hovorí, že najviac ho nájdeš v červenom mäse, železo si doplníš aj rastlinnou stravou, ako sú špenát, brokolica, strukoviny, ovsené vločky atď.
Zápcha alebo nadúvanie: svoje telo pri týchto problémoch podporíš navýšením vlákniny a probiotík v strave.
Pálenie záhy: reflux a nadmernú tvorbu žalúdočných kyselín zhoršujú mastné a korenisté pokrmy, pričom pozitívny účinok môžu mať potraviny bohaté na bielkoviny.
Úbytok na váhe v tehotenstve nie je raritným javom, najmä ak v prvom trimestri ženu trápia nevoľnosti1. Časté vracanie, nechutenstvo a pocit žalúdka na vode už po niekoľkých dňoch vedia vyústiť do straty hmotnosti. Ak je to i tvoj prípad, neľakaj sa, bábätko tým nijako neohrozíš. Tak ako tvoje telo dokáže v týchto časoch čerpať zo zásob, robí aj to dieťatko v tvojom brušku. Navyše sa situácia zmení, len čo sa tehotenské hormóny stabilizujú a teba prejdú nevoľnosti.
Čo v tehotenstve jesť?
Hoci veľa budúcich mamičiek uvažuje o zložení svojej stravy z dôvodu obáv o dieťatko, pravdou je, že dôvodmi, prečo by si sa mala zamyslieť nad tým, čo do svojho tela prijmeš, sú predovšetkým tvoje zdravie a tvoja fyzická kondícia.
V tehotenstve sú dôležité 3 pravidlá:
všetko s mierou,
dbať na dôkladné tepelné spracovanie mäsa a hygienu ovocia či zeleniny,
vyhnúť sa experimentom v strave – či už ochutnávaniu nových potravín alebo zavádzaniu stravovacích trendov.
Často sa môžeš stretnúť s tým, že tehotné ženy premýšľajú, či dieťatko neohrozia žuvaním žuvačiek, pitím koly alebo občasným zjedením fastfoodu. Aby si do tohto nikdy sa nekončiaceho kolobehu strachov a obáv nespadla aj ty, pripomeň si, že gravidita nie je choroba a že ak skutočne nejde o jednu z mála rizikových potravín v tehotenstve, nie je dôvod robiť si výčitky, ak raz za čas zješ niečo nezdravé. Nižšie nájdeš zoznam potravín, ktoré si bez problémov môžeš dopriať:
Ovocie a zelenina
Pravidlom (a to nielen v tehotenstve) je, aby boli ovocie a zelenina precízne umyté. Rovnako dobre urobíš, ak si budeš vyberať také druhy, ktoré sú vypestované u nás a neprecestovali k tebe polku sveta. V tehotenstve sa však neodporúča príliš experimentovať a skúšať nové exotické druhy ovocia, ktoré si doposiaľ nejedla. Ak by si aj náhodou bola na dovolenke, radšej sa prvej ochutnávke šťavnatého cudzokrajného ovocia vyhni, pretože nemáš odkiaľ vedieť, či naň nie si náhodou alergická.
Riziko nepredstavujú nasledujúce ovocie a zelenina:
Ovocie rastúce v našich zemepisných šírkach: jablká, hrušky, slivky, čerešne, marhule, broskyne, bobuľovité a lesné ovocie (čučoriedky, ríbezle, brusnice, maliny atď…)
Zelenina rastúca v našich zemepisných šírkach: uhorky, papriky, rajčiny, melón, brokolica, karfiol, kaleráb, zemiaky, atď – po konzumácii zeleniny si dávaj pozor, či po nej nepociťuješ nafukovanie.
Exotické ovocie (v normálnom množstve, aké si zvykla konzumovať aj pred tehotenstvom, nie sú rizikové): banány, kokos, kiwi, papája, liči, ananás atď.
Ovocie a zelenina, pri ktorých hrozí v tehotenstve vznik alergií:
Jahody – pre vysoký obsah histamínu sa môže objaviť alergická reakcia. V tehotenstve je žena omnoho citlivejšia, a preto aj ak ti doteraz jahody nespôsobovali žiaden problém, v čase, keď čakáš bábätko, môže tvoje telo na vysoký podiel histamínu zareagovať. Typickým prejavom je vznik vyrážok alebo začervenanie pokožky. Jahody v tehotenstve teda radšej nejedz vo veľkých množstvách a najprv si odsleduj, ako ich tvoje telo prijíma.
Citrusy – pomaranče, mandarínky, grep, pomelo či limetka – v tehotenstve sa im nemusíš úplne vyhýbať, no rozhodne to s ich konzumáciou nepreháňaj. Alergia na citrusy nie je ničím výnimočným a objaviť sa môže v tehotenstve i v prípade, že žena na ne doposiaľ alergická nebola.
Strukoviny
Pri strukovinách hrozí v tehotenstve iba jedno riziko – môže ťa z nich začať nafukovať. Preto ich jedz opatrne, no nie je dôvod sa im úplne vyhýbať. Sú totiž skvelým zdrojom rastlinných bielkovín a kvalitných sacharidov. Ak ti nebudú spôsobovať žiadne problémy, pokojne do svojho jedálnička zaraďuj hrášok, cícer a rôzne druhy fazúľ či šošovice.
Obilniny
Ak nemáš celiakiu, nemusíš sa obilninám v tehotenstve vyhýbať. Predstavujú zdroj sacharidov a niektoré z nich aj vlákniny. Obilie, ryžu, kukuricu, pohánku, ovos a iné si v akejkoľvek forme vôbec netreba odopierať.
Mliečne výrobky
Mlieko a mliečne výrobky, ktoré prešli pasterizáciou, nie sú pre tehotnú ženu žiadnou hrozbou. Ak máš chuť na tvrdý syr, jogurty, tvaroh alebo pohár mlieka, pokojne si to dopraj.
Mäso, ryby a morské plody
Dostatočne tepelne upravené mäso – hydinu, bravčové a hovädzie, možno v tehotenstve konzumovať bez problémov.
Údeniny, ako sú slanina, klobásky alebo párky síce pre bábätko škodlivé nie sú, no rozhodne by nemali tvoriť podstatnú časť tvojho jedálnička. Predsa len, nejde práve o najzdravšiu potravinu. 🙂
Mäso z diviny je takisto úplne v poriadku, pokiaľ si si istá jeho pôvodom a prešlo veterinárnou kontrolou.
Ryby a morské plody – tu treba popremýšľať, či môže nastať riziko vzniku alergie, prípadne či rybacie mäso nemôže obsahovať napríklad veľa ortuti. Každopádne, sladkovodnými rybami, ako sú kapor, pstruh, ostriež atď, nič nepokazíš.
Pozor si dávaj na lacné morské ryby kupované v supermarketoch (práve tie často obsahujú veľa škodlivín) a morské plody, po ktorých konzumácií sa u teba môže vyskytnúť alergia. Menovite ide o mušle, krevety, garnáty, mäkkýše, kalamáre a iné.
Vajíčka – dôležitá je ich dostatočná tepelná úprava. Bezpečné je vajíčko uvarené natvrdo alebo praženica. Samozrejmosťou sú aj vajíčka ako prísada do pečených koláčov.
Huby – kupované v supermarkete (šampiňóny, hliva ustricová) sú pri dostatočnej tepelnej úprave úplne v poriadku.
Orechy – ak si doteraz nemala žiadne alergie na orechy, v rozumných množstvách ich môžeš jesť aj naďalej. Určite to však s orechmi nepreháňaj (za hrsť orechov je tak akurát), pretože obsahujú veľké množstvo tuku.
Med – kupovaný v obchode alebo od overeného včelára je úplne bezpečný.
Mak – či už ide o makovú štrúdľu, alebo šúľance s makom, nemusíš mať v tehotenstve žiadne výčitky svedomia.
Sója – konzumácia sóje a akýchkoľvek výrobkov z nej (rastlinné náhrady mlieka, tofu, sójové jogurty atď…) je aj napriek vyššiemu obsahu fytoestrogénov v tehotenstve úplne bez rizika.
Cesnak a cibuľa – možno ťa niekto vystraší, že cesnak a cibuľa nie sú pre tehotnú ženu vhodné, no vedz, že ide o mýtus. Môžeš ich konzumovať bez obmedzení.
Škorica a kurkuma – nie je dôvod mať obavy.
Čo v tehotenstve nejesť?
Síce sa šíria povery o rizikách rôznych potravín v tehotenstve, v skutočnosti sa treba vyvarovať len takým, pri ktorých hrozí istá forma nákazy, ktorá by mohla ohroziť vývoj dieťaťa.
Vo všeobecnosti ide o toxoplazmózu, listeriózu a salmonelózu2. Všetky zmienené ochorenia predstavujú v tých najhorších prípadoch až smrteľné nebezpečenstvo pre vyvíjajúci sa plod, pričom ich prenášačom môžu byť parazity alebo baktérie, ktoré sa zneškodnia len pri vysokej teplote. Práve dostatočné tepelné spracovanie je pri príprave pokrmov v tehotenstve zásadné.
Pokrmy zo surového mäsa predstavujú v tehotenstve isté riziko.
Rizikové potraviny v tehotenstve sú:
Mäso, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené – teda tatársky biftek, neprepečený steak, atď… Hrozí tu nákaza toxoplazmózou.
Nedostatočne uvarené vajíčka – vajcia uvarené namäkko či s roztekajúcim sa žĺtkom, prípadne výrobky z nich (často ide o zmrzlinu kupovanú v stánku alebo majonézové šaláty z pultov na váhu). Mohli by totiž obsahovať baktérie salmonely.
Nepasterizované mliečne výrobky – mlieko a výrobky z neho, ktoré pochádzajú z neoverených fariem a chovov môžu obsahovať baktérie spôsobujúce listeriózu.
Neumyté ovocie a zelenina – surové ovocie a zeleninu je potrebné dôkladne umyť pod teplou tečúcou vodou, pretože parazity sa môžu nachádzať aj v pôde.
Morské plody a niektoré druhy rýb – nielenže na ne môžeš dostať alergickú reakciu, ale rovnako môžu obsahovať vysoký podiel ortuti.
Vnútornosti – sú samostatnou kapitolou, pri ktorých konzumácii by si mala byť v tehotenstve opatrná. Predovšetkým pečienka obsahuje vysoké množstvo vitamínu A, ktorý môže najmä v prvých mesiacoch tehotenstva nepriaznivo ovplyvniť vývoj dieťaťa.
Hotové jedlá z lacných čínskych reštaurácií – pre nesmierne vysoký obsah glutamanu môžeš po zjedení takéhoto jedla pociťovať závraty, náhlu bolesť hlavy, brnenie v rukách, dýchavičnosť a celkovú telesnú slabosť. Niektorí ľudia sú na to citliví po celý život, no pár žien sa s tým stretne len v tehotenstve, hlavne ak sa v týchto typoch reštaurácií stravujú málo a telo nie je zvyknuté na obrovské glutamanové šoky.
Ide o tzv. Chinese restaurant syndrom alebo syndróm čínskej reštaurácie, ktorý u nás nie je veľmi známy, no v zahraničí sa tento pojem skloňuje pomerne často. Sám osebe nie je nebezpečný, no náhle dostavenie sa týchto symptómov ťa môže obzvlášť v tehotenstve poriadne vyľakať.
Základným pilierom tvojho pitného režimu by mala byť čistá voda. Ak nie si zvyknutá piť vodu z vodovodu, daj si pozor na minerálky, ktoré obsahujú vysoký podiel sodíka. V tehotenstve totiž ženu často trápia opuchy nôh a rúk a práve sodík by to celé mohol len zhoršiť. Preto radšej ako po minerálkach siahni po stolovej či dojčenskej vode.
Dobrou voľbou sú aj doma vyrobené limonády – do vody môžeš pridať napríklad mätu, kúsky ovocia alebo pár kvapiek citrónu. Samozrejme, vo fantázii sa medze nekladú a limonádu si môžeš dochutiť podľa svojich preferencií.
Ovocné čaje takisto predstavujú dobrú zložku pitného režimu. Pozor však na tie druhy ovocných zmesí, o ktorých zložení nemáš ani potuchy, pretože táto informácia na obale chýba.
Bylinkovým čajom sa takisto nemusíš vyhýbať. Bez problémov si môžeš zaliať mätový, medovkový, alchemilkový či zázvorový čaj a na konci tehotenstva aj čaj z listov ostružiny malinovej, tzv. maliníku.
Opatrnejšia buď pri rôznych bylinných zmesiach, urologických čajoch alebo harmančeku, ktoré sa v tehotenstve neodporúčajú.
Čierny, zelený alebo biely čaj ti raz za čas neublíži, predovšetkým ak si urobíš slabší nálev. No vo všeobecnosti sa ich pitie veľmi neodporúča – najmä z dôvodu, že o pôvode bylinky veľa nevieš, a preto nemožno odhadnúť, aká koncentrácia látok sa do odvaru vylúči.
Stopercentné ovocné a zeleninové šťavy doplnia do tela okrem tekutín aj vitamíny či cukor, no svojím objemom by nemali prevažovať podiel čistej vody alebo ovocného čaju.
Pozor si treba dať na ovocné džúsy – často obsahujú len minimálny podiel ovocnej šťavy.
Tehotné ženy sa často boja piť kávu. Síce sa v minulosti prijímanie kofeínu v nápojoch neodporúčalo, dnes už s istotou vieme, že v rozumnej miere nepredstavujú žiadne riziko pre budúcu maminku ani pre plod. Dve až tri menšie kávy sú teda úplne v poriadku.
Kolové nápoje by rozhodne nemali tvoriť prevažný časť tvojich prijatých tekutín, no zároveň sa im počas celého tehotenstva nemusíš vyhýbať širokým oblúkom. Pohár vychladenej koly raz za čas ti dozaista neublíži, treba však počítať s tým, že prijmeš do tela prázdne kalórie a veľkú dávku cukru. Na druhej strane však kola dokáže niektorým ženám eliminovať tehotenské nevoľnosti1.
Najčastejšie otázky ohľadom stravovania v tehotenstve
Určite máš aj po prečítaní vyššie uvedených riadkov stále pár otázok o tom, čo v tehotenstve môžeš a nemôžeš jesť. Pripravili sme pre teba odpovede na najčastejšie otázky:
Môžem jesť v tehotenstve plesňové syry?
Zrejúce syry s bielou, modrou alebo zelenou plesňou, ako sú napríklad hermelín, camembert, niva, gorgonzola a iné v menšom množstve nepredstavujú pre tehotnú ženu žiadne riziko. Ak si ich dopraješ napríklad na pizzi alebo v obloženej mise, nič sa nestane.
Môžem jesť v tehotenstve huby?
Huby samy osebe nie sú nebezpečnou potravinou, no dôležité sú ich spracovanie (v surovom stave dokážu poriadne zaťažiť žalúdok) a zber. Nielen v tehotenstve je totiž rizikom jesť hríby, ktoré si si priniesla priamo nazbierané z lesa – ľahko si ty alebo niekto z tvojich blízkych môžete zmýliť jedlú hubu s jedovatou. Ako tu už bolo spomenuté, šampiňóny a hliva ustricová sú úplne v poriadku, no pre istotu vylúč z jedálnička lesné hríby, a to aj v sušenej forme.
Môžem jesť v tehotenstve pikantné jedlá?
Pálivé jedlá môžu spôsobovať pálenie záhy, a preto ak ťa tento problém v tehotenstve trápi, skús si ich na chvíľu odoprieť. Iný dôvod, prečo by si mala prestať konzumovať, nie je. Bábätku nedokážu štipľavé koreniny nijako ublížiť.
Ak miluješ sushi, mala by si si v tehotenstve dávať pozor napríklad aj na to, či je čerstvé.
Môžem v tehotenstve jesť sushi?
Sushi síce zakázané nie je, no treba ho jesť s opatrnosťou. Nielenže je dôležité, aby bolo čerstvé (teda z overenej reštaurácie), no takisto by si si mala odpustiť tie kúsky, ktoré obsahujú surovú rybu, či už tuniaka, bielu tresku, alebo lososa. V prípade, že ryby vo vnútri sushi prešli tepelnou úpravou, môžeš si ich vo svojom obľúbenom podniku pokojne objednať.
Je nutné užívať v tehotenstve výživové doplnky?
Užívanie doplnkov výživy v tehotenstve je často diskutovanou témou. Svojvoľne však po vitamínoch v tabletkách nesiahaj, určite sa o ich užívaní poraď so svojím gynekológom. Ak by si si nasadila doplnky výživy sama, poľahky môže nastať hneď viacero scenárov:
Výživové doplnky môžeš užívať, no bude to zbytočné. Často v lekárni kúpiš celý komplex vitamínov, ktorý je schovaný v jednej tablete, no ich vstrebateľnosť v ľudskom tele je skutočne diskutabilná. Rôzne vitamíny a minerály potrebujú iné prostredie k tomu, aby ich telo dokázalo využiť. Niektoré sú rozpustné vo vode, niektoré zasa v tukoch, iné by sa súčasne nemali užívať v jednom čase a mal by medzi nimi byť rozostup niekoľkých hodín. Navyše ak nemáš špeciálnu diétu, dodržuješ správnu životosprávu a zješ počas dňa dostatok ovocia a zeleniny, väčšinu vitamínov prijmeš v strave, teda vo forme, ktorú telo vie zužitkovať. Je teda otázne, či ich skutočne potrebuješ suplementovať a či výdavky, ktoré utratíš v lekárni, nechceš využiť aj inak.
Užívanie doplnkov stravy je kontraproduktívne. Ak je tvoja strava bohatá na všetky vitamíny a minerály, užívanie vitamínov v tabletách môže viesť k predávkovaniu – a to najmä v prípade, že sa rozhodneš súbežne užívať hneď niekoľko vitamínových komplexov.
Výživové doplnky tvoje telo skutočne ocení a aj potrebuje. Či tvoje telo naozaj potrebuje doplniť vitamíny a minerály vo forme tabliet, ti povie tvoj lekár. Ten má k dispozícii tvoj krvný obraz, vďaka čomu bude s presnosťou vedieť, aké vitamíny alebo minerály potrebuješ do tela doplniť.
V prvom trimestri s najväčšou pravdepodobnosťou môže ísť o kyselinu listovú. Je to vitamín B9, ktorý žena predovšetkým prvom trimestri potrebuje vo zvýšenej miere, pretože je dôležitý pre správny vývoj plodu.
V druhom trimestri to najčastejšie býva magnézium – v tehotenstve ho potrebuje ako žena na prevenciu proti kŕčom v nohách, tak aj bábätko pre svoj vývoj chrbtice.
V treťom trimestri ti lekár môže odporučiť železo. Keďže sa objem krvi v ženskom tele počas tehotenstva zvyšuje, krvný rozbor môže odhaliť nedostatok červených krviniek.
Tehotenstvo, zdravie, vzťahy, vývoj bábätka, financie alebo právne záležitosti – našich odborníkov v Poradniach sa môžeš opýtať na čokoľvek, pričom si buď istá, že ti bude odpovedať človek, ktorý sa v danej oblasti pohybuje profesionálne.
Poradne sú zadarmo a otázku môžeš položiť aj anonymne.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách môžeš nájsť (budúce) mamičky, ktoré si predchádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy ako ty. Je to skvelý priestor, kde môžeš okrem pochopenia a podpory nájsť aj skúsenosti alebo cenné informácie.
Čo sa deje v jednotlivých týždňoch tehotenstva, aké zmeny a vyšetrenia ťa čakajú a ako sa postupne vyvíja bábätko? To zistíš v našich tehotenských týždňoch, na ktorých sme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.