Strach z pôrodu sprevádza počas tehotenstva veľa žien. Existujú aj ženy, ktoré trpia priamo chorobným strachom z pôrodu32. Ide o tzv. tokofóbiu, kvôli ktorej sú schopné sa dokonca vzdať materstva.
Pôrod je bezpochyby veľká životná udalosť pre každú ženu a hoci sa o pôrodných bolestiach4 hovorí ako o jednej z najväčšej možnej bolesti, výsledok určite stojí zato. Strach z pôrodu môže sprevádzať nielen prvé tehotenstvo. Pôrod je vždy jedinečná záležitosť a nedá sa dopredu povedať, či pôjde všetko "ako po masle". Dôležité je však myslieť pozitívne, na konci tohto procesu čaká nastávajúcu mamičku aj otecka najsladšie odmena v podobe túžobne očakávaného bábätka.
Rozhovor s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
V rozhovore s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
🎞️ Pôrod v nemocnici na Slovensku od A po Z
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
Pociťovať strach z pôrodu je úplne prirodzené. Skôr by bolo zvláštne, ak by sa žena pôrodu absolútne nebála. Je to nová životná situácia, s ktorou sa spája množstvo otázok a očakávaní.
Strach z pôrodu je spôsobený najmä podvedomím nastávajúce mamičky, ktoré spracováva všetky poznatky viažuce sa k pôrodu. Tehotenstvo je dostatočne dlhé na to, aby s takými pocitmi mohla budúca mamička úspešne pracovať, zistila si dostatok informácií o pôrode, o tom, čo očakávať a aké sú prípadné možnosti úľavy od pôrodných bolestí. Pri dostatku informácií nebude strach z pôrodu iste tak veľký ako na začiatku, kedy slovo pôrod, bolo niečo úplne nové.
Pre ženu je veľmi dôležité si strach pripustiť, dovoliť si ho a nesnažiť sa s ním bojovať. Buďte k sebe láskavá. Nie je dôvod, aby ste sa cítila nedostatočná, slabá len preto, že cítite strach. Popieranie strachu nie je správnym krokom. Povedzte si: "Jednoducho sa bojím, takto to je.". Skúste svoj strach prijať, iba ho pozorovať a nechať ho po sebe "skĺznuť", nechať ho, aby odišiel.
Ak je pocit strachu veľmi intenzívny, pálčivý, prichádza opakovane, budí ženu zo spánku, objavuje sa v zlých snoch je na mieste osloviť nejakého odborníka a požiadať ho o pomoc.
O všetkých pochybnostiach a obavách (bolesť, pôrodné zranenia, zdravie dieťatka, že to bude dlho trvať, a pod.) je vhodné sa poradiť s gynekológom, pôrodnou asistentkou1 či dulou. Odborníci budúcej mamičke všetko objasnia, odpovedia na jej otázky, rozoberú kontkrétne momenty pôrodu, ktoré ju naviac trápia a tým sa obavy z pôrodu môžu zmenšiť.
Nie vždy žena svoj strach dokáže pomenovať. Niekdy je to iba všeobecne neuchopiteľný pocit úzkosti. V takom prípade je vhodné osloviť psychológa, psychoterapeuta a z úzkosťou sa naučiť pracovať.
Niektorým ženám pomáha zbaviť sa strachu vďaka pôrodným príbehom, ktoré ich na ten pôrod naladia. Je jedno, či je to rozprávanie blízkej osoby alebo si pozrie pôrodné video.
Základ je však správny výber. V oboch prípadoch. Niektoré mamičky sa vyžívajú v prednášania o svojom hrôzostrašnom pôrode trvajúcom dva dni, neprekonateľných pôrodných bolestiach a pod. Takéto historky nastávajúcej mamičke akurát priťažia. Odporúčanie je v takom prípade len jedno, poďakovať a odmietnuť.
Pre rozhovor si vyberajte ženy, o ktorých viete, že mali krásny pôrod a že naň s láskou spomínajú. Vidieť iskričky v očiach a úsmev na perách, keď na pôrod spomínajú, je povzdbudzujúce. Posilní to aj vaše sebavedomie.
Ak takéto kamarátky vo svojom oklí žena nemá, ako vhodná alternatíva môže byť video z pôrodu. Často sa odporúča pozrieť si pôrod do vody, kde nie je všetko explicitne viditeľné, ale hladina zčerenej vody plní funkciu akéhosi filtra, ktorí to všetko zjemní.
Pre mnoho nastávajúcich mamičiek sú obavy z pôrodu vlastne strachom z neznámeho. Pôrod samozrejme nemožno naplánovať do detailov, je však vhodné rozumieť tomu, čo sa v ktorú chvíľu deje s telom nastávajúce mamičky a s bábätkom. Preto je dôležité, aby žena mala dostatok informácií. Opäť je veľmi dôležitá ich selekcia. Predovšetkým, ak ich žena čerpá z interntetu. Aj tam sa samozrejme nájdu kvalitné materiály, ktoré buď spracoval alebo skontroloval odborník, no je potrebné naučiť sa rozlišovať relevantnosť toho, čo na internete čítate. Naučte sa vyhľadávať dôveryhodné zdroje, pretože chybné inforácie môžu napáchať viac škody, ako úžitku.
Pre väčšie upokojenie je tiež vhodné si vypracovať pôrodný plán12, v ktorom budú dôkladne spísané želania rodičky. K pôrodu samotnému pristupovať pozitívne, nepripúšťať si myšlienky na to, čo všetko by sa mohlo pokaziť a skomplikovať. Pomôže sústredenie sa nato, že túžobne očakávané bábätko sa bude už čoskoro túliť v náručí svojich rodičov.
Vhodný spôsob zbavenia sa strachu z pôrodu je navštevovanie predpôrodných kurzov1. Je to najlepšia alternatíva, ako získať dostatok informácií z najlepších zdrojov. Je to interaktívne, rodička sa môže pýtať a odpovede dostáva z prvej ruky. Ak niečomu úplne nerozumie, je tu priestor na vysvetlenie.
Kurzy nastávajúce mamičky láskavým spôsobom pripravia na tento veľký zážitok1. V rámci takéhoto kurzu je možnosť mať so sebou aj nastávajúceho otecka19, čo je ďalšie plus. Aj on sa naučí, ako pomôcť počas pôrodu nastávajúcej mamičke i pôrodnému personálu. V rámci tehotenského kurzu často býva aj návšteva pôrodnej sály, čo je ďalší krok na zbavenie sa strachu a obáv z pôrodu. V deň "D" tak bude nastávajúca mamička vedieť, kam ísť a nové prostredie už nebude toľko stresujúce.
Aj medzi predpôrodnými kurzami existujú veľké rozdiely a aj v tomto prípade platí, že správny výber je veľmi dôležitý. Prípravu na pôrod v podobe kurzov organizujú ako pôrodnice, tak aj nezávislé subjekty.
Pri predpôrodonom kurze organizovanom v pôrodnici mamička musí tak trošku počítať s tým, že predpôrodný kurz je vedený takým štýlom, aby mamičku pripravil ako ideálneho príjmecu zdravotnej starotlivosti, ktorú sú oni zvyknutí poskytovať. Ak chce mať žena záruku, že sa dostane k objektívnym informáciám, mala by si skôr vybrať nezávislí kurz.
Mnohé ženy, ktoré sa pôrodu boja, vidia riešenie v pôrode cisárskym rezom. Cisársky rez je opeácia, ktorá sa vykonáva len v indikovaných prípadoch. Dôvody (indikácie) cisárskeho rezu sú ohrozenie zdravia alebo života matky alebo dieťaťa, prípadne oboch súčasne. Čo strach z pôrodu určite nie je.
Pokiaľ má žena doprú starostlivosť a dobrú podporu, tak sa ten strach podarí nejakým spôsobom rozpustiť. Cisársky rez je príliš veľká cena, ktorú by žena musela zaplatiť, aby sa vyhla pôrodou vaginálnemu. Pôrod sekciou totiž žene a dieťaťu prináša oproti prirodzenému pôrodu mnohé nevýhody. A rozhodne ju nechráni pred bolesťou, pretože rekonvalescencia po tejto veľkej brušnej operácii býva, bohužiaľ, tiež sprevádzaná značnou bolesťou.
Pri každom strachu je veľmi dôležitá podpora a opora tých najbližších. Ani strach z pôrodu nie je výnimka. Pre okolie môže byť však veľmi ťažké vedieť so ženou, ktorá má takého pocity, správne komunikovať. Je ťažké nájsť hranicu, medzi snahou priviesť ju na iné myšlienky a výsledkom, pri ktorom cíti nepochopenie, či bagatelizovanie svojho strachu. Jej okolie nie je sú vytrénované v tom, ako tehotnú ženu podporiť. Vo všeobecnosti majú ľudia problém naladiť sa prežívanie emócií toho druhého, tým väčší, čím intenzívnejšie tie pocity sú. Niekedy tá podpora nie je zrovna to, čo by potrebovala a je potiaže sa ešte prehlbujú, je viac vystresovaná a frustrovaná. Z toho dôvodu ak je strach ženy naozaj intenzívny, jej kroky by mali viesť k odborníkovi, ktorí jej vie dať to, čo potrebuje.
Vo vzťahu je veľmi dôležitá komunikácia. Pri vyhrotených situáciách obzvlásť. O strachu z pôrodu by žena vo vzťahu mala rozprávať. Mala by sa však rozprávať takým spôsobom, aby toho partnera neobviňovala. Veľmi dôležité je naučiť sa správne formulovať svoje požiadavky na partnera, ktoré žena cíti, že by jej mohli pomôcť: "Ja sa bojím toho a toho. Veľmi by som od teba potrebovala, keď nastane toto, aby si urobil toto.". Pointou je, aby partner dostal veľmi prestný návod, čo od neho žena potrebuje. Budúce rodičky veľmi často očakávajú, že ich partneri budú vedieť čo potrebujeme, že nám čítajú myšlienky. Na toto by sa žena určite nemala spoliehať. Ušetrí si tak veľa sklamaní a nedorozumení.
Uvedenie sa do stavu pokoja a pohody robí divy. K tomu môže pomôcť tehotenské cvičenie, masáž pre tehotné alebo od partnera, šálka dobrého čaju, prechádzka alebo akýkoľvek koníček.
Strachu z pôrodu sa môže nastávajúca mamička pokúsiť zbaviť aj niektorými homeopatikami8.
Schému liečby odporučí nastávajúcej mamičke gynekológ alebo lekár homeopat.
Veľmi dobrou alternatívou k homeopatii je používanie Bachových krízových kvapiek Rescue Remedy. Dávkujú sa oveľa jednoduchšie ako homeopatiká a výsledky bývajú perfektné. Ich využitie je ako pred pôrodom, tak počas pôrodu, ale aj v šestonedelí.
Tokofóbia je panický strach z pôrodu. Fóbia už nie je niečo, čoho sa dá zbaviť lusknutím prsta alebo tým, že sa bude o tom hodinu rozprávať. V takomto prípade je naozaj potrebná intervencia odborníka. Okrem psychologického poradenstva by žene mohlo pomôcť prežívať svoje tehotenstvo a strach s pôrodnou asistentkou. Ak si žena vyberie pôrodnú asistentku, s ktorou sa môže pravideľne stretávať, so strachom pracovať.
Hranica medzi obyčajným strachom z pôrodu a tokofóbiou, ktorá si vyžaduje liečbu alebo aspoň minimálne veľmi intenzívnu podporu je za hranicou toho, čo ženu obťažuje. Vo chvíli, keď sa žena cíti zahltená strachom, že ho absolútne nezvláda, uberá jej to počas dňa množstvo síl je potrebné problém správne pomenovať a Tokofóbiu liečiť a riešiť.
Čo by mali robiť ženy počas tehotenstva, aby si udržali pozitívne myslenie? Dodržiavať obyčajné pravidlá psychohygieny:
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Bc. Kristina Neubertová Zemánková
porodní asistentka a psycholožka
www.strom-zivota.net
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu